Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

HP EliteBook x360 1030 G3 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Kolejny model laptopa konwertowalnego z serii EliteBook x360 1030 to sprzęt dla najbardziej wymagających.

Do czynienia mamy z urządzeniem klasy premium, które do klientów ma trafić między innymi za sprawą obrotowego ekranu, który pozwala na przejście z trybu laptopa w tryb tabletu, a także wysokiej jakości obudowy i wszystkich najważniejszych elementów wyposażenia.

HP EliteBook x360 1030 G3 – dane techniczne oraz cena

Sprzęt ma posłużyć do obsługi programów biznesowych, a także bardziej zaawansowanych narzędzi. Przyzwoitą wydajność gwarantują między innymi procesory z serii Intel Kaby Lake Refresh, a także dyski twarde typu SSD M.2 PCIe.

HP EliteBook x360 1030 G3 – dane techniczne oraz cena

Producent postawił nie tylko na wszechstronność rozwiązań dodatkowych i elementów przydatnych klientom biznesowym, ale również pod względem montowanych podzespołów. Pozwala to wszystko dobrać model najlepiej dopasowany do konkretnych wymagań, a także zastosowań. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne konfiguracje sprzętowe są zróżnicowane także pod względem cenowym. Różnica między najtańszymi a najdroższymi modelami wynosi prawie 4 tysiące złotych.

Przed wydaniem pieniędzy warto więc sprawdzić, co potrafią poszczególne podzespoły i jak wyglądają na swoim tle. Naszą analizę zaczniemy oczywiście od procesorów. Laptop korzysta z możliwości układów z serii Intel Kaby Lake Refresh, które często są wykorzystywane w urządzeniach biznesowych i ultramobilnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność wielowątkową, a także stosunkowo niewielki pobór energii. Dzięki temu otrzymujemy sprzęt o wysokiej kulturze pracy, który pozwoli na coś więcej niż tylko obsługa programów podstawowych.

Zobacz HP EliteBook x360 1030 G3

Warto nadmienić, że oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe korzystają z 4 różnych procesorów. Tym najwydajniejszym jest Intel Core i7-8650U, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się także częstotliwością taktowania na poziomie od 1900 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo dla jednej rdzenia. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Jego wydajność jest więcej niż przyzwoita, dlatego doskonale poradzi sobie z obsługą nie tylko podstawowych programów biurowych, ale również wielu narzędzi graficznych. Do tego dochodzi bardzo wysoka kultura pracy w trybie mobilnym. Jego możliwości potwierdzają testy wydajnościowe. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 169 punktów, natomiast w wielowątkowym wyniosła 605 punktów.

Na podobnym poziomie znajduje się drugi procesor z serii i7, a mianowicie Intel Core i7-8550U, który także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. W porównaniu z poprzednim modelem, wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem, które w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do 4000 MHz. Różnice są więc tak małe, że nie możemy mówić tu o znacznym spadku wydajności. Kolejny raz warto odnieść się do wyników testów Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 167 i 564 punkty.

To jednak nie koniec, ponieważ HP EliteBook x360 1030 G3 jest sprzedawany także wraz z procesorami Intel Core i5. Do wyboru mamy dwa modele.

 • Intel Core i5-8350Ucztery rdzenie, osiem wątków. Taktowanie 1700–3600 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 150 punktów w trybie jednowątkowym, 543 punkty w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-8250U - cztery rdzenie, osiem wątków. Taktowanie 1600–3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 144 punktów w trybie jednowątkowym, 533 punkty w trybie wielowