Udostępnij
Skomentuj

Jak prać kurtkę puchową w pralce, aby jej nie zniszczyć – poradnik krok po kroku

Chcesz się dowiedzieć, jak wyprać kurtkę puchową w pralce automatycznej? Sprawdź nasz artykuł poradnikowy.

Kurtka puchowa może nam służyć przez lata. Jak ją wyprać, żeby nie była zbita i nie uległa zniczszeniu?

Polecane pralki

Czy kurtkę puchową można prać w pralce automatycznej?

Kurtkę puchową męską można prać w domowych warunkach, nie tylko ręcznie, ale i w pralce automatycznej. Aby uniknąć zniszczenia odzienia, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad. Zimowej odzieży z miękkim wypełnieniem nie powinno się prać z innymi ubraniami. Bardzo istotne jest także uprzednie sprawdzenie metki ubioru. To tam znajdziesz informacje na temat tego, jakie wirowanie i temperatura będą dobre oraz czy daną kurtkę można po praniu suszyć w suszarce. Następnie trzeba odpowiednio przygotować ubranie.

Jak dbać o kurtkę puchową? Odzież z miękkim wypełnieniem można prać ręcznie. Najpierw jednak należy ją odwrócić na lewą stronę oraz namaczać przez około godzinę. Pranie ręcznie polega na wielokrotnym ugniataniu puchówki w wodzie o temperaturze 30-40°C. Unikaj wykręcania, tak by nie poniszczyć delikatnego materiału. Następnie trzeba wycisnąć z ubrania wodę, trzymając je w pozycji poziomej. Z uwagi na duże rozmiary kurtek puchowych nie jest to łatwa czynność.

Jak wyprać kurtkę puchową w pralce automatycznej? Po przeczytaniu instrukcji na metce trzeba dokładnie sprawdzić zawartość kieszeni w puchówce – przedmioty osobiste pozostawione tam przez przypadek mogą uszkodzić nie tylko ubranie, ale i pralkę. Gdy upewnisz się, że kieszenie są puste, zapnij wszystkie suwaki oraz guziki i wywiń odzież na lewą stronę, tak by wyeliminować wszystkie odstające elementy. Dzięki temu unikniesz rozprucia kurtki podczas wirowania.

Kolejny etap to namoczenie kurtki męskiej. Zamocz ubranie w misce z letnią wodą i ugniataj je delikatnie – wykonuj tę czynność powoli, aż z puchu ucieknie powietrze. Robi się to, aby podczas prania kurtka nie była zbita i zachowała swoją formę. Jeśli w czasie płukania zauważysz zabrudzenia, zapierz je ręcznie. Co dalej? Jak wyprać puchówkę w domu? Niniejszy artykuł poprowadzi Cię przez ten dalsze etapy tego procesu, krok po kroku.

Jak przygotować pralkę do prania puchowej kurtki?

A co z urządzeniem piorącym? Przed wrzuceniem kurtki puchowej do środka sprawdź dokładnie instrukcję obsługi pralki i upewnij się, że posiada ona funkcję delikatnego czyszczenia w niewysokiej temperaturze i przy niskim wirowaniu. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przystąpić do przygotowań urządzenia. Wyczyść dokładnie wnętrze pralki oraz dozownik na proszek do prania– pozostałości po poprzednim praniu mogłyby zniszczyć delikatny materiał kurtki.

Przepłucz zbiornik na proszek oraz płyn do pralki pod bieżącą wodą. Aby się upewnić, że pozostałości detergentów zostały usunięte, możesz także ustawić pełen cykl z pustym bębnem. Do czyszczenia ubrań z miękkim wypełnieniem wolno używać jedynie dedykowanych środków do prania puchu, ale o tym będzie mowa w dalszej części artykułu. Przed wrzuceniem do bębna ubioru umieść tam kilka piłeczek do prania puchu, np. tenisowych lub pingpongowych.

Piłki do prania kurtek puchowych stosuje się, aby ułatwić rozbijanie sklejonego w kłębki wypełnienia. Razem z piłeczkami warto prać zwłaszcza kurtki z puchem naturalnym — dzięki temu ubrania nie tracą swojej sprężystości i po gruntownym wyczyszczeniu można bez problemu przywrócić odzieży prawidłowy kształt. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego proszku lub płynu do pralki. Środki przeznaczone do codziennego użytku nie są zalecane z uwagi na to, że potrafią one doprowadzić do zniszczenia kurtki.

