Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć gramofon do kina domowego?

Gramofon jest urządzeniem przywołującym wiele wspomnień. Zobacz, jak podłączyć sprzęt do kina domowego!

Gramofon to jedyny w swoim rodzaju sprzęt, który wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem – zwłaszcza tym nieco starszym użytkownikom. Coraz więcej młodych osób sięga po adaptery, które pozwalają na odtwarzanie muzyki z płyt winylowych. Ten sprzęt elektryczny jest świetną propozycją dla każdego – nawet osób ceniących sobie klasyczny wystrój wnętrz. Obecna technologia umożliwia podłączanie urządzeń starszego typu do kina domowego. Zależy Ci na stworzeniu aranżacji salonu w stylu z innej epoki? Zainwestuj w gramofony retro!

Jak krok po kroku podłączyć gramofon do kina domowego?

W poprzednim wieku adaptery wykorzystujące unikalne nośniki dźwiękowe przeżywały swój szczyt popularności. Jak się okazuje, te urządzenia ponownie wracają do mody! Jednak obecnie w nieco innym wymiarze. Klasyczne wersje sprzętu do muzyki nie były kompatybilne z kinami domowymi czy amplitunerami. Czołowi producenci postanowili nieco unowocześnić retro modele, wyposażając je w odpowiednie wtyki i wejścia. Dzięki nim jesteś w stanie podłączyć gramofony Audio Technica do kina domowego.

Jak podłączyć adapter do kina domowego? Wszystko opiera się o charakterystyczne wejście phono. To z jego pomocą sygnał wytwarzany przez gramofon może być odpowiednio regulowany, a następnie odczytywany przez przedwzmacniacz. Co ciekawe, nawet w przypadku, gdy posiadasz gramofon Bluetooth, wtyk phono jest niezbędny do działania systemu. Możesz zaopatrzyć się w wersję urządzenia z wbudowanym amplitunerem. Bez niego sprzęt nie będzie mógł przetworzyć impulsu elektrycznego.

Podłączenie adaptera jest wbrew pozorom naprawdę nietrudnym zadaniem. Musisz pamiętać o rodzaju wkładki, która jest wbudowana w Twój sprzęt. Jeśli jesteś posiadaczem np. gramofonu Pioneer z dodatkiem Moving Coil, musisz upewnić się, że interfejs phono obsługuje ten system. Jak się okazuje, adaptery Moving Magnet są dużo bardziej popularne niż wspomniane MC. Nie oznacza to jednak, że nie podłączysz takiego sprzętu do kina domowego! Musisz jednak pamiętać, że urządzenie wysokiej jakości powinien pracować z równie wydajnym wzmacniaczem.

Polecane gramofony

Jak skonfigurować gramofon z kinem domowym?

Korzystanie z gramofonu jest obecnie dużo bardziej przyjemne, jeśli podłączysz go do naszego domowego centrum rozrywki. Nic dziwnego – dźwięk adaptera przypiętego do amplitunera będzie dużo głośniejszy i wyrazisty, a każde brzmienie otulone głębokimi tonami. Przed zatopieniem się w ulubionych dźwiękach powinieneś odpowiednio skonfigurować sprzęt z kinem domowym. Musi być kompatybilny z interfejsami obsługiwanymi przez system dźwiękowy. Świetną propozycją uniwersalnego są gramofony Lenco.

Wspomniane adaptery są często wyposażane we wkładki MM, czyli Moving Magnet. To akcesorium wpływa na jakość wydobywającego się z wnętrza urządzenia dźwięku. Drugą propozycją adaptera skierowanego do zapalonych audiofilów jest gramofon Pro-ject. To urządzenia ze średniej półki, charakteryzujące się świetnym wyglądem oraz prostą konstrukcją. Możesz kupić wersję z wkładką MM lub MC – obydwa te interfejsy są obsługiwane przez wtyk phono.

Jak powinna przebiegać konfiguracja adaptera? Musisz mieć minimalną wiedzę techniczną oraz znać swój sprzęt. W przeciwnym razie to zadanie może okazać się trudne. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z konfiguracją gramofonu, możesz zwrócić się o pomoc do fachowca, który skutecznie podłączy Twoje urządzenie do kina domowego. W przypadku, gdy masz wersję urządzenia z wbudowaną wkładką, podłączenie gramofonu Teac czy innej marki nie powinno przysporzyć Ci kłopotów. Wystarczy zaopatrzyć się w przewód RCA, którym połączysz kino domowe z adapterem.

O czym należy pamiętać przy podłączaniu gramofonu do kina domowego?

