Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-grill-elektryczny-ktory-kupic-czy-warto/706/ 2018-10-03 14:04:44.000000

Jak wybrać grill elektryczny? Który kupić? Czy warto?

Grille elektryczne są dostępne na rynku w wielu odmianach – na którą z nich warto się zdecydować?

Dzięki specjalnym urządzeniom elektrycznym, grillowanie nie musi odbywać się tylko wiosną czy latem i wyłącznie na świeżym powietrzu. Być może nie gwarantuje one identycznego smaku potraw, jak tradycyjne rozwiązania, jednak pozwalają na grillowanie przez cały rok i co ważne – także w domu.

Polecane grille elektryczne:

Warto podkreślić również fakt, że wiele sprzętów dostępnych na rynku wyróżnia się kilkoma przydatnymi funkcjami dodatkowymi, dzięki którym możemy łatwo dostosować sposób ich funkcjonowania. Wszystko to sprawia, że przy użyciu grilla elektrycznego jesteśmy w stanie przyrządzić nie tylko kiełbasę, ale również wiele innych potraw, niekoniecznie mięsnych. Spośród ich wszystkich wymienić można chociażby hamburgery, szaszłyki, rybę, pierś z kurczaka, grillowane warzywa i wiele, wiele innych.

Grill elektryczny – jaki rodzaj?

Ze względu na szeroką ofertę rynkową, na początek warto zająć się wszystkimi rodzajami dostępnych na rynku urządzeń, a dopiero potem przejść do ich parametrów technicznych. Obecnie grille może przyporządkować do czterech najważniejszych grup:

 • Grill tradycyjny z rusztem – zbudowany jest z grzałki, nad którą znajduje się metalowy ruszt. Oferuje dużą powierzchnię, dzięki czemu można przygotować na nim kilka potraw jednocześnie. Z drugiej jednak strony, tłuszcz kapie bezpośrednio na odkrytą grzałkę, co utrudnia czyszczenie urządzenia. Jest to uporczywa zwłaszcza wtedy, gdy z grilla korzystamy długo i często. Co ważne, grzałkę warto czyścić po każdym użyciu. Zaschnięty tłuszcz może bowiem doprowadzić do jej uszkodzenia.
 • Grill tradycyjny z płytą – zamiast rusztu wyposażony jest w teflonową płytę. Tłuszcz nie skrapla się na grzałkę, a do specjalnych rynienek lub do podstawionego naczynia. Dzięki swojej konstrukcji, zapewnia również dużą powierzchnię do przygotowania potraw, a jednocześnie jest łatwy w utrzymaniu czystości.
 • Grill raclette – jest to po części urządzenie wielofunkcyjne w kształcie koła. U góry znajduje się grill w formie okrągłej płyty, na której można przyrządzać potrawy, natomiast tuż pod nią znajdują się mini patelnie. Posłużyć mogą one do roztopienia sera czy usmażenia jajek sadzonych. Tłuszcz nie jest nigdzie odprowadzany – gromadzi się w specjalnych rynienkach, co również jest rozwiązaniem niezwykle wygodny.
 • Grill elektryczny zamykanyurządzenie tego typu przypominają nieco opiekacze do kanapek, z tą różnicą, że zamiast wydzielonych miejsc na chleb tostowy posiadają grillową płytę. Takie urządzenia dobrze nadają się do przyrządzania mięs, szaszłyków, ale również kanapek typu panini.

Czasem można spotkać się z innym podziałem - ze względu na wielkość urządzenia. Wtedy też można wyróżnić:

 • Grille stołowe – charakteryzują się bardziej komapktowymi rozmiarami, dzięki czemu mogą stanowić świetne uzupełnienie wyposażenia kuchennego.
 • Grille stojące – są to urządzenia o większych rozmiarach, wyglądem przypominające rozwiązania tradycyjne (na węgiel). Sprawdzą się jako grille elektryczne na balkonie czy na świeżym powietrzu. Jedynym warunkiem korzystania jest oczywiście dostęp do sieci elektrycznej i odpowiednio długi kabel (lub przedłużacz).

Warto podkreślić, że podobny efekt przyrządzania potraw możemy osiągnąć poprzez wykorzystanie specjalnej patelni grillowej. W jej przypadku musimy mieć jednak do dyspozycji kuchenkę lub płytę grzewczą, dlatego nie pozwoli nam chociażby na grillowanie w pokoju, na balkonie czy też przed domem. Co równie ważne, dobór patelni taniej lub słabej jakości sprawi, że potrawy będą przywierać do jej powłoki, co oczywiście będzie miało wpływ na ich jakość.

Pod tym względem grille elektryczne wydają się być lepszym rozwiązaniem. Do tego dochodzi również możliwość wykorzystania większej powierzchni grzewczej, za pomocą której jesteśmy w stanie przygotować więcej różnych potraw w tym samym czasie.

