Udostępnij
Skomentuj

Jak działa maszyna do popcornu? Wady i zalety maszyn do popcornu

Chrupiący popcorn można przyrządzić w domu przy pomocy maszyny do popcornu. Jak wybrać urządzenie do popcornu?

Spędzając wakacje w klasycznych miejscach turystycznych czy biorąc udział w festynach nietrudno zwrócić uwagę na niewielkie maszyny serwujące popcorn. Jeśli zamarzyłeś o znalezienie podobnego sprzętu do użytkowania w warunkach domowych, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przedstawiamy główne cechy, które powinno mieć urządzenie, by przygotować doskonałą, prażoną kukurydzę.

Popularne maszynki do popcornu

Jak działa maszyna do popcornu?

Domowy popcorn kojarzy się przede wszystkim z ziarnami prażonymi na patelni lub przygotowywanymi w mikrofali. Oba rozwiązania nie zawsze przynoszą doskonałe efekty, często pozostawiając wiele ziaren w stanie niezmienionym. Co więcej, ich specyficzne podskakiwanie w przypadku patelni niejednokrotnie uszkadza sprzęt, a kupne opakowania dedykowane mikrofalówkom nie cieszą się najlepszym składem. Doskonałą alternatywą okazuje się maszyna do popcornu, serwująca idealną przekąskę rodem z kin.

Urządzenia do przeznaczenia domowego wyróżniają się wyjątkowo przystępną ceną. Chcąc sprawić dzieciom niesamowitą niespodziankę, towarzyszącą im przy każdej imprezie urodzinowej czy samemu sobie, do cotygodniowych seansów sportowo-serialowych, należy liczyć się z kosztem zaledwie kilkuset złotych. Bez problemu można znaleźć również ich tańsze, niewielkie odpowiedniki, kosztujące nawet kilkadziesiąt złotych, choć znacznie gorszych jakościowo.

To nie tylko niewielki wydatek, ale także doskonałe wyniki kaloryczne uznawanej za raczej niezdrową przekąskę. Popcorn kojarzy się przede wszystkim z tłuszczem; nic dziwnego, skoro zarówno w kinach, jak i przy pomocy patelni czy kuchenki mikrofalowej, do ziaren dodaje się sporą ilość oleju. Popcorn z maszyny domowej nie wymaga użycia żadnego rodzaju tłuszczu – za prażenie ziaren odpowiada gorące powietrze. Znacznie spada więc jego wartość kaloryczna i wzrastają walory zdrowotne, a pysznym popcornem można cieszyć się zdecydowanie częściej, bez najmniejszych wyrzutów sumienia i zmartwienia o dziecięcą dietę.

Domowa maszyna pozwala na przygotowanie z ziaren kukurydzy solonej, prażonej przekąski w zaledwie kilka minut. Nie wymaga przy tym nużącego pilnowania jak w przypadku serwowania jej z patelni. Urządzenia, zależnie od modelu, mogą być wyposażone w kontrolki informujące o stopniu przygotowania popcornu. Uruchamianie maszyny odbywa się za pomocą jednego przycisku, a ziarna wsypuje się do dedykowanego pojemnika.

Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych kształtów maszyn; niektóre łudząco przypominają urządzenia znane z festynów, inne – te kinowe, jeszcze inne wzorowane są na styl retro czy kształt piłki nożnej. Zajmują niewiele miejsca; dzięki kompaktowym rozmiarom zmieszczą się w najmniejszej nawet kuchni i pozwalają na łatwe schowanie do szafki.

Wady i zalety maszynki do popcornu

Pierwszą z zalet wskazaliśmy już wcześniej: maszyna do popcornu znacznie zmniejsza kaloryczność przekąski, co przekłada się na jej walory zdrowotne. Kukurydza zostaje pozbawiona tłuszczy trans, które powinny być ograniczane w diecie, nie tylko redukcyjnej. Dodatkowe walory urządzenia to przede wszystkim:

  • Zminimalizowanie czasu przyrządzania popcornu – cały proces trwa zwykle maksymalnie kilkadziesiąt sekund.
  • Ograniczenie wkładu użytkownika w prażenie kukurydzy – znika konieczność stałej obserwacji patelni czy mieszania niebezpiecznie wybuchających pod pokrywką ziaren.
  • Prosta, intuicyjna obsługa – z uprażeniem kukurydzy w maszynce poradzi sobie naprawdę każdy, bez konieczności dokładnego zagłębiania się w instrukcję.
  • Brak przypalania ziaren i pozostawiania surowych – kukurydza na patelni czy w kuchence mikrofalowej niestety praży się nierównomiernie. Niektóre z nich zamieniają się w popcorn idealny, inne jednak znacznie się przypalają lub pozostają całkowicie nienaruszone, marnując produkt.
  • Kompaktowy rozmiar – zakup dodatkowego sprzętu wiąże się oczywiście z koniecznością jego umiejscowienia w kuchni. Maszynki dostępne są w wielu różnych rozmiarach, a ich najmniejsze modele spokojnie zmieszczą się w tradycyjnej szafce kuchennej.

Jak każdy inny sprzęt, maszyna do prażenia kukurydzy również ma pewne wady. Choć nie są one duże, warto o nich wspomnieć:

  • Wymaga podłączenia do prądu – konieczność dostarczenia maszynce energii elektrycznej, użytkownik nie ma możliwości zabrania jej w plener, jeśli na biwaku nie będzie dostępu do prądu. Podobnie jednak jest w przypadku kuchenek mikrofalowych!
  • Cena przekłada się na jakość – najtańsze urządzenia, a więc te kosztujące kilkadziesiąt złotych, składają się niestety z równie tanich części. Może to wiązać się z nietrwałą obudową, przez co ziarna w trakcie prażenia będą się przedostawać i wypadać do kuchni, a maszynka bez nakładki antypoślizgowej może niebezpiecznie przesuwać się po blacie.

Jak przygotować popcorn w maszynce do popcornu?

Jedną z największych zalet maszynki do prażenia kukurydzy jej jest prosta obsługa. Bez problemu poradzą sobie z nią nawet dzieci, odpowiednio kontrolowane przez osoby dorosłe, na przykład w trakcie spotkania z przyjaciółmi. Dla najmłodszych użytkowników to nie tylko uzyskanie przepysznej przekąski, ale także doskonała zabawa, łącząca wspomnienie kina z letnimi wizytami w lunaparku.

Zależnie od typu i rozmiaru maszyny, należy wsypać do niej średnio od 50 do 100 gramów kukurydzy oraz, zależnie od preferencji, sól czy inne przyprawy. W przypadku chęci uzyskania maślanego popcornu tłuszcz należy dodać już po jego przygotowaniu i dokładnie wymieszać. Urządzenie uruchamia się za pomocą jednego przycisku, a proces przygotowywania przekąski trwa od kilkunastu, do kilkudziesięciu sekund. Niektóre modele zostały wyposażone dodatkowo w timer, który pozwala na precyzyjne określenie czasu prażenia kukurydzy, dzięki czemu użytkownik nie musi śledzić całego procesu.

Ważne parametry i dodatki urządzeń do popcornu

Jak wskazaliśmy w poprzedniej części tekstu, maszynki niewyposażone w nakładkę antypoślizgową mogą się samodzielnie przesuwać. Aby uniknąć ryzyka spadnięcia sprzętu z blatu, warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy urządzenie ma ten element. Równie istotna jest oczywiście szczelność i ogólna jakość obudowy; źle wykonana może nie tylko przepuszczać ziarna, ale po pewnym czasie zwyczajnie pękać. Z dodatkowych elementów, na które warto się zdecydować, jest miarka do kukurydzy, która pomoże w dobraniu porcji idealnej dla rozmiaru sprzętu.

Najważniejszym parametrem maszynek jest oczywiście jej moc. To od niej zależy czas i stopień uprażenia ziaren. Dobre urządzenie będzie miało około 1000 do 1500 W. Niższe liczby przynoszą ryzyko wyjątkowo długiego przygotowywania przekąski, pomijania wielu ziaren lub niesmacznego efektu. Nie mniej istotna jest pojemność; warto dokładnie przemyśleć, dla jakiej ilości osób będzie się zwykle przygotowywało popcorn, tak, by nie trzeba było serwować kilku partii z osobna. Z kolei wybierając popcorn do maszyny, należy pamiętać o tym, by nie kupować tego dedykowanego kuchenkom mikrofalowym. Odpowiednim zakupem będą zwykłe, czyste ziarna kukurydzy na wagę, bez dodatkowych składników – przede wszystkim bez tłuszczu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Najlepsze małe urządzenie - Ariete 2957/00 Red, super jakośc dobra cena, zdrowy popcorn. Polecamy !
Specjalista Morele | 11:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.