Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak przesłać pliki z telefonu na komputer przez kabel USB?

Chcesz zgrać zdjęcia, filmy lub inne multimedia przez kabel USB 2.0 lub USB 3.0? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zgrywanie zdjęć z telefonu na komputer jest bajecznie proste. Nie potrzebujesz do tego żadnego oprogramowania, wystarczy kabel USB 3.0 lub kabel USB 3.1.

Jak zgrać zdjęcia z telefonu na komputer?

W jakim celu przenosi się fotografie na PC/laptopa? Główny powód to zwolnienie miejsca na karcie pamięci smartfonu, aby można było robić nowe zdjęcia. Jak przekopiować dane na inny nośnik? Czy proces ten wygląda tak samo dla urządzeń mobilnych z Androidem i iOS? Podpowiadamy poniżej.

Jak zgrać zdjęcia i filmy przez kabel USB?

Zgrywanie zdjęć i filmów przez kable USB 2.0 lub nowsze (3.0, 3.1) to najprostszy sposób na archiwizację danych. Zdjęcia i filmy, które zajmują dużo miejsca na maleńkim nośniku pamięci w telefonie, mogą zostać przeniesione na pojemny dysk komputera. Następnie da się nimi łatwo zarządzać – edytować, segregować oraz upubliczniać, np. w mediach społecznościowych. Aby zgrać dane, nie jest potrzebne żadne specjalistyczne oprogramowanie, wystarczy przewód USB.

Jak zgrać zdjęcia i filmy z telefonu na komputer z systemem operacyjnym Windows 10? Podłącz kabel USB (Samsung, Huawei, Xiaomi – ten sam, którym ładujesz smartfona) do odpowiedniego portu w komputerze. Większa końcówka przewodu (USB typu A) pasuje do gniazda w PC/laptopie, a mniejsza (USB typu C lub microUSB) ma trafić do slotu na obudowie telefonu. Po połączeniu urządzeń na wyświetlaczu komórki powinien się pokazać komunikat: Ładowanie urządzenia przez USB.

Po dotknięciu komunikatu, który zostanie wyświetlony na ekranie, użytkownik zyskuje dostęp do ustawień USB. Tam można wybrać opcję Przesyłanie/Transfer. Po jej włączeniu da się za pomocą przewodu USB nie tylko ładować telefon, ale i także wymieniać dane pomiędzy telefonem i komputerem. Kolejny krok to skorzystanie z eksploratora plików – w tym miejscu są widoczne dyski twarde obu urządzeń. Kliknij dwukrotnie w ikonkę przedstawiającą Twoją komórkę, by otworzyć folder pamięci wewnętrznej.

Po wejściu w folder pamięci wewnętrznej telefonu, zdjęcia, filmy oraz dokumenty wyświetlają się w postaci posegregowanych katalogów. Multimedia zarejestrowane za pomocą aparatu fotograficznego znajdziesz w tym o nazwie DCIM, natomiast inne pliki w odpowiednich, dedykowanych im folderach (np. dane przesyłane za pomocą komunikatora Facebook Messenger w katalogu Messenger, a treści publikowane na Instagramie w folderze Instagram).

Po wejściu do katalogu DCIM otwórz folder Camera. Tam znajdziesz wszystkie wykonane zdjęcia. Wystarczy je zaznaczyć myszką i kliknąć prawym przyciskiem. Następnie wybierz polecenie Kopiuj lub użyj skrótu klawiaturowego CTRL + C. Kolejny krok to powrót do eksploratora plików i odnalezienie folderu, w którym mają zostać umieszczone zgrane multimedia. Aby zamieścić w nim dane, kliknij prawym przyciskiem i wskaż opcję Wklej albo użyj kombinacji klawiszy CTRL + V. Zapisaną na telefonie kopię możesz usunąć.

