Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka wkładka do gramofonu?

Gramofon to dla wielu sprzęt przywołujący nostalgiczne wspomnienia. Zobacz, jaką wkładkę gramofonową wybrać!

Gramofony retro są urządzeniami elektrycznymi, które wielu osobom kojarzą się z dawnymi latami młodości. Co ciekawe, sprzęt pojawił się na rynku już w 1857 roku. Wtedy dostępny był fonautograf, czyli urządzenie, które pozwalało na nagrywanie dźwięku bez możliwości odtwarzania. W kolejnych latach prototyp przeszedł wiele przemian. W II połowie XIX wieku pojawił się fonograf konstrukcji Thomasa Edisona. Był to punkt kulminacyjny, który pozwolił na pojawienie się gramofonu – czyli urządzenia odtwarzającego muzykę zapisaną na danym nośniku.

Jaką wkładkę gramofonową wybrać?

Pierwszy gramofon elektryczny rozbrzmiał w 1925 roku. Z czasem zaczęto modyfikować samo urządzenie, ale i płyty, na których znajdowały się dźwięki. Sprzęt charakteryzuje się imponującą konstrukcją. Do poprawnego działania wykorzystuje wiele istotnych elementów. Jednym z nich jest wkładka z igłą do gramofonu. Te dwie części wpływają na jakość muzyki, która będzie wydobywała się z urządzenia. Im wyższej jakości podzespoły, tym lepiej!

Gramofon, nazywany często adapterem, opiera się o wychwytywanie drgań igły. Te zamieniane są na sygnał elektryczny, a w ostatnim etapie – dźwięki. Za ten proces odpowiada na przykład wkładka do gramofonu Audio Technica. To niewielka część zamienna, która skutecznie odczytuje płyty pełne setek rowków. Co więcej, mały element wyposażenia gramofonu jest w stanie błyskawicznie zmienić drgania na muzykę.

Nasuwa się pytanie – jaką wkładkę gramofonową wybrać? Wszystko zależy od modelu gramofonu, który posiadasz w swoim domu. Ten kluczowy element wyposażenia sprzętu muzycznego powinien być dobierany z ogromną precyzją. Jeśli masz w domu sprzęt bardziej zaawansowany, możesz kupić wkładkę magnetyczną do gramofonu. Taki rodzaj części zamiennej porusza się z wykorzystaniem wbudowanego magnesu, względem cewki. Jest to tzw. Moving Magnet (MM), znajdujący się na końcu wspornika. Na drugim brzegu jest igła, która odczytuje dane z rowków płyty winylowej.

Polecane gramofony

Typy wkładek gramofonowych

Adapter jest urządzeniem, które składa się z wielu podzespołów. W takim razie, czy każdy model sprzętu muzycznego jest taki sam? Niestety nie. Na rynku możesz znaleźć szeroką gamę różnych modeli. Jednym z bardziej zaawansowanych jest gramofon Pioneer. Poszczególne wersje adapterów różnią się między sobą wyglądem, sposobem wykonania, a także wbudowanymi wewnątrz urządzenia wkładkami i igłami. Każdy podzespół daje nieco inny efekt muzyczny. Niektóre z nich pozwalają na uzyskanie nieco miększej barwy. Jakie typy wkładek gramofonowych można wyróżnić?

Pierwszym, a jednocześnie najpopularniejszym rodzajem wkładki jest MM – Moving Magnet. Tę część znajdziesz w adapterach z niższej i średniej półki cenowej. Świetnym przykładem są gramofony Dual. Dlaczego wersje elektromagnetyczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Ich najważniejszą zaletą jest odporność na zniszczenia. Ponadto, pozwalają na uzyskanie naprawdę satysfakcjonującego dźwięku, który zachwyci nawet najbardziej wymagających audiofili. Budowa tej części opiera się o obecność niewielkiego magnesu przyczepionego do wspornika.

