Udostępnij
Skomentuj

Jak mierzyć temperaturę?

Sposób mierzenia temperatury zależy od posiadanego termometru. Jak mierzyć temperaturę, by uzyskać rzetelny wynik?

Nawet bardzo dobry, kosztowny i markowy termometr nie zagwarantuje rzetelnego wyniku, jeśli pomiar będzie dokonany niedbale lub nieprawidłowo. Jak sprawdzić temperaturę? Jak używać termometru? 

Jak działa termometr?

Termometr to narzędzie, które jest niezbędne do mierzenia temperatury, a przez to jest to podstawowe wyposażenie domowej apteczki. Oto, co warto wiedzieć o tym, jak działa termometr:

 • To przyrząd do pomiaru temperatury np. ciała, ale też otoczenia.
 • W zależności od rodzaju termometru, może być on wyposażony w ciecz (np. rtęć albo alkohol) lub w czujniki, na które oddziałuje temperatura ciała, dzięki czemu możliwe jest jej odczytanie.
 • Przeważnie termometr medyczny ma skalę pomiaru od 32 do 43 stopni Celsjusza. Do pomiaru temperatury otoczenia, jak również cieczy lub potraw służą termometry innego rodzaju.

Ogólne działanie termometru jest dość proste, ale szczegóły zależą już od tego, z jakim termometrem mamy do czynienia.

Rodzaje termometrów

Termometry, które mogą znaleźć zastosowanie do pomiaru temperatury ciała, to nie tylko modele rtęciowe lub szklane bezrtęciowe, ale też kilka innych rozwiązań o innej specyfice działania. Oto najpopularniejsze rodzaje termometrów:

 • Termometry cieczowe – do działania wykorzystują zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy takich, jak rtęć lub alkohol. Pod wpływem temperatury ciała, zastosowana ciecz rozszerza swą objętość, co można zaobserwować, jako rosnący słupek na skali termometru.
 • Termometr rtęciowy – nie jest już dostępny w sprzedaży, ale wciąż wielu użytkowników posiada termometr tego rodzaju. Termometry rtęciowe znajdują także zastosowanie profesjonalne. Poważnym mankamentem termometrów rtęciowych jest potencjalne zagrożenie, jakie wiąże się z ryzykiem ich rozbicia (rtęć jest silnie trująca), a także długi czas pomiaru.
 • Termometr bezrtęciowy – pomiar temperatury ciała jest możliwy także przy użyciu termometru bezrtęciowego. W tym wypadku wykorzystano jednak alkohol, który także rozszerza się pod wpływem ciepła. Termometr tego rodzaju jest bezpieczniejszy w użytkowaniu, ale mierzenie temperatury także trwa długo. 
 • Termometry elektroniczne – nowoczesne narzędzia, które umożliwiają szybkie i wygodne mierzenie gorączki. Elektroniczny termometr do mierzenia temperatury jest wyposażony w czujniki temperatury oraz cyfrowy wyświetlacz.
 • Termometr elektroniczny dotykowy – ekonomiczne i podstawowe rozwiązanie. Pod względem kształtu i rozmiaru, elektroniczny termometr pod pachę jest najbardziej zbliżony do klasycznych termometrów rtęciowych. 
 • Termometr bezdotykowy – to urządzenie, dzięki któremu pomiar temperatur odbywa się w bardzo higieniczny sposób – bezdotykowo. Termometr elektroniczny bezdotykowy działa w oparciu o czujniki podczerwieni. 

Wśród termometrów elektronicznych warto wymienić jeszcze termometr w kształcie smoczka – bardzo popularny jako termometr dla noworodka, a także termometr do ucha. Są one jednak mniej wszechstronne niż standardowy termometr elektroniczny lub termometry bezdotykowe.

Polecane termometry

Jak prawidłowo używać termometru?

Nawet najlepszy termometr może podawać błędny pomiar temperatury, jeśli będzie stosowany nieprawidłowo. Jest kilka ogólnych wskazówek, co do prawidłowego użytkowania termometru, ale wiele zależy też od rodzaju stosowanego urządzenia, dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane. 

Prawidłowe użytkowanie termometru – wskazówki ogólne:

 • Przed użyciem urządzenia, warto zajrzeć do instrukcji. To szczególnie ważne w przypadku termometrów elektronicznych, które mogą wymagać kalibracji albo mają różnego typu tryby działania.
 • Pomiaru należy dokonywać w pomieszczeniu o neutralnej, tak zwanej pokojowej temperaturze, która nie będzie wpływała na nadmierne nagrzanie lub wychłodzenie organizmu.
 • Miejsce pomiaru, jak i rodzaj termometru warto dopasować do konkretnego użytkownika. Jako termometr dla niemowlaka dobrze sprawdzi się model w kształcie smoczka albo termometr elektroniczny bezdotykowy. Dla osoby dorosłej można wybrać zarówno bezdotykowy termometr na czoło, jak również termometr pod pachę. 

Istnieją różne metody pomiaru temperatury – można mierzyć ją pod pachą, na czole lub w innych miejscach. 

Gdzie mierzyć temperaturę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie mierzyć temperaturę przy pomocy konkretnych rodzajów termometrów. Optymalne miejsce pomiaru zależy właśnie od rodzaju posiadanego urządzenia, ale też od tego, kto ma mieć wykonywany pomiar.

