Udostępnij
Skomentuj

Rzutnik a projektor – czym się różnią?

Wskażemy, jakie są zasadnicze różnice między rzutnikiem a projektorem i ustalimy, co warto kupić.

Jak działa rzutnik, a jak projektor?

Można powiedzieć, że w zasadzie oba terminy – rzutnik i projektor– obecnie stosowane są naprzemiennie, choć teoretycznie nadal granica jest dość wyraźna. Rzutnik wykorzystywany jest do rzutowania naniesionych na transparentne przeźrocze obrazów lub tekstów na ścianę lub specjalne ekrany projekcyjne. Zasada działania rzutnika jest bardzo prosta i porównać ją można do przygotowanego za pomocą prześcieradła i latarki teatru cieni. Z jednej strony posiada mocne źródło białego światła, za którym jest soczewka, skupiająca jego promienie, by świeciły prostolinijnie względem siebie. Promienie w następnym etapie przechodzą przez przeźrocza (klisze), które mają za zadanie zatrzymać punktowo słup światła lub przepuścić go, mogąc przy okazji zmienić jego barwę. Powstały w ten sposób obraz trafia do ostatniej regulowanej soczewki, dzięki której można doprowadzić obraz do zadowalającego poziomu ostrości na rzucanej na ścianie lub ekranie. Taki rodzaj rzutnika doskonale sprawdza się przy wyświetlaniu stałych, statycznych obrazów czy tekstów.

Z kolei projektor, nazywany również rzutnikiem multimedialnym, a więc taki, który nie tylko do wyświetlania statecznych obrazów, ale także multimediów, animacji czy filmów. Jego budowa jest mocno zbliżona do rzutnika, ale zamiast slajdów czy przeźroczy, słup światła przepuszczany jest przez ciekłokrystaliczne matryce, których punktowe zatrzymanie  światła odbywa się na sterowanych elektronicznie z zewnętrznego źródła kryształach, np. z odtwarzacza DVD czy komputera. Funkcja natomiast pozostaje taka sama – obraz można wyświetlić na ścianie lub dowolnym innym obiekcie.

Polecane projektory

Obrazy z rzutników czy projektorów można wyświetlać wszędzie tam, gdzie jest jasna, równa powierzchnia (by obraz nie był zniekształcony). Dla uzyskania najlepszej jakości obrazu, rzutowanie powinno odbywać się prostopadle do możliwie idealnie równej płaszczyzny o jak najbardziej neutralnym kolorze. Pomocne w osiągnięciu takiego efektu są ekrany projekcyjne, które są niczym innym, jak idealnie równym, białym kawałkiem powlekanego materiału lub tworzywa, rozciągniętym na stelażu. Czasami można się natknąć na ekrany, których powierzchnia pokryta jest napyloną srebrzysto błyszczącą powłoką dla uzyskania jaśniejszego obrazu, kosztem gorszego odwzorowania barw.

Poniższa tabelka w skrócie przedstawia zasadnicze różnice między rzutnikiem a projektorem:

Jak widać, zasadniczą różnicą pomiędzy rzutnikiem na klisze a rzutnikiem projekcyjnym (projektorem) jest technika wyświetlania obrazów. Obrazy z rzutników można przedstawiać w dużych powiększeniach bez straty jakości wyświetlanego materiału, gdzie w wypadku projektorów cyfrowych, posiadających nominalną rozdzielczość, widać stratę jakości przy większych odległościach rzutowanego obrazu od projektora. Projektory multimedialne mimo tej różnicy, zyskują dużą przewagę, dzięki zwiększonym możliwościom w stosunku do analogowych rzutników. Technika idzie naprzód i w tej dziedzinie, a projektory multimedialne osiągają coraz większe rozdzielczości, pozwalając zacierać granicę między tymi dwoma typami urządzeń.

Do czego wykorzystać projektor?

Do czego najbardziej przydają się rzutnik i projektor? Ich zastosowanie jest bardzo szerokie.

 • Szkoły – doskonale sprawdzają się do przekazywania wiedzy szerszemu gronu odbiorców, za pomocą obrazów czy prezentacji multimedialnych. Warto wspomnieć o tablicach multimedialnych, które doskonale współdziałają z projektorami tworząc funkcjonalnie tablet, łącząc ze sobą bardzo duży rozmiar wyświetlanego obrazu, jednocześnie dając możliwość interakcji z wyświetlanym obrazem za pomocą dotyku na jego całej powierzchni.
 • Biznes – podobnie, jak w szkołach, w biznesie można wykorzystać projektor do przedstawiania prezentacji czy dokumentów podczas szkoleń czy konferencji.
 • Dom – projektor służy głównie rozrywce. Możliwość oglądania filmów na „dużym ekranie”, współpraca z konsolami to tylko niektóre z jego możliwości. Możne stanowić zamiennik telewizora czy wyświetlać wszystko, co znajduje się na komputerze. Jego wykorzystanie w domowym zaciszu jest więc… dowolne!
 • Imprezy plenerowe i inne – Projektor sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chce się coś zaprezentować szerszemu gronu odbiorców, bez obawy, że ktoś nie dostrzeże obrazu.

Rodzaje rzutników

Wiadomo już, że rzutniki dzielą się na – można powiedzieć – klasyczne i multimedialne.  One z kolei mogą dzielić się dalej, czasem mając cechy wspólne, a czasem mocno wyróżniające dany rodzaj rzutnika czy projektora.

 • rzutnik na slajdy – slajdy to nic innego, jak zbiór przeźroczy, który nierzadko wyposażony jest w automatyczny zasobnik, pozwalający na szybką zmianę kolejnych slajdów, nadając pokazowi większej dynamiki. Slajdy cechują się wysoką skalą odwzorowania rzeczywistości i bogatą paletą barw.  Taki typ urządzenia, rzutnik fotograficzny, najczęściej wykorzystywany jest w celach dydaktycznych lub domowych, gdzie przywiązuje się duża wagę do tradycyjnych fotografii i posiada się sporą ilość przeźroczy. Świetnie sprawdza się także na imprezach, np. jubileuszowych, gdzie można w ten sposób przywołać wspomnienia.
 • rzutnik led – w tych projektorach jak i też rzutnikach, źródłem mocnego światła nie jest lampa projekcyjna, a diody led. Rzutnik led jest bardziej energooszczędny, a same diody podczas pracy w odróżnieniu od tych lampowych nie osiągają takich temperatur, co pozwala na zestawienie całej konstrukcji w dużo mniejszych obudowach.
 • rzutnik laserowy w którym lampa jest jednocześnie matrycą, rzucającą od razu prostolinijne światło w określonych barwach, umożliwiające projekcję zarówno dynamicznych, jak i statycznych obrazów. Projektory oparte na tej technologii cechują się dużo wyższą żywotnością komponentów, które w innych konstrukcjach wymagają serwisowania i wymiany.
 • rzutnik bluetooth – to nic innego, jak rzutnik wyposażony w bezprzewodowy moduł oparty na protokole bluetooth, pozwalający na połączenie z telefonem lub na przykład z głośnikami.
 • rzutnik wifi – Podobnie jak w powyższym, przekazywanie danych również odbywa się bezprzewodowo pozwalając przy tym na strumieniowanie wyświetlanych treści do projektora.
 • kieszonkowy rzutnik multimedialny – nie należy się ściśle trzymać tego określenia, ale faktycznie – mini rzutniki odbiegają swoimi rozmiarami od standardowych, są mniejsze, wygodne w użyciu i łatwe w przenoszeniu. Miniaturyzacja tego urządzenia odbija się na jakości rzutowanego obrazu, jednakże dzięki swoim rozmiarom doskonale sprawdzają się w biznesowych podróżach. Rzutnik kieszonkowy jest także znacznie tańszy od tradycyjnego.
 • rzutnik przenośny – o dziwno, nie każdy taki jest, choć zdecydowana większość, a na pewno do przenoszenia nadają się te do użytku domowego (w odróżnieniu od tych stosowanych np. w kinach). Jak większość tego typu urządzeń, podczas przenoszenia rzutnik powinien dobrze zabezpieczony, niezależnie od tego, czy chodzi o duży rzutnik ścienny czy mały rzutnik do smartfona.

Większe zróżnicowanie widać wśród projektorów multimedialnych, bo to właśnie one mają szersze zastosowanie i cieszą się większą popularnością. Nic więc dziwnego, że co rusz pojawiają się nowe możliwości i dodatkowe funkcje, mające na celu zwiększenie ich wszechstronności.

Rzutnik zamiast telewizora

Po co w zasadzie używać rzutnika? Żeby znacznie zwiększyć komfort oglądanych treści.  Bardzo wiele osób decyduje się na rzutnik telewizyjny, dzięki któremu będzie można urządzić sobie prawdziwe kino domowe. Wymogiem jest fragment pustej, najlepiej białej i równej ściany lub ekranu projekcyjnego. Rzutnik do filmów to świetna opcja dla prawdziwych miłośników dobrych produkcji i alternatywa dla tradycyjnego kina.  Bardzo ważna jest jakość wyświetlanego obrazu, dlatego należy zwracać uwagę, by rozdzielczość była jak największa, rzutnik HD to absolutne minimum. Oczywiście, rzutnik TV można podpiąć do dekoderów telewizyjnych, kin domowych czy komputera.

Jak podłączyć rzutnik do laptopa?

Przede wszystkim należy się zorientować, jakie złącza posiadają oba urządzenia. Najpopularniejszym obecnie standardem jest HDMI, pozwalający na przesyłanie jednocześnie obrazu wysokiej rozdzielczości wraz z dźwiękiem, nierzadko jednak można spotkać starsze rozwiązania, jak DVI czy VGA. Jeśli zarówno projektor, jak i na przykład laptop, mają takie same złącza – połączenie następuje poprzez odpowiedni kabel. Jeśli jednak nie ma identycznego standardu po obu stronach, koniecznym będzie zastosowanie odpowiedniego konwertera lub przejściówki. Po podłączeniu kablem, obraz zazwyczaj wyświetli się automatycznie, jednak czasami należy na przykład włączyć w laptopie  opcję użycia drugiego ekranu. Jeśli urządzenia nie widzą się wzajemnie, należy sprawdzić także ustawienia projektora i dokonać wyboru odpowiedniego wejścia, z którego w danym momencie korzystamy. Jeśli w dalszym ciągu będziemy mieli z problemy z połączeniem, warto sprawdzać instrukcję rzutnika – powinno być w niej wszystko dobrze opisane, ponieważ każdy model może różnić się pod względem dokonywania zmian ustawień.

Projektory multimedialne często posiadają wbudowany system operacyjny wraz z obsługą kodeków audio/video, dzięki którym można podpiąć np. pod złącze USB pendrive z filmem. Jest to wygodne szczególnie wtedy, kiedy nie chcemy szykować większej ilości miejsca pod rozstawienie laptopa wraz z projektorem.

Jeśli chodzi o samo ustawienie projektora – jak zostało wspomniane – najlepszą jakość osiąga się, gdy projektor jest ustawiony prostopadle do rzutowanego obiektu. Niemniej jednak w ustawieniach można korygować parametry obrazu, np. odpowiednio go rozciągać w dowolnym miejscu.  Bardzo wygodnym i dość powszechnym rozwiązaniem, jest rzutnik podwieszany pod sufitem. Ma on wtedy swoje stałe miejsce, odpowiednie względem ekranu, i nie trzeba za każdym razem szukać dobrego ustawienia. Rzutnik krótkoogniskowy doskonale nadaje się do tego typu rozwiązania – jego ogniskowa jest krótka, w związku z czym jest w stanie wyświetlić stosunkowo duży obraz bez potrzeby umiejscawiania go w znacznej odległości od ściany. Taki rodzaj projektora sprawdzi się w małych salach czy mieszkaniach.

Czy warto kupić rzutnik? Cena rzutnika

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością nie jest to mały wydatek, choć ceny są zróżnicowane i zależą od rodzaju urządzenia. Projektor HD do domu może kosztować  nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z pewnością nie jest to gadżet, który kupuje się dla sprawdzenia – zakup powinien być przemyślany i pewny. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego chcemy go tak naprawdę używać. Jeśli oczekujemy doskonałych w jakości seansów, będących domową kopią „srebrnego ekranu” musimy przygotować się na sumę nierzadko przekraczającą 10 000zł. Jeśli projektor ma być domowym „imprezowym gadżetem”, nie musimy aż tak głęboko sięgać do kieszeni – kwota kilku tysięcy złotych powinna być w zupełności wystarczająca. Owszem, można kupić rzutnik tanio, w przypadku modeli kieszonkowych czy też zakupić… rzutnik w telefonie (a raczej telefon z rzutnikiem), ale wtedy należy mieć świadomość, że będą to urządzenia o znacznie innym potencjale, niż – nazwijmy to – pełnowymiarowe modele.  Rzutnik do telefonu to raczej dodatek, zbędny w codziennym użytkowaniu, ale jak znalazł dla wielbicieli nowinek technicznych. Na pewno warto sprawdzać różnego rodzaju rankingi rzutników i zestawienia porównujące różne rodzaje produktów, chociaż opinie o rzutnikach mogą być podzielone.

Kupując rzutnik do domu, warto dobrze przemyśleć częstotliwość jego używania. Wiadome jest, że już dawno urządzenie przestało być kojarzone wyłącznie z funkcją dydaktyczną, a jego zastosowanie stało się dość powszechne. Jeśli chodzi o pojedynek projektor a rzutnik,  zdecydowanie więcej korzyści przyniesie projektor multimedialny. Będzie miał szersze zastosowanie i da więcej możliwości. Przy dobrej rozdzielczości z powodzeniem zastąpi telewizor, umożliwi wygodne i komfortowe oglądanie filmów czy granie na komputerze, ale może też znacznie przewyższyć koszt dobrego telewizora, choć niekoniecznie. Rynek jest bardzo bogaty, oferta zróżnicowana i każdy, kto będzie zdecydowany na zakup, z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.