Udostępnij
Skomentuj

Jaki termometr bezdotykowy wybrać? Jak działa i kiedy Ci się przyda?

Z termometrem bezdotykowym szybko uzyskasz dokładny pomiar temperatury. Poznaj jego zastosowania i zalety.

Nowoczesną alternatywą dla termometrów klasycznych jest termometr bezdotykowy. Urządzenia tego rodzaju są bardzo chętnie wybierane do zastosowań domowych, jak również są powszechnie użytkowane w przychodniach i szpitalach. Jak działają termometry bezdotykowe? Który model wybrać?

Jak działa termometr laserowy?

Termometr bezdotykowy, zwany również laserowym, zawdzięcza to miano odczytywaniu promieniowania podczerwonego. Jak działa termometr laserowy? Jego obsługa jest bardzo łatwa. Wystarczy, że skierujesz go na określoną część ciała, np. czoło. Sprzęt poda wynik, który zostanie zarejestrowany na podstawie zwiększonego wskaźnika promieniowania podczerwonego – konsekwencja podwyższonej temperatury.

Dlaczego warto używać termometru bezdotykowego?

Termometr laserowy posiada wiele zalet, w tym:

 • bezinwazyjność;
 • możliwość kalibracji względem temperatury otoczenia – dzięki temu wariantowi maksymalizuje się dokładność uzyskanego wyniku;
 • elektroniczny zapis najnowszych pomiarów – dzięki tej opcji skontrolujesz wyniki pomiarów, zyskując automatyczny zapis. Już nie musisz notować rezultatów na kartkach, które mogą się łatwo zagubić;
 • szybka obsługa i funkcja powtórzenia pomiarów – pozwolą Ci wygodnie i sprawnie korzystać z urządzenia, co przydaje się zwłaszcza w przypadku opieki nad osobami starszymi oraz dziećmi. Niektórzy pacjenci w podeszłym wieku oraz maluchy nie lubią mierzenia temperatury. W takich sytuacjach przydaje się niezawodny, bezdotykowy sprzęt;
 • możliwość wykonana rejestru na powiece – ułatwia uzyskanie wysoce precyzyjnego pomiaru, ponieważ powieka nie jest podatna na zimno w takim stopniu jak inne części ciała;
 • dźwiękowe powiadomienie dotyczące odległości – to nie koniec zalet posiadanych przez termometr laserowy. Jak działa funkcja powiadomienia o odległości? Urządzenie uruchamia alarm, gdy dystans pomiędzy nim a osobą, u której mierzymy temperaturę, jest odpowiedni;
 • brak konieczności dezynfekcji sprzętu po każdym użyciu – to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba dodatkowo martwić się kwestią higieny, a to oznacza także zmniejszenie ryzyka zakażenia.

Dodatkowe funkcje termometru laserowego

Wielofunkcyjny termometr bezdotykowy to urządzenie, które posłuży Ci nie tylko do sprawdzania gorączki. Używając go, możesz także w prosty sposób zmierzyć temperaturę wody do kąpieli czy mleka dla Twojego dziecka. To bardzo ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa Twojej pociechy, aby dostawała ona odpowiednio ciepłe napoje i posiłki, a także by nie myła się w zbyt zimnej wodzie. Za pomocą niektórych modeli możesz także uzyskać inne podświetlenie w przypadku gorączki, a inne w przypadku prawidłowych wyników. Niektóre modele termometrów laserowych posiadają również wygodny zegar i sygnał alarmujący zakończenie pomiaru.

Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy

Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych egzemplarzy termometrów laserowych. Przed zakupem odpowiedniego modelu, warto rozważyć docelowe zastosowania urządzenia oraz sprecyzować swoje potrzeby. W tym celu zadaj sobie kilka podstawowych pytań:

 1. Kto będzie korzystał z termometru? Ty, dzieci, seniorzy, a może cała rodzina?
 2. Jak często urządzenie będzie używane?
 3. Gdzie dokonywane będą pomiary (na/w jakiej części ciała)?
 4. Jakie funkcje dodatkowe okażą się przydatne w Twoim przypadku?

Jeśli zależy Ci nie tylko na dużej wygodzie i chcesz używać termometru do różnych celów – w tym także do mierzenia temperatury jedzenia i picia dla Twoich dzieci, to wybierz uniwersalny termometr bezdotykowy. Modele tego typu posiadają całą gamę dodatkowych funkcji, takich jak: automatyczne zapisywanie ostatnich 32 pomiarów, podświetlany ekran, alarm gorączki czy możliwość dokonywania pomiarów temperatury przedmiotó. Co więcej, te egzemplarze działają bardzo szybko, pokazując wynik w ciągu sekundy. Ich dodatkową zaletą, zwiększającą komfort użytkowania jest też automatyczna dezaktywacja (która zwiększa żywotność baterii) oraz łatwa wymiana akumulatora.

Równie dobrze sprawdzą się także modele bezdotykowy z opcją dynamicznej korekcji. Polega ona na automatycznym uwzględnieniu temperatury otoczenia podczas dokonywania pomiarów. Duży wpływ na dokładność ma również sonda na podczerwień Heimann, która stabilizuje działanie sprzętu. Ponadto podobne egzemplarze posiadają też wybór trybu – w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita.

Jeśli natomiast zależy Ci na wysoce profesjonalnym urządzeniu, to postaw na termometr bezdotykowy z funkcją mowy (głosowego powiadomienia w języku polskim lub angielskim). Ten nowoczesny sprzęt pomoże Ci uzyskać pomiary z kliniczną precyzją, spełniając unijne wymogi w kwestii wyrobów medycznych oraz termometrów klinicznych. W takich modelach stosuje się także m.in. sygnały świetlne, alarm gorączki oraz funkcję Autotest która polega na automatycznym testowaniu dostępnych opcji. To idealne rozwiązanie, np. dla opiekunek osób starszych lub niań.

Polecane modele termometrów

Wiele spośród oferowanych modeli termometrów laserowych jest na baterie, jednak w sprzedaży znajdują się również nowoczesne egzemplarze bez tego typu zasilania. Są nie tylko dokładne i ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska naturalnego. Na rynku znajdziesz też termometry bezdotykowe dedykowane dzieciom, które wyróżniają się nie tylko wodoszczelnością, ale przede wszystkim atrakcyjnym dla maluchów wyglądem, np. zabawkowego zwierzątka. Można z nich korzystać w trakcie kąpieli, bez obaw, że ulegną uszkodzeniu podczas kontaktu z wodą.

Egzemplarze z podświetlanym ekranem z pewnością ucieszą tych, którzy chcą korzystać z urządzenia w nocy, np. gdy dziecko zachoruje, a rodzic będzie chciał zmierzyć mu temperaturę bez budzenia malucha zapalonym światłem. Dzięki temu niewielkich gabarytów wyrobowi medycznemu możesz sprawić, że dokonywanie pomiarów Twojej pociechy przestanie być kłopotliwe, a sam zainteresowany nawet nie zauważy, kiedy zmierzysz mu gorączkę.

Jak wykonać bezdotykowy pomiar temperatury?

Po zakupie wybranego termometru laserowego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami odnośnie jego użytkowania. O czym należy pamiętać?

 1. Zawsze zachowuj odpowiednią odległość pomiędzy sprzętem a częścią ciała. Zwykle jest ona wskazana przez producenta w instrukcji obsługi. Warto wiedzieć, że dla każdego modelu jest ona inna.
 2. W trakcie dokonywania pomiarów temperatury nie wolno się ruszać.
 3. W przypadku mierzenia temperatury małemu dziecku nie zaleca się korzystać z urządzenia bezpośrednio po tym, jak maluch płakał, ponieważ taki stan rzeczy może przyczynić się do zaburzenia wyników.
 4. Należy też odczekać po spożyciu posiłku przez chorego, zanim zmierzy się mu temperaturę.
 5. Nie wolno także robić pomiarów termometrem bezdotykowym bezpośrednio po wysiłku fizycznym.
 6. Odczekaj z pomiarami temperatury po powrocie z miejsca, w którym panowała dużo wyższa lub znacznie niższa temperatura niż ta, która panuje w Twoim domu.

Pamiętaj, że stosując termometr bezdotykowy, możesz dokonywać pomiaru nie tylko na czole (na prawej tętnicy skroniowej), ale też na powiece, w odbycie lub w pochwie. Modele różnią się między sobą nie tylko funkcjami, ale także ceną, która jest uzależniona od ilości dostępnych udogodnień oraz precyzji dokonywania pomiarów. Koszt zakupu tego typu urządzenia waha się zwykle w granicach od 100 do kilkuset złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.