Udostępnij
Skomentuj

Jak uziemić gramofon? Co warto wiedzieć?

Co powinieneś zrobić, aby odsłuch płyt winylowych z gramofonu charakteryzował się czystym dźwiękiem?

Choć gramofon znalazł swoje prawidłowe przeznaczenie jako sprzęt do odtwarzania muzyki i treści zapisanych na płytach winylowych, jednocześnie stał się jednym ze świetnych elementów wystroju. Wyjątkowo prezentują się choćby gramofony Dual. To urządzenia, które mogą nadać charakteru każdemu dobrze zaprojektowanemu pomieszczeniu, a współgrając z innym sprzętem retro, stworzyć niesamowite aranżacje wnętrzarskie, będąc jednymi z ich głównych elementów.

Polecane gramofony

W jaki sposób uziemić gramofon?

Gramofony Lenco czy gramofon Teac wymagają specjalnego przedwzmacniacza gramofonowego do prawidłowego odtwarzania płyt. Większość modeli taki zawiera, ale gdy masz gramofon, który nie ma przedwzmacniacza, możesz podłączyć go do wzmacniacza lub kupić zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy, który nie musi być drogi. Jeśli z tyłu gramofon znajdziesz napis „line”, oznacza to, że ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy i możesz go łatwo podłączyć do nowoczesnego wzmacniacza lub zestawu aktywnych kolumn głośnikowych.

Gramofony, niegdyś zapomniane, teraz wracają do łask i to w prawdziwie wielkim comebacku. Być może warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego elementu we własne wnętrza, a ponadto cieszyć się odtwarzaniem płyt winylowych w wysokiej jakości dźwięku, który osiąga się między innymi poprzez stworzenie uziemienia gramofonu w przedwzmacniaczu, we wzmacniaczu lub na doprowadzających do nich kablach. Także w tańszych nieco modelach, jak gramofony Lenco, które można dostać z wbudowanym przedwzmacniaczem lub bez niego.

Uziemienie gramofonu Technics jest niezwykle ważnym i newralgicznym elementem całej jego konstrukcji. Stworzysz je poprzez podłączenie go do śruby GND. Pomoże Ci to w odbiorze czystego dźwięku z odsłuchu płyt winylowych, który zapewni gramofon Pioneer. Ich konstrukcja opiera się na wydrążonych węższych i szerszych rowkach, dzięki którym są zapisane niskie i wysokie dźwięki. Największym problemem podczas przesłuchiwania płyt winylowych na gramofonie jest odczyt niskich dźwięków charakteryzujących się szczególną szerokością rowków.

Odtworzenie ich na gramofonach retro i nowszych nie jest tak naturalne, jak odczyt wysokich dźwięków. Żeby zniwelować takie zakłócenia, została stworzona technologia RIAA wykorzystywana we wszystkich gramofonach, choćby w gramofonie Teac, która przekształca część niskich tonów na dźwięki wysokie. To działanie zostało nazwane korekcją krzywej RIAA. Dzięki jej wsparciu jest możliwe odtworzenie każdego zapisanego na płycie dźwięku, lecz kosztem wzmocnienia brumienia i buczenia.

Właśnie z tego powodu wprowadza się w układ gramofonu przedwzmacniacz dokonuje się uziemienia gramofonu, co pomaga niwelować nieczystości dźwięku. Zdecydowanie warto wykonać uziemienie gramofonu. Buczenie może być bardzo nieprzyjemne. Choć wykorzystanie nowej technologii w postaci korekcji RIAA to świetne wsparcie, to uziemienie jest tu najlepszą i sprawdzoną odpowiedzą na problem zakłócenia dźwięku. Wykorzystuje je gramofon Pro-Ject i każdy inny sprzęt wykorzystujący tę technologię.

Można je wykonać na kilka sposobów. Pierwszym jest podłączenie gramofonu do specjalistycznej śruby GND. W razie jej braku możesz wykonać je w obudowie przedwzmacniacza albo we wzmacniaczu. W ostatnim przypadku powinieneś poszukiwać wejścia PHONO. Gdy nie znalazłeś rozwiązania ani w przedwzmacniaczu, ani we wzmacniaczu, a gramofon nie został wyposażony w śrubę o oznaczeniu GND, trzeba poszukać innego sposobu.

Co niezwykle istotne, długość kabli powinna być jak najkrótsza, a jakość materiału ich wykonania maksymalnie wysoka. Jeśli nie jesteś pewny, jakie kable kupić, zapytaj o to w naszym sklepie. Zastosowanie takiego okablowania z całą pewnością pozwoli Ci na skrócenie drogi dźwięku, ale i na maksymalizację jego jakości. Jeśli nastawiłeś się na maksymalny komfort i nie masz ochoty zastanawiać się nad podłączeniem kabli, zawsze możesz kupić gramofon Bluetooth.

Polecane gramofony

Dlaczego uziemienie gramofonu jest tak ważne?

