Udostępnij
Skomentuj

Jak skonfigurować router WiFi?

Konfiguracja routera jest konieczna, by urządzenie działało prawidłowo. Jak ustawić router? Od czego zacząć?

Router to urządzenie, które umożliwia stworzenie sieci przewodowej, bezprzewodowej lub mieszanej. Urządzenia tego typu nie są bardzo skomplikowane w obsłudze, a stworzenie domowej sieci Wi-Fi nie jest wcale czasochłonne. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę i jak skonfigurować router Wi-Fi?

Polecane routery

Jak skonfigurować i podłączyć router do Internetu?

Jak podłączyć router do sieci Wi-Fi? To zależy od rodzaju urządzenia. Jeśli jest to 2w1, czyli modem z funkcją routera, wystarczy podłączyć go do zasilania i następnie do Internetu. W przypadku modeli bezprzewodowych należy umieścić w środku kartę SIM wybranego operatora, natomiast sprzęty korzystające z łączności przewodowej wymagają połączenia kablowego. Jak skonfigurować router z modemem? Jeśli posiadasz osobno modem oraz router Wi-Fi, połącz je ze sobą przewodem RJ-45 (kablem ethernetowym).

Jak skonfigurować router z komputerem? Niektóre urządzenia mogą wymagać podpięcia na stałe do komputera lub laptopa. W tym celu możesz użyć kabla RJ-45. Jeśli jednak router jest bezprzewodowy, wystarczy go podłączyć do zasilania i sparować z komputerem poprzez sieć Wi-Fi. Taka opcja gwarantuje największą wygodę, ponieważ domownicy będą mogli przemieszczać się z laptopem po całym domu, nie tracąc połączenia z Internetem.

Wiedzę na temat tego, jak skonfigurować router Wi-Fi z laptopem, da się zastosować także do innych urządzeń mobilnych, takich jak tablet, smartfon, konsola czy inteligentne sprzęty domowe. Jeśli obsługują one sieć Wi-Fi, mogą zostać podłączone bezprzewodowo do routera. Parowanie to jednak dopiero pierwszy krok do poprawnego działania. Aby połączenie internetowe było dostępne, konieczna jest jeszcze konfiguracja routera.

Jak skonfigurować router ASUS? W tym celu można użyć dedykowanej aplikacji ASUS Router. Oprogramowanie należy pobrać z Google Play oraz iOS App Store i następnie zainstalować na smartfonie. Po uruchomieniu aplikacji kolejne kroki to:

  • wybranie opcji Set up a new network;
  • wybranie z listy odpowiedniego urządzenia;
  • ustawienie typu Internetu, wpisanie nazwy użytkownika oraz hasła (są one dostarczane przez firmę zaopatrującą w sieć);
  • zalogowanie się;
  • zaakceptowanie połączenia zdalnego.

Jak skonfigurować router D-Link? Router ten wymaga zamontowania aktywnej karty SIM i podłączenia do prądu. Urządzenie łączy się z komputerem za pomocą kabla ethernetowego. Po uruchomieniu przeglądarki internetowej należy wpisać w pasku adres IP routera. Następnie na stronie logowania trzeba uzupełnić pola User Name oraz Password. W dalszej kolejności kliknij zakładkę SETUP i następnie INTERNET. Tam odnajdziesz przycisk Manual Internet Connection Setup, który przeniesie Cię do sekcji służącej do ręcznej konfiguracji routera.

Jak skonfigurować router TP-Link? Urządzenie wymaga połączenia z modemem i komputerem za pomocą kabla Ethernet oraz zalogowania się do interfejsu konfiguracyjnego (dane do logowania otrzymasz od dostawcy sieci). Tam, po wejściu w zakładkę Network i następnie WAN możesz skonfigurować typ połączenia WAN. Gdy zaznaczysz Dynamiczny IP w sekcji Status, powinny się wyświetlić adresy IP. Oznacza to, że połączenie pomiędzy routerem a modemem zostało nawiązane pomyślnie.

Jak skonfigurować router bezprzewodowy? W tym celu musisz zalogować się do panelu zarządzania routerem oraz siecią i wybrać zakładkę odpowiadającą za łączność bezprzewodową. Po nadaniu sieci dowolnej nazwy konieczne jest zabezpieczenie jej hasłem. Konfiguracja routera Huawei lub innego bezprzewodowego urządzenia wymaga restartu – wtedy wszystkie zmiany zostaną zapisane. Jeśli masz problem z jakąkolwiek opisaną wyżej czynnością, użyj instrukcji dołączonej do posiadanego sprzętu elektronicznego.

Gdzie ustawić domowy router?

O czym jeszcze należy pamiętać, podłączając router Wi-Fi? Ustawienia to nie wszystko, istotne jest także usytuowanie urządzenia. Czynnik ten wpływa bowiem na jakość sygnału sieci bezprzewodowej. Jak ustawić router, połączenie było jak najlepsze? Optymalne jest usytuowanie sprzętu w centralnej części mieszkania – tak, by poszczególne urządzenia korzystające z sieci Wi-Fi były zlokalizowane w podobnej odległości od routera.

Jak poprawić zasięg routera? Miejsce, w którym znajduje się sprzęt, nie powinno być zabudowane ani zasłonięte. Im mniej przeszkód architektonicznych pomiędzy nim i urządzeniami końcowymi, tym lepiej. Jeśli router wymaga połączenia z modemem, trzeba je umieścić blisko siebie. Gdy jednak sieć dalej słabo działa (np. z powodu grubych ścian w budynku), warto rozważyć zastosowanie wzmacniaczy sygnału.

Co zrobić, by połączenie Wi-Fi było w pełni zabezpieczone?

Skoro już wiesz, jak uruchomić router oraz jak skonfigurować urządzenie, warto dowiedzieć się jeszcze o opcjach zabezpieczenia połączenia sieciowego. Aby uchronić sieć lokalną przed nieuprawnionym dostępem, konieczne jest przede wszystkim ustawienie hasła. W tym celu w oknie konfiguracji routera podczas tworzenia pierwszego połączenia należy zaznaczyć opcję WPA/WPA-2. Dodatkowo można wybrać także filtrowanie adresów MAC urządzeń przyłączanych do Wi-Fi.

Siła hasła do sieci lokalnej zależy od jego złożoności i liczby użytych znaków. Dlatego też w pierwszej kolejności warto zmienić to, które zostało domyślnie ustawione, na bardziej skomplikowane. Jeśli hasło do routera jest odpowiednio długie i złożone, praktycznie nie da się go złamać. By zwiększyć poziom bezpieczeństwa, użyj więc małych i dużych liter, znaków specjalnych oraz cyfr. Minimalna długość to 10-16 znaków.

Wiele routerów domyślnie posiada aktywną funkcję WPS. Służy ona do łączenia z siecią bezprzewodową nowych urządzeń bez konieczności podawania hasła. Ponieważ jest to jednak niebezpieczne, warto ją całkowicie dezaktywować. Jak wyłączyć WPS? W tym celu zaloguj się do panelu administratora i odnajdź tam zakładkę Sieć bezprzewodowa i następnie wybierz WPS. Tam możesz wyłączyć opcję Enable WPS (w niektórych urządzeniach została ona nazwana PIN routera).

Co jeszcze da się zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo Internetu w domu? Ważnym krokiem jest zmiana domyślnej nazwy SSID. Modyfikację można przeprowadzić z poziomu panelu administratora, za pomocą zakładki Sieć bezprzewodowa. Wystarczy w polu SSID podać nową nazwę. Warto zapoznać się także z technologią szyfrowania VPN. Konfiguracja wirtualnej sieci prywatnej pozwala na anonimowe przeglądanie Internetu, co zapewnia bezpieczeństwo i prywatność.

Co można zmienić w ustawieniach routera Wi-Fi?

Ustawienia routera Wi-Fi zależą w dużej mierze od preferencji użytkownika. Poza zmianą hasła do sieci i modyfikacją nazwy SSID może on wpłynąć także na inne aspekty działania urządzenia. Zaawansowany użytkownik potrafi ustawić przekierowania portów czy też zmodyfikować działanie wbudowanego w router firewalla. Będzie w stanie również wykorzystać panel administratora, by ustalić, jak mocny ma być sygnał nadawany przez router.

Zmniejszenie mocy sygnału routera uniemożliwia próby włamania się do sieci z ulicy. Tego typu zabezpieczenie ustawisz, korzystając z zakładki Zaawansowane. Tam musisz wybrać panel Sieć bezprzewodowa i następnie opcję Ustawienia sieci bezprzewodowej. Wtedy na ekranie zostaną wyświetlone parametry związane z mocą transmisji. Niektóre routery umożliwiają sterowanie mocą sygnału z poziomu dedykowanej aplikacji – wystarczy użyć parametru Regulacja Tx Power, by ustawić preferowaną wartość.

O co jeszcze zadbać, poza konfiguracją ustawień? Bardzo ważna jest regularna aktualizacja oprogramowania routera. Producenci urządzeń elektronicznych udostępniają co jakiś czas aktualizacje mające na celu poprawę stabilności i ewentualnych luk w oprogramowaniu, które mogłyby wpływać na bezpieczeństwo. Takie pliki musisz pobrać ze strony internetowej producenta Twojego sprzętu i zainstalować. Warto sprawdzać raz na miesiąc, czy ukazały się nowe poprawki. Wtedy zyskujesz pewność, że oprogramowanie routera jest pozbawione luk i żadna osoba niepowołana nie uzyska do niego dostępu.

Jak zaktualizować router? Proces ten jest dość prosty. Wystarczy:

  • zalogować się do panelu administracyjnego;
  • wybrać opcję Zaawansowane i następnie Narzędzia systemowe;
  • kliknąć Aktualizacja firmware i Sprawdź dostępne aktualizacje (lub Aktualizacja ręczna, jeśli chcesz odnaleźć pliki samodzielnie);
  • pobrać odpowiednie pliki;
  • wydać polecenia Otwórz i Aktualizuj.

Wszystkie kroki zostały wykonane? Gotowe, router został zaktualizowany!

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.