Udostępnij
Skomentuj

Jak prawidłowo prać kurtkę puchową, by nie była zbita?

Nie wiesz, jak prać kurtkę puchową, by zachowała swoje właściwości? Dowiesz się tego z naszego poradnika!

Jak prać kurtkę puchową w domowych warunkach?

Doskonałą ochronę przed niskimi temperaturami zapewnia kurtka puchowa męska. Żeby jednak utrzymywała swoje właściwości, należy ją odpowiednio prać. Jak to zrobić?

Polecane pralki

Puch, choć wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi, jest dość delikatny. W przypadku złego przechowywania i prania, ulega on zniszczeniu lub zbiciu, przez co ochrona przed zimnem staje się znacznie mniej skuteczna.

Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się, jak powinno przebiegać prawidłowe pranie kurtki puchowej. Czego trzeba używać, a czego powinniśmy się wystrzegać, także podczas suszenia? Wszystkie te wątpliwości rozwiązuje poniższy poradnik. 

Czy kurtkę puchową można prać w pralce?

W sieci często można spotkać się z gorącymi dyskusjami na temat tego, czy pranie kurtki puchowej w pralce jest dla niej bezpieczne. Część osób uważa, że tak, natomiast istnieje również pokaźna grupa osób, która takie praktyki odradza.

Jak jest w rzeczywistości? Kurtka puchowa jak najbardziej może zostać przez włożona do pralki. Co więcej, w wielu przypadkach (zwłaszcza przy mocnych zabrudzeniach) jest to najlepszy sposób na to, aby ja odświeżyć przed sezonem. Oczywiście nie oznacza to, że pranie kurtki puchowej może odbywać się w sposób dowolny. Należy pamiętać o pewnych zasadach – ich spełnienie to gwarancja bezpieczeństwa.

Jak prać kurtkę puchową w pralce? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria.

 • Płyny i proszki do prania. Nie może być to standardowy proszek lub płyn, z którego korzystamy na co dzień. Pranie kurtek puchowych wymaga użycia środków specjalnie przystosowanych do tego materiału. Zyskujemy w ten sposób, że jego struktura nie zostanie uszkodzona.
 • Temperatura. Nie należy przekraczać 40 stopni Celsjusza. Najlepiej wybrać program delikatny, który pierwsze w temperaturze 30 stopni.
 • Wirowanie. Możemy z niego zrezygnować lub zdecydować się na najmniejszą wartość dostępną w pralce. Przeważnie jest 500-600 obrotów.

Trzymanie się tych zasad sprawi, że pranie kurtki puchowej okaże się dla niej bezpieczne. Wrzucenie jej do bębna razem z innymi rzeczami i włączenie standardowego programu automatycznego sprawi, że puch się zbije, straci również swoje właściwości termiczne. To zaś spowoduje, że kurtka stanie się praktycznie bezużyteczna.

Kurtka puchowa w pralce – pranie krok po kroku

Poniższe kryteria warto jeszcze rozszerzyć o szczegółowy opis całego procesu prania. Powinniśmy bowiem wystrzegać się wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia tego delikatnego materiału. Zanim więc uruchomicie pralkę, prześledźcie następujące sugestie.

 • W pierwszej kolejności warto przeanalizować metkę kurtki puchowej. To na niej znajdują się bowiem sugestie producenta dotyczące procesu czyszczenia i prania. Wskazuje on optymalną temperaturę, program oraz wirowanie. Wszystko to pozwoli nam dowiedzieć się, jak prać kurtki zimowe męskie.
 • Mocno eksploatowana pralka może być zabrudzona. Tyczy się to zarówno bębna, jak i dozowników na proszek i płyn. Dla pełnego bezpieczeństwa, należy te obszary dokładnie wyczyścić, tak aby pozostałości po poprzednich praniach nie miały wpływu na kurtkę.
 • Gdy pralka została już przez nas przygotowana, przechodzimy do puchówki. Przed praniem kurtki puchowej należy przewrócić ją na lewą stronę. Nie możemy zapomnieć także o opróżnieniu kieszeni i zapięciu wszystkich guzików oraz zamków.
 • Jak już wspomnieliśmy, źle wykonane pranie może doprowadzić do zbicia puchu. Żeby zmniejszyć ryzyko, warto przed praniem kurtkę namoczyć i lekko ugnieść, tak aby usunąć powietrze z puchu. Należy używać do tego letniej wody.
 • Zalecane jest pranie kurtki puchowe z piłkami tenisowymi. Dlaczego? Ponieważ sprawią one, że puch się nie zbije. Warto więc wrzucić kilka piłek do bębna.
 • Dobieramy specjalny środek do prania puchu, wybieramy delikatny program z temperaturą maksymalnie 40 stopni i wirowania do 600 obrotów. Niektóre pralki obsługują specjalny program do puchu, który rozwiązuje problem dobrania tych parametrów.

Tyle wystarczy, aby pranie kurtki puchowej w pralce okazało się dla niej w pełni bezpieczne. Zabrudzenia zostaną usunięte, a my będziemy mogli cieszyć się odświeżoną puchówką, której właściwości termiczne pozostaną niezmienione.

Jak suszyć kurtkę puchową? Co robić, by nie była zbita?

I choć wydawać się może, że wszystko mamy już za sobą, pozostaje nam jeszcze kwestia suszenia, które również musi zostać wykonane w sposób prawidłowy.

Puchowa kurtka po praniu może wydać nam się bardzo cienka i płaska. Nie należy jednak panikować – puch po prostu stracił objętość, którą odzyska, gdy wyschnie. Jak suszyć kurtkę puchową? Wykorzystać możemy dwie metody.

 • Suszenie kurtki puchowej metodą naturalną. Nie jest to trudne. Wystarczy rozłożyć kurtkę na płaskiej powierzchni i co kilka godzin rozbijać puch. Warto również poklepywać kurtkę, by jej wypełnienie zostało równomiernie rozłożone. Kurtkę suszymy w przewiewnym pomieszczeniu. Jak długo? Najlepiej przez cały dzień.
 • Suszenie kurtki puchowej w suszarce. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco czasu, możemy skorzystać z suszarki do ubrań. Żeby jednak proces ten okazał się bezpieczny, należy wybrać program delikatny, z temperaturą nie większą niż 60 stopni Celsjusza. Podobnie jak podczas prania, do bębna warto wrzucić piłki tenisowe, które rozbiją puch. 

Dzięki prawidłowemu suszeniu, kurtka puchowa znów będzie puszysta, a jej właściwości zostaną zachowane. Zagwarantuje ona doskonałą ochronę przed wpływem bardzo niskich temperatur, dlatego doskonale sprawdzi się na przykład w górach.

Ile kosztują kurtki puchowe? Najtańsze modele zakupimy za około 100 złotych, jednak wiele zależy od tego, jak gruba ma być kurtka i na jakiej ochronie nam zależy. Produkty przystosowane do najcięższych warunków kosztować mogą nawet ponad tysiąc złotych. Oczywiście zawsze warto celować w kurtki uznanych producentów, korzystających z materiałów wysokiej jakości.

Prawidłowe pranie kurtki puchowej sprawi, że posłuży nam ona przez wiele sezonów. Żeby jednak stało się to możliwe, należy pamiętać o wszystkich kryteriach i zasadach, o których była mowa powyżej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.