Udostępnij
Skomentuj

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dzbanek filtrujący to doskonałe nabytek do Twojej kuchni, będziesz pił smaczniejszą i zdrowszą wodę.

Woda stanowi niezwykle istotną część ciała człowieka, dlatego wypijanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia przyczynia się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety ta wodociągowa nie jest idealna i możesz znaleźć w niej wiele szkodliwych substancji. Chodzi przede wszystkim o osady, fenole, produkty ropopochodne i inne niebezpieczne związki. Z tego względu dzbanek filtrujący Dafi powinien stanowić stałe wyposażenie Twojej kuchni.

Jaki dzbanek filtrujący kupić?

Wybierając dzbanek filtrujący 4L, zapewne zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę i jakie elementy odgrywają ważną rolę. W pierwszej kolejności sprawdź, w jaki sposób odbywa się filtrowanie wody. Wyróżniamy dwie metody. Dzbanek filtrujący Brita może mieć wkłady odpowiadające za usuwanie zanieczyszczeń albo wytrzymałe baterie. Oba rozwiązania pozwalają zatrzymać w urządzeniu kamień (skutek uboczny zbyt twardej wody), dzięki czemu żółty osad przestaje się osadzać na sprzętach. Dodatkowo nie będziesz spożywał chloru i szkodliwych metali ciężkich.

Jaki dzbanek filtrujący Dafi czy Brita? Wybór powinien być uwarunkowany liczbą domowników, którzy będą pić czystą wodę. Pojemność urządzeń to od 2 do maksymalnie 4 litrów. Jeśli to zakup jedynie dla Ciebie albo maksymalnie dwóch osób, mniejszy model powinien okazać się wystarczający. Kiedy z urządzenia korzysta cała rodzina, korzystniejsze jest nabycie większego modelu. Pamiętaj, że mniejszy dzbanek filtrujący Aquaphor bez żadnych problemów umieścisz w drzwiach lodówki, dzięki czemu woda będzie nie tylko czysta, ale także przyjemnie chłodna.

Kiedy wybrałeś już pojemność urządzenia, sprawdź, jaka jest jego wydajność. Dzbanek filtrujący Teesa może mieć od 100 do maksymalnie 300 litrów wydajności. Oznacza to, że druga opcja zapewni uzdatnianie wody przez 90 dni (biorąc pod uwagę zapotrzebowanie 4-osobowej rodziny). Wkład w dzbanku zużywa się i trzeba go regularnie wymieniać. Aby nie przeoczyć tego ważnego czasu Twoje urządzenie powinno mieć elektroniczny albo mechaniczny wskaźnik zużycia filtra. Model manualny stosuje się coraz rzadziej, gdyż jest najmniej dokładny.

Sprawdź, ile wkładów znajduje się w komplecie i czy dzbanek filtrujący Dafi będzie pasował do wystroju Twojej kuchni. Duże znaczenie odgrywa kolor, możesz wybrać wersję uniwersalną albo kolorową. Najlepiej sprawdzają się klasyczne odcienie, które nie zaburzają wyglądu pomieszczenia i jednocześnie spełniają swoją jakże ważną rolę – umożliwiają picie czystej i świeżej wody bez względu na porę dnia. Skontroluj czy urządzenie błyszczy się albo jest matowe. Wybierz dzbanek wykonany z trwałych materiałów, dzięki czemu będzie służył przez lata.

Polecane dzbanki filtrujące

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego?

Woda dostarczana do Twojego domu z wodociągów nie jest idealna, a wręcz można powiedzieć, że regularne picie szkodzi zdrowiu, a to za sprawą metali ciężkich, chloru i innych niepożądanych substancji. Z tego względu dzbanek filtrujący Brita stanowi niezbędne wyposażenie kuchni. W trakcie wyboru odpowiedniego modelu zwróć uwagę na podstawowe elementy i właściwości, dzięki temu używane przez Ciebie urządzenie zapewni nie tylko zdrowszą, ale jednocześnie o wiele smaczniejszą wodę.

Dobry dzbanek filtrujący powinien zostać wzbogacony o specjalny filtr, w którym znajdują się cenne minerały. Nie każdy model ma tę opcję, jednak zwróć na to szczególną uwagę. Spożywana woda staje się wtedy zdrowsza, zyskuje bardzo atrakcyjny smak i jednocześnie nadaje się nawet dla najmłodszych domowników. Sprawdź budowę urządzenia i prostotę używania (każda czynność powinna odbywać się intuicyjnie). Dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi użytkownicy.

Przed zakupami może pojawić się pytanie: dzbanek filtrujący szklany czy plastikowy? W tej kwestii należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami, ale model wykonany ze szkła stwarza większe zagrożenie i ryzyko stłuczenia. Tylko z tego względu warto wybrać dobrej jakości plastik, który przekłada się na długie używanie bez śladów zużycia na dzbanku. Na rynku AGD pojawia się coraz więcej pojemników w kolorze czarnym. To doskonały wybór, który pozwala chronić wodę przed zakwitaniem (unikniesz szkodliwych bakterii).

W trakcie wyboru odpowiedniego modelu sprawdź, jakie będą koszty użytkowania. Dobrej jakości dzbanek filtrujący Aquaphor albo produkt innej marki to koszt nieprzekraczający 100 zł. Cena jest uwarunkowana wyglądem, dodatkowymi funkcjami i oczywiście pojemnością urządzenia. D uzdatniania wody używane są filtry, trzeba je wymieniać raz na miesiąc. Jeśli tego nie zrobisz, dzbanek nie spełnia swojej funkcji, a w wodzie znajdują się szkodliwe substancje. Węgiel to pożywka dla bakterii, dlatego spożywanie takiej cieczy jest niebezpieczne.

Wymienny wkład rodzi pytanie: filtr Brita czy Dafi? Obie propozycje doskonale spełniają swoje zadanie i przy pomocy aktywnych cząsteczek uzdatniają wodę. Ich koszt kształtuje się na poziomie kilkunastu złotych każdego miesiąca. Dzbanek filtrujący to opcja o wiele bardziej ekologiczna niż kupowanie wody w butelkach. Dodatkowo nie obciąża tak bardzo domowego budżetu. Sprawdź także pojemność dzbanka i rodzaj wskaźnika wymiany filtra.

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanek filtrujący 4L pomaga uzdatniać spożywaną przez Ciebie wodę, a jego używanie nie należy do skomplikowanych. Pojemnik znajdujący się z samej góry urządzenia służy do nalewania wody z kranu. W dalszej kolejności zauważysz jej przeciekanie przez specjalny filtr. To właśnie dzięki niemu woda staje się nie tylko czystsza i pozbawiona piasku, drobnych kamyczków i innych zanieczyszczeń, ale jednocześnie wzbogacona o cenne minerały.

Kiedy cała woda zostanie przelana przez filtr, trafia do dolnego pojemnika. Oznacza to, że jest gotowa do spożycia, dlatego możesz przelać ją do szklanki albo czajnika i przygotować bardzo aromatyczną kawę czy herbatę. Używaj wody także do zup, sosów i innych potraw, gdyż brak szkodliwych substancji sprawi, że będą smakować lepiej i poprawią jakość Twoich dań. Różnicę zauważysz już w trakcie pierwszego gotowania.

Warto jeszcze raz podkreślić, że dzbanek filtrujący Teesa działa, dzięki filtrom wzbogaconym o węgiel aktywny. To najważniejszy element urządzenia, który wymaga regularnej wymiany. Dzięki niemu woda staje się wolna od miedzi, ołowiu, chloru oraz innych szkodliwych substancji. Zyskują na tym również inne sprzęty wykorzystywane w domowym zaciszu, gdyż nie gromadzi się na nich nieatrakcyjny i szkodliwy kamień. Filtracja sprawia, że ciecz zyskuje całkiem nowy smak, zapach i kolor.

Jak często wymieniać wkład filtrujący w dzbanku?

Decydując się na dzbanek filtrujący Aquaphor, musisz mieć na uwadze, że element odpowiadający za uzdatnianie wody wymaga regularnej wymiany. Czas jego zużycia jest uwarunkowany częstotliwością korzystania z niego. Oznacza to, że w modelu, który służy rodzinie składającej się z kilku domowników, trzeba wymieniać częściej niż filtr w dzbanku dla jednej osoby. Dostępne urządzenia mają 100, 150, 200 albo 300 litrów wydajności. Jednak jeśli Twój model ma specjalny wskaźnik zużycia, poinformuje Cię, kiedy stary produkt nadaje się do wymiany.

Za przykład może posłużyć wkład o wydajności 300 litrów. Pracuje przez około 3 miesiące, jednak może zużywać się szybciej, jeśli woda jest bardzo twarda albo znajduje się w niej sporo zanieczyszczeń. Jaki dzbanek filtrujący szklany? Najlepszy jest model, który posiada wskaźnik zużycia filtra. Takie udogodnienie wiąże się dla Ciebie z dodatkową opłatą, ale nie musisz zgadywać i domyślać się, kiedy przyszedł czas na założenie nowego filtra.

Mechaniczny albo elektroniczny wskaźnik poinformuje Cię, ile czasu zostało do całkowitego zużycia filtra. Trwałość jest uwarunkowana wieloma czynnikami, a sprawne urządzenie zwraca uwagę na ilość wody, która została już przefiltrowana, jej twardość, a także czas, czyli ile dni upłynęło od ostatniej wymiany elementu filtrującego wzbogacone o aktywne cząsteczki węgla. Dzięki wskaźnikowi uzyskujesz pewność, że używany przez Ciebie dzbanek zawsze działa bez zarzutu i zapewnia Ci najlepszą wodę.

Dlaczego warto filtrować wodę?

Nabycie dzbanka filtrującego to jedna z najlepszych decyzji, na jakie możesz się zdecydować. Przede wszystkim zyskujesz zdecydowanie lepsze właściwości smakowe i fizykochemiczne wody. Przygotowane potrawy oraz napoje smakują lepiej, a oprócz tego nie pojawia się na nich nieatrakcyjny mętny osad, który świadczy o dużym poziomie zanieczyszczenia. To doskonała alternatywa dla wody butelkowanej. Postępujesz z myślą o środowisku, oszczędzasz domowy budżet, a dodatek cennych minerałów i pierwiastków sprawi, że będziesz się lepiej czuć.

Po przefiltrowaniu cieczy zmniejszasz ryzyko uszkodzeń sprzętów AGD wykorzystywanych w domowym zaciszu. Jest to ściśle związane z brakiem szkodliwego kamienia. Woda w naszym kraju słynie z wysokiego poziomu twardości, dlatego Twój ekspres do kawy, elektryczny czajnik czy żelazko może się zepsuć już po upływie kilku miesięcy. Przedłuż ich żywotność przy pomocy specjalnego dzbanka filtrującego wzbogacone o filtr węglowy.

Przefiltrowany płyn nie posiada szkodliwych substancji, które możesz znaleźć w wodzie pochodzącej z wodociągów. Chodzi przede wszystkim o piasek, szlam i rdzę. Woda zawiera sporą ilość chloru, chloroform oraz związków chloru organicznego. Wpływają niekorzystnie na Twój stan zdrowia i mogą stać się przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Unikasz także dostarczania do organizmu metali ciężkich, czyli rtęci, miedzi, żelaza i ołowiu. Nie przyjmujesz szkodliwych fenoli.

Już na zakończenie warto wspomnieć o względach ekonomicznych. Woda butelkowana jest stosunkowo droga i nie starcza na długo. Szczególnie kiedy codziennie spożywasz rekomendowane 2 litry płynów. Gdy dodasz do tego pozostałych członków rodziny i pomnożysz przez ilość dni w roku, uzyskasz ogromną kwotę, którą możesz znacznie zredukować, dzięki zainwestowaniu kilkudziesięciu złotych w dzbanek filtrujący.

Udostępnij
4,9
6 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (6)

Jak już bym się decydowała to wybrała bym raczej dzbanek szklany niż jakąś plastikowa Britę z tego artykułu reklamowego.
A ja mam dzbanek filtrujacy Dafi plastikowy i sprawuje się naprawdę dobrze. Wybrany został duży model dla 4 os rodziny. Woda jest smaczna.
Moim zdaniem szklany nie ma sensu bo po co Ci szklany dzbanek?, skoro i tak woda przelewa się przez filtr który jest z tworzywa, a w dodatku filtr powinien być zanurzony, więc i tak woda nabiera posmaku plastikowego!
W szkle woda się jonizuje , a to jest bardzo ważne i zdrowe dla naszego organizmu. Kupuję wodę w plastikowych butelkach i przelewam do szklanej karafki.
Cytuję: "pozbędzie się zanieczyszczeń pochodzących np. od starszych kanalizacji". Zaleca się, wybitnej umysłowości, będącej autorem tekstu, sprawdzenie różnicy między wodociągiem a kanalizacją...
Ja mam dzbanek firmy Ecosoft DEWBERRY SLIM i powiem szczerze, że jest świetny. Niestety nie znalazł się w tym rankingu, a szkoda przeoczyć taką perełkę. Śmiało mogę powiedzieć że konkuruje z Dafi i Britą.
Szklany dzbanek stłukł mi się 2 razy przy rączce. Plastikowy natomiast będąc z kiepskiego materiału poddaje się rysom po zmywaku
"...który pozbędzie się zanieczyszczeń pochodzących np. od starszych kanalizacji"..No,Jak ktos pije wode z kanalizacji, to nic dziwnego ze szuka alternatywy w roznych urzadzeniach.
Ludzie sie jeszce chwala ze "maja duzy garnek,zostal wybrany dla 4 osobowej rodziny,nie wiedzac ze plastik jest TRUJACY.Pijecie , niby, jak wam sie wydaje zdrowa wode, bo FILTROWANA a trujecie sie jeszcze gorszym swinstwem pochodzacym z tych waszych cudownych, plastikowych filtrow.