Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć gramofon do wzmacniacza?

Kupiłeś gramofon lub masz go od dawna i wciąż nie umiesz wydobyć pełni jego możliwości? To artykuł dla Ciebie!

Jako posiadacz tego odtwarzacza wiesz zapewne jak istotną rolę w jego użyciu gra odpowiednio dopasowany sprzęt. Nieważne, czy posiadasz u siebie gramofon Bluetooth, czy model w stylu retro – budowa systemu stereo odpowiedniego do płyt winylowych oznacza zainwestowanie w co najmniej parę dodatkowych urządzeń. Jedno z nich: wzmacniacz gramofonowy ma za zadanie zintensyfikować dźwięk, a także odpowiednio dopasować częstotliwość sygnału, zanim dotrze on do kolejnych układów wzmacniających. To więc kluczowy łącznik całej sieci źródeł mocy.

Polecane gramofony

Jak poprawnie podłączyć gramofon do wzmacniacza?

Cały proces podłączenia gramofonu do wzmacniacza jest prosty, jeśli posiadasz wszystkie, potrzebne komponenty. Do tego celu wykorzystaj dołączony do odtwarzacza przewód RCA. Jeśli Twój wzmacniacz nie ma wejścia Phono – jeden koniec przewodu podłącz do odtwarzacza, drugi zaś do przekaźnika w miejsce oznaczone jako AUX. Później przesuń przełącznik z tyłu gramofonu w pozycję „line”, aby włączyć wbudowany przedwzmacniacz. Po wykonaniu wymienionych działań cały proces możesz uznać za zakończony.

Drugi sposób – rekomendowany, jeśli wolisz lub musisz wykorzystać przedwzmacniacz umieszczony we wzmacniaczu – przebiega odrobinę inaczej. Aby z niego skorzystać: umieść wspomniany wcześniej przełącznik na przeciwległej do „line” pozycji i włóż przewód RCA umieszczony w gramofonie w złącze na przekaźniku opisane jako Phono. To, która z konfiguracji wydobywa z Twojego odtwarzacza więcej walorów dźwiękowych musisz już ocenić samodzielnie i na tej podstawie wybrać bardziej pożądane przez Ciebie rozwiązanie.

Podczas wiązania odtwarzacza płyt winylowych ze wzmacniaczem możesz natknąć się na wejście USB – zaopatrzone w nie są przykładowo niektóre, nowsze gramofony Lenco. Jest to dodatkowy element umożliwiający łatwe i szybkie konwertowanie płyt do formatu MP3. Co ciekawe, odtwarzacz z takim wejściem możesz podłączyć nawet do własnego komputera i na to urządzenie również zgrać wybrane dźwięki z „czarnych płyt”.

Jak wydobyć pełną moc gramofonu przy podłączaniu do wzmacniacza?

Obecnie do wyboru są dwa rodzaje przekaźników intensyfikujących

  • wzmacniacze,
  • amplitunery.

Pierwszy z nich w zupełności wystarczy, jeśli masz zamiar wykorzystywać swój gramofon wyłącznie do słuchania muzyki. Amplituner częściej określany jest jako wielofunkcyjny gadżet, zapewniający dodatkowe opcje – umożliwia on powiązanie z odtwarzaczem urządzeń takich jak konsola do gier, smartfon lub inne. Podczas wizyty w salonie muzycznym dopytaj o kompatybilność przekaźników z własnym modelem gramofonu, by zapewnić sobie gwarancję uzyskania pełni mocy.

O czym należy pamiętać podczas podłączania gramofonu do wzmacniacza?

Sygnał audio generowany w gramofonie wymaga dedykowanego wejścia we wzmacniaczu oznaczonego jako Phono. Impuls elektryczny jest jednak zbyt słaby, by mógł zostać odczytany przez urządzenie samo w sobie – to zadanie, w które należy zaangażować specjalny przedwzmacniacz. Zwykle występuje on w odbiornikach w formie zintegrowanej, ma go na przykład nowocześniejszy gramofon Pioneer. Sprawa komplikuje się w chwili, kiedy ani odtwarzacz, ani wzmacniacz nie są zaopatrzone w ten element.

