Udostępnij
Skomentuj

Jak dzieła eSIM? Wszystko o nowym formacie kart SIM.

Co dają wirtualne SIMy? Co warto wiedzieć o nowym formacie telefonicznym?

Karty eSim powoli zastępują tradycyjne SIMy wkładane do telefonów komórkowych. Czym są i co dają użytkownikowi? To ma być mała, telefoniczna rewolucja. Koniec z tradycyjnymi kartami SIM. Wkrótce nasze telefony będą komunikowały się z siecią dzięki wbudowanym na stałe kartom eSIM, które będzie można dowolnie przełączać między sieciami różnych operatorów bez konieczności wyjmowania czegokolwiek z aparatu. Ale co ta zmiana oznacza w praktyce dla użytkowników? I jakie są zalety nowego formatu kart?

Co to jest eSIM

Na początek podstawy. SIM to skrót od ““Subscriber Identity Module” - “Moduł identyfikacji abonenta”. Karty SIM są kluczowym elementem każdej sieci komórkowej, bo pozwalają łączącym się z siecią urządzeniom “przedstawiać się”. Tradycyjne SIMy to maleńkie (i, wraz z pojawianiem się kolejnych, bardziej zaawansowanych formatów coraz mniejsze) układy scalone z wbudowaną pamięcią. Każda karta ma na stałe zapisane w sobie dane o abonencie, do którego należy. Przełożenie karty do innego telefonu przenosi “tożsamość” użytkownika sieci. Zmiana sieci wymaga odebrania zupełnie nowej karty.

eSIM to skrót od “Embedded SIM”. czyli “wbudowana karta SIM”. Bywa też nazywana kartą wirtualną lub kartą online, bo z perspektywy użytkownika fizycznie nie istnieje. Użytkownik, by zmienić telefon lub abonenta, nie musi fizycznie zmieniać karty czy przekładać je z jednego urządzenia do drugiego. Zamiast tego, każde obsługujące eSIM urządzenie (nie tylko telefony, o tym dalej), ma w swoim wnętrzu mały chip, podobny chociażby do chipów obsługujących zbliżeniową łączność NFC. Na nim zapisywane będą te same informacje, które zwykle przechowywały tradycyjne SIMy z tą różnicą, że zawartość eSIMu będzie można zmieniać i zapisywać ponownie. Co oznacza, że, na przykład, dane identyfikujące użytkownika jako abonenta sieci A po zmianie umowy zostaną zastąpione identyfikatorem użytkownika sieci B zdalnie, za pośrednictwem samej sieci.

Żeby usługa działała, użytkownik musi dysponować urządzeniem z wbudowanymi odpowiednimi chipami (powoli stają się standardem w najnowszych modelach), a i sama sieć musi być przygotowana na korzystanie z eSIMów. Na razie w Polsce eSIM jest dostępny jedynie w ograniczonym zakresie, choć ta sytuacja z pewnością wkrótce się zmieni. Na razie usługa eSIM dostępna jest jedynie w sieci Orange i Truphone. T-Mobile na razie udostępnia eSIM jedynie w ramach usług dla firm.

Polecane smartfony

Jakie są zalety korzystania z eSIM

Fakt, że łączenie się z siecią przestanie wymagać fizycznego zainstalowania właściwego SIMa otwiera przed abonentami, sieciami i producentami sprzętu wiele nowych możliwości, czasem nieoczywistych.

Z zastosowań całkiem oczywistych, upowszechnienie formatu eSIM będzie oznaczało, że zmiana operatora będzie mogła sprowadzać się do telefonu na infolinię czy wypełnienia formularza w internecie. Dodanie do telefonu nowego konta i planu taryfowego będzie kwestią kilku minut i nie będzie wymagało nawet wstawania z kanapy. Co więcej, ten sam telefon będzie mógł przechowywać w pamięci kilka eSIMów, a użytkownik będzie mógł się między nimi przełączać na bieżąco, na przykład kiedy użytkownik wyjedzie z zasięgu jednego z nich. Dzięki eSIM będzie można też wyjechać do innego kraju i po prostu dodać kartę tamtejszą kartę eSIM do telefonu, zachowując jednocześnie dostęp do głównego numeru „domowego” bez konieczności ponoszenia opłat roamingowych.

eSim powinien też poprawiać bezpieczeństwo użytkownika. Jeśli telefon zostanie skradziony, będzie dla złodzieja niemal bezużyteczny, bo eSIM jest o wiele trudniej usunąć. Nie wystarczy wyciągnąć fizycznej karty, trzeba podać PIN użytkownika.

Ten sam numer będzie mógł dzięki zastosowaniu eSIMów być używany przez kilka różnych urządzeń. Dzięki temu można wyobrazić sobie, że różne urządzenia będą na przykład mogły korzystać z tego samego planu taryfowego. Twój telefon router, smartwatch , inteligentne radio samochodowe czy urządzenia sterujące inteligentnym domem będą czerpały z jednego pakietu danych. Dziś każde urządzenie łączące się z siecią LTE wymaga osobnego identyfikatora w postaci karty SIM, co oznacza zazwyczaj, że każde wymaga wykupienia osobnego planu taryfowego. Teraz będzie o wiele prościej.