Drugim rodzajem są wkładki Moving Coil. W konstrukcji zauważysz inny układ części drgającej. W elementach elektromagnetycznych znajdziesz magnes, a sama cewka jest przytwierdzona na stałe do wkładki. Zupełnie inaczej jest w przypadku MC. Na końcu wspornika znajduje się cewa, która zbiera drgania. Dlaczego ta wersja wkładki jest skuteczniejsza? Wszystko dzięki temu, że jest bardzo lekka. MC dużo szybciej odczytuje wszelkie drgania. Wyśmienitym przykładem urządzenia z taką wkładką jest gramofon Audio Technica.

Warto wspomnieć o innych dostępnych na rynku rodzajach części zamiennych adapterów. Możesz kupić wkładkę piezoelektryczną do gramofonu. Wielu użytkowników nazywa je często ceramicznymi. Co ciekawe, ten typ jest obecnie bardzo rzadko używany w zestawach Hi-Fi. To jeden z najstarszych elementów konstrukcyjnych gramofonów, które wciąż wykorzystuje się w niektórych modelach. Wyśmienitą propozycją dla osób poszukujących takiej wersji będzie gramofon Lenco. Piezoelektryczne wkładki nie wymagają zastosowania dedykowanego przedwzmacniacza.

Czym kierować się przy wyborze wkładki do gramofonu?

Gramofon jest urządzeniem, które wielu nieco starszym osobom przypomina czasy młodzieńcze. To one w XX wieku prowadziły prym, jeśli chodzi o popularność urządzeń muzycznych. Można śmiało rzec, że adaptery ponownie przeżywają swoją świetność. Młodzież coraz częściej interesuje się tym nietypowym sprzętem, dzięki któremu możesz uzyskać wyjątkowy dźwięk. Jeśli stoisz przed wyborem swojego pierwszego gramofonu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wkładka z igłą do gramofonu.

Polecanym typem wkładki gramofonowej, którą powinni wybierać początkujący, jest wersja Moving Coil. Dlaczego? To jeden z najpopularniejszych obecnie modeli. Co więcej, taki typ części wymiennej nie ulega znacznej eksploatacji. Wersja MM przez wielu użytkowników nazywana jest „niezniszczalną”. Nic dziwnego! Akcesorium jest niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia. Taki rodzaj wkładki znajdziesz w gramofonach Denon, Teac czy Unitra. Część zamienna jest też wykorzystywana w gramofonach z niższej półki. To dobra propozycja dla amatorów, którzy zaczynają swoją przygodę z gramofonami.

Jeśli jesteś posiadaczem adaptera i zauważyłeś, że dźwięk nie jest tak czysty, jak wcześniej, powinieneś rozważyć zakup nowej części. Prawdopodobnie, dotychczasowa wkładka magnetyczna do gramofonu uległ uszkodzeniu, przez co dźwięki wydają się zniekształcone. Wymiana elementu nie jest trudna, jednak wymaga znajomości kilku cech technicznych sprzętu. Przed zakupem nowej części, powinieneś sprawdzić wkładkę zamontowaną w Twoim urządzeniu. To niezwykle istotna kwestia – źle dobrany element może spowodować poważną usterkę!

Po zweryfikowaniu wersji wkładki, powinieneś rozejrzeć się za kompatybilnymi modelami. Najlepiej wybierać oryginalne części. Na rynku znajdziesz też zamienniki, jednak te mogą nie być tak skuteczne, jak wersje dedykowane. Jeśli masz gramofon Teac powinieneś zainwestować w część przeznaczoną do konkretnego modelu. Ważna jest także cena wkładki. Niestety, w niektórych przypadkach wymiana jest po prostu nieopłacalna. Wtedy warto zainwestować w nowy sprzęt – na przykład gramofon Unitra! Są to sprzęty, które posiadają ciekawy design.

Jak dobrać odpowiednią wkładkę do ramienia gramofonu?

