Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać ekran do projektora?

W artykule znajdziesz informacje dotyczące doboru ekranów używanych do wyświetlania obrazu z projektora.

Jakie cechy powinien posiadać ekran projekcyjny?

Ekran do projektora powinien być dobierany do urządzenia, z którego będzie emitowany obraz, nie na odwrót. Ekran projekcyjny należy wybrać również z uwagi na ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu oraz przeznaczenie. Sprzęty te mogą być przenośne oraz montowane na stałe. Przejrzystość to jeden z głównych parametrów stosowanych do płaszczyzny, na którą rzuca się treści. Czarna warstwa z tyłu nie przepuszcza światła zza wyświetlacza, czego efektem jest lepsza widoczność zawartości.

Każdy ekran do projektorów ma określony kąt widzenia. Im mniejszy jest ten parametr, podawany w stopniach, tym bardziej pomniejszeniu ulega obraz, który staje się matowy. W zależności od przeznaczenia można nabyć wyświetlacze montowane na stałe w ramkach – ekran projekcyjny sufitowy zwijany elektrycznie z napinaczami lub bez nich oraz urządzenia przenośne na statywie. Te ostatnie sprawdzają się, gdy prowadzisz szkolenia, prezentacje, w różnych miejscach, a więc potrzebujesz sprzętu mobilnego.

Jakość ekranu projekcyjnego a rodzaj rzutnika

Ekrany projekcyjne dobiera się do rzutnika. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest odpowiedni format obrazu dopasowany do proporcji emitowanych przez urządzenie rzucające treść. Projektor laserowy domowy najczęściej wyświetla w formacie panoramicznym 16:9. Projektor LED stosowany często jako kino domowe również nadaje w proporcji 16:9 oraz w komputerowym trybie 4:3. Dostępne są wyświetlacze mogące przyjmować światło w dwóch proporcjach.

W zależności od rodzaju rzutnika ze względu na miejsce wyświetlania ekrany projekcyjne dzielimy na dwa rodzaje — do emisji przedniej oraz tylnej. Projektory w większości ustawia się przed płaszczyzną, na którą rzucają światło. Tych znajdujących się za powierzchnią z obrazem jest znacznie mniej. Istnieje kilkanaście rodzajów powierzchni projekcyjnej stosowanej w wyświetlaczach. Składają się na nią stopień odbicia promieni świetlnych, kąt widzenia oraz grubość materiału.

Polecane ekrany projekcyjne

Czym jest współczynnik projekcji?

Współczynnik projekcji to stosunek odległości rzutnika do szerokości ekranu. Aby obliczyć, ile wynosi, należy podzielić dystans pomiędzy nimi przez rozpiętość wyświetlacza. Przykładowo 60 cm odstęp dwóch elementów kina domowego tworzący obraz o szerokości 150 cm daje wynik 0,4. Będzie oznaczony jako 0,4:1. Im niższa wartość, tym bliżej wolno ustawić urządzenie emitujące światło do powierzchni wyświetlanej. Ekran projekcyjny na statywie będzie wygodnym rozwiązaniem problemu doboru odległości, ponieważ można ustawić go w dowolnym miejscu względem projektora.

Projektor Xiaomi LED będący jednym z tańszych urządzeń do emisji treści dostępnych w sprzedaży ma współczynnik 1,2:1. W przypadku, gdy chcesz używać takiego prostego w budowie i niedrogiego projektora, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiednio zwiększonego dystansu pomiędzy nim a ekranem. Sprzęty o ultrakrótkiej ogniskowej mogą emitować obraz z odległości kilkunastu centymetrów od wyświetlacza.

Jak obliczyć odległość projektora od ekranu?

W odpowiednim ustawieniu dystansu potrzebnego pomiędzy rzutnikiem a miejscem wyświetlania pomocny będzie współczynnik projekcji. Gdy dobierasz ekran do projektora, zapoznaj się ze specyfikacją sprzętu elektronicznego, aby precyzyjnie określić konkretną długość, która zagwarantuje daną szerokość obrazu w dobrej jakości. Jeśli masz ekran projekcyjny elektryczny zamontowany na stałe, sprawdź, jakie formaty mogą być emitowane na płótnie, zanim kupisz urządzenie do emisji.

Dodatkowo zweryfikuj, jaki rodzaj projektora będzie najlepiej pasował do zastosowanego na płaszczyźnie materiału. Pomocne w dobraniu odpowiedniego dystansu pomiędzy dwoma elementami są kalkulatory projekcji dostępne w internecie. Wybierasz markę i model, następnie wielkość wyświetlanego obrazu. Program komputerowy podaje informacje dotyczące rekomendowanej odległości. Mobilny ekran projekcyjny to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu z łatwością dopasujesz wolną przestrzeń do parametrów rzutnika.