Jak wybrać grill elektryczny – najważniejsze parametry

Skoro omówiliśmy już wszystkie rodzaje dostępnych na rynku urządzeń, przyszła pora, by skupić się na kwestia, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność ich działania, a także komfort użytkowania.

 • Moc. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, odgrywa ona rolę kluczową. Im jest ona wyższa, tym szybciej nagrzewa się grzałka, a tym samym potrawy zostaną szybciej przygotowane. Warto podkreślić, że moc jest bardzo zależna od rodzaju grilla. Modele najsłabsze wyróżniają się mocą na poziomie 400 W, natomiast te najbardziej rozbudowane, pozwalające na przyrządzenia wielu rozmaitych potraw, dysponują mocą około 2500 W. 
 • Regulacja temperatury. Umożliwia dostosowanie temperatury do przyrządzanej potrawy, a tym samym uzyskanie jak najlepszego smaku. Przed zakupem warto sprawdzić, czy mechanizm regulacji został zaimplementowany w grillu i jaki jest jego rodzaj. Mowa tu przede wszystkim o ilości stopni, jakie możemy wprowadzić. 
 • Włącznik. Wydawałoby się, że jest to oczywiste wyposażenie każdego elektrycznego urządzenia, jednak nie każdy model grilla został wyposażony w specjalny włącznik/wyłącznik. Jeśli nie ma oddzielnego przycisku, grill wyłącza się dopiero po wyjęciu kabla z sieci. Jest to rozwiązanie niewygodne i może utrudniać przyrządzanie potraw. 
 • Pokrywa. Pokrywa, dopasowana wielkością do grilla, umożliwia przede wszystkim szybsze przygotowanie potraw. Warto sprawdzić, czy została wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i wpływ wszelkich czynników zewnętrznych. 
 • Łatwość czyszczenia. Jako że grillowanie nie należy do najczystszych sposobów przyrządzania potraw, warto, by zakupione urządzenie umożliwiało łatwe wyczyszczenie wszystkich elementów z zastygłego tłuszczu, który może osadzić się w różnych miejscach. Niektóre modele pozwalają na mycie niektórych części w zmywarce, co znacznie przyspieszy czyszczenie grilla. 
 • Dodatki. Wspomnieć należy między innymi o wzmocnionej konstrukcji, specjalnych antypoślizgowych nóżkach oraz wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach. 

Grill elektryczny jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy mieć dostęp do zasilania, by móc cieszyć się grillowanymi potrawami. Decydując się na grill otwarty, warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajduje się wspomniana wcześniej, dopasowana pokrywa, która przyspiesza przygotowanie jedzenia.

Grill elektryczny – jaka cena?

Oczywiście ogromne znaczenie będzie miał również koszt zakupu omawianego urządzenia. Jest on zależny od jego rodzaju, a także przedstawionych wyżej parametrów.

Najtańsze modele zamykane zakupimy za około 70-100 złotych. Jeśli jednak zależy nam na modelach otwartych lub typu raclette, powinniśmy przygotować się na wydatek od 120 do nawet 600 złotych. W każdym przypadku warto zastanowić się, jakie potrawy chcemy przyrządzać i na tej podstawie dobierać konkretne rozwiązania.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
4 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Kupiłam grill elektryczny ceramiczny gourmet max 2484 i po kilku użyciach mogę podzielić się swoją opinią. Gorna płyta ceramiczna od razu uległa odbarwieniu, co wygada jak jakieś wypalenie od srodka, plamy nie do usuniecia. Moc mojego grilla to 1800 W i sprzęt nagrzewa się bardzo szybko. Wyłącznik... o tym nie pomyślałam podczas zakupu na pewno by się przydał:-) Ruchoma pokrywa dopasowuje się do grubości potrawy, co jest fajne. Grill może być otwarty, rozłożony przez co ma większą powierzchnię grillowania lub zamkniety. Czyszczenie od razu po uzyciu za pomocą mokrej gąbki i tu możliwość rozłożenia grilla pozwala swobodne mycie obu płyt. Myślę że jeszcze lepiej jeśli płyty są zdejmowane, niestety w moim urządzeniu nie są. Piersi z kurczaka i warzywa przyrzadzane przeze mnie w ww. urzadzeniu były upieczone super. Poza przebarwieniami jestem zachwycona urządzeniem, przynajmniej na razie :-)
Miałem patelnie elektryczna, ale u mnie bardziej sprawdził sie grill elektryczny z morphy richards. Zdecydowane bardziej smakuja mi dania z grilla.
ja mam od niedawna grill clatronic i naprawdę fajna sprawa! :)