Udostępnij
Skomentuj

Ile Ram potrzebuje Windows 10?

RAM odpowiada za płynną pracę komputera. Sprawdź, jaka pamięć RAM będzie wystarczająca dla Windowsa 10.

W dobie urządzeń mobilnych skupiasz się zwykle na parametrach i osiągach telefonów czy tabletów, żyjąc w przekonaniu, że system Windows na komputery osobiste wymaga ogromnej ilości pamięci. Nic bardziej mylnego, ponieważ najnowsza wersja oprogramowania, Windows 10, wymaga według producenta zaledwie 1 GB pamięci RAM, by mogła się uruchomić. To podobna wartość jak w przypadku poprzednika – Windows 7. Nie myśl jednak, że będziesz cieszyć się szybkim działaniem komputera. Tak jak pamięć do telefonu musi przetwarzać duży zasób danych, tak i ta komputerowa powinna mieć większą pojemność, by udźwignąć równie skomplikowane procesy, a przy tym zapewnić płynną pracę urządzenia.

Polecane pamięci RAM

Jaka jest ilość RAM-u dla Windows 10?

RAM to pamięć operacyjna, która służy do przechowywania danych wykonywanych na bieżąco operacji i obliczeń – natomiast pamięć ROM służy wyłącznie do odczytu, a zapis nie jest możliwy. Jest odpowiedzialna za obsługę kart w przeglądarce, używanych programów i plików. Im bardziej zaawansowane są aplikacje lub im więcej ich jest, tym więcej pamięci RAM zostanie wykorzystane. Zadbaj więc o odpowiednią pojemność przed zakupem rozbudowanej gry komputerowej czy programu do obróbki grafiki. W porównaniu do smartfona RAM komputerowy musi więc udźwignąć nieporównywalnie bardziej wymagające procesy.

Według Windowsa popularna już „dziesiątka” w wersji 32 bit wymaga 1 GB, a w wersji 64 bit – 2 GB pamięci RAM, niemniej minimalną wartością potrzebną do płynnej pracy komputera jest pamięć RAM 4 GB. Wraz z większą pojemnością wzrasta szybkość urządzenia, a co za tym idzie, możesz uruchomić jednocześnie kilka sporych programów, np. Photoshopa i Microsoft Office. Jeśli jesteś graczem lub obsługujesz zaawansowane aplikacje, wybierz pamięć RAM 8 GB, aby bez przeszkód i lagowania wykonywać swoją pracę. Na rynku dostępne są wersje 16 GB RAM i wyższe, które przydadzą się w obsłudze filmów 4K, modelowaniu 3D czy programach CAD.

Która wersja Win10 obsługuje najwięcej RAM?

Chociaż wśród użytkowników najpopularniejszymi wersjami Windowsa 10 są Home i Pro dla użytku indywidualnego, to w ofercie znajduje się jeszcze kilka systemów o bardziej ukierunkowanych zastosowaniach. Enterprise przeznaczony jest dla dużych organizacji i oferuje kompleksowe rozwiązania informatyczne, Education to wersja dla placówek edukacyjnych, a Pro for Workstation to system opracowany na zaawansowane komputery o dużej pamięci systemowej, zwykle wykorzystywany przez inżynierów i architektów. Kilka wersji pozwala samodzielnie zdecydować, jaki Windows będzie dobry do Twojego trybu pracy.

Jak widać, każdy wariant przeznaczony jest do innych zastosowań, a co za tym idzie, obsługuje różnej wielkości RAM. Wersja Home i Education 64 bit umożliwia instalację pamięci do 128 GB RAM. Jest to wystarczająca ilość jak na użytek prywatny. Sprawdzi się aż nadto podczas obsługi gier, wideo w 4K, a nawet urządzeń VR. Bez problemu poradzi sobie z obsługą zasobożernych programów do obróbki grafiki czy podobnych. Pamiętaj jednak, że 128 GB wymaga zainstalowania dwóch kości pamięci po 64 GB RAM każda.

Wersjami, które obsługują najwięcej RAM, są Pro for Workstation i Enterprise 64 bit. Możliwe jest wykorzystanie aż 6 terabajtów pamięci, która niewątpliwie potrzebna jest tylko do profesjonalnych zastosowań w dużych firmach. Zapewnia to obsługę ogromnych obciążeń stacji roboczych i utrzymanie serwerów. Mimo ogromnych procesów obliczeniowych i przetwarzanych danych obecnie pamięć 6 TB wydaje się być rozwiązaniem nieco na wyrost.

Jak zwiększyć pamięć RAM Windows 10?

Jeśli czujesz, że komputer chodzi wolno, często się zacina, co przeszkadza Ci w pracy, jedną z przyczyn może być za mała pamięć RAM. Oprócz rozmaitych pojemności masz do dyspozycji różne rodzaje pamięci RAM. Starsze modele to RAM DDR3, w których taktowanie pamięci, czyli jej szybkość, wynosiło 800–2133 MHz a limit pojemności to 16 GB. Nowy, stosowany obecnie standard to pamięć RAM DDR4 o szybkości od 1600 do nawet 3200 MHz. Dodatkowo nie posiada on ograniczeń związanych z pojemnością. Na rynku mają pojawić się wkrótce DDR5, które mają być szybsze, pojemniejsze i bardziej energooszczędne.

Gdy nie masz wystarczającej ilości pamięci RAM, na dysku HDD lub dysku SSD zostaje stworzona przez system operacyjny pamięć wirtualna, na którą przenoszona jest część danych z RAM, by umożliwić płynniejsze działanie programów. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić ilość RAM-u, możesz uruchomić Menadżer zadań Windows i przejść do zakładki Wydajność i Pamięć. Opcjonalnie pobierz program do sprawdzania RAM-u, wykonaj test i zapisz dane. Znając obecną pojemność, możesz zacząć poszukiwania nowego, odpowiedniego modelu.

Oczywiście najprostszym sposobem, by zwiększyć pamięć RAM, jest zakup nowych, większych kości. Najpopularniejszą i najtańszą wersją do laptopa jest pamięć RAM 4 GB. Pamiętaj, by przed zakupem przeczytać opis wybranego modelu oraz ustalić, ile gniazd jest zajętych i jaki system posiadasz 32- czy 64-bitowy. Jeśli jesteś miłośnikiem gier lub korzystasz z wymagających programów, lepiej kup pamięć RAM 8 GB lub 16 GB. To zapewni płynność działania i pozbędzie się problemu na długi czas. Inną metodą jest optymalizacja pamięci RAM, do której potrzebny jest odpowiedni software. Pozwoli Ci na zarządzanie, monitorowanie i oczyszczanie pamięci operacyjnej.

W jaki sposób wyczyścić pamięć RAM komputera Windows?

Jeśli Twój komputer nie zachwyca szybkością i ma coraz większe problemy z obsługą kilku programów jednocześnie, możesz przeprowadzić zwalnianie pamięci. Pozbycie się niepotrzebnych zasobów zwolni miejsce potrzebne do płynnego przetwarzania danych. Na początek – pamięć podręczna. Usunięcie jej, plików cookies czy historii odwiedzin przyspiesza działanie przeglądarki i zapewnia wyświetlanie aktualnych treści. Wyłącz też niepotrzebne aplikacje uruchamiane po włączeniu komputera. W tym celu w polu wyszukiwania Windows wpisz „msconfig”, przejdź do zakładki „Uruchamianie” i odznacz wybrane pozycje. Możesz testować poszczególne programy, sprawdzając, które utrudniają działanie.

Często w systemie aktywne są usługi, które nie są potrzebne w codziennej pracy na komputerze, ale niepotrzebnie zajmują część pamięci RAM. W tym celu należy je całkowicie wyłączyć lub wstrzymać ich działanie. Do takich „zapychaczy” należy na przykład Bluetooth, platformy gamingowe lub usługi do aktualizacji sterowników. Aby je wyłączyć, również przejdź do narzędzia konfiguracji, wpisując „msconfig”, a następnie w zakładce „Usługi” wybierz niepotrzebne usługi.

Czasem jednak przyczyną wolnego działania komputera jest uszkodzenie podzespołów. Takiej sytuacji może towarzyszyć samoczynny restart systemu, zawieszanie czy też ekran Blue Screen of Death. Jednym ze sposobów na sprawdzenie awarii jest diagnostyka RAM. System Windows oferuje własne narzędzie do tego celu. W Panelu sterowania wybierz sekcję „Narzędzia administracyjne”, a następnie „Diagnostyka pamięci systemu Windows”. Po ponownym uruchomieniu wykonany zostanie test pamięci RAM i poznasz jego wynik. Możesz też pobrać specjalistyczne narzędzie wykrywające błędy pamięci. Warto w podobny sposób testować nowe kości, które dopiero zostały zainstalowane.

Udostępnij
3,5
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Nie polecam kupowania komputera/laptopa który ma 4gb ramu i zainstalowany jednocześnie Windows 10 lub 11 bo to nie będzie w ogóle działać. Jeżeli kupujesz komputer na dłużej niż rok to polecam kupić coś z co najmniej z 8gb ram.
Specjalista Morele | 08:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.