Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-9500T – wydajność oraz specyfikacja

Jednym z nowszych procesorów energooszczędnych marki Intel jest model Core i5-9500T. Co to za jednostka?

Procesory energooszczędne do komputerów stacjonarnych znajdują szerokie zastosowanie w komputerach biurowych i domowych. Choć ich parametry nie mogą konkurować z cechami procesorów o standardowym zapotrzebowaniu na energię, to i tak układy te znajdują swoich amatorów. Jedną z takich propozycji jest właśnie procesor Intel Core i5-9500T. Co o nim wiemy?

Intel Core i5-9500T – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i5-9500T to jednostka do komputerów stacjonarnych. Jej kluczowym atutem jest niskie zapotrzebowanie na energię – standardowy poziom TDP to 35 W, ale można go jeszcze obniżyć do 25 W. Oto pozostałe parametry tego procesora:

 • Architektura – Coffee Lake Refresh.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 6.
 • Liczba wątków – 6.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 2.2 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 3.7 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 9 MB.
 • TDP – 35 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 630.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 128 GB, DDR4-2666.
 • Socket - Intel Core i5-9500T jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Cena procesora Intel Core i5-9500T powinna kształtować się w okolicach 730 zł.

Intel Core i5-9500T – zastosowanie

Wśród nowych procesorów Intel do komputerów stacjonarnych znajdziemy sporo nowości, a w tym kilka modeli energooszczędnych. Właśnie z takim układem mamy do czynienia, jeśli chodzi o procesor Intel Core i5-9500T. Jest to jednostka dedykowana użytkownikom potrzebującym dobrych parametrów procesora, ale też stawiających na energooszczędność oraz niskie koszty użytkowe.

Procesor Intel Core i5-9500T to jednostka dziewiątej generacji Intel Core. Jest to procesor stworzony na bazie odświeżonej architektury Coffee Lake i w oparciu o 14 nm proces technologiczny. Pomimo faktu, iż jednostka ta dysponuje 6 rdzeniami i 6 wątkami, to jej taktowanie nie jest zawrotnie szybkie – w trybie bazowym wynosi 2.2 GHz, a w trybo nieco się rozkręca i osiąga poziom 3.7 GHz, co jednak nie jest również szczególnie wyśrubowanym wynikiem. Takie parametry wpływają jednak na o wiele niższe zapotrzebowanie na energię, co przekłada się na ogólną energooszczędność tej jednostki i czynią ją dobrym wyborem dla:

 • Użytkowników domowych i multimedialnych – komputery domowe i multimedialne, a szczególnie konfiguracje, które nie będą miały być uzupełniane o niezależny układ graficzny, mogą bazować właśnie na procesorze i5-9500T, który nie tylko zapewni odpowiednią wydajność do codziennych zastosowań, ale też będzie ekonomiczny w użytkowaniu i jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny.
 • Użytkowników biurowych – w komputerach biurowych bardzo często również rezygnuje się z droższych konfiguracji z odrębnymi układami graficznymi na rzecz procesorów ze zintegrowanym układem graficznym. Jednostka i5-9500T będzie więc niezłym wyborem do komputera biurowego. Jej parametry są wystarczająco dobre do pracy w różnorodnych programach i aplikacjach, a niskie zużycie energii to dodatkowy atut.
 • Uczniów i studentów – szukając procesora do komputera służącego głównie do nauki, pisania pracy naukowej, korzystania z multimediów i internetu, można pokusić się o energooszczędną jednostkę i5-9500T, która zapewni dobre warunki do pracy i nauki, ale też obniży koszty całej konfiguracji, gdyż można będzie zaniechać kupna odrębnej karty graficznej na rzecz zintegrowanego z procesorem układu Intel UHD 630, który jest w pełni wystarczający do podstawowych zastosowań.

Intel Core i5-9500T – wydajność

Jak wszystkie procesory energooszczędne Intel Core dziewiątej generacji, jednostka i5-9500T jest dość specyficzna. Z jednej strony dysponuje ona standardową liczbą rdzeni oraz wątków (6 i 6), ale za to jej poziomy taktowania są obniżone względem układów o wyższym TDP. Procesor Intel Core i5-9500T oferuje taktowanie bazowe na poziomie 2.2 GHz i w trybie turbo 3.7 GHz, co przekłada się, oczywiście, na jego ostateczną wydajność. Na korzyść tej jednostki pracuje 9 MB pamięci podręcznej L3.

Wydajność procesora Intel Core i5-9500T jest wystarczająca do standardowych zastosowań, jak praca, nauka, użytkowanie multimediów, a nawet mało wymagające gry. Nie należy jednak liczyć na zbyt wiele, jeśli chodzi o możliwość użytkowania tej jednostki w wymagających grach lub do projektowania i innego typu zaawansowanych działań. Procesor ten nie jest zbyt łatwo osiągalny, co niestety skutkuje niewielką ilością danych na temat jego ostatecznej i wiarygodnej wydajności. Trudno w ogóle odszukać jakikolwiek benchmark Intel Core i5-9500T i dlatego bazować należy głównie na jego parametrach technicznych, by móc dokonać oceny jego wydajności.

Warto pamiętać o tym, że procesor Intel Core i5-9500T jest jednostką energooszczędną, a przez to specyficzną i mniej wydajną niż standardowe procesory (bez obniżonego TDP).

Intel Core i5-9500T – porównanie z innymi modelami

Przed zakupem procesora warto jeszcze porównać go z innymi, zbliżonymi jednostkami. Procesor Intel Core i5-9500T został porównany z jednostką i5-8600K oraz z procesorem i5-9500F.

Porównanie powyższych jednostek pozwala zorientować się, jakie są kluczowe różnice pomiędzy wybranymi procesorami i5 ósmej oraz dziewiątek generacji. Każda z tych jednostek korzysta z socketu LGA 1151 Coffee Lake i dysponuje 9 MB pamięci L3, a także posiada dokładnie taką samą liczbę rdzeni oraz wątków (po 6). Pomiędzy tymi procesorami jest jednak również sporo różnic.

W porównaniu procesora Intel Core i5-9500T vs i5-9500F widać wyraźnie przewagę w wydajności jednostki i5-9500F. Trudno nie dostrzec jednak innej kluczowej różnicy. Procesor Intel Core i5-9500F nie tylko pracuje wydajniej, ale też zużywa więcej energii oraz nie dysponuje układem graficznym zintegrowanym, co odbija się na koszcie całego komputera.

W zestawieniu procesora Intel Core i5-9500T vs i5-8600K trudno nie dostrzec potencjalnie wyższej wydajności procesora poprzedniej generacji, który dysponuje dokładnie tym samym socketem oraz tym samym układem grafiki, ale za to ma wyższy zakres taktowania i niestety również znacznie wyższy poziom TDP, bo aż 95 W, co przy 35 W, jakie deklaruje jednostka i5-9500T, wydaje się sporym zapotrzebowaniem na energię.

Intel Core i5-9500T – w jakich komputerach?

Procesor Intel Core i5-9500T może być dobrą bazą dla komputera biurowego, domowego, multimedialnego, dla uczniów i studentów. To jednostka, która pozwala na złożenie stosunkowo niedrogiej konfiguracji, gdyż nie wymaga dokupowania karty graficznej.

Jeśli zdecydujemy się na zakup właśnie tego procesora, to dobierając płytę główną, pamiętajmy o tym, że socket w jednostkach Coffee Lake pasuje jedynie do wybranych płyt głównych, które dysponują adekwatnym gniazdem procesora, jak choćby płyta MSI B360M PRO-VD. Pozostałe elementy konfiguracji dobrać należy według własnych upodobań oraz potrzeb, ale warto sięgnąć po przynajmniej 8 lub 16 GB pamięci RAM (na przykład po pamięć Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,2400MHz, CL16) oraz po pojemny dysk HDD, jak dysk Toshiba P300.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.