Podłączając sprzęt grający do kina domowego, powinieneś pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, musisz zweryfikować swój model adaptera. Jeśli dopiero stoisz przed decyzją zakupu odpowiedniego modelu, świetną propozycją może okazać się gramofon Denon. Producent tworzy zaawansowane urządzenia charakteryzujące się stabilnym napędem paskowym. Ogromną zaletą tego typu sprzętu jest specjalny korektor phono, który pozwala na podłączenie gramofonu do dowolnego urządzenia AV.

Jeśli kupiłeś np. gramofon Dual, powinieneś przygotować miejsce, w którym go postawisz. Dlaczego nie można położyć urządzenia w dowolnej przestrzeni? W przypadku działania adaptera ogromne znaczenie mają drgania. Gdy umieścisz urządzenie w pobliżu innych sprzętów wywołujących nawet niewielkie drżenie – gramofon nie będzie działał poprawnie. Przykładami takich konstrukcji są komputery stacjonarne lub laptopy. Dodatkowo nie powinieneś kłaść urządzenia na nierównej nawierzchni. Sprzęt może nie działać prawidłowo, a w niektórych przypadkach ulec poważnym uszkodzeniom.

Wiele osób stawia adaptery na podłodze. Jest to duży błąd, ponieważ każde przejście obok sprzętu będzie wywoływało drgania negatywnie wpływające na działanie adaptera. Przykładowo, gramofony Lenco mają wbudowane bardzo czułe igły, które wychwytują z rowków wyrytych na płycie winylowej każde, nawet najmniejsze dźwięki. Wibracje z otoczenia mogą zaburzyć działanie elektroniki. Jeśli wybrałeś już idealne, a przede wszystkim bezpieczne, miejsce dla adaptera zweryfikuj jego wypoziomowanie. Gramofon, do poprawnej pracy wymaga idealnej stabilizacji.

Następnym krokiem będzie podłączenie np. gramofonu Teac do wzmacniacza. Dużym ułatwieniem jest zakup wersji sprzętu ze wbudowaną fabrycznie wkładką. Jeśli jesteś zmuszony samodzielnie zamontować, a następnie wyregulować cały układ – sprawa poważnie się skomplikuje. Warto poprosić o pomoc fachowca, który skutecznie przygotuje adapter do pierwszego włączenia. Powinieneś wyregulowanie nacisku igły na winyl, a także sam kąt ramienia. Na koniec, ważne jest połączenie kina domowego ze sprzętem grającym za pomocą przewodu RCA.

Co daje podłączenie gramofonu do kina domowego?

Gramofon jest sprzętem, który może mieć wbudowany przedwzmacniacz. To ogromna zaleta nowoczesnych modeli. Jest to fundamentalna część, która ma wspomniane wcześniej wyjście phono. Gramofony Lenco lub urządzenia innych producentów charakteryzują się świetną jakością wykonania. Marka skupia się na tworzeniu wtyków i wyjść, które rozszerzają możliwości sprzętu. Przedwzmacniacz pozwala na odczytywanie systemów dla poszczególnych rodzajów wkładek Moving Magnet lub Moving Coli. Powinieneś kupić wersję ze specjalnym przełącznikiem pomiędzy interfejsami.

Możesz kupić też oryginalny gramofon Retro, który zachowuje niemal wszystkie cechy urządzeń z poprzedniego wieku. W takim przypadku będziesz musiał dokupić wzmacniacz zewnętrzny, który będzie wsparciem dla sygnałów elektrycznych. W końcu to one są zmieniane na poszczególne dźwięki! Gramofon pozbawiony przedwzmacniacza nie jest gorszy. Jeśli jesteś usatysfakcjonowany głośnością oraz jakością dźwięku klasycznej wersji adaptera, zakup wzmacniacza może wydawać się zbędny. Jednak warto zaznaczyć, że taki dodatek w znacznym stopniu rozszerza możliwości sprzętu.

Chcesz słuchać płyt winylowych na słuchawkach? Umożliwi Ci to wzmacniacz podpięty do gramofonu! Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniej wersji, weź pod uwagę kupno gramofonu Bluetooth. Czy bezprzewodowy przesył sygnału dźwiękowego z gramofonu do kina domowego jest możliwy? Oczywiście! Warto jednak pamiętać, że taka funkcjonalność może być dostępna w adapterach z wyższej półki – na przykład gramofonach Pro-ject. Posiadając kino domowe i sprzęt z przedwzmacniaczem, możesz osiągnąć naprawdę wiele.

Dlaczego warto podpiąć gramofon do Twojego domowym centrum rozrywki? Głównie ze względu na wzmocnienie sygnału, a co za tym idzie – dużo lepszy dźwięk oraz głośność. Sprzęt podłączony za pomocą przewodu RCA umożliwi Ci uzyskanie harmonijnego wymiaru muzyki z głębokimi basami i dużą rozpiętością tonalną. Duży wpływ ma model urządzenia. Strzałem w dziesiątkę będzie gramofon Pioneer, mający złącza USB!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.