Wybór środka do prania kurtki z puchem

Pranie ubrań wykonanych z pierza oraz puchu wymaga dedykowanych do tego detergentów. W przypadku kurtek pikowanych zalecane są produkty do tkanin delikatnych, składające się z mieszaniny środka piorącego i impregnatu do odzieży. Zaliczamy do nich np. płyn do prania Down Wash marki Granger’s. Preparat króluje w rankingach akcesoriów do pralek, ponieważ wykazuje właściwości hydrofobowe i dokładnie oczyszcza odzież z brudu, jednocześnie zapobiegając jej zniszczeniu.

Inne polecane środki do odświeżenia kurtki puchowej to preparaty do prania i impregnacji marki Nikwax, np. zestaw Down Wash Direct + Down Proof. Detergenty te piorą puch tak delikatnie, że nie traci on ani swojej objętości, ani właściwości izolacyjnych. Jeśli jednak nie masz pod ręką tych specjalistycznych produktów, wystarczy w zupełności płyn do tkanin delikatnych. Pod żadnym pozorem nie używaj zwykłego proszku ani płynów zmiękczających!

Jaki program do prania kurtki puchowej w pralce bębnowej?

Kurtkę puchową można prać w niewysokiej temperaturze. Na szczęście najpopularniejsze na rynku pralki Samsung, Bosch, Electrolux oraz pralki Beko posiadają program pracy w około 30-40°C na niskim wirowaniu. Aby uniknąć uszkodzenia wypełnienia kurtki, wybierz prędkość na poziomie 400, maksymalnie 600 obrotów na minutę. Możesz ustawić także dodatkowe płukanie – dzięki temu uda się szybko odsączyć z puchówki nadmierne ilości wody.

Niektóre urządzenia, np. pralka Electrolux, posiadają specjalny program przeznaczony do prania puchu. W innych, np. w pralce Bosch, aby wyprać kurtkę z miękkim wypełnieniem, trzeba wybrać tryb delikatny przeznaczony do czyszczenia wełny. Niezależnie od tego, jakiej marki jest twój sprzęt, zastosuj się do naszych porad i wypierz odzież puchową w niskiej temperaturze (około 30-40°C) oraz przy obrotach wynoszących maksymalnie 600 na minutę. Tyle powinno starczyć, by skutecznie wyeliminować zabrudzenia i bezpiecznie wyżąć mokre ubranie.

Jak suszyć kurtkę puchową, po wypraniu w pralce?

Po wypraniu kurtki puchowej należy o nią odpowiednio dbać. Nie wolno podsuszać ubrania w suszarce do ubrań ani na kaloryferze, nie jest wskazane także, by zawieszać ją od razu, jeszcze mokrą, na wieszaku. Należy rozłożyć puchówkę na suszarce na lub na podłodze, podkładając pod nią ręcznik, i suszyć ją powoli, co jakiś czas przewracając na drugą stronę. To jedyny sposób, by odzież nie utraciła swojej sprężystości i zachowała właściwości izolacyjne.

Kurtki puchowej nie wolno suszyć w temperaturze wyższej niż 60°C. Długość schnięcia zależy od rozmiaru ubrania (zazwyczaj trwa ono powyżej jednej doby). Poruszanie puchówką w trakcie suszenia sprawi, że wypełnienie się rozbije i kurtka będzie tak samo puszysta jak przed czyszczeniem. Odpowiednio wyprana i dobrze wysuszona odzież z wypełnieniem z puchu naturalnego lub sztucznego posłuży swojemu właścicielowi jeszcze przez kilka zimowych sezonów.

Wielbiciele zimowych wędrówek są zgodni w tym, że nie ma lepszego towarzysza górskich wypraw niż ciepła kurtka puchowa. Skoro już wiesz, jak prać w domowych warunkach puchówkę, możesz należycie zadbać o odzież outdoorową. Prawidłowo wykonane pranie puchu i następnie jego suszenie sprawi, że ubranie będzie wyglądać zawsze na nowe. Zapamiętaj omawiane przez nas zasady oraz nie przesadzaj z częstotliwością czyszczenia kurtki zimowej męskiej, a na pewno jeszcze długo będziesz mógł się nią cieszyć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.