Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać grill elektryczny? Który kupić? Czy warto?

Jaki grill elektryczny będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy warto kupić grill elektryczny.

Grillowane potrawy mają wielu zwolenników i trudno się temu dziwić – są zdrowe i smaczne, a przy tym mogą być niskokaloryczne. Alternatywą dla grilla węglowego lub grilla gazowego może być o wiele bardziej kompaktowy i wygodny w użytkowaniu grill elektryczny. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę i czy warto kupić sprzęt tego rodzaju?

Jak wybrać grill elektryczny?

Chcąc kupić grill elektryczny, warto przejrzeć ofertę tych urządzeń. Jest ona dość szeroka, a także zróżnicowana pod względem cen i parametrów. Rzut oka na dostępne propozycje pozwoli jednak w podjęciu decyzji co do:

 • ceny – koszt zakupu grilla elektrycznego jest ściśle powiązany z jego funkcjonalnością, marką i jakością wykonania. Mały grill elektryczny o niższej mocy i podstawowych parametrach można kupić za ok. 100 zł, ale zaawansowane urządzenia markowe, jak choćby grill elektryczny Tefal, może być już wydatkiem od 500 do nawet ponad 1000 zł. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z faktu, że grill tani w zakupie zazwyczaj nie oferuje tak dużej wygody użytkowania, jak urządzenia ze średniej i wyższej półki cenowej;
 • preferowanej funkcjonalności – grill elektryczny może mieć podstawowe zastosowanie, jak również dysponować wymiennymi płytami grzewczymi, pokrywą, regulacją temperatury i wieloma innymi udogodnieniami. Wybierając grill elektryczny domowy warto więc kierować się usprawnieniami, które umilą czas spędzony na przygotowywaniu potraw z rusztu lub płyty;
 • rodzaju urządzenia – wśród grillów elektrycznych znajdziemy nie tylko grill stołowy, ale też grille elektryczne ogrodowe, które są zdecydowanie większe i zazwyczaj oferują wyższą moc. Co więcej, na rynku dostępne są także inne modele grillów elektrycznych, które mogą posłużyć nie tyle do ogólnego grillowania, co do przyrządzania konkretnych rodzajów posiłków.

Rodzaje grillów elektrycznych

Na jaki grill elektryczny możemy się zdecydować? Oferta urządzeń elektrycznych do grillowania potraw jest bardzo szeroka, a wśród nich można wymienić kilka rodzajów grillów elektrycznych:

 • Grill elektryczny zamykany – taki grill elektryczny z pokrywą doskonale sprawdzi się zarówno podczas grillowania kiełbasek, jak i przy przyrządzaniu panini na gorąco. Pokrywa może być nakładana lub dociskowa. Szczególnie popularne są modele z pokrywą na zawiasach, która także wyposażona jest w element grzewczy, dzięki czemu potrawa jest grillowana z obu stron jednocześnie.
 • Grill elektryczny otwarty – w sprzedaży obecne są także grille o konstrukcji otwartej. Tak skonstruowany może być zarówno duży grill elektryczny do użytku domowego, jak i profesjonalny grill elektryczny gastronomiczny. Konstrukcja otwarta świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale także na tarasie lub balkonie. Taki grill elektryczny ogrodowy będzie działał podobnie, jak model gazowy (potrawa będzie grillowana tylko z jednej strony).
 • Grill raclette – szczególnie ciekawy rodzaj grilla elektrycznego, który może być użytkowany w domu lub w gastronomii. Jest to grill elektryczny stołowy, z którego korzysta się na bieżąco podczas posiłku, co pozwala na dłużej zachować optymalną temperaturę składników.
 • Grill do kebaba – jeszcze jeden typ urządzenia do grillowania. To grill elektryczny zamykany, w którym można przygotować kebab. Konstrukcją zdecydowanie różni się od pozostałych opcji, ponieważ jego głównym elementem jest przede wszystkim ruszt pionowy.

W kwestii rodzajów urządzeń do grillowania należy wspomnieć o jeszcze jednej kluczowej kwestii. Grill elektryczny może mieć klasyczny ruszt, choć częstszą opcją są modele z płytą grzewczą. Dlaczego płyta jest popularniejszym wariantem? Wynika to głównie z wygody użytkowania. Płyta grillowa w tego rodzaju modelach charakteryzuje się teflonową powierzchnią, dzięki której jedzenie nie przywiera podczas grillowania. Po zakończeniu posiłku i wystygnięciu grilla wystarczy zazwyczaj przetrzeć urządzenie z resztek i tłustych pozostałości.

W przypadku grilla elektrycznego z klasycznym rusztem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Choć niewątpliwie grille z rusztem nadają tradycyjnego klimatu – przypominającego najlepsze spotkania towarzyskie – to jednak w przypadku modeli elektrycznych jest to dość mało praktyczny element. Tłuszcz z przygotowywanych potraw będzie skapywał na grzałkę. W konsekwencji użytkownik będzie musiał poradzić sobie nie tylko z umyciem mało poręcznego rusztu, ale także z wyczyszczeniem grzałki, której nie można oddzielić od urządzenia.

Decydując się na zakup grilla elektrycznego, warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy jest to urządzenie dedykowane do użytku domowego, czy też do gastronomii. Do profesjonalnej restauracji najlepszym wyborem będzie duży grill elektryczny – o wyższej mocy i szybszym działaniu. Ze względu na ilość wydawanych dań, przy wyborze grilla elektrycznego do punktu gastronomicznego warto też zwrócić uwagę na wielkość samej powierzchni do grillowania. Takie wyposażenie oferuje m.in. Royal Catering. Grill elektryczny od tego producenta nadaje się zarówno do małych i dużych lokali restauracyjnych, jak i do mobilnych punktów z jedzeniem. Z kolei przy domowych grillach elektrycznych bardziej mogą się liczyć inne parametry. Na co zatem kłaść nacisk przy wyborze urządzenia? Poniżej wyjaśniamy, co może być szczególnie istotne przy przeglądaniu ofert.

Jaki grill elektryczny? Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Oferta grilli elektrycznych jest naprawdę dość szeroka i mocno zróżnicowana. By wybrać najlepszy elektryczny grill domowy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii technicznych.

 • Moc urządzenia – to jedna z kluczowych kwestii, która decyduje o tym, jak szybko nagrzeje się grill i jak wysoką sprawność działania zagwarantuje. Grille elektryczne mogą oferować moc od kilkuset do ponad 2000 W. Warto wybrać model o wysokiej mocy.
 • Możliwość regulowania temperatury – by wybrany grill elektryczny był wygodny w użytkowaniu i w pełni funkcjonalny, powinien oferować możliwość wyregulowania temperatury. Najczęściej będzie to regulacja kilkustopniowa, która umożliwi dopasowanie intensywności grillowania do konkretnej potrawy.
 • Wielkość urządzenia – to może być kwestia decydująca, a szczególnie, gdy poszukiwany nie jest duży grill elektryczny na balkon lub taras, ale mały grill do użytkowania w kuchni. Najpopularniejsi producenci, tacy jak Tefal, Bosch, Silvercrest itp., dbają o to, aby wprowadzać do oferty nie tylko standardowej wielkości urządzenia, ale również mini grille elektryczne.
 • Funkcje – jak zostało wspomniane na samym początku, domowy lub ogrodowy grill elektryczny może cechować się dodatkowymi funkcjami, które usprawnią proces przygotowywania potraw. Urządzenie może być wyposażone w udogodnienia w postaci np. wyjmowanych i wymiennych płyt grzewczych. Wygodną opcją jest także nieprzywierająca powłoka oraz możliwość mycia niektórych elementów grilla w zmywarce. Łatwo sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której przez trudność w czyszczeniu zaczynamy coraz rzadziej korzystać z grilla elektrycznego. Opinie innych użytkowników mogą być w tym bardzo pomocne.
 • Zabezpieczenia – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany grill kuchenny dysponuje wskaźnikiem gotowości, tacką ociekową i nienagrzewającą się rączką. Urządzenie powinno być także wyposażone w termostat i mieć bezpieczną konstrukcję, która chroni przed przypadkowym przewróceniem grilla.
 • Renoma producenta – wybierając grill elektryczny lub jakikolwiek inny sprzęt AGD, warto zwrócić uwagę na markę urządzenia. Sprzęty topowych marek, jak choćby grill elektryczny DeLonghi, Philips, Zelmer lub Bosch, grill elektryczny MPM zazwyczaj okazują się bardziej dopracowane i funkcjonalne niż tanie sprzęty mało znanych firm. Jacy producenci są równie polecani? W kategorii grillów elektrycznych są to z pewnością wcześniej wspomniani Tefal czy Silvercrest, ale również m.in.: Hoffen, Weber czy Russell Hobbs. Oczywiście warto sugerować się opiniami innych osób, które miały okazję już korzystać z konkretnych modeli grillów elektrycznych.