Karta eSIM jest pomocna z jeszcze jednego powodu. Pomaga zmniejszyć rozmiary urządzeń, bo te nie będą już musiały wygospodarowywać miejsca na “szufladki” na karty SIM. To może nie mieć większego znaczenia w przypadku telefonów, chociaż może dać odrobinę więcej miejsca, pozwalając zwiększyć pojemność baterii czy dodać do telefonu dodatkowe funkcje. Ta zmiana będzie jednak kluczowa w przypadku mniejszych urządzeń, tzw. wearables, czyli inteligentnych zegarków, monitorów stanu zdrowia i innych typów “elektronicznej biżuterii”. eSim pozwoli im na bezpośrednie łączenie się z siecią, ale jednocześnie nie wymusza na producentach zwiększania ich rozmiarów. Karty eSIM świetnie sprawdzą się również w przypadku innych urządzeń, takich jak laptopy, tablety czy konsole.

Instalacja karty eSIM

Jak zaznaczaliśmy, musisz po pierwsze posiadać wyposażone w opcję eSIM urządzenie, a po drugie twoja sieć komórkowa musi oferować taką usługę. Jeśli jednak oba warunki są spełnione, to instalacja eSIMa jest bardzo prosta. Sprowadza się do wybrania w telefonie opcji “dodaj plan sieci komórkowej” i zeskanowania przesłanego przez sieć kodu QR. Potem telefon sam przekaże dalsze wskazówki. W przypadku sieci Orange, przesłany kod QR jest ważny tylko raz. Jeśli chcesz przenieść eSIM na inny telefon, musisz ponownie pobrać kartę eSIM i wgrać ją na nowe urządzenie. Numer telefonu nie ulegnie zmianie.

Czy można mieć w telefonie 2 karty eSIM?

Telefon może mieć wgraną do pamięci więcej niż jedną kartę eSIM, nawet jeśli łączą się one z sieciami różnych operatorów, nawet pochodzących z różnych krajów. Ale standard obowiązujący dziś zakłada, że tylko jedna z nich aktywnie łączy się z siecią. Jeśli użytkownik chce korzystać z więcej, niż jednej karty jednocześnie (tak, jak w przypadku tradycyjnych telefonów Dual Sim na dwie karty), jedna z nich musi nadal być tradycyjną, fizyczną kartą SIM. Jeśli telefon jest w trybie gotowości, a zarówno karta SIM, jak i eSIM są obsługiwane, klienci będą mogli odbierać połączenia i SMS-y na obu numerach. Alternatywnie możesz wybrać opcję “Użyj dodatkowej tylko dla danych komórkowych”. To przydatne, jeśli jesteś za granicą i korzystasz z lokalnej karty eSIM tylko do transmisji danych.

Telefony i inne urządzenia obsługujące karty eSIM

Opcja zainstalowania karty eSim w pamięci telefonu staje się powoli standardem. Pojawia się w większości modeli wprowadzanych na rynek przez największych producentów.

Wśród dostępnych już dziś na rynku telefonów wyposażonych w możliwość wykorzystywania eSimów:

Ta lista będzie się jednak szybko zmieniać, bo niemal wszystkie flagowe modele wprowadzane na rynek w roku 2020 i później powinny dysponować już opcją instalacji kart eSIM.

Obecne na rynku telefony obsługują zarówno klasyczne karty SIM jak i eSIM, pozwalając na jednoczesne korzystanie z obu. Wyjątkiem jest Motorola razr- ten niezwykle efektowny, elastyczny telefon wyglądem nawiązujący do legendarnej Motoroli z klapką, obsługuje wyłącznie wirtualne SIMy.

Ale telefony to nie wszystko. Apple dodał eSIM dla iPada Pro, Apple Watch Series 3 i Watch Series 4 i Series 5. Obsługa kart eSIM pojawi się także w systemie operacyjnym Windows 10. Niektóre urządzenia z modemami komórkowymi, takie jak komputery z technologią Qualcomm Snapdragon, mogą używać eSIM jako alternatywy dla tradycyjnego microSIM.

PODSUMOWANIE

Wygląda na to, że eSIM stanie się w przyszłości standardem i zupełnie wyprze z rynku tradycyjne karty SIM. Czasy grzebania igłą w małym otworku w celu otwarcia szufladki na kartę odchodzą w niepamięć. eSIMy są o wiele wygodniejsze, dostępniejsze i dają zupełnie nowe możliwości producentom sprzętu. Niezależnie od tego, czy podróżujesz, zmieniasz operatora, czy kupujesz nowy telefon, życie z eSIM będzie po prostu wygodniejsze. Na razie jednak, dopóki wszyscy operatorzy nie dostosują się do nowego formatu, większość telefonów będzie obsługiwać zarówno karty wirtualne jak i tradycyjne SIMy.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.