Udostępnij
Skomentuj

Ile wlać wody do dzbanka filtrującego?

Dzbanki filtrujące stały się bardzo popularne. Czy wiesz, jak poprawnie ich używać? Ile wlać wody do środka?

Każdy z dzbanków filtrujących wygląda nieco inaczej, ale ich podstawowa funkcja jest podobna: za pomocą umieszczonych wewnątrz specjalnych modułów filtracyjnych mają oczyszczać wodę z bakterii, toksyn, metali ciężkich (na przykład miedzi i ołowiu) oraz szkodliwych substancji, które mogą się w niej znajdować. Sprawiają także, że twarda, pełna kamienia woda jest znacznie smaczniejsza i przyjemniejsza do spożycia. Woda przefiltrowana np. przez dzbanek filtrujący Dafi przydaje się do celów spożywczych, jak i kosmetycznych.

Ile wody wlewać do dzbanka filtrującego?

Jeśli zdecydujesz się na zakup dzbanka filtrującego dowolnej marki – na przykład wybierając dzbanek filtrujący Brita – ilość wlewanej do środka wody będzie zależna od jego pojemności. Na rynku znajdziesz na przykład niewielkie dzbanki o pojemności ok. 1,5 l, ale też spore, rodzinne wersje, mieszczące znacznie więcej płynu. Dzbanek filtrujący 4l to propozycja, która wystarczy całej, nawet całkiem sporej rodzinie. Dobieraj rozmiar do swoich aktualnych potrzeb i liczebności domostwa.

Jeśli mieszkasz sam, z pewnością wystarczy Ci niewielki dzbanek, a jeśli dużo podróżujesz, przyda się również butelka z filtrem, którą wiodące marki mają w swoich ofertach – ona także stanowi popularne rozwiązanie. Niezależnie od tego, jaka jest pojemność konkretnego naczynia, nalewanie większej ilości wody, niż zaleca producent, nie usprawni procesu, a może jedynie spowodować przelewanie się cieczy poza dzbanek. Dzbanek filtrujący Laica, podobnie jak produkty innych wytwórców, jest wyposażony w miarkę poziomu wody.

Ile wlać wody do dzbanka filtrującego Brita? Przed pierwszym użyciem sprawdź dokładnie, jaka jest jego pojemność. We właściwy sposób zamontuj odpowiedniego rozmiaru wkład filtrujący i zadbaj, aby poprawnie zrealizować wszystkie punkty z instrukcji obsługi. Zazwyczaj polega to na odmoczeniu świeżego wkładu w wodzie, a później kilkukrotne przelanie cieczy przez dzbanek, by stał się on gotowy do użycia. Wszyscy producenci przejrzyście zalecają wlewanie do dzbanka dokładnie takiej ilości wody, jaka zmieści się w części na przefiltrowaną partię.

Polecane dzbanki filtrujące

Jak prawidłowo wlewać wodę do dzbanka filtrującego?

Urządzenie filtrujące – na przykład dzbanek filtrujący Philips – to doskonałe rozwiązanie pod wieloma względami. Dzięki niemu nie tylko jesteś w stanie zapewnić sobie bezproblemowy dostęp do wody pitnej z kranu, lecz także oszczędzasz na wielu płaszczyznach. Po pierwsze: oszczędność na płaszczyźnie ekologicznej. Filtry do wody pozostawiają znacznie mniejszy ślad węglowy niż woda butelkowana i nie wymagają kupowania non stop plastikowych pojemników, które zaśmiecają przestrzeń wokół. Bardzo dobry wybór dla środowiska.

Po drugie, oczywiście istotny jest także aspekt ekonomiczny. Kupując filtry do wody, nie potrzebujesz wydawać dodatkowych pieniędzy na wodę butelkowaną. Wybierając dzbanek filtrujący Philips, sprawiasz, że w skali miesiąca możesz wydać nawet 10 razy mniej niż w przypadku zakupu wody źródlanej lub mineralnej dowolnej marki. Trzeci aspekt to kwestia oszczędności czasu i energii, co oczywiście też jest istotne, szczególnie jeżeli masz gęsto zapełniony grafik.

Prawidłowe wlewanie wody do dzbanka filtrującego polega przede wszystkim na odpowiednim tempie działania. Odkręć wodę o najniższej dostępnej temperaturze, pozwól kilku pierwszym kroplom spłynąć swobodnie (szczególnie jeśli kran nie był dawno odkręcany), a następnie skieruj strumień wody prosto na dzbanek filtrujący Dafi. Nie używaj ciepłej wody, gdyż potencjalnie znajduje się w niej więcej trudnych do przefiltrowania bakterii. Przeciętny, wyrównany poziom strumienia powinien być optymalny.

Jak korzystać z dzbanka filtrującego?

W momencie, gdy górna część dzbanka z filtrem się zapełni, odstaw dzbanek filtrujący Brita na parę chwil, aby całość cieczy mogła swobodnie przepłynąć przez filtr i znaleźć się w części właściwej, z której już możesz przelać wodę do dzbanuszka, garnka czy też prosto do szklanki. To, czy musisz poczekać, aż całość się tam znajdzie, zanim zaczniesz przelewać wodę do wybranych przez siebie naczyń, jest także zależne od modelu dzbanka, na jaki się zdecydujesz.

Dzbanek filtrujący Dafi w ekologicznej obudowie ma na przykład jedynie otwór w górnej części klapy, który sprawia, że można napełnić dzbanek szybciej. Minusem tego rozwiązania jest natomiast fakt, że z wody skorzystasz dopiero po przelaniu całości. Podobnie wygląda na przykład dzbanek filtrujący Aquaphor. Jeśli natomiast wybierzesz markę Brita, zazwyczaj wystarczy podniesienie klapki w wieczku, aby skierować tam strumień wody. Być może to zwróci Twoją uwagę także wtedy, jeśli zależy Ci na maksymalnej higienie procesu.

Wykorzystuj dzbanek filtrujący Laica zawsze wtedy, gdy potrzebujesz czystej i świeżej wody. Pamiętaj, żeby regularnie wymieniać filtr (mniej więcej co 30 dni, w zależności od wskazań bezpośrednich producenta), stosować się do zaleceń i dbać o regularne czyszczenie naczynia. Używaj przefiltrowanej wody do picia, gotowania, a nawet mycia włosów i twarzy, jeśli Twojemu ciału nie służy zbyt kamienna woda. Często jedynie do takiej masz dostęp w swoim kranie, dlatego dobrze jest wykorzystywać zdobycze technologii do usprawniania codzienności.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wlewaniu wody do dzbanka filtrującego?

Korzystanie z dzbanka filtrującego do wody nie jest czynnością skomplikowaną i nie wymaga szczególnych restrykcji ani skupienia. Jeśli pamiętasz o regularnej wymianie wkładu filtrującego, uzupełniającego na przykład Twój dzbanek filtrujący Brita (zazwyczaj z zawartością węgla oraz żywicy) i czyszczeniu samego naczynia, z pewnością wszystko będzie w porządku. Weź jeszcze pod uwagę sposób napełniania dzbanka, który wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania. Dobierz go jak najlepiej do swoich preferencji oraz codziennych przyzwyczajeń domowych.

Przy wlewaniu wody do dzbanka filtrującego należy pamiętać, aby nie włączyć strumienia o zbyt wysokim ciśnieniu, gdyż można zachlapać wszystko wokół. Może to także wpłynąć na dostawanie się wody do środka niewłaściwym otworem, który jest miejscem wylotu już przefiltrowanej wody. Jeśli masz z tym problem i na przykład wybrałeś dzbanek filtrujący Dafi, w pełni otwarty i nieco mniej komfortowy w użytkowaniu z tego powodu, koniecznie podczas wlewania wody osłaniaj „dzióbek” w taki sposób, aby zamknąć tę drogę wlotową.

Wlewanie do dzbanka odpowiedniej ilości wody i późniejsze dolewanie może nie skończy się kuchenną powodzią, ale na pewno dyskomfortem. Natomiast nawykiem, który warto w sobie wyrobić, jest napełnianie dzbanka za każdym razem, gdy tylko go opróżnisz. Oszczędzisz sobie konieczności czekania przy następnej potrzebie uzyskania świeżej wody. Odpowiedź na pytanie, ile wlać wody do dzbanka filtrującego, jest w pełni zależna od producenta i modelu urządzenia, które wybierzesz. Dostosowuj się do wskazówek, aby dzbanek służył Ci jak najdłużej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.