Bez względu na to czy preferujesz sprzęt nowoczesny, czy gramofony retro, powinieneś regularnie sprawdzać kondycję urządzenia. Niestety, adapter może co jakiś czas wymagać wymiany poszczególnych elementów. Jednym z nich jest wkładka, która ulega eksploatacji. To ona jest częścią, która pozwala na poprawne odczytywanie drgań z płyty winylowej. Jak dobrać idealną wkładkę do ramienia gramofonu? Warto pamiętać o kilku cechach technicznych sprzętu.

Nie powinieneś rozpoczynać poszukiwań części zamiennej bez zweryfikowania rodzaju dotychczas używanej wkładki. Przykładowo, w gramofonach Pro-ject znajdziesz wersje Moving Magnet, czyli modele elektromagnetyczne. Wielu użytkowników decyduje się także na całkowitą zmianę rodzaju wkładki z MM na MC. Niestety, taki transfer nie zawsze jest możliwy. Zmiana może być spowodowana chęcią uzyskania czystszego i nieco głębszego dźwięku niż dotychczas. Dlatego fundamentem działania powinna być znajomość własnego sprzętu.

Poszukując wkładki do gramofonu Bluetooth, nie możesz wybrać pierwszej lepszej. Wkładka musi idealnie pasować do ramienia. Tylko w ten sposób będzie skutecznie zbierała wszystkie drgania z winylu. Działanie tego typu urządzenia elektrycznego opiera się w głównej mierze o prawa fizyki. Nawet jeśli kupimy nieodpowiednią wkładkę z igłą do gramofonu, ta po prostu nie będzie działać lub usłyszysz nieczysty dźwięk. Każda część zamienna jest odpowiednio opisana – znajdziesz informacje o jej sprężystości oraz efektownej masie ramienia.

Na co powinniśmy uważać podczas montażu i ustawiania wkładki?

Wymiana wkładki gramofonowej nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Przed przystąpieniem do demontażu Twojego sprzętu, powinieneś upewnić się, że zakupiłeś kompatybilną część. Odkręcając poszczególne części, powinieneś wykonywać te czynności delikatnie. Wielu użytkowników wychodzi z założenia, że przy pierwszej wymianie kupią nieco tańszą część. Podczas wymiany elementu w gramofonie retro warto przyjrzeć się ramieniowi oraz igle.

Jeśli uda Ci się wymienić starą wkładkę magnetyczną do gramofonu na nową powinieneś przystąpić do regulacji ramienia. Pamiętaj, aby zrobić to w odpowiedni sposób – źle ustawiona część będzie powodowała rysowanie płyt winylowych. Może to skutkować poważnym uszkodzeniem nośników. Tego procesu niestety nie da się odwrócić. Kolejną kwestią jest dbałość o higienę części wymiennych gramofonu. Sprzęt bazuje na przesyle sygnałów elektrycznych, dlatego czystość wszystkich pinów, styków czy elementów lutowniczych jest niezwykle ważna.

Zanieczyszczone części gramofonu mogą skutkować nieprawidłowym przesyłem sygnałów, a w finalnym rezultacie – zakłóceniami dźwięków. Dlatego, podczas wymiany wkładki, powinieneś przeczyścić wszystkie elementy wyposażenia specjalnym płynem na bazie alkoholu lub suchą szmatką. Co ciekawe, nawet w przypadku nowych wkładek, warto na wszelki wypadek przetrzeć przewody spirytusem. Jeśli zakupiłeś wkładkę piezoelektryczną do gramofonu, powinieneś obchodzić się z nią w szczególny sposób – te bowiem są niezwykle podatne na uszkodzenia.

Montowanie i ustawianie ramienia z igłą są fundamentalnymi kwestiami, które powinniśmy wykonać. Co więcej, wielu fachowców poleca dokładne czyszczenie wnętrza adaptera spirytusem. Wpłynie to pozytywnie na kondycję urządzenia. Jeśli chcesz wymienić wkładkę z igłą do gramofonu, ale zupełnie nie wiesz jak się za to zabrać, powinieneś rozważyć wizytę u specjalisty. Taka osoba nie tylko wymieni część, ale także skutecznie przeczyści poszczególne styki czy piny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.