Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć kamerę IP? Instrukcja Krok po kroku

Bezpieczeństwo Twojego domu jest dla Ciebie najważniejsze?Dowiedz się, jak skonfigurować kamerę.

Jak podłączyć kamerę IP do rejestratora?

Po zamontowaniu stałego monitoringu możesz zadecydować, w jaki sposób Twoja kamera ma pracować. Mowa o dwóch generalnych trybach: nagrywanie oraz możliwość dozoru albo tylko dozór na czas włączenia kamery. W drugim przypadku urządzenie sprawdza się tylko wtedy, gdy obserwujesz podłączony ekran. Możesz w ten sposób zobaczyć, czy właśnie przyjechali wyczekiwani goście lub kim jest osoba pukająca do drzwi. Więcej bezpieczeństwa, gdyż nie jest potrzebna Twoja stała kontrola, zapewnia możliwość nagrywania obrazu z kamery.

Polecane kamery IP

Jest to możliwe dzięki specjalnemu rejestratorowi. Najpewniejszym rozwiązaniem jest zakupienie egzemplarza od tego samego producenta, co kamera IP. Dzięki temu nie będzie żadnych konfliktów między systemami tych elementów. W pierwszej kolejności należy zamontować w rejestratorze dysk twardy, na którym zapisane będą nagrania. Następnie, po włączeniu wszystkich urządzeń, należy je ze sobą połączyć za pomocą urządzenia takiego jak switch. Do niego należy wpiąć również komputer, dzięki któremu będzie można przeprowadzać konfigurację.

Po poprawnym podłączeniu wszystkiego ze sobą, poprzez dołączony program na płycie lub pobrane oprogramowanie, możesz dokonać konfiguracji. Zazwyczaj jest to kilka krótkich kroków polegających na wprowadzeniu podstawowych ustawień jak język lub data i godzina oraz sparowaniu rejestratora z kamerami. Nie zapomnij też, by w przypadku urządzeń „z drugiej ręki”, zresetować wszystkie urządzenia. Wszelkie potrzebne informacje powinieneś znaleźć w instrukcji umieszczonej w pudełku lub na stronie producenta.

Jak podłączyć kamerę IP przez Wi-Fi?

Chcąc zapewnić sobie monitoring bezprzewodowy, warto rozważyć połączenie kamery poprzez sieć Wi-Fi. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, gdyż pozwala umiejscowić kamerę w miejscach, do których trudno poprowadzić niezbędne okablowanie. Czy jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane niż klasyczne przewodowe? Otóż nie, wiele etapów konfiguracji się powiela. W celu zrealizowana takiego połączenia niezbędny jest router z działającą funkcją Wi-Fi.

Moment, w którym wszystkie komponenty są wpięte do switcha, jest bardzo ważny. Jeśli podłączyłeś do niego swoją kamerę, komputer i router, po wpisaniu w przeglądarkę jej adresu (znajduje się on w instrukcji obsługi lub na naklejce informacyjnej), będziesz miał dostęp do panelu konfiguracyjnego urządzenia. Tam znajdziesz podgląd obrazu oraz zaawansowane ustawienia dotyczące czasu pracy lub zabezpieczeń.

Jak podłączyć kamerę monitoringu do komputera?

Jeśli możesz zapewnić sobie odpowiednią liczbę przewodów, by połączyć kamery domowe z komputerem, nie będzie Ci potrzebny router. Sprzęt bez problemu możesz wpiąć do komputera. Zwykle wystarczy użyć kabla internetowego. Należy jednak pamiętać, by adres IP na karcie sieciowej komputera był zgodny z tym jaki ma przypisany sprzęt do nagrywania. W przypadku większej sieci urządzeń przydatny okaże się podłączony do komputera switch, gdyż posiada on więcej portów Ethernet.

Jak podłączyć kamerę IP do telewizora?

Zapewnienie podglądu z kamery IP na większym ekranie nie jest trudne. Jeśli telewizor ma możliwość podłączenia go do sieci Wi-Fi, sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku wykorzystania komputera. Wchodząc w przeglądarkę dostępną w telewizorze posiadającym funkcję dostępu do Internetu (router i kamera muszą być połączone ze sobą), po wpisaniu adresu kamery, pojawi nam się taki sam panel jak wcześniej. Jeśli jednak używasz telewizora bez dostępu do Internetu, będziesz musiał wykorzystać do tego rejestrator oraz kabel HDMI.

Jak podłączyć kamerę bez rejestratora?