Przedwzmacniacz zewnętrzny musi być odpowiednio wyposażony i połączony w sieci pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem. Te urządzenia dostępne są również z opisanym wcześniej wejściem USB umożliwiającym użytkownikowi digitalizację własnej kolekcji płyt lub nawet modułem Bluetooth pełniącym podobną funkcję. Występuje on powszechnie w urządzeniach takich jak gramofony Lenco – jest nawet atrakcyjniejszy niż niebezprzewodowe rozwiązania ze względu na oferowaną przez niego wygodę.

Przy podłączaniu gramofonu do wzmacniacza zwróć uwagę na moc każdego urządzenia znajdującego się w sieci. Wbrew powszechnemu przekonaniu – nie zawsze większa siła impulsu oznacza wzmocnienie doznań. Ważne, aby moc przekaźnika była mniejsza bądź równa tej, którą odznaczają się połączone z nim głośniki. W przeciwnym wypadku narazisz swój sprzęt na przeciążenia najczęściej skutkujące uszkodzeniem elektroniki. Moc najpowszechniejszych urządzeń takich jak gramofony Audio Technica lub Pro-Ject waha się w okolicach 4W.

Uziemienie gramofonu jest bez wątpienia kolejnym bardzo ważnym elementem, o którym warto pamiętać przy podłączaniu gramofonu do wzmacniacza. Jak wiadomo – płyty winylowe mają na swojej powierzchni specjalne rowki, z których dźwięk pokonuje drogę, zanim dotrze do Twoich uszu. W następstwie połączenia igły biegnącej po tych zagłębieniach, a wkładki MC na elementach powstaje różnica potencjału. Aby ją wyrównać, stosuje się właśnie wspomniany wcześniej zabieg. W przeciwnym razie dojdzie do zakłóceń elektromagnetycznych obniżających jakość muzyki.

Specjalne złącze umożliwiające uziemienie odtwarzacza zawiera znaczna ilość urządzeń takich jak gramofony Dual. Aby uchronić swój sprzęt audio od nieatrakcyjnego „buczenia” należy odnaleźć wtyczkę uziemiającą – czyli wystający, metalowy fragment gramofonu oznaczony symbolem GND. Teraz wystarczy już tylko umieścić na nim przeznaczony kabel i stabilnie połączyć, skręcając ze sobą te dwa elementy.

Ważnym aspektem, wyłaniającym się już po wykonaniu czynności łączenia ze sobą urządzeń jest łączny pobór mocy całej instalacji. Zwróć uwagę na związane z tym oznaczenia, wyróżnione przez producenta w dołączonych specyfikacjach sprzętu. Nie jest to wymagana informacja, lecz za jej pomocą unikniesz przykrych niespodzianek związanych między innymi z wysokim rachunkiem za prąd. Jeśli zależy Ci na dobru środowiska – tym sposobem ocenisz wpływ swoich urządzeń na planetę i potencjalnie zwrócisz swoje poszukiwania w stronę bardziej energooszczędnych rozwiązań.

Co daje podłączenie gramofonu do wzmacniacza?

Po pierwsze – odpowiednio dobrany wzmacniacz wyciągnie z gramofonu o wiele więcej możliwości niż oferowałby odtwarzacz sam w sobie. Jeśli uważasz się za konesera dźwięku lub po prostu pragniesz wykorzystać odtwarzacz w stu procentach, tego typu przekaźnik jest dla Ciebie niezbędnym elementem całego układu audio. Przekaźnik sprawi między innymi, że muzyka wydobywająca się z Twojego gramofonu będzie głośniejsza – przypadnie to do gustu szczególnie koneserom bardziej donośnych gatunków muzyki.

Wzmacniacz do gramofonu, oprócz dodatkowej głośności, wpłynie pozytywnie na czystość dźwięków płynących z urządzenia. Polepszy też jakość basów i wysokich brzmień – dzięki temu zabiegowi słuchanie muzyki stanie się o wiele bardziej wartościowym i wyraźnym przeżyciem. Twój gramofon retro zyska w ten sposób lepsze walory i przyniesie Ci dodatkową satysfakcję. Szczególnie, jeśli masz wysokie wymagania co do jakości odtwarzanych utworów.

Wzmacniacz i odtwarzacz winylowy to ważne połączenie, kluczowe do odblokowania pełni walorów całego zestawu audio. Teraz już wiesz, dlaczego odpowiednie urządzenia są w tym przypadku doświadczenia muzycznego tak istotne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.