Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć konsolę do telewizora?

Podłączenie konsoli do telewizora nie zawsze jest prostym zadaniem. Jak tego dokonać? Dowiedz się z artykułu.

Zakup najnowszej konsoli polecanej przez grupy zadowolonych użytkowników zapewnia godziny świetnej rozrywki. Zanim jednak uruchomisz ulubioną grę, trzeba zastanowić się, jak podłączyć PS3 do telewizora Sony. Opisywane zadanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ sporo zależy od rodzaju konsoli oraz marki telewizora. Prześledź ten poradnik, jeśli po raz pierwszy uruchamiasz nowy system gier albo chcesz kupić konsolę starszej generacji.

Polecane telewizory

Jak podłączyć konsolę do TV?

Wielbiciele wirtualnej rozrywki w stylu retro z pewnością skorzystają z instrukcji, jak podłączyć starą konsolę do telewizora, na przykład Nintendo 64 czy PlayStation. Zanim kable HDMI stały się szeroko dostępnym standardem, każdy system gier posiadał specjalne, rozgałęzione przewody AV, które należy podłączyć do określonych gniazd odbiornika. Dzisiaj, aby skorzystać z konsol z lat 90., trzeba zakupić dopasowany adapter, ponieważ nowoczesne telewizory nie posiadają wtyczek takich jak chociażby SCART-RCA.

Jak podłączyć PS3 do telewizora bez HDMI? Brak tego przewodu nie oznacza, że musisz rezygnować z ulubionej formy relaksu. W przypadku PS3 sytuacja jest podobna do innych starszych konsol. Trzeba sprawdzić, czy odbiornik posiada wejście VGA. Przewód HDMI przesyła sygnał cyfrowy, zaś VGA – analogowy. Niezbędny jest więc specjalny konwerter, który zagwarantuje zmianę danych. Za jego pomocą bardzo często użytkownicy także podłączają do konsoli głośniki wolnostojące.

Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć konsolę Xbox 360 do telewizora, odpowiedź z pewnością Cię usatysfakcjonuje. Modele wyprodukowane w latach 2005–2007 są zaopatrzone w złącza AV podobnie jak starsze systemy gier. Takie gniazda umożliwiają podłączenie różnych przewodów, na przykład VGA albo SCART. Warto jednak wiedzieć, że w późniejszych wersjach dodano także gniazdo HDMI. Dzięki temu konsolę łatwo podłączysz zarówno do starszych, jak i nowszych modeli telewizorów.

Jak podłączyć Nintendo do telewizora? To zależy, z jaką konsolą tego producenta masz do czynienia. Konfiguracja Nintendo Wii wygląda podobnie do PS3. Bez wejścia HDMI możesz z powodzeniem skorzystać z konwertera, który połączy gniazdo konsoli z nowoczesnym telewizorem. Natomiast najnowszą konsolę Nintendo Switch szybko podłącza się do odbiornika za pomocą kabla HDMI. Takie urządzenie umożliwia korzystanie w trybie przenośnym i stacjonarnym, więc aby poprawnie połączyć je z telewizorem, Nintendo Switch należy najpierw umieścić w stacji dokującej.

Podłączenie krok po kroku konsoli do telewizora

Podłączanie konsoli do gier może stanowić dla niektórych użytkowników wyzwanie, ze względu na opisane wyżej przewody i gniazda. Jeśli nie wiesz, jak podłączyć PlayStation 4 do telewizora, oto uniwersalny opis tego procesu krok po kroku. Podłączanie innych nowoczesnych konsoli do telewizorów wygląda niemal tak samo, warto więc kierować się tym przewodnikiem niezależnie od marki sprzętu. Dzięki poniższym praktycznym wskazówkom każdy gracz szybko skonfiguruje swój zestaw.

  1. Podłącz przewód HDMI do gniazda OUT w konsoli.
  2. Podłącz drugą wtyczkę kabla do wejścia HDMI w telewizorze.
  3. Odszukaj odpowiedni zasilacz i podłącz go złącza AC Adapter lub AC IN w systemie gier.
  4. Ostrożnie włóż wtyczkę przewodu zasilającego do gniazdka.

Zanim włączysz system gier, warto zadbać o kilka ważnych rzeczy. Konsola powinna mieć dostęp do powietrza, dlatego nie należy przykrywać jej ani umieszczać w małych, zabudowanych przestrzeniach. Odpowiednia wentylacja zapobiega przegrzaniu sprzętu oraz zapewnia, że będzie działał długo i cicho. Kable HDMI, które są często sprzedawane razem z konsolą, wymagają, aby sprzęt umieścić dość blisko telewizora.

Jak podłączyć PS3 do telewizora Sharp i ukryć wystające przewody? Możesz zabudować je specjalną listwą dostępną w sklepach budowlanych, albo umieścić pod płytą gipsową. Użytkownikom z telewizorami zamontowanymi na ścianie specjaliści zalecają wówczas zakup dłuższych kabli HDMI. Schowanie ich za urządzenia to równie dobre rozwiązanie. Wówczas przestrzeń rozrywki będzie wyglądała znacznie przyjemniej, a Ty z łatwością oddasz się ulubionej grze. Ponadto unikniesz potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Jak uruchomić konsolę po podłączeniu do telewizora?

Znajomość tego, jak podłączyć PS3 do telewizora to nie wszystko. Aby rozpocząć grę, należy także poprawnie je uruchomić. Sprawdź dokładnie, czy obydwa urządzenia podłączone są do sieci oraz siebie nawzajem. Stan czuwania rozpoznasz po diodzie, która zazwyczaj sygnalizuje gotowość sprzętu czerwonym kolorem. Następnie włącz telewizor i konsolę. Możesz to zrobić za pomocą pilota albo przycisków zasilania. Po kilku sekundach ekran zaczyna zazwyczaj wyświetlać obraz.

Włączanie konsoli jest pozornie prostym zadaniem. Uniwersalne działanie to lokalizacja i wciśnięcie guzika zasilania. Warto jednak wiedzieć, że starsze systemy gier, na przykład NES z lat 80., nie posiadają ekranu powitalnego, zatem nie zadziałają po podłączeniu do telewizora. Aby poprawnie włączyć starą konsolę, należy najpierw włożyć do środka nośnik z grą. Wówczas ekran pokazuje menu główne danego tytułu.

W Xbox 360 przycisk zasilania jest wyjątkowo wyeksponowany, ale znalezienie go na innych konsolach może być utrudnione. W pierwszych modelach PlayStation 4 przyciski zasilania oraz wysuwania płyt z grami są czujnikami dotykowymi. Wystarczy, że przyłożysz palec do rowka z przodu konsoli, a urządzenie uruchomi się. Późniejsze edycje tego systemu do gier posiadają tradycyjne guziki. Przycisk do włączania Nintendo Switch także łatwo pominąć na pierwszy rzut oka. Umieszczono go na górze konsoli, po lewej stronie, tuż obok guzików zmiany głośności.

Konfiguracja konsoli i telewizora

Jeśli po włączeniu akcesoriów monitor nie wyświetla ekranu powitalnego ani menu głównego konsoli, należy wyszukać w telewizorze źródło obrazu oraz dźwięku. Niektóre odbiorniki po wyłączeniu nie zachowują pamięci źródła audio i video, dlatego za każdym razem potrzebne jest manualne znajdowanie kanału HDMI za pomocą pilota. Przycisk na urządzeniu sterującym może być oznaczony jako „input”, „source”, „TV/AV” lub ikoną prostokąta ze strzałką skierowaną w prawo.

Wybieranie odpowiednich opcji dwóch sprzętów po raz pierwszy niemal każdemu przysparza kłopotów. Jak podłączyć PS3 do telewizora Philips i go skonfigurować? Warto wiedzieć, że każdy system gier konfiguruje się nieco inaczej, szczególnie starsze modele. Z kolei najnowsze konsole automatycznie wyświetlają instrukcje postępowania krok po kroku, co stanowi wielkie ułatwienie dla graczy. Taką opcję oferuje między innymi Nintendo Switch.

Skoro już wiesz, jak podłączyć PS3 do telewizora Panasonic, zapoznaj się z opisem, jak je odpowiednio ustawić. Po zadziałaniu sprzętów należy za pomocą pilota otworzyć menu, a następnie konfigurację telewizora. Wszystkie ustawienia połączeń powinny być włączone. Później trzeba uruchomić konsolę i w ustawieniach systemu włączyć sterowanie przez HDMI. Poprawnie przeprowadzoną konfigurację rozpoznasz po tym, że konsolą można sterować za pomocą pilota do telewizora.

Odpowiednie ustawienia Xbox pozwalają na wygodne oglądanie telewizji przez system gier. Najpierw należy uruchomić konsolę, a z menu Profil i system wybrać Ustawienia ogólne, następnie Opcje TV i wyświetlania do konfiguracji OneGuide. Po wykryciu sygnału wprowadź swój kod pocztowy, potem wybierz dostawcę telewizji oraz listę kanałów. Telewizor powinien wówczas wyświetlić informację o poprawnie przeprowadzonej konfiguracji.

Jak podłączyć konsolę do telewizora Philips i do Internetu? W najnowszych modelach, na przykład Nintendo Switch, zrobisz to jedynie za pomocą Wi-Fi. Konfiguracja łącza bezprzewodowego przebiega niemal identycznie jak w smartfonach. W PlayStation 4 natomiast dostępne jest dodatkowo wejście LAN, do którego przypniesz kabel Ethernet. Drugą końcówkę należy podłączyć do routera albo modemu. Xbox 360 także wymaga połączenia przewodowego, jednak możesz dokupić specjalny konwerter, dzięki któremu Twoja konsola połączy się z Wi-Fi.

Bezpieczne podłączanie oraz konfiguracja konsol dostępnych na rynku sprawia kłopoty nawet wprawionym użytkownikom. Obecnie powraca moda na gry z lat 80. i 90. warto więc znać proces poprawnego uruchamiania starych urządzeń. Dzięki powyższym praktycznym wskazówkom nie musisz zastanawiać się, jak podłączyć PS3 do telewizora Samsung. Po lekturze tego poradnika samodzielnie skonfigurujesz swój sprzęt.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.