Gdzie ustawić ekran w małym pomieszczeniu?

Ekran projekcyjny ścienny spokojnie zmieści się nawet w niewielkim pokoju. Ważne, aby wybrać odpowiednią ścianę, na którą nie pada sztuczne światło z boków mogące rozproszyć wyrazistość treści na wyświetlaczu. Istotne, aby przestrzeń pod płaszczyznę do emitowania obrazów była całkowicie wolna, aby można było zainstalować tam urządzenie mobilne bądź na stałe. Ważne, aby w linii projekcji nie pojawiały się żadne przedmioty, które rzucą cień na płótno.

Dzisiejsze rzutniki nie potrzebują już kilku metrów odległości od miejsca emisji. Dzięki technologii ultrakrótkiej ogniskowej stosowanej w nowoczesnych urządzeniach mogą wyświetlać obraz na ekranie, znajdując się kilkanaście centymetrów od niego. Zastosowane w sprzęcie lustra pozwalają na przekazywanie treści o szerokości kilkudziesięciu cali, stojąc niemalże na miejscu, gdzie rzucają światło. Projektor Epson potrzebuje tylko 40 centymetrów dystansu od miejsca, na którym umieszcza obraz powyżej 60 cali.

Polecane projektory

Jaki ekran wybrać do projektora Full HD?

Spora część dostępnych w sprzedaży rzutników do użytku domowego wyświetla obraz w jakości Full HD. Projektor Benq również ma rozdzielczość 1920 × 1080 w swoim standardzie. Z dużym prawdopodobieństwem, chcąc kupić dobry i nie najdroższy sprzęt do emisji treści na ekranach, trafisz właśnie na ten, który oferuje Full HD. Ekran projekcyjny należy dobrać z odpowiednim formatem pasującym do urządzenia emitującego. W tym przypadku jest to wymiar 16:9.

Jeśli masz dużą przestrzeń i chcesz, aby sprzęt do wyświetlania treści miał swoje stałe miejsce, rozważ ekran projekcyjny do zabudowy jako jeden z elementów wyposażenia pomieszczenia. Zamontowane w nim czarne elegancko wyglądające ramki przejmują światło z boków, dzięki czemu nie wpada ono do środka. Całość prezentuje się bardzo stylowo i ponadczasowo. Dodatkowo obramowanie bardzo mocno naciąga materiał, co sprawi, że nie ma on żadnych odkształceń i pofalowań. Oglądanie filmów w takim miejscu jest bardzo komfortowe.

Ekran do projektora przenośny na statywie stanowi alternatywę dla rozwiązań trwałych, w przypadku gdy nie chcesz przeznaczać dużej powierzchni ściany na stałą obecność tej rzeczy. Dobrze sprawdzi się również, gdy nie masz tak sporej wolnej przestrzeni, która pozwoliłaby na zagospodarowanie jednej ze ścian tylko na wyświetlacz. To rozwiązanie mobilne, które jest dużo tańsze od tych montowanych stacjonarnie.

Jaki ekran projekcyjny do kina domowego?

Bez względu na cel, w jakim ekran do projektora będzie użytkowany, powinien być dopasowany pod względem formatu emisji do urządzenia wyświetlającego. Kino domowe zajmuje centralne miejsce w salonie i jest zestawem elektronicznych sprzętów, którym można się pochwalić. W związku z tym warto wybrać ekran projekcyjny 100 cali montowany na ścianie z ramkami. W przypadku większej wolnej przestrzeni można wybrać wersję nawet 150-calową.

Ekran projekcyjny elektryczny sufitowy to bardzo wygodne urządzenie do przedstawiania obraz, które jest zwinięte w obudowie pod sufitem do czasu, gdy potrzebujesz z niego skorzystać. Może być rozwijany za pomocą pilota lub przycisków na ścianie. Warto zainwestować w wersję z napinaczami po obydwu stronach. W przypadku ekranów rozwijanych istnieje ryzyko nierównych odkształceń po otwarciu ich. Napinacze prostują płaszczyznę, dzięki czemu staje się idealnie gładka, podobnie jak w wariancie z obramowaniem.

Ranking ekranów do projektora pomoże w wyborze odpowiedniego rodzaju oraz modelu wyświetlacza. Poza ceną należy zwracać uwagę na produkty renomowanych producentów cieszące się pozytywnymi opiniami klientów. Przed zakupem projektora możesz dopasować ekran do sprzętu, który Ciebie interesuje. Natomiast gdy masz już rzutnik, zanim dokupisz urządzenie do emisji obrazu, zainteresuj się dostępnymi formatami oraz współczynnikiem projekcji. Odpowiednie parametry oraz plan umieszczenia projektora spowodują, że twoje zakupy będą strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.