Udostępnij
Skomentuj

Intel Iris Pro Graphics 5200 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Jakimi parametrami charakteryzuje się grafika Intel Iris Pro Graphics 5200? Jaka jest jej wydajność?

Intel Iris Pro Graphics 5200 to zintegrowany układ graficzny, który można spotkać w wielu laptopach. Nie jest to jednostka najnowsza, gdyż pojawiła się wraz z procesorami Intel Core czwartej generacji, ale karta ta była swojego rodzaju przełomem na rynku zintegrowanych jednostek do laptopów. Jak wygląda dokładna specyfikacja techniczna Intel Iris Pro Graphics 5200? Czy to karta, która sprawdzi się w grach?

Intel Iris Pro Graphics 5200 – specyfikacja techniczna

 • Rodzaj karty – zintegrowana.
 • Architektura – Haswell.
 • Technologia – 22 nm.
 • Zegar rdzenia – do 1300 MHz.
 • Typ pamięci – eDRAM.
 • Maksymalna pojemność pamięci – 128 MB.
 • Pamięć współdzielona – tak.
 • TDP – 45W.
 • Jednostki cieniujące – 320.
 • Data premiery – 05.06.2013.
 • Zintegrowana z procesorami – Intel Core czwartej generacji, np. i7-4870HQ, i7-4950HQ i wieloma innymi.

Intel Iris Pro Graphics 5200 – zastosowanie

Zintegrowany układ graficzny Intel Iris Pro Graphics 5200 zadebiutował w 2013 roku i okazał się sporym zaskoczeniem. Grafika ta nie tylko radziła sobie z najbardziej elementarnymi funkcjami, jak wyświetlanie stron internetowych, filmów i grafik, ale też spełniła wymagania sprzętowe do wielu ówczesnych gier. Oczywiście jest to tylko i wyłącznie układ zintegrowany, ale jego parametry powodują, że:

 • Świetnie sprawdza się w laptopach mobilnych i ultrabookach – nie obciąża baterii, nie przegrzewa urządzenia.
 • Jest zintegrowana z wydajnymi jednostkami Intel Core czwartej generacji, co powoduje, że sprawdza się nawet w grach komputerowych.
 • Będzie dobrym wyborem do laptopów multimedialnych, domowych, dla dziecka albo do pracy – jest w pełni wystarczająca do podstawowych zastosowań.

Za niezłą wydajność tej zintegrowanej karty graficznej odpowiada zastosowanie pamięci eDRAM o pojemności 128 MB. Co ważne, pamięć eDRAM uzyskuje taktowanie zbliżone do pamięci GDDR5. W przypadku jednostki Intel Iris Pro Graphics 5200 sterowniki oraz zastosowane technologie ułatwiają nie tylko stosowanie tej grafiki w grach, ale też w działaniach takich, jak oglądanie wideo czy przesyłanie bezprzewodowe obrazów za pomocą technologii Wireless Display 4.1.

Polecane laptopy

Intel Iris Pro Graphics 5200 – wydajność

Jednostka graficzna Intel Iris Pro Graphics 5200 nie może być, oczywiście, porównywana z najnowszymi dedykowanymi kartami graficznymi do laptopów, ale jeśli chodzi o laptopy ze zintegrowaną grafiką i to z przystępnej półki cenowej, to grafika ta jest całkiem niezłym rozwiązaniem. O jej wydajności decyduje wspomniana już dodatkowa pamięć eDRAM o pojemności 128 MB. Jak wygląda benchmark Intel Iris Pro Graphics 5200? Oto wyniki dwóch popularnych testów:

 • W teście 3D Mark Cloud Gate Standard Graphics dla rozdzielczości 1280 x 720, grafika Intel Iris Pro Graphics 5200 uzyskała 11930 punktów.
 • W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości 1920 x 1080, grafika Intel Iris Pro Graphics 5200 uzyskała 1380 punktów.

Wydajność kart graficznych do komputerów i laptopów konsumenckich warto weryfikować także patrząc na wyniki, jakie osiągnięto testując gry - Intel Iris Pro Graphics 5200 może sprawdzić się w niektórych produkcjach. Wyniki testów w grach prezentuje poniższa tabela.

Intel Iris Pro Graphics 5200 – test w grach

Jak widać, karta graficzna Intel Iris Pro Graphics 5200 najlepiej sprawdzi się w starszych lub mniej wymagających produkcjach. Jest sporo gier, w których zapewni grywalność na dobrych ustawieniach detali, ale zupełnie nie sprawdzi się w najnowszych i bardziej wymagających tytułach.

Intel Iris Pro Graphics 5200 – porównanie z innymi modelami

Stojąc przed wyborem laptopa, warto zastanowić się nad tym, jaką kartę graficzną powinien posiadać. Zintegrowana jednostka Intel Iris Pro Graphics 5200 jest niezłym i budżetowym rozwiązaniem, które warto porównać także z kartami dedykowanymi. Poniższa tabela zawiera zestawienie Intel Iris Pro Graphics 5200 vs NVIDIA GeForce GT 650M oraz Intel Iris Pro Graphics 5200 vs GTX 1050 mobile.

Intel Iris Pro Graphics 5200 vs GTX 1050 Mobile vs GT 650M

Porównanie układu zintegrowanego Intel Iris Pro Graphics 5200 z kartami dedykowanymi pokazuje, że jednostka zintegrowana może konkurować ze starszą od siebie grafiką NVIDIA GT 650M, ale oczywiście nie ma szans w starciu z jednostkami nowszymi, które są wyposażone w kilka GB pamięci RAM nowszej generacji, a także wyposażone w większą liczbę jednostek cieniujących, ale to nie oznacza wcale, że grafika zintegrowana Intel Iris Pro Graphics 5200 nie jest godna uwagi, a wręcz przeciwnie – jest to karta w sam raz do laptopa multimedialnego, domowego lub do pracy, na którym można będzie uruchamiać też niektóre gry oraz swobodnie korzystać z multimediów, a wszystko to bez dopłacania za dedykowany układ graficzny.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.