Zastanawiając się nad tym, jaki grill elektryczny wybrać, warto wziąć pod uwagę powyższe kwestie, a także na początku wspomnianą cenę urządzenia. Tani grill zapewni bazową funkcjonalność, co w wielu przypadkach okaże się w zupełności wystarczające do codziennego użytkowania. Osoby stawiające na najwyższą jakość wykonania i szerszą funkcjonalność powinny jednak zwrócić uwagę raczej na średnią oraz wyższą półkę cenową.

Ile kosztuje dobry grill elektryczny?

Zakup grilla elektrycznego warto poprzedzić analizą kosztu takiego urządzenia. Oczywiście cena grilla będzie uzależniona od wszystkich wyżej wymienionych kwestii. Można mieć pewność, że grill elektryczny Bosch lub Tefal będzie droższy niż grill elektryczny Severin lub Esperanza. Ile może kosztować dobry grill elektryczny?

 • Tanie grille elektryczne za ok. 100 zł zapewnią wyłącznie bazową funkcjonalność, będą miały również zazwyczaj niższą moc i niewielkie gabaryty. Ich estetyka najczęściej nie będzie szczególnie dopracowana, ale to dobry wybór np. do domku letniskowego. Oczywiście możemy się spotkać z dość dobrymi urządzeniami w tej kwocie, czego przykładem będzie m.in. grill elektryczny Esperanza EKG007 o mocy 1800 W i ręczną regulacją temperatury.
 • Grill za około 250 zł, jak choćby grill elektryczny Zelmer ZPR2000, oferuje moc 2200 W i aż 5 poziomów grillowania oraz wysoką jakość wykonania i nienaganną estetykę.
 • Za ponad 700 zł można kupić już duży i zaawansowany technicznie grill elektryczny Tefal z serii OptiGrill, który jest bardzo popularnym wyborem wśród konsumentów. Renomą cieszy się grill elektryczny Tefal GC722D34, czyli OptiGrill+ XL z powierzchnią roboczą na 6 do 8 porcji,także jest to grill elektryczny wyjmowanymi płytami, odprowadzaniem tłuszczu i wieloma innymi udogodnieniami.

Oczywiście za profesjonalny grill elektryczny do punktów gastronomicznych trzeba uwzględnić jeszcze wyższą kwotę, tzn. ceny takich urządzeń zaczynają się dopiero od ok. 1000 zł. W tym poradniku skupiamy się jednak przede wszystkim na tym, jaki grill elektryczny sprawdzi się w użytku domowym lub do ogrodu.

Taka rozbieżność cenowa powoduje, że wielu użytkowników zastanawia się nad tym, czy w ogóle kupić grill elektryczny – czy warto wydać na niego kilkaset złotych? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista, bo to zależy od preferencji użytkownika, jak również od jego przyzwyczajeń kulinarnych i zasobności portfela.

Czy warto kupić grill elektryczny? Zalety i wady

Grille elektryczne cieszą się sporą popularnością i to zarówno, jeśli chodzi o grille elektryczne ogrodowe, jak i stołowe. Umożliwiają one szybkie i wygodne przyrządzanie zróżnicowanych potraw przy niewielkim użyciu tłuszczu. Są zdrowszą i czystszą alternatywą dla grilla węglowego. Przed zakupem warto jednak poznać kluczowe zalety i wady tych urządzeń, gdyż jeśli chodzi o grill elektryczny, to opinie użytkowników są w przeważającej ilości pozytywne, ale niektórzy zwracają uwagę również na pewne mankamenty tych sprzętów.

Zalety i wady grilla elektrycznego

 • ZALETY
 • Wygodne i szybkie przyrządzanie potraw bez użycia węgla lub dużych ilości tłuszczu;
 • zdrowsze potrawy niż z grilla węglowego;
 • łatwy w obsłudze – nie trzeba rozpalać ognia;
 • grill z płytą teflonową jest prosty w czyszczeniu;
 • grill elektryczny zajmuje niewiele miejsca;
 • może być używany w domu, na balkonie lub tarasie (o dowolnej porze roku).
 • WADY
 • To głównie grille kuchenne, które trudno użytkować na zewnątrz. Grille elektryczne ogrodowe wymagają z kolei doprowadzenia zasilania poza dom;
 • zazwyczaj mniejsze pole grzewcze niż w grillach gazowych lub węglowych;
 • mniej charakterystyczny smak potraw.

Grille elektryczne mają niezwykle wiele zalet, co potwierdzają również opinie o konkretnych modelach tych urządzeń. Przed zakupem warto więc przejrzeć recenzje i oceny. Pomocnym źródłem informacji będzie również zestawienie, takie jak grill elektryczny ranking, które wskaże najczęściej wybierane przez konsumentów modele. Aktualny ranking znajdziesz m.in. w polecanych artykułach na końcu tego poradnika.

