Udostępnij
Skomentuj

Smartfony z dobrym przednim aparatem – jak wybrać telefon do selfie?

Pomagamy w wyborze telefonu, który sprawdzi się do robienia zdjęć przednim aparatem.

Ewolucja aparatów w telefonie to coś wyjątkowego, czego doświadczamy od jakiegoś czasu. To jeden z elementów najszybciej się rozwijający w naszych telefonach. Nie mówimy dziś już tylko o dobrych aparatach z tyłu, które mogą zastępować niektóre kilkuletnie aparaty kompaktowe. Zmiany dotknęły także aparaty umiejscowione nad ekranem lub na nim z przodu. Wiąże się to z kulturą wykonywania selfie i z tym, że coraz częściej zależy nam na tym, byśmy mogli wykonać odpowiednie zdjęcie, cały czas na siebie patrząc. Jaki smartfon wybrać do robienia selfie?

Na co zwrócić uwagę wybierając smartfon do selfie?

Tak jak przy aparatach kompaktowych czy tych z tyłu smartfona trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, by wybrać smartfon do zdjęć, który Cię zadowoli. Chodzi tu o charakterystyczne cechy samego aparatu, jak i ich zastosowanie z danym procesorem obsługującym telefon. Są trzy najważniejsze parametry techniczne, które musisz znać.

  • Megapiksele i ich liczba. Dobry smartfon do selfie musi mieć dużo pikseli – prawda czy fałsz? Jak się okazuje: i to, i to. Nie jest tak, że liczba pikseli sama sprawi, że w Twoich rękach pojawia się najlepszy smartfon do selfie. Z trzech, które tu wymienimy, jest najmniej istotny. Jednak to on podawany jest najczęściej i warto wiedzieć, jak go czytać. Piksele odpowiadają za rozdzielczość, która przemawia do świadomości. Świetnie nadaje się do marketingowych planów danej marki. W rzeczywistości trzeba patrzeć, by dany model miał przynajmniej 10 Mpix, a przy 13 Mpix masz pewność, że większość aparatów kompaktowych może się schować. Większa liczba pikseli i tak nie przełoży się na lepsze zdjęcie.
  • Wielkość matrycy. W tym przypadku znaczenie jest już duże i najlepszy telefon do selfie będzie miał dużą matrycę. Generalnie im większa, tym lepiej, bo pozwala na lepsze odwzorowanie obrazu w postaci cyfrowej. Lepsze odwzorowanie w tym aspekcie przekłada się na dokładność każdego elementu. To sprawa, że wielką matrycą uzyskamy zdjęcie o większej głębi szczegółów. W nowoczesnych smartfonach z dobrym aparatem matryce mają wielkość nawet do 1/3 cala. Jeśli taki parametr (lub lepszy) widzisz w swoim telefonie, to spokojnie zrobisz zdjęcie o zbliżonej jakości do zdjęcia dobrego jakościowo aparatu kompaktowego. I to tym z przodu.
  • Jasność obiektywu. Trzecia kwestia to tajemnicze F. Oznaczenie ma oczywiście związek z optyką, ale przekłada się wymiernie na telefon z dobrym aparatem. Im mniejsza jasność obiektywu, czyli wskaźnik F, tym mniej światła będzie do niego docierało. Tutaj problem widać przede wszystkim w zdjęciach nocnych. Selfie na tle świateł Nowego Jorku może nie wyjść, jeśli aparat nie będzie w stanie skompensować zbyt małej jasności. Nieporuszony obraz i dobre wykorzystanie pikseli to jasność. Dlatego dzisiaj najlepszy aparat w smartfonie ma matrycę z dwoma przesłonami. Mniejsza może mieć np. oznaczenie F1.5, a większa np. F2.4. To sprawia, że łatwiej jest stabilizować obraz w trudniejszych warunkach i dawać odczucie jakości także przy niewielkim doświetleniu. Im lepsze przesłony i wskaźnik F, tym lepsze zdjęcia niezależnie od tego, czy będzie to noc czy dzień.

Z parametrów technicznych te trzy są najważniejsze, jednak niejedyne. Musisz wziąć pod uwagę także dwa inne, gdy szukasz smartfonu z najlepszym aparatem. Pierwszy z nich to sam telefon. Nie możesz patrzeć tylko na parametry techniczne samego aparatu przedniego, bo w ten sposób nie uda Ci się kupić telefonu z najlepszym aparatem do selfie. Patrz więc na to, jak dobry jest procesor smartfona, w jaki sposób funkcjonuje, na jakim oprogramowaniu jest postawiony (chodzi oczywiście o wersję i aktualizacje) oraz jak dużą ma pamięć. Szybkość działania aparatu będzie zależna najbardziej od oprogramowania, więc tani telefon z dobrym aparatem to trudna do złapania sztuka.