 • Pomiar temperatury u dziecka – najwygodniejszym rozwiązaniem jest termometr bezdotykowy dla dzieci, który jest też określany jako termometr na czoło. Umożliwia on szybki odczyt temperatury z czoła. Alternatywą może być pomiar temperatury w ustach, a wówczas najwygodniejsza opcja to termometr-smoczek. Termometrem elektronicznym o standardowym kształcie można natomiast zmierzyć temperaturę w odbycie dziecka. W sprzedaży są także termometry do pomiaru temperatury w uchu. 
 • Pomiar temperatury u dorosłej osoby – może być przeprowadzony w dowolnym miejscu: pod pachą, w ustach, odbycie, na czole lub w uchu. 

Miejsce pomiaru zależy od posiadanego termometru, dlatego przed zakupem urządzenia, warto zastanowić się, jak będzie najczęściej dokonywany pomiar.

 • Pomiar temperatury w ustach – jest miarodajny i możliwy zarówno przy pomocy klasycznego termometru, jak również elektronicznego oraz w kształcie smoczka. Jak mierzyć temperaturę w ustach? Termometr należy umieścić pod językiem. Model elektroniczny zasygnalizuje koniec pomiaru, a termometr szklany należy przytrzymać przez 2-3 minuty.
 • Mierzenie temperatury w uchu – w tym celu warto posłużyć się specjalnym termometrem elektronicznym do ucha, który da wynik już po chwili. Końcówkę urządzenia należy delikatnie wprowadzić do ucha.
 • Pomiar temperatury na czole – termometr bezdotykowy na podczerwień powinien być stosowany właśnie do pomiaru temperatury na czole. Wiele osób ma wątpliwości, gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, ale to właśnie czoło jest najlepszym miejscem. By dokonać pomiaru, należy uruchomić urządzenie i zbliżyć je do czoła (najczęściej na odległość do 3 centymetrów, ale to zależy od modelu urządzenia). Pomiar będzie możliwy, gdy na czole pojawi się pojedynczy punkcik światła, co oznacza, że odległość jest prawidłowa. Sporo wątpliwości budzi także kwestia, jak mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem bezdotykowym. Najlepiej robić to podczas, gdy dziecko śpi. Wiele dobrych termometrów bezdotykowych działa niemal bezgłośnie.
 • Mierzenie temperatury w odbycie – u dorosłego człowieka nie jest to metoda zbyt często stosowana. Częściej ta metoda dotyczy niemowląt. Warto posłużyć się termometrem elektronicznym z cienką i giętką końcówką. Urządzenie zasygnalizuje zakończenie pomiaru.
 • Pomiar temperatury pod pachą – metoda polecana do stosowania u osób dorosłych i starszych dzieci. Kluczowe jest przytrzymanie termometru pod pachą poprzez jego lekkie dociśnięcie. Elektroniczny termometr zadziała szybciej i zasygnalizuje zakończenie pomiaru, a model szklany trzeba będzie przytrzymać dłużej. 

Jak długo mierzyć temperaturę ciała?

Prawidłowy pomiar temperatury ciała to nie tylko kwestia posłużenia się odpowiednim termometrem i wybrania stosownego miejsca pomiaru, ale też odpowiedniego czasu pomiaru. Jest to kwestia uzależniona od rodzaju urządzenia:

 • Termometr rtęciowy – ile trzymać? Najczęściej do kilku minut. Z powodu braku sygnalizacji czasu pomiaru, należy po kilku minutach sprawdzić temperaturę i ewentualnie dłużej przytrzymać termometr. Jeśli po kolejnej minucie wynik pozostanie niezmienny, to znaczy, że pomiar jest zakończony.  
 • Termometr bezrtęciowy – należy postępować identycznie, jak przy termometrze rtęciowym, ale proces może trwać odrobinę dłużej. 
 • Elektroniczny termometr – gorączka zostanie wykryta z jego pomocą już w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund. Większość termometrów elektronicznych sygnalizuje dźwiękiem lub wibracją, że pomiar został zakończony. 
 • Bezdotykowy termometr – podczerwień, która jest wykorzystywana do jego działania, umożliwia odczytanie temperatury w bardzo krótkim czasie. Dokładny czas pomiaru zależy od tego, jaki termometr bezdotykowy wybrano (niektóre modele potrzebują kilku sekund na podanie wyniku, a najlepszy termometr bezdotykowy poradzi sobie z tym zadaniem w ciągu sekundy). 

Czas pomiaru powinien być oszacowany przez producenta i podany w parametrach urządzenia lub w instrukcji – np. w przypadku, gdy chodzi o termometr Microlife, instrukcja jasno wskazuje zarówno sposób użycia, jak i czas pomiaru. Rzetelność pomiaru, ale też wygoda użytkowania to kwestie, które zależą od tego, jaki termometr posiadamy. Planując zakup termometru, warto wziąć pod uwagę, przede wszystkim, modele elektroniczne. Jeśli chodzi o dotykowy termometr elektroniczny, cena jest niska – może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale jeśli chodzi o termometr bezdotykowy, cena będzie znacznie wyższa. Wybierając termometr, a szczególnie droższy model bezdotykowy, warto postawić na urządzenie z atestami, od znanego i cenionego producenta. Dużą popularnością cieszy się, praktycznie każdy, termometr elektroniczny Microlife, ale też kilku innych firm. To dobry wybór, gdy priorytetem jest wygoda użytkowania, Microlife termometr bezdotykowy jest naprawdę komfortowy i rzetelny. 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.