Udostępnij
Skomentuj

Jak grillować mięso, ryby i warzywa na grillu elektrycznym?

W tym artykule dowiesz się, jak przyrządzać potrawy mięsne, ryby oraz warzywa na grillu elektrycznym.

Na grillu elektrycznym można przyrządzać różne gatunki mięsa, ryb, a także warzyw. Sprwdź, jak je zgrillować, aby wydobyć z nich wszystkie walory smakowe.

Co można grillować na grillu elektrycznym?

W Polsce grillowanie jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Wraz z rozwojem techniki grille elektryczne zyskały ogromną popularność. Na rynku jest wiele firm, które produkują takie urządzenia. Grill elektryczny Bosch to jeden z ważniejszych produktów tej marki w ostatnich latach. Konkurencja nie śpi, bardzo dobrym sprzętem jest także grill elektryczny Tefal. Firmy te oferują wersję grilla elektrycznego zamykanego oraz bez pokrywy tzw. grill elektryczny otwarty.

Polecane grille elektryczne

Grillowanie na urządzeniach tych firm, jest bardzo proste, gdyż grille te nie wymagają zakupienia brykietu. Ten fakt pomaga w szybkim i prostym czyszczeniu produktu. Dzięki grillom elektrycznym przyjemność z biesiadowania przy tych urządzeniach jest przyjemne i w pełni bezpieczne dla korzystających.

Jak grillować mięso na grillu elektrycznym?

Wybrany gatunek mięsa trzeba ułożyć na ruszcie lub płycie grzewczej. Musisz pamiętać, że przed ułożeniem mięsa trzeba je odsączyć. Następnie ustawiasz czas pieczenia takiego mięsa oraz stopień wysmażenia. Jeśli zastanawiasz się, ile czasu spędzisz na czekaniu na swoje ulubione mięso, to pędzimy z pomocą.

  • Karkówka o grubości 1 cm, np. w grillu elektrycznym Severin, piecze się 5–7 minut,
  • Kiełbasa w zależności od rodzaju 10–25 minut,
  • Kurczak o wadze do 180 g potrzebuje około 10–12 minut.

Po zakończeniu etapu pieczenia trzeba ostrożnie zdjąć mięso z rusztu za pomocą specjalnych szpatułek albo drewnianych łopatek. Podczas grillowania mięsa w grillach elektrycznych używa się małej ilości tłuszczu, gdyż urządzenia te posiadają specjalną powłokę, dzięki której żywność nie przywiera. Pozbawione go potrawy będą niskokaloryczne, dlatego nawet osoby będące na diecie mogą bez obaw je zjeść. Co więcej, to wszystko sprawi, że Twoje mięso po zdjęciu z rusztu będzie niezwykle aromatyczne i naprawdę soczyste.

Jak grillować rybę na grillu elektrycznym?

Ryby w grillowaniu są rzadziej spotykane. Czas ich przygotowania jest podobny do grillowania mięsa.

  • Pstrąg, np. na grillu DeLonghi piecze się od 18 do 20 minut,
  • Łosoś grilluje się zdecydowanie najkrócej – czas jego przygotowania wynosi około 5 minut,
  • Czas grillowania dorsza o grubości 1–4 cm wynosi od 6 do 15 minut.

Po przyrządzeniu ryb, podobnie jak w przypadku mięsa, trzeba zdjąć rybę z rusztu czy z płyty grzewczej za pomocą szpatułek. Samo czyszczenie grilla po upieczeniu ryby jest łatwe. Pomaga w tym specjalna nieprzywierająca powłoka, która sprawi, że ryby oraz sam grill nie ulegną przypaleniu, a sprzęt odpowiednio używany nie będzie w stanie się zniszczyć. Usuwanie zabrudzeń z tego typu urządzeń jeszcze nigdy nie było tak proste jak w tym przypadku.

Jak grillować warzywa na grillu elektrycznym?

Warzywa to najtrudniejszy produkt do przyrządzania np. na grillu elektrycznym MPM. Trzeba bardzo uważać, aby ich nie spalić. Warzywa przygotowuje się szybciej od mięsa i ryb. Jeśli chcesz grillować warzywa na ruszcie, to warto zawinąć je w folię aluminiową oraz ponakłuwać widelcem, aby do środka dostało się powietrze. Natomiast kiedy używasz płyty grzewczej, warto posiekać warzywa na plastry. W ten sposób skrócisz czas grillowania warzyw.

Sprawisz także, że tak grillowane warzywa nie stracą swoich właściwości i aromatu. O to, żeby warzywa i inne produkty grillować odpowiedni czas dba termoregulacja, która utrzymuje odpowiednią temperaturę w urządzeniu. Odbywa się to poprzez zamykaną pokrywę grilla oraz wyświetlacz, który pokazuje, w jakiej temperaturze grilluje się aktualnie jedzenie. Produkty poddane takiej obróbce cieplnej przy zachowaniu regulacji temperatury sprawi, że grillowane jedzenie będzie smaczniejsze i bardziej aromatyczne.

Czego nie grillować na grillu elektrycznym?

Na grillu elektrycznym przyrządza się jedzenie, więc nie powinno się grillować niczego, co nim nie jest. Jednak również wśród produktów spożywczych są takie, których nie powinno się grillować. Głównym czynnikiem tego, że pewnych produktów nie możesz grillować, są właściwości szkodliwe dla zdrowia. Nie powinno się używać jedzenia, które zawierają saletrę.

Dowiedziono, że saletra rozkłada się w wysokiej temperaturze. Rozkładająca się saletra wydziela nitrozoaminę, czyli silną substancję rakotwórczą. Także z tego powodu nie powinno się grillować mięsa i wędlin w gotowych marynatach czy sosach. Musisz bardzo uważać na mrożone jedzenie oraz popularne na tradycyjnych grillach czy ogniskach ziemniaki.

Podczas grillowania produkują one akrylamid i to w sporych dawkach. Akrylamid to związek chemiczny, który zawiera silne związki rakotwórcze. Grillujący takie produkty są narażeni na nowotwory całego ciała, głównie płuc. Według badań zachorowań na nowotwory możemy zaobserwować niewielki wzrost takich zachorowań. Niestety tendencja z każdym rokiem jest rosnąca i nie wydaje się, że w najbliższych latach ta liczba będzie maleć.

Podsumowując, grille elektryczne nie są w Polsce tak popularne, jak tradycyjne grille węglowe i brykiet. Jednak rozwój techniki powoduje, że grille elektryczne w niedalekiej przyszłości mogą wyprzeć te klasyczne. Na zwiększenie sprzedaży grilli elektrycznych wpływa szybkość przyrządzania jedzenia, a także wysokie zachowanie wartości odżywczych. Na ich popularność wpływa również fakt, że są one łatwiejsze w czyszczeniu niż grille brykietowe. Odpowiedniki elektryczne posiadają nierdzewną powłokę, która chroni przed zniszczeniem urządzenia zarówno podczas korzystania, jak i podczas nieużytkowania.

W Polsce, firmy ze sprzętem AGD oferują szeroki wybór grillów, od niedawna także elektrycznych. Oczywiście wszystko po to, aby użytkujący urządzenia elektryczne mieli większy poziom satysfakcji z przyrządzanych potraw niż przy użytkowaniu tradycyjnych grilli brykietowych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.