Udostępnij
Skomentuj

Jak działa kamera termowizyjna do smartfona?

Zastanawiasz się, do czego służy kamera podczerwieni w telefonie? Sprawdź, jakie może mieć zastosowanie.

Kamera termiczna działa dzięki podczerwieni – czyli promieniowaniu o długości fal oscylującej w granicach od 780 nanometrów do 1 milimetra. Emituje je każde ciało czy obiekt, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. Urządzenie wyposażone w tę technologię wykrywa strumienie fotonów odbite od powierzchni przedmiotu, rejestruje je i przekształca w sygnał elektryczny, a następnie tworzy wizualizację, zwaną termogramem. Jakie treści zawiera taki zapis? Poszczególnym barwom widocznym na obrazie przypisane zostają konkretne wartości temperatur, dzięki czemu użytkownik może sprawdzić, jak wygląda rozkład energii cieplnej na przykład w danym pomieszczeniu.

Jak działa kamera termowizyjna?

Praktycznie każda kamera termowizyjna na telefon składa się z takich komponentów jak: system optyczny z obiektywem, układ przeniesienia odbierający informacje z zewnątrz oraz mechanizm ogniskujący całe promieniowanie i przekazujący je na detektor. Jednak sama kamera termalna nie zmieni smartfona w specjalistyczne narzędzie pomiarowe. Trzeba jeszcze połączyć urządzenie z dedykowaną aplikacją zewnętrzną za pośrednictwem dwustronnego interfejsu Lightning (w przypadku iPhone’ów) lub USB-C (opcja stworzona z myślą o posiadaczach Androida).

Wykorzystanie kamery termowizyjnej w telefonie w budownictwie

Kamera termowizyjna do telefonu znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, między innymi w budownictwie. Pozwala wykryć źródła strat ciepła w domach jednorodzinnych bądź obiektach użyteczności publicznej. Innymi słowy, pomaga zidentyfikować ewentualne wady i nieszczelności w izolacji termicznej bądź sieci wodociągowej (na przykład pęknięcia w rurach), a w rezultacie pozwoli szybciej zareagować w razie wystąpienia usterki. Termowizja umożliwia też szybką i bezdotykową kontrolę sieci energetycznej czy zbadanie skuteczności paneli słonecznych.

Polecane kamery termowizyjne do smartfonów

Domowe zastosowanie kamery termowizyjnej

Aparat termowizyjny stanowi niezbędny element wyposażenia wielu gospodarstw domowych. Dzięki niemu właściciele mieszkań są w stanie szybko i w zasadzie bez najmniejszego wysiłku skontrolować stan instalacji w poszczególnych pomieszczeniach, sprawdzić, gdzie występują potencjalne nieprawidłowości i podjąć adekwatne kroki, zanim dojdzie do pogorszenia sytuacji (zawilgocenia bądź zagrzybienia ścian). Dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na kosztownych naprawach, wymianie podłóg czy mebli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery termowizyjnej do telefonu?

Jaka kamera na podczerwień do telefonu jest najlepsza? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz posiadanego doświadczenia. Niemniej jednak istnieje kilka uniwersalnych parametrów technicznych sprzętu, na które warto zwrócić uwagę, wybierając termowizję na smartfony. Mowa przede wszystkim o następujących aspektach:

  • Współczynnik emisyjności – im szerszy zakres wspomnianej wartości, tym lepiej. Wraz z jego wzrostem minimalizuje się bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia błędów podczas dokonywania pomiaru;
  • Rozdzielczość detektora – wpływa na czytelność komunikatów pojawiających się na ekranie, a co za tym idzie, ułatwia interpretację uzyskanych wyników. Duży wyświetlacz oznacza większą wygodę użytkowania sprzętu.
  • Jakość wykonania – kamera na podczerwień do smartfona powinna być wytworzona z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (wilgoć, kurz, pył) oraz uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, wgniecenia, pęknięcia, upadki z dużych wysokości, itp.);
  • Obecność regulowanych złączy – łatwiej dopasujesz urządzenie do modelu swojego telefonu komórkowego bądź tabletu, bez konieczności rezygnacji z etui ochronnego;
  • Waga i rozmiar – lżejsze i mniejsze kamery są z reguły łatwiejsze w obsłudze (zwłaszcza gdy często z nich korzystasz).
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.