Czy Twój gramofon Bluetooth buczy, gdy podłączysz go do zasilania? Czy słyszysz zanieczyszczony dźwięk podczas odtwarzania płyt? Jak temu zaradzić? Pokazać młodszemu pokoleniu wynalazek sprzed stuleci, który działa bez zarzutu jak gramofon Pioneer? Cieszyć się doskonałą jakością tonów odtwarzanych przez gramofony Lenco, podczas przesłuchiwania ulubionych płyt muzycznych, bajek i wszystkiego, co tak łatwo pomaga Ci się zrelaksować po długich godzinach pracy zawodowej i obowiązkach domowych?

Nieczysty dźwięk z głośników podłączonych do wzmacniaczy gramofonowych jest oznaką, że nie ma przeprowadzonego dobrego uziemienia. Budowa gramofonu i podłączonego do niego sprzętu w postaci przedwzmacniaczy i wzmacniaczy w całkowicie naturalny sposób powodują powstanie dużych różnic potencjałów. Wychwytuje się je między wkładkami a przedwzmacniaczem, dlatego w większości przypadków konieczne jest zorganizowanie dobrego uziemienia. Jego brak bywa powodem powstawania zakłóceń podczas odtwarzania dźwięku.

Pozbycie się ich jest równoznaczne z osiągnięciem najlepszego możliwego do uzyskania dźwięku, który pozwala słuchać z przyjemnością ulubionych, odtwarzanych przykładowo z gramofonu Pro-Ject muzycznych singli. Wsłuchiwanie się w zakłócany wciąż dźwięk będzie z pewnością powodem dodatkowego zmęczenia i niepotrzebnej irytacji. Pozbycie się różnic potencjałów da Ci przyjemne chwile spędzone przy odtwarzaniu płyt winylowych z ulubionego gramofonu, takiego jak gramofony Dual.

Zalecenia dotyczące uziemienia gramofonów

Gdy chcesz przeprowadzić operację prawidłowego uziemienia gramofonu, powinieneś po pierwsze podłączyć gramofon do prawidłowej, specjalistycznej śruby oznakowanej tytułem GND, do obudowy przedwzmacniacza lub wzmacniacza, po znalezieniu wejścia PHONO (do wzmacniacza, tylko w przypadku braku korzystania z przedwzmacniacza). Warto wykorzystać specjalne kable lub widełki podczas podłączania go do przedwzmacniacza lub przeprowadzić uziemienie w kablu sygnałowym w wypadku, gdy nie znajdziesz śruby GND.

Szczególnie nie zaleca się wyrównywania mas z grzejnikiem ani żadnym metalowym elementem. Prowadź więc uziemienie, podłączając je do pierwszego analogowego urządzenia bezpośrednio podłączonego do gramofonu. Może być to przedwzmacniacz lub wzmacniacz w przypadku braku tego pierwszego. Powinien on mieć specjalne widełki, które będą służyły jako łącznik. Zadbaj, by jakość kabli prowadzących do niego, była jak najlepsza, a ich długość możliwie minimalna.

Co się stanie, jeżeli nie uziemimy gramofonu?

Nieuziemienie gramofonu to zły pomysł. Skutkiem zaniechania będą w szczególności wszelkiego rodzaju zakłócenia dźwięku powstałe podczas przesłuchiwania płyt. W takim wypadku dłuższe odsłuchiwanie muzyki będzie nieprzyjemne i męczące. Może także zniechęcić do ponownego korzystania z urządzenia, które przecież w wielu przypadkach mogłoby pomóc świetnie zagospodarować czas wolny, a także być pięknym przykładem wykorzystania starej technologii, którą z pewnością pragniesz zaprezentować dzieciom, wnukom i podopiecznym.

Choć sam gramofon Denon może być świetnym elementem wystroju pomieszczenia, to czy nie lepiej, gdy mimo to nie stoi w danym miejscu tylko po to, by pięknie wyglądać? Przykładowo, by zagospodarować czas dzieciom, gdy Ty wykonujesz inne domowe obowiązki, wykorzystując w tym celu choćby świetne gramofony Audio Technica. To bardzo dobry i ceniony przez audiofilów sprzęt do odtwarzania audio. Tym bardziej dziś, gdy znów wraca do łask i gdy ma się pod ręką kilka ciekawych płyt winylowych do przesłuchania.

Niepoprowadzenie prawidłowego uziemienia będzie szczególnie skutkować wychwytywaniem buczenia i brumienia. Lepiej jest wykorzystać uziemienie gramofonu Technics, bo zanieczyszczone dźwięki zniechęcą nas do korzystania z urządzenia przez dłuższy czas. Sam gramofon jest urządzeniem niezwykle pożądanym. Nie tylko wspominkowym i świetnym w przypadku kreowania aranżacji retro pomieszczeń domowych. Dobrze, gdy można go jeszcze wykorzystać do słuchania ulubionych płyt gramofonowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.