Udostępnij
Skomentuj

Jak powiesić monitor na ścianie? Jaki monitor na ścianę wybrać?

Zawieszenie monitora na ścianie to świetny sposób na oszczędzenie miejsca. Dowiedz się, jak to zrobić.

Szukasz ciekawych wskazówek do mieszkania, które urządzasz? Spędzasz dużo czasu przy komputerze i potrzebujesz rozwiązań, które pomogą Ci utrzymać prostą posturę? Monitor do powieszenia na ścianę to może być wybór dla Ciebie. To kompaktowe rozwiązanie, które w odpowiedniej aranżacji może nadać niebanalnego, stylowego charakteru Twojemu wnętrzu.

Jak wybrać uchwyt na monitor na ścianie?

Jeśli jesteś już wyposażony w monitor lub go wybrałeś, pora przejść do doboru uchwytu na Twój sprzęt. Sam wybór to przede wszystkim kwestia funkcjonalności i parametrów technicznych, a na drugim miejscu także preferencji estetycznych. Najważniejszą cechą dopasowanego uchwytu do monitora jest kompatybilność parametrów rozmiarowych i wagowych.

Każdy uchwyt na monitor powinien zawierać szczegółowe dane na ten temat w opisie od producenta. Elementy wyszczególnione to maksymalna przekątna monitora oraz maksymalna waga, jaką uchwyt jest w stanie udźwignąć. Przekraczanie tych ściśle ustalonych granic jest obarczone ryzykiem niedopasowania, bądź poważniejszych konsekwencji w postaci zawalenia się konstrukcji i zniszczenia sprzętu lub nawet zrobienia komuś krzywdy.

Przykładowo: jeśli chcesz kupić uchwyt do monitora 24 cale, model, na który się zdecydujesz, koniecznie musi w opisie zawierać informację, że takiej wielkości ekran bez problemu się na nim zmieści. Zwróć też uwagę, jakie jest maksymalne możliwe odchylenie monitora oraz dozwolony stopień rotacji. Uważaj i zawsze pamiętaj, że użytkowanie produktu niezgodnie z zaleceniami producenta mocno ogranicza Ci szanse na pozytywne rozpatrzenie ewentualnej reklamacji.

Polecane uchwyty do monitorów

Jak zawiesić monitor na ścianie?

Montowanie monitora na ścianie nie jest szczególnie skomplikowanym wyzwaniem. Wystarczy kilka prostych narzędzi, instrukcja obsługi i trochę wolnego czasu. Do tego należy oczywiście dodać odpowiednio dobrane do monitora akcesoria, z uchwytem w roli głównej. Nie zapominajmy także o planie zagospodarowania przestrzeni, niezależnie od tego, czy działasz dla siebie, czy dla kogoś. Dobrze też zawczasu pomyśleć nad kwestiami estetycznymi, o ile nie planujesz ukrywać lub malować widocznych elementów konstrukcji. Części zazwyczaj zrobione są z metalu w neutralnych kolorach: czarnym, grafitowym, srebrnym lub białym.

Zazwyczaj proces montażu polega na przewierceniu konstrukcji uchwytu do ściany, a następnie umieszczeniu monitora w odpowiednim miejscu uchwytu. Po skończonej pracy pamiętaj, aby upewnić się, że wszystko pewnie i stabilnie trzyma się na swoich miejscach.

Większość przodujących producentów monitorów sprzedaje swoje produkty z dokładnymi oznaczeniami, które pozwolą Ci bezproblemowo i bez nerwów zamontować monitor tak, jak chcesz. Możesz także kupić na przykład uchwyt do monitora Dell lub uchwyt do monitora MSI, szczególnie jeśli chcesz pozostać wierny jednej marce i chcesz się upewnić, że elementy będą pasowały do siebie stylem. Uchwyty dobrych marek, np. uchwyt do monitora ART także są niezwykle łatwe do dopasowania i zamontowania – produkt uzupełniony jest przejrzystą instrukcją, dzięki której na pewno dasz sobie radę.

Czy każdy monitor można powiesić na ścianie?

Jeżeli zdecydujesz, że we wnętrzu, które chcesz urządzać, monitor ma być przywieszony, koniecznie upewnij się, że model, który posiadasz lub zamierzasz kupić to monitor z możliwością powieszenia na ścianie. Nie każdy produkt jest wyposażony w odpowiednie otwory lub haczyki, które pozwalają na bezpieczny montaż monitora na ścianie. Jeśli ich nie ma, z pewnością nie będziesz w stanie skorzystać z klasycznych uchwytów do monitora. W takim wypadku być może uda Ci się skorzystać z innego typu wygodnych podstawek albo wymyślić sposób montażu DIY.

Monitor, który wybierasz, musi być kompatybilny z uchwytem, jaki do niego dobierzesz. Zostały ustalone przejrzyste standardy typu VESA, za pomocą których dopasowanie sprzętu jest niezwykle proste i nieskomplikowane – wystarczy sprawdzić rozstaw otworów monitora. Zanim zaczniesz wiercić dziury w ścianie, upewnij się, że Twój monitor jest kompatybilny z wybranym uchwytem. Uchwyt do monitora 100x100 nie będzie pasował do modeli o standardzie odbiegającym od wskazanego.

Który rodzaj uchwytu na monitor LCD wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy tak obszerną ofertę uchwytów na monitor LCD, że można się poczuć lekko zagubionym. Nie ma się jednak czym martwić na zapas, gdyż spokój i opanowanie są najlepszymi możliwymi sposobami na rozsądne zakupy. Jak zostało wspomniane nieco wcześniej w artykule, na początku koniecznie trzeba się skupić na dopasowaniu technicznych parametrów uchwytu na monitor. Później można już rozważać wybór konkretnych propozycji zgodnie z istotnymi dla siebie kryteriami, jak na przykład dopasowanie do dywanu w Twoim gabinecie czy stylu ramy łóżka w sypialni.

Istotne jest również to, do czego monitor, który chcesz zawiesić, ma być wykorzystywany. Monitor do komputera na ścianę może być narzędziem przydatnym w pracy, sprzętem do grania z fotela lub monitorowania parametrów podczas nagrań w studiu, zupełnie na stojąco. W każdym z tych przypadków wybór uchwytu na monitor może być nieco inny.

Na rynku znajdziesz także, na przykład uchwyt na 2 monitory do ściany, dzięki któremu praca może być jeszcze wygodniejsza. Nie tylko zapewniasz sobie możliwość wygodnego użytkowania komputera (szczególnie jeżeli zajmujesz się projektami, zawodowym pisaniem lub po prostu zawsze masz pełno pootwieranych rzeczy i brakuje Ci do tego celu pulpitu), lecz także pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu i dzięki zamontowaniu na ścianie jednego uchwytu, możesz powiesić na nim dwa monitory.

Czy warto zamontować monitor na ścianie?

Jeżeli wciąż się zastanawiasz, czy odpowiada Ci takie rozwiązanie, zastanów się nad korzyściami, jakie niesie ze sobą wieszanie monitora na ścianie. Przede wszystkim to niebywała oszczędność przestrzeni, co jest szczególnie istotne, jeśli mieszkasz w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu, albo masz do własnej dyspozycji jedynie część przestrzeni mieszkalnej. Dzięki powieszeniu monitora na ścianie możesz wykorzystać przestrzeń na biurku na zupełnie inne rzeczy – książki, gry planszowe i komputerowe, inne akcesoria elektroniczne, a nawet rośliny doniczkowe.

Podziękuje Ci za to także Twój kręgosłup, a właściwie całe ciało – wszyscy wiemy, jak istotne jest odpowiednie ustawienie sylwetki przy komputerze, szczególnie gdy w jednej pozycji spędzasz długie godziny. Umieszczenie punktu, na którym przez większość czasu skupiasz wzrok, na wysokości optymalnej dla twoich proporcji, pomoże Ci zadbać o proste plecy i wygodną pozycję.

Korzystanie z uchwytów do monitora ma szereg zalet, na czele z ergonomicznością i funkcjonalnością. Może być także ratunkiem w podbramkowych sytuacjach z aranżacją przestrzeni w Twoim pokoju.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.