Druga kwestia techniczna to oprogramowanie. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, jak wiele zależy od tego, czy masz możliwość dodania swoich ustawień do zdjęć. To nimi można zniwelować niektóre braki w aparacie, na przykład osławionych pikseli, które znów okazują się nie tak ważne, jak wszyscy sądzą. Mając do dyspozycji szeroką gamę ustawień podobnych do tych, jakie znajdziesz w profesjonalnym, osobnym aparacie, masz pewność, że dopasujesz możliwości aparatu w telefonie do zdjęć do okoliczności, a przy tym, że zadbasz o jak najlepsze zdjęcie. Lepiej wybrać dobre oprogramowanie obsługujące aplikację zdjęć i gorszy aparat do selfie niż na odwrót.

smartfon, selfie stick

Polecane smartfony

Jaki telefon z dobrym przednim aparatem wybrać?

Często zastanawiasz się, czy są modele, które szczególnie wyróżniają się wśród smartfonów, które nadają się do robienia zdjęć przednimi aparatami. Z drugiej strony wiele osób pyta, jaki jest tani smartfon z dobrym aparatem, co nie zawsze może iść ze sobą w parze. Jakie modele polecamy, by selfie było naprawdę wyjątkowe?

  • Smartfon Asus ZenFone 6

Asus wrócił na szczyt nową gamą smartfonów i wciąż nie odpuszcza. Nietypowy smartfon może nagrywać kamerą z przodu w 4K. Tutaj sposób robienia selfie jest nieco inny. Normalnie aparatu nie ma, ale wysuwa się z góry obudowy i przekręca. Dzięki temu aparat jest niejako tylny, ale stosowany także jako przedni. Smartfon Asus wyposażony jest w dwa obiektywy – 43 i 13 Mpix, co doskonale sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy. No i ma dobry procesor, który sprawia, że zdjęcia zrobisz niezwykle szybko.

  • Smartfon Samsung Galaxy Note 10

Idealny smartfon Samsung z dobrym aparatem? Tylko Note 10. Nie trzeba pisać o świetnym procesorze i dużej pamięci RAM. Wystarczy powiedzieć, że z przodu ma 32 Mpix oraz jasność przysłony f/2.2. Świetne warunki do robienia zdjęć w dzień, ale i w miejscach nieoświetlonych i nocą. Poza tym Samsung ma doskonałą aplikację do zarządzania zdjęciami i różne funkcje, które znacząco pomagają robić selfie i nie tylko.

  • Smartfon Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Teraz coś dla osób, które najczęściej w wyszukiwarkę wpisują: telefon z dobrym aparatem do 1000 złotych. I tak jest w rzeczywistości w tym przypadku, czyli w przypadku Xiaomi Redmi Note 8 Pro. To smartfon inny niż wszystkie w swojej klasie. Nie zawodzi, nie zacina się, ma całkiem przyjemne parametry, jak za taką cenę. Dlaczego jest dobry do selfie? Ma 20 Mpix i działa bardzo sprawnie i szybko, a chiński producent zadbał o to, by opcji do poprzestawiania podczas robienia zdjęć było naprawdę dużo. Co do tego? Nagrywanie przednią kamerą filmów w FullHD, co jak na tę półkę jest naprawdę wyjątkowe. To bardzo udany smartfon, nie tylko pod tym kątem.

Co jeszcze się przyda podczas robienia selfie? Polecane akcesoria

Ranking aparatów w smartfonach to jedno, jednak dodatkowe akcesoria to zupełnie inna kwestia. Do wyboru masz naprawdę wiele rzeczy, począwszy od rączki do telefonu selfie - selfie stick. Specjalne wysięgniki mogą pozwolić Ci na lepsze ujęcia, nietypową wysokość czy dokładniejsze filmowanie okolicy. Przyda się, gdy szukasz niebanalnego tła i chcesz wykonać bezpieczne selfie w określonych warunkach. Warto więc wybrać rączkę dobrze skoordynowaną z telefonem i taką, która dba o jakość wykonywanego zdjęcia i skutecznie trzyma smartfona.

Z kolei w przypadku innych akcesoriów możesz też poszukać różnych przesłon na aparat, które nakładane są fizycznie, by zmienić ujęcie, dodać coś lub przybliżyć. Jeszcze inną opcją są zmiany w oprogramowaniu, które nakłada różne efekty na zdjęcie, by dać Ci jeszcze więcej możliwości i frajdy z korzystania z telefonu z bardzo dobrym aparatem nie tylko z tyłu, ale także z przodu. Poszukaj swojego ulubionego aparatu do selfie w telefonie i dopiero wtedy zdecyduj się na zakup.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.