Jeśli chodzi o wycinanie danych i wklejanie ich na dysk twardy komputera, tutaj procedura jest podobna. Należy połączyć kablem USB 2.0 lub nowszym telefon i PC/laptopa. Następnie trzeba odnaleźć na pulpicie Mój komputer/Eksplorator plików i otworzyć katalog dostępnych nośników. Po dwukrotnym kliknięciu w folder z nazwą smartfonu zlokalizuj folder DCIM oraz zdjęcia i filmy, które chcesz przenieść (usunąć z telefonu). Wybierz polecenie Wytnij i następnie Wklej, by umieścić multimedia w nowym miejscu.

Ile kosztują przewody USB do transferu danych? Dobrej jakości kabel USB 2.0 do ładowania, transfery danych i synchronizacji kupisz już za około 15-25 złotych. W tej cenie możesz liczyć na długość wynoszącą około metra oraz solidne i formowane wtyki (element ten decyduje o odporności na uszkodzenia mechaniczne). Natomiast kabel USB 3.0 to wydatek rzędu około 25-60 złotych. Warto wybierać modele z aluminiową obudową lub oplotem, z uwagi na ich wysoką żywotność.

Jeśli chodzi o kabel USB 3.1, jego cena na rynku wynosi około 60 złotych. Przewód o standardzie USB typu C może mieć od 1 do 2 metrów długości, niektóre modele posiadają odłączaną magnetyczną końcówkę oraz dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wbudowany rezystor czy też foliowane żyły transmisyjne. Złącze jest symetryczne, a zastosowany interfejs USB 3.1 zapewnia maksymalną przepustowość połączenia (nawet do 5 Gb/s).

Muzykę, zdjęcia i inne pliki możesz przenosić także pomiędzy komputerem i pamięcią telefonu Apple. W tym celu posłuży Ci kabel USB Lightning przeznaczony do iPhone’ów, iPadów i innych sprzętów marki Apple. Po połączeniu ze sobą urządzeń zlokalizuj na smartfonie folder ze zdjęciami. Wystarczy go skopiować i wkleić do nowego miejsca lub, jeśli chcesz zwolnić miejsce na karcie pamięci, wyciąć i przenieść.

Ile kosztują kable USB Lightning? Na rynku są dostępne przewody w cenie od 50 do nawet 150 złotych. Cena zależy od długości (może ona wynieść nawet 3 metry) i zastosowanych rozwiązań (takich jak np. oplot). Przed zakupem warto upewnić się, czy USB Lightning jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami marki Apple: iPhone 5/5s, iPhone 5c, iPhone 6/6s, iPhone 6 Plus/6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone SE, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS oraz iPhone XS Max.

Jak przenieść dane z telefonu na inne urządzenie, np. dysk zewnętrzny lub telewizor? Do skopiowania plików na samodzielny dysk SSD/HDD przyda Ci się kabel eSata USB. Należy z jego pomocą podpiąć nośnik do PC/laptopa i dopiero wtedy podłączyć telefon (także do gniazda w komputerze). Gotowe? Możesz przystąpić do transferu. Oczywiście jako miejsce wklejenia zdjęć i filmów trzeba wtedy zaznaczyć nośnik zewnętrzny, a nie dysk twardy.

Pliki z telefonu przeniesiesz także na telewizor, np. w celu przeprowadzenia prezentacji. Do tego zadania posłuży Ci kabel VGA USB lub kable USB HDMI. Większość złączy micro USB wspiera tryb MHL (Mobile High-Definition Link), dzięki czemu możliwa jest transmisja obrazu oraz dźwięku. Wystarczy więc przejściówka micro USB-HDMI, by móc przesyłać dane pomiędzy smartfonem i TV. Niektóre adaptery posiadają dodatkowo końcówkę zasilającą – wtedy da się ładować komórkę podczas wyświetlania zdjęć i filmów na dużym ekranie.

Polecane kable USB

Jak przesłać pliki z komputera na telefon przez USB?

Jak przesłać pliki w drugą stronę, czyli z komputera na smartfon? W tym celu wystarczy podłączyć telefon do PC/laptopa kablem USB i w ustawieniach na ekranie wybrać opcję Przesyłanie przez USB. Gdy zlokalizujesz na dysku twardym zdjęcia, filmy lub dokumenty, które mają się znaleźć w pamięci telefonu, oznacz je myszą i kliknij Kopiuj/Wytnij. Następnie trzeba wyznaczyć miejsce na dane na karcie SD lub w pamięci wewnętrznej i wybrać polecenie Wklej.

Aby skopiować/przenieść dane pomiędzy telefonem i komputerem Mac, konieczne jest odpowiednie oprogramowanie, a także aktualny system operacyjny. W celu przeprowadzenia transferu możesz skorzystać np. z Android File Transfer. Aplikacja działa podobnie jak eksplorator plików Windows – z jej poziomu możesz przeciągać pliki i upuszczać je w wybrane miejsca w pamięci telefonu lub na dysku twardym PC/laptopa.

O czym należy pamiętać podczas przesyłania plików przez USB?

O czym należy pamiętać podczas przesyłania plików przez USB typu C lub kabel USB Lightning? Jeśli komputer nie widzi smartfonu, warto:

  • sprawdzić, czy przewód nie jest uszkodzony, albo poprzerywany;
  • wejść w ustawienia telefonu i sprawdzić, czy smartfon traktuje port USB jako gniazdo do ładowania, czy slot do transferu danych;
  • zweryfikować, czy na PC/laptopie, na który zgrywane są dane, jest zainstalowana najnowsza wersja systemu operacyjnego.

Inny sposób na rozwiązanie problemów z przesyłaniem plików przez USB to zaktualizowanie oprogramowania systemowego w telefonie i następnie wyłączenie oraz włączenie go na nowo. W większości modeli smartfonów wystarczy w tym celu przytrzymać wciśnięty przycisk zasilania. Brak komunikacji pomiędzy urządzeniami może być wywołany także awarią kabla USB, wtedy wskazane jest, aby użyć innego przewodu. Kolejna możliwa przyczyna to awaria gniazda USB. Aby sprawdzić poprawność działania portu w telefonie lub komputerze, należy podłączyć do niego inny sprzęt.

Jeśli chodzi o komputery z oprogramowaniem MacOS, problem z przesyłaniem danych może wynikać z nieaktualnej wersji systemu operacyjnego lub braku zainstalowanego programu do transferu danych. Warto więc wcześniej upewnić się, czy na PC/laptopie działa najnowszy MacOS oraz czy zainstalowano poprawnie aplikację Android File Transfer. Po aktualizacji należy uruchomić ponownie urządzenie.

Poza kablem USB Lightning oraz przewodami – odpowiednikami dla systemu Android, da się także skopiować pliki na komputer, używając wirtualnego dysku internetowego, np. Google. W tym celu wystarczy uruchomić na telefonie Galerię i zaznaczyć pliki, które mają zostać przeniesione do chmury. Następnie trzeba kliknąć ikonkę udostępniania i wybrać opcję Udostępnij przez Dysk Google. Zdjęcia lub inne dane zostaną zapisane we wskazanym folderze. Aby pobrać je na komputer, wejdź na Dysk Google, kliknij prawym przyciskiem myszy na katalog i wydaj polecenie Pobierz.

Multimedia można zgrać także na kartę pamięci, np. microSD i dopiero odtworzyć je na komputerze. W tym celu należy umieścić nośnik danych w telefonie, otworzyć systemowy menedżer plików i folder DCIM – Camera. Po zaznaczeniu zdjęć wystarczy kliknąć w ikonkę przedstawiającą trzy kropki i wybrać opcję Kopiuj do. Po wskazaniu karty pliki zostaną na nią przekopiowane. Kolejny krok to podłączenie microSD do komputera za pomocą odpowiedniego czytnika oraz przeniesienie zdjęć i filmów na jego dysk twardy.

Jeszcze inna metoda to transfer poprzez Bluetooth, czyli bezprzewodowe przesyłanie danych. Metoda ta nie nadaje się jednak do przenoszenia dużych plików, z uwagi na niewielką prędkość wysyłania. Polecamy ją stosować dopiero w ostateczności, gdy pod ręką nie ma kabli USB oraz użytkownik ma utrudniony dostęp do sieci Wi-Fi i nie może skorzystać z wirtualnego dysku.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Powerbanki - Smartwatche - Dyski zewnętrzne

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.