Udostępnij
Skomentuj

HP Zbook 14u G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości nowej generacji mobilnych stacji roboczych od firmy HP.

Przygotowana została ona dla profesjonalistów, którzy szukają sprzętu gwarantującego odpowiednią wydajność podczas pracy stacjonarnej, ale nie tylko. Ostateczne zastosowanie jest zależne od wybranej konfiguracji sprzętowej, dlatego warto pod tym kątem przeanalizować rynek.

Polecane laptopy

HP Zbook 14u G5 – dane techniczne oraz cena

HP Zbook 14u G5 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z urządzeniem ultramobilnym – producent postarał się o standardowe dodatki w postaci podświetlanej klawiatury czy też czytnika linii papilarnych. Do tego dochodzą kompaktowe wymiary oraz niewielka waga sprzętu, dzięki czemu powinien dobrze sprawdzić się zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Jak to jednak zwykle bywa, najważniejsza okaże się oczywiście wydajność. Ta natomiast jest zależna od wybranej konfiguracji sprzętowej. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem zamontowanych procesorów. Producent postawił na układy Intela ósmej generacji, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni i wątków.

Jeżeli nam na najwyższych osiągach, powinniśmy celować w modele korzystające z procesora Intel Core i7-8650U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1900 MHz. Nie jest to wiele, jednak dzięki trybowi turbo, może ona zostać podbita do poziomu aż 4200 MHz. Do tego dochodzi jeszcze pamięć podręczna trzeciego poziomu, która wynosi 8 MB. Jak na niskonapięciowy układ przystało, jedno współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W.

Do czynienia mamy więc z procesorem oszczędnym pod kątem poboru energii, który jednak gwarantuje znacznie wyższą wydajność niż jego odpowiednik z siódmej generacji (wynika to oczywiście z większej ilości rdzeni i wątków). Intel Core i7-8650U zagwarantuje stabilną obsługę wielu programów – zarówno biurowych, jak i zaawansowanych narzędzi programistycznych i graficznych. Jego spore możliwości potwierdzają wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15, układ uzyskał średnią na poziomie 170 punktów w trybie jednowątkowym i 618 punktów w trybie wielowątkowym.

Warto jednak nadmienić, że znacznie częściej spotykanymi urządzeniami są modele korzystające z możliwości układu Intel Core i7-8550U, także czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Wyróżnia się on nieco tylko niższą częstotliwością taktowania (1800-4000 MHz), toteż różnice w wydajności są niewielkie. W programie Cinebench R15 procesor ten uzyskał kolejno 163 oraz 553 punkty.

Kolejne na liście są procesory Intel Core i5. Ponownie mamy do czynienia z dwoma modelami – i5-8350U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1700-3600 MHz, 6 MB pamięci L3) oraz i5-8250U (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz, 6 MB pamięci L3). Są to więc kolejne wydajne podzespoły, które zapewniają wydajność jedynie o kilkanaście procent niższą niż modele i7. Jeśli zależy nam jednak na możliwie największych oszczędnościach, powinniśmy celować w laptopy wyposażone w procesory siódmej generacji (są to układy i5-7300U oraz i5-7200U).

Jak na mobilną stację roboczą przystało, HP Zbook 14u G5 występuje na rynku w wersjach wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną, która zdecydowanie rozszerza jego możliwości. Wybór padł na jednostkę AMD Radeon WX 3100 z 2 GB pamięci GDDR5. Jest to karta specjalnie dostosowana do potrzeb stacji roboczych, toteż możemy liczyć na przyzwoitą wydajność podczas obsługi profesjonalnych programów.

Kolejną dobrą informacją będzie to, że producent zdecydował się na zamontowanie bardzo szybkiej pamięci typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Szybkie działanie zapewnia również dysk twardy. Mówimy bowiem o modelu M.2 z interfejsem PCIe – jego pojemność może wynieść maksymalnie 1 TB.

HP Zbook 14u G5 – wygląd

Z racji, że mamy do czynienia z urządzeniem, które najlepiej sprawdza się w podróży, nie powinna nas dziwić jego niewielka waga, wynosząca niecałe 1,5 kg. Do tego dochodzą również kompaktowe wymiary, dzięki czemu przenoszenie sprzętu nie powinno być problemem. To samo tyczy się pracy w pociągu, autobusie i innych środkach komunikacji.

Co jednak najistotniejsze, obudowa laptopa została wzmocniona, co zwiększyło jej sztywność i wytrzymałość. Jest to nie zwykle ważne, gdyż producent zdecydował się na wykorzystanie wyłącznie tworzyw sztucznych. Warto jednak nadmienić, że cienka klapa ekranu może zostać wygięta przy mocniejszym nacisku. Nie jest to jednak coś, co wpływało na komfort korzystania ze sprzętu. Pozytywnie należy ocenić również deisgn oraz ogólną jakość wykonania – wszystkie elementy zostały odpowiednio spasowane, a całość prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.

Kolejny plus możemy postawić przy zestawie portów i złączy. Znajdziemy tam port USB typu C z obsługą Thunderbolt, a także kilka dodatków w postaci np. czytnika Smart Card.

HP Zbook 14u G5 – matryca

Laptopy z omawianej serii dysponują dotykowymi ekranami, dlatego w każdej chwili możemy przełączyć je na tryb tabletu. Okaże się to przydatne zwłaszcza w podróży. Niestety, producent zdecydował się na matrycę typu TN, która sprawia, że jakość generowanego obrazu jest raczej przeciętna. Przyczepić możemy się przede wszystkim do pokrycia kolorów, a także luminancji.

Wszystko to sprawia, że HP Zbook 14u G5 nie posłuży nam do obsługi programów graficznych. Uwagę warto zwrócić także na przeciętne radzenie sobie z refleksami świetlnymi, powodowanymi przez padające na ekran promienie słoneczne. Skutecznie pogarszają one widoczność.

HP Zbook 14u G5 – klawiatura i touchpad

Osprzęt w omawianych laptopach został wykonany w sposób bardzo solidny, dlatego długa praca przy biurku czy też w podróży nie powinna być dla nas utrapieniem. Pochwalić należy przede wszystkim jakość przygotowania klawiatury, która otrzymała podświetlenie. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem, co również ma spore znaczenie. Pośrodku klawiatury umieszczony został trackpoint.

Bez zarzutów sprawdza się również touchpad, który otrzymał dwa oddzielne przyciski, umieszczone w jego górnej części. Zadowalające właściwości ślizgowe sprawiają, że obsługa kursora jest bardzo wygodna. To samo tyczy się gestów. Pod klawiaturą, po prawej stronie, umieszczony został czytnik linii papilarnych, który gwarantuje szybkie odblokowanie dostępu do systemu.

HP Zbook 14u G5 – wydajność

Producent postawił na sprawdzone, bardzo popularne podzespoły, które gwarantują przyzwoitą wydajność, dzięki której nie powinniśmy napotkać większych problemów podczas obsługi programów biurowych, multimedialnych, graficznych czy też projektowych. Na uwagę zasługują przede wszystkim procesory, których moc obliczeniową sprawdziliśmy w testach wydajnościowych.

Jak natomiast sprawdza się karta graficzna? AMD Radeon WX 3100 okaże się przydatna nie tylko do obsługi specjalistycznych programów, ale również niektórych nowych gier. Oczywiście nie będą to topowe produkcje AAA, ale na liście znajdzie się kilka perełek. Zanim jednak wymienimy kilka z nich, warto sprawdzić wyniki testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średni wynik na poziomie 3690 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniósł on 45475 punktów.

HP Zbook 14u G5 – wady i zalety

Chcąc wspomnieć o największych atutach omawianej serii, koniecznie trzeba podkreślić ultra mobilny charakter sprzętu. Jest on niemal stworzony do obsługi w podróży – wysoki komfort zapewnia nie tylko jego kompaktowość, ale również niewielka waga i ogólna jakość wykonania, którą również należy ocenić wysoko.

Po stronie zalet znajdzie się także wydajność zamontowanych podzespołów. Zarówno procesory, jak i karta graficzna sprawdzają się bardzo dobrze, dzięki czemu otwierają nam dostęp do sporej grupy programów. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, co także trzeba zaliczyć na plus. Dobrać możemy układ CPU, kartę graficzną, ilość pamięci RAM, a także pojemność dysku twardego. Jakie są jeszcze zalety serii? Atrakcyjny, nowoczesny design oraz solidny osprzęt.

Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć należy głównie o przeciętnej matrycy. Pokrycie kolorów i luminancja stoją na niskim poziomie, co widać. Na minus trzeba zapisać także wysokie ceny oferowanych sprzętów.

ZALETY

  • Ultramobilny charakter
  • Przyzwoita wydajność podzespołów
  • Nowoczesny design
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Rozbudowany zestaw portów i złączy
  • Solidny osprzęt

WADY

  • Przeciętna matryca TN
  • Wysokie ceny poszczególnych konfiguracji

HP Zbook 14u G5 – podsumowanie, czy warto?

Jeżeli szukacie wydajnych, ultramobilnych stacji roboczych, modele HP Zbook 14u G5 okażą się dobrym wyborem. Gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, a także wysoką jakość wykonania. Wszystko to sprawia, że są warte polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.