Udostępnij
Skomentuj

HP Zbook 15u G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy wydajność i jakość wykonania 15-calowe stacji roboczej od HP. Czy jest warta zakupu?

Jak utrzymuje producent, pomimo ekranu o przekątnej 15,6 cali, sprzęt ma posłużyć nie tylko podczas pracy stacjonarnej, ale również w podróży. Dzięki zamontowanym podzespołom, laptop może zostać wykorzystany do obsługi programów biurowych, aplikacji biznesowych, narzędzi do obróbki grafiki i wideo, a także do projektowania 3D, jednak w mniej wymagających środowiskach.

HP Zbook 15u G5 – dane techniczne oraz cena

HP Zbook 15u G5 – dostępne konfiguracje

Podobnie jak w przypadku większości tego typu urządzeń, producent przygotował wiele konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowanie pod praktycznie każdym względem. Dobrać możemy przede wszystkim najważniejsze podzespoły, pozwalające dostosować  sprzęt pod kątem wydajności oraz ceny.

Jak na stację roboczą przystało, na rynku dostępne są zarówno modele dysponujące wyłącznie zintegrowanymi jednostkami GPU, jak i wyposażone w dedykowaną kartę graficzną. Wybór padł na jednostkę AMD Radeon Pro WX3100 z 2 GB pamięci własnej. Została ona dostosowana w taki sposób, aby pełnię potencjału ukazywała przede wszystkim podczas obsługi programów profesjonalnych. Cierpi na tym wydajność w grach, jednak HP Zbook 15u G5 to przede wszystkim sprzęt do pracy.

Poza podjęciem decyzji odnośnie karty dedykowanej lub zintegrowanej, konieczny okaże się również wybór procesora. A jest w czym wybierać, ponieważ omawiane laptopy występują z wieloma różnymi modelami. Najnowsze konfiguracje korzystają z możliwości układów Intela ósmej generacji. Mowa tu między innymi o czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorze i7-8650U. Ten niskonapięciowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania wynoszącą 1900 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo.

Zobacz HP Zbook 15u G5

Do tego należy jeszcze dodać 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jak w przypadku większości urządzeń z tej kategorii, współczynnik TDP procesora wynosi 15 W. Warto nadmienić, że w porównaniu z podobnymi układami Intela z siódmej generacji, i7-8650U dysponuję większą ilością rdzeni i wątków, dzięki czemu możemy liczyć na sporą wydajność podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Potwierdzają to różnego rodzaju testy, przeprowadzone chociażby w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średnią na poziomie 170 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 618 punktów. Są to jedne z lepszych rezultatów w tej kategorii sprzętowej.

Słabszy, ale tylko trochę, jest kolejny procesor montowany w laptopie HP Zbook 15u G5. Intel Core i7-8550U, bo o nim mowa, również dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się jednak nieco niższą częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć maksymalny pułap 4000 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Jeżeli chodzi o wydajność, różnice są niewielkie – w programie Cinebench R15, procesor uzyskał średnią na poziomie 163 punktów w trybie jednowątkowym i 553 punktów w trybie wielowątkowym.

Laptopy z omawianej serii są na rynku dostępne także w wersjach z procesorami i5, zarówno z ósmej, jak i siódmej generacji. W tym pierwszym przypadku mowa jest o modelach i5-8350U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1700-3600 MHz, 6 MB pamięci L3) oraz i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz, 6 MB pamięci L3). Do tego wszystkiego dodać możemy procesory siódmej generacji, które dostępne są w starszych wersjach laptopa. W ich przypadku mówimy jednak o wydajności niższej i kilkadziesiąt procent.

Skoro dobraliśmy już kartę graficzną oraz procesor, warto powiedzieć nieco o pamięci RAM. Producent zdecydował się na zamontowanie kości typu DDR4, które wyróżniają się wysoką częstotliwością taktowania (wynosi 2400 MHz). Co ważne, pojemność pamięci może osiągnąć poziom nawet 32 GB. Kolejnym atutem serii jest dysk twardy SSD M.2 z interfejsem PCIe, który gwarantuje bardzo szybkie działanie. Na rynku znaleźć można laptopy korzystające z dysku o pojemności nawet 2 TB.

HP Zbook 15u G5 – wygląd

Do czynienia mamy z laptopem z wysokiej półki cenowej, dlatego też powinniśmy oczekiwać wysokiej jakości wykonania sprzętu. Na szczęście, producent stanął na wysokości zadania. Wzmacniana obudowa wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu okaże się w pełni odporna na czynniki zewnętrzne, mające znaczenie chociażby podczas pracy w podróży.

Na uwagę zasługuje zarówno jednostka zasadnicza, jak i jeden centralny zawias, który gwarantuje utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji niezależnie od trybu pracy. Jeżeli chodzi o desing, laptop prezentuje się bardzo dobrze. Szarno-czarna obudowa doskonale wpisuje się w nowoczesny charakter sprzętu, dlatego powinien on przypaść do gustu większości przyszłych nabywców.

Uwagę warto zwrócić także na to, że HP Zbook 15u G5 jest laptopem stosunkowo lekkim – waży mniej niż 2 kilogramy, dlatego też jego obsługa w podróży okaże się bardzo wygodna. Zwłaszcza że dysponuje rozbudowanym zestawem portów i złączy. Poza standardowymi elementami w postaci np. portów USB, producent pokusił się o dodanie złącza dokowania i czytnika SmartCard.

HP Zbook 15u G5 – matryca

Laptop z omawianej serii występuje na rynku w wielu wersjach. Najczęściej możemy znaleźć modele dysponujące 15-calowym ekranem Full HD, jednak producent przygotował także konstrukcje obsługujące rozdzielczość UHD. Co ważne, dostępne są także laptopy z ekranem dotykowym.

Niestety, wszystkie wersje wyróżniają się matrycą typu TN, która gwarantuje przeciętne pokrycie kolorów i niezadowalającą luminancję. Wszystko to sprawa, że obsługa szczególnie zaawansowanych programów graficznych okaże się niemożliwa. Do tego wszystkiego należy dodać również słabą ochronę przed wpływem padających na ekran promieni słonecznych.

HP Zbook 15u G5 – klawiatura i touchpad

Jak na laptopa typu premium przystało, Zbook 15u G5 został wyposażony w wysokiej jakości podświetlaną klawiatura, która gwarantuje komfortowe tworzenie tekstów. Zamontowane klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Co ważne, wykorzystane membrany sprawiają, że stukot klawiszy nie jest specjalnie głośny. Wszystko to oczywiście przekłada się na wygodę pisania.

Większych zastrzeżeń nie możemy mieć również do touchpada, który po prostu dobrze spełnia swoje funkcje. Na pochwałę zasługują jego właściwości ślizgowe oraz obsługa gestów. Również przyciski reagują odpowiednio. Warto nadmienić, że pod klawiaturą (po prawej stronie) zamontowany został czytnik linii papilarnych, który działa szybko i precyzyjnie.

HP Zbook 15u G5 –  wydajność

Jak już wspomnieliśmy, procesory Intela ósmej generacji zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność, dzięki której możemy liczyć na bezproblemową obsługę programów biznesowych, administracyjno-biurowych, graficznych i projektowych. Potwierdzają to zresztą rozmaite testy wydajnościowe.

W ten sam sposób warto sprawdzić dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon Pro WX3100, która dysponuje 2 GB pamięci własnej. Jest to jednostka do użytku profesjonalnego, dlatego sprawdzi się przede wszystkim podczas obsługi konkretnych programów specjalistycznych. Jej osiągi prezentują się bardzo przyzwoicie – w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średni wynik na poziomie 3690 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 45475 punktów. Co prawda, nie jest to karta, która została przystosowana do obsługi gier, powinna poradzić sobie z kilkoma ciekawymi tytułami.

HP Zbook 15u G5 – wady i zalety

Do czynienia mamy z wydajnymi stacjami roboczymi, które, pomimo ekranów 15-calowych, bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko przy biurku, ale też w podróży. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki lekkiej i bardzo solidnej obudowie, która została dodatkowo wzmocniona.

Wykorzystywane procesory (zwłaszcza ósmej generacji) oraz karta graficzna spełniają swoje funkcje, zapewniając stabilną obsługę wielu zróżnicowanych programów. Po stronie zalet należy zapisać także dobrze wykonany osprzęt, rozbudowany zestaw portów i złączy, a także nowoczesny design i przydatne dodatki, w postaci na przykład czytnika linii papilarnych.

Co natomiast producentowi się nie udało? Mowa tu przede wszystkim o matrycy TN, która gwarantuje przeciętną jakość generowanego obrazu. Wadą dla niektórych mogą być też dość wysokie ceny sprzętów.

ZALETY

  • Komfortowa praca przy biurku i w podróży
  • Przyzwoita wydajność
  • Nowoczesny, atrakcyjny design
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Rozbudowany zestaw portów i złączy
  • Bardzo solidny osprzęt

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Wysokie ceny poszczególnych konfiguracji

HP Zbook 15u G5 – podsumowanie, czy warto?

Wysoka jakość wykonania obudowy, więcej niż przyzwoita wydajność i rozbudowany zestaw portów i złączy, to zalety, które przeważają nad wadami. Wszystko to sprawia, że HP Zbook 15u G5 okaże się dobrym wyborem dla osób, które poszukują wygodnych i wydajnych stacji roboczych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.