Urządzenie zapisujące obraz jest przydatne, jeśli nie masz wystarczająco miejsca na swoim dysku lub nie chcesz, żeby Twój komputer działał bez przerwy. Zdecydowana większość producentów, jak na przykład kamery HIKVision, oferuje specjalne oprogramowanie do pobrania, za pomocą którego uzyskasz dostęp przez komputer lub telefon. Jest to o wiele wygodniejsze niż wpisywanie w przeglądarkę adresu, gdyż taki sposób korzystania z kamery jest często wadliwy, mało wygodny i pojawiają się opóźnienia.

Musisz upewnić się, że adres IP komputera jest kompatybilny z IP kamery. Wtedy, po połączeniu wszystkiego razem, dodatkowe oprogramowanie samo odnajdzie urządzenie i pozwoli na bardziej skrupulatne zarządzanie. Korzystając z takiego programu, na swoim monitorze możesz wyświetlać obraz z kilku kamer naraz, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Dodatkową opcją jest również możliwość obracania kamerą.

Jak podłączyć kamerę Wi-Fi z routerem?

W gruncie rzeczy nie jest możliwe, by podłączyć kamerę do routera bez znajomości IP routera i kamery. Jeśli nie zostawało nic zmieniane, adres tego pierwszego znaleźć możesz pod urządzeniem lub w jego instrukcji. Wpisanie tego w przeglądarkę daje możliwość konfiguracji routera i sprawdzenia, jakie urządzenia są do niego podłączone. Urządzenie do nagrywania warto zresetować przed nową konfiguracją, wtedy przydzielony mu zostanie adres fabryczny.

Producenci kamer oferują specjalne aplikacje, dzięki którym na komputerze można sprawdzić i zmienić dane kamery tak, aby miała możliwość komunikacji z routerem. Ważna w tym wypadku jest podstawowa znajomość na temat IP – adresy tych urządzeń muszą być różne, ale pracować w tej samej sieci. Po takim ustawieniu kamera bez problemu będzie widziana przez router, a dostęp do niej uzyskasz przez każde urządzenie podłączone do routera.

Jakie kable do kamer zastosować?

Technologie informatyczne zmieniają się bez przerwy, aby zapewnić użytkownikom lepszy komfort oraz większe możliwości sprzętowe. Stopień zaawansowania konkretnego rozwiązania w technologii jest w pewnym sensie równowagą pomiędzy kosztami a zakresem potrzeb. Stare kamery tubowe, z którymi spotkać się mogłeś w miejscach publicznych lub w filmach, nagrywały obraz w słabej jakości i najprawdopodobniej bez dźwięku. Łączone one były za pomocą kabli współosiowych zwanych koncentrycznymi. Spotkać je można w instalacjach internetowych na blokowiskach lub przy antenach telewizyjnych.

Nowocześniejsze i bardziej wielofunkcyjne są kable zwane skrętkami. Ich nazwa pochodzi od przewodów znajdujących się wewnątrz izolacji, które w istocie są skręcone. Wykorzystywane są przede wszystkim do połączenia urządzeń z internetem, więc z pewnością miałeś już z nimi styczność. Znalazły one zastosowanie również w telekomunikacji – nowoczesne telefony internetowe i centrale telefoniczne również korzystają ze skrętek.

Takie okablowanie kupisz w niemal każdym sklepie budowlanym lub elektronicznym. Jedyną techniczną trudnością jest fakt, że w przypadku skrętek o długości większej niż 2 lub 5 metrów, trudno jest zakupić przygotowany kabel, dlatego należy samemu zamontować wtyczki na obu końcach. Potrzebne do tego będzie narzędzie zwane zaciskarką oraz dwie wtyczki zwane RJ-45 lub 8P8C. Schemat połączenia znajdziesz po wpisaniu w Internecie nazwy standardu: T-568B.

Jak sprawdzić i skonfigurować IP kamery?

W przypadku prostego połączenia kamera – komputer lub kamera – router nie ma potrzeby, by skrupulatnie analizować zasady działania protokołu IP. Jedyne co musisz wiedzieć, to to, że adresy wszystkich urządzeń pracować muszą w tej samej sieci i nie mogą być takie same. Tak jak adres routera, do którego podłączyłeś komputer, możesz sprawdzić za pomocą jego instrukcji obsługi lub (jeśli ktoś ustawiał inaczej) szukając w ustawieniach używanej karty sieciowej, tak w domowych warunkach najczęściej router i brama mają to samo IP.

Adresację kamery najlepiej zresetować, dzięki temu będzie łatwiej połączyć się do niej za pomocą pozostałych urządzeń. Potrzebnych ustawień możesz dokonać poprzez narzędzia, które znajdziesz pod hasłem „Camera Search Tool”. Jeśli wszystko jest zgodne, będziesz w stanie wyszukać urządzenie za pomocą dedykowanego wielofunkcyjnego oprogramowania i tam dokonasz konfiguracji. Pamiętaj, że kamera to inwestycja w bezpieczeństwo i Twój spokój.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.