Opinie o grillu elektrycznym – czy jest w stanie zastąpić klasyczny grill gazowy?

Podsumowując wymienione plusy i minusy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: grill gazowy czy elektryczny? Z powyższych zalet można uznać, że opcja modeli elektrycznych jest bardziej zalecana dla większości użytkowników. Jednakże jak to ze wszystkim bywa, opinie są podzielone, ponieważ po raz kolejny zależy to od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Aby uniknąć niedopowiedzeń, warto podkreślić, że choć grill elektryczny jest doskonałą alternatywą, to smak i zapach potraw będzie się nieco różnił od tych z tradycyjnego rusztu. Wobec tego należy liczyć się z tym, że nie jest to sprzęt, który w 100% zastąpi wszystkie cechy klasycznego grilla. Niewątpliwie jednak jest to duże urozmaicenie w kuchni – pod względem obróbki termicznej jedzenia i formy przygotowywania dań.

Co więcej, w opinii konsumentów grill elektryczny to najbezpieczniejsza opcja na balkon – ze względu na to, że użytkowanie ze sprzętu odbywa się bez udziału ognia. Dodatkowo podczas przygotowywania potraw nie wydziela się dym. Należy jednak być świadomym, że choć ogólne przepisy nie zabraniają jednoznacznie grillowania na balkonie, to należy mieć na uwadze regulamin wewnętrzny spółdzielni lub wspólnoty, a przede wszystkim liczyć się z szacunkiem do sąsiadów. W związku z tym grill elektryczny to urządzenie dedykowane głównie do domu, prywatnego ogrodu z tarasem, lub profesjonalnego punktu gastronomicznego.

Czy grill elektryczny jest zdrowy?

Znasz już zalety i wady urządzenia elektrycznego do grillowania. Wiesz też jaki grill wybrać, a dokładniej, czym się kierować przy jego zakupie. Na koniec warto jeszcze tylko zastanowić się, czy aby na pewno grill elektryczny jest zdrowy?

Z pewnością porównując do klasycznego grilla na węgiel lub gaz, odpowiedź brzmi: tak. Wynika to z faktu, że grillowanie na urządzeniu elektrycznym nie emituje dużej ilości dymu i nie wykorzystuje materiałów, które mogą uwalniać szkodliwe substancje podczas spalania. Do tego dobry grill elektryczny umożliwia dużą regulację temperatury, dzięki czemu przygotowywane przekąski nie zostaną nazbyt przypalone. Sprzęt do grillowania wysokiej jakości pozwala także na sprawne odprowadzanie nadmiaru tłuszczu, co pomaga w redukcji spożycia tłuszczów nasyconych.

Pamiętaj jednak, że grillowanie na dowolnym typie grilla może prowadzić do tworzenia się niezdrowych substancji, jeśli żywność jest przypalana lub nadmiernie pieczona. Przygotowując mięso, szczególnie czerwone i przetworzone, pamiętaj o unikaniu przypalania. Co więcej, urozmaicenie swojej diety produktami roślinnymi, takimi jak warzywa czy owoce na grillu, to zdrowa praktyka, niezależnie od typu używanego grilla.

Udostępnij
5,0
6 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Kupiłam grill elektryczny ceramiczny gourmet max 2484 i po kilku użyciach mogę podzielić się swoją opinią. Gorna płyta ceramiczna od razu uległa odbarwieniu, co wygada jak jakieś wypalenie od srodka, plamy nie do usuniecia. Moc mojego grilla to 1800 W i sprzęt nagrzewa się bardzo szybko. Wyłącznik... o tym nie pomyślałam podczas zakupu na pewno by się przydał:-) Ruchoma pokrywa dopasowuje się do grubości potrawy, co jest fajne. Grill może być otwarty, rozłożony przez co ma większą powierzchnię grillowania lub zamkniety. Czyszczenie od razu po uzyciu za pomocą mokrej gąbki i tu możliwość rozłożenia grilla pozwala swobodne mycie obu płyt. Myślę że jeszcze lepiej jeśli płyty są zdejmowane, niestety w moim urządzeniu nie są. Piersi z kurczaka i warzywa przyrzadzane przeze mnie w ww. urzadzeniu były upieczone super. Poza przebarwieniami jestem zachwycona urządzeniem, przynajmniej na razie :-)
Miałem patelnie elektryczna, ale u mnie bardziej sprawdził sie grill elektryczny z morphy richards. Zdecydowane bardziej smakuja mi dania z grilla.
ja mam od niedawna grill clatronic i naprawdę fajna sprawa! :)
Specjalista Morele | 06:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.