Udostępnij
Skomentuj

Jak połączyć dwa routery Wi-Fi bezprzewodowo?

Połączenie dwóch routerów przewodowo lub bezprzewodowo to sposób na zwiększenie zasięgu sieci.

Dowiedz się jak połączyć dwa routery Wi-Fi bezprzewodowo, aby zwiększyć wydajność swojej sieci domowej. Przedstawiamy najważniejsze ustawienia routera i podpowiadamy, jak skonfigurować router poprawnie. Konfiguracja dwóch routerów pozornie może być skomplikowana dla kogoś, kto nie jest zbyt obeznany technologicznie, aczkolwiek po przeczytaniu naszego artykułu szybko stwierdzisz, że wcale nie jest to aż tak trudne.

Polecane routery

Jak połączyć dwa routery w jedną sieć przez Wi-Fi?

Jak połączyć dwa routery w jedną sieć? Można to zrobić na dwa sposoby:

  • bezprzewodowo, za pośrednictwem łączności Wi-Fi;
  • przewodowo, za pomocą kabla sieciowego LAN lub LAN/WAN.

Połączenie dwóch routerów w most poskutkuje tym, że urządzenia będą działać wspólnie w obrębie tej samej sieci. Nie każdy router nadaje się jednak do tego, by łączyć go z innymi. Sprzęt musi mieć funkcję „Bridge” lub „Repeater” albo być kompatybilnym z DD-WRT (oprogramowaniem dla routerów bezprzewodowych). Parametry te można sprawdzić przed zakupem.

Jak połączyć dwa routery Wi-Fi tak, aby współpracowały one w obrębie jednej sieci? Najwygodniejszą metodą jest połączenie dwóch routerów bezprzewodowo. Nie wymaga to żadnych kabli, konieczna jest jedynie odpowiednia konfiguracja – określenie głównego routera (czyli urządzenia, które dystrybuuje sieć Wi-Fi) oraz wytypowanie tego dodatkowego, działającego jak wzmacniacz sygnału głównego. Następnie sprzęty można ze sobą zintegrować. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak połączyć dwa routery Wi-Fi bezprzewodowo? Pierwszy krok to ustawienie tego samego kanału sieci bezprzewodowej dla obu routerów – dzięki temu będą ze sobą współpracować. Następnie należy włączyć na drugim urządzeniu tryb przekaźnika sygnału (aby było to możliwe, musi on obsługiwać technologię WDS). Funkcję mostka można aktywować, korzystając z zakładki WDS. Zalecane jest, by połączenie dwóch routerów w jedną sieć przeprowadzać na urządzeniach tej samej marki, dzięki temu łączność będzie bardziej stabilna.

Co dalej? Aby możliwe było połączenie dwóch routerów Wi-Fi, trzeba zidentyfikować nazwę sieci urządzenia podstawowego i następnie wprowadzić do drugiego routera jego adres MAC. Później w panelu pojawią się nowe opcje – wtedy konieczne jest wyszukanie dostępnych sieci i wybranie tej właściwej. Po wpisaniu odpowiedniego typu klucza i hasła należy zapisać wprowadzone zmiany. To jednak jeszcze nie koniec – aby drugi router działał jak przekaźnik, musisz jeszcze wyłączyć jego niektóre funkcje.

Konfiguracja ustawień DHCP (jest to protokół komunikacyjny, który umożliwia hostom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych) nie jest trudna. Polecenie „wyłącz serwer DHCP” znajdziesz w sekcji Ustawienia DHCP. Dezaktywowanie tej opcji sprawi, że drugie urządzenie utraci część pełnionych funkcji i będzie działać jak wzmacniacz sygnału. Jak połączyć dwa routery w jedną sieć Wi-Fi? Wystarczy zapisać wprowadzone zmiany i uruchomić ponownie oba sprzęty. Gotowe!

Połączenie dwóch routerów TP-Link

Jak połączyć dwa routery TP-Link lub innej marki? Szczegółową instrukcję znajdziesz zawsze na stronie producenta sprzętu. Pierwszy krok to zalogowanie się na stronie konfiguracyjnej routera. Następnie trzeba wybrać opcję Wireless -> Advanced (ustawienia zaawansowane) i tam określić kanał transmisji dla sieci bezprzewodowej, np. jako nr 1. Po wykonaniu tej czynności możesz przejść do kroku drugiego, czyli aktywacji funkcji bezprzewodowego mostu. W tym celu wybierz opcję Wireless -> Wireless Bridge i zmień Parametr AP mode na Access Point, natomiast Bridge Restrict na Enabled.

Połączenie dwóch routerów TP-Link wymaga ustawienia adresu fizycznego MAC drugiego urządzenia oraz jego konfiguracji. W tym celu musisz zalogować się na stronie konfiguracyjnej i w menu Wireless -> Advanced ustawić odpowiedni kanał transmisji (taki sam jak na routerze głównym). Następnie ustaw parametry AP oraz Bridge Restrict (zmień na Access Point oraz Enabled) i wprowadź adres fizyczny MAC głównego routera. Jak połączyć dwa routery bezprzewodowo? Ostatni krok to wyłączenie serwera DHCP (w menu Advanced Setup -> LAN) i zatwierdzenie wprowadzonych zmian.

Połączenie dwóch routerów ASUS

Jak połączyć dwa routery ASUS? Instrukcję mówiącą o tym, jak ustawić tryb mostu bezprzewodowego znajdziesz na stronie głównej producenta, w dziale support i FAQ. Postępowanie jest bardzo podobne jak w przypadku TP-Link (które zostało opisane powyżej). Jak połączyć dwa routery Huawei lub innej marki? Tutaj także odsyłamy do oficjalnej strony głównej dostawcy urządzenia. Po zapoznaniu się z naszymi wskazówkami i sprawdzeniu wytycznych od producenta uda Ci się połączyć poprawnie oba urządzenia ze sobą.

Co daje połączenie dwóch routerów?

Wiesz już, jak połączyć dwa routery przez WPS. Co daje takie rozwiązanie? Po skonfigurowaniu obu urządzeń możesz znacząco zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu lub w biurze. A wszystko to wygodnie, bezprzewodowo, bez utraty jakości połączenia czy też prędkości transferu. Aktywując funkcję WPS i wzmacniacz zyskujesz dodatkowy punkt dostępu, dzięki czemu sygnał sieciowy jest silny, nawet jeśli domowe sprzęty korzystające z Internetu znajdują się w dużej odległości od routera.

Jeśli chcesz zwiększyć zasięg sieci w domu lub w pracy, ale okazało się, że sparowanie bezprzewodowe jest niemożliwe, nic straconego – możliwe jest bowiem także połączenie dwóch routerów kablem Ethernet. Takie rozwiązanie pozwala podzielić wykupione połączenie internetowe na dwa różne urządzenia przewodowo. Jak połączyć dwa routery kablem? W tym celu trzeba użyć kabla LAN, a następnie podobnie jak w przypadku połączenia Wi-Fi, skonfigurować drugi router.

Warto wiedzieć!

Połączenie dwóch routerów przewodowo wymaga dłuższego kabla sieciowego. Odpowiedni przewód LAN z końcówką WAN lub LAN (w zależności od rodzaju wtyków) możesz zamówić w sklepie Morele.net! Aby ustanowić most pomiędzy routerami, nie trzeba niczego konfigurować na urządzeniu głównym. Jeśli chodzi o drugi sprzęt, musisz wejść w panel sterowania i tam dezaktywować funkcję serwera DHCP.

Jak wygląda połączenie kablowe? Jest ono poprawnie wykonane, gdy główny router łączy się z zasilaniem, Internetem i z drugim routerem, natomiast drugie urządzenie podpięte jest tylko do zasilania i do głównego routera. Poprawne połączenie dwóch routerów za pomocą kabla pozwoli Ci wykorzystać jeden z posiadanych sprzętów jako wzmacniacz sygnału Wi-Fi – dzięki temu zostanie utworzony kolejny punkt dostępowy do sieci.

Wady i zalety łączenia dwóch routerów w jedną sieć

Skoro wiesz już, jak połączyć dwa routery w domu lub pracy, bezprzewodowo i przewodowo, warto na koniec omówić zalety i wady tego rozwiązania. Największą zaletą jest możliwość poprawienia zasięgu internetowego w obrębie pomieszczenia lub nawet budynku. Dwa połączone ze sobą routery sprawdzą się w dużych mieszkaniach, dwupiętrowych domach, halach oraz przestrzeniach typu open-space. Dzięki nim każdy będzie mógł korzystać ze wspólnej sieci.

Kolejna zaleta to niskie koszty. Dodanie dodatkowego punktu dostępu do sieci jest o wiele tańsze niż wykupienie kolejnej usługi internetowej i opłacanie drugiego abonamentu. Wiedza na temat tego, jak połączyć dwa routery za pomocą Wi-Fi jest więc opłacalna. Dużym atutem tego rozwiązania jest także wygoda. Połączenie bezprzewodowe nie wymaga bowiem, by od jednego routera do drugiego przeprowadzać długie, plączące się wszędzie, kable.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Pierwsze ograniczenie wiąże się z tym, że nie każde urządzenie to router z WDS, a funkcja ta jest konieczna, aby możliwe było bezprzewodowe zintegrowanie sprzętów. Drugą wadą jest dość wysoki poziom trudności, jeśli chodzi o konfigurację połączenia dwóch routerów. Na szczęście jednak na stronach producentów można znaleźć odpowiednie instrukcje, które przeprowadzą użytkownika krok po kroku przez proces tworzenia mostu i dzięki nim bez kłopotu dowiesz się, jak podłączyć dwa routery.

Czy warto połączyć dwa routery ze sobą?

Czy warto połączyć ze sobą routery? Zdecydowanie tak! Jeśli chcesz zwiększyć wydajność swojej sieci domowej i poprawić zasięg bez utraty prędkości oraz przepustowości, warto rozważyć zakup dwóch routerów i ich zintegrowanie, by współpracowały. Połączenie routerów w jedną sieć lokalną zapewnia zwiększony zakres Internetu, dzięki czemu z Wi-Fi może korzystać więcej osób, bez względu na to, w którym pokoju, albo na którym piętrze się one znajdują.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak połączyć dwa routery Wi-Fi bezprzewodowo, a sama konfiguracja routera nie sprawi Ci najmniejszych kłopotów. Czy w Twoim przypadku głównym bohaterem był router bezprzewodowy, czy może jednak przewodowy? Który ze sposobów na to, jak połączyć się z routerem, wykorzystałeś? Nasz poradnik był wystarczający, czy musiałeś zerknąć na stronę producenta, aby wykonać wszystkie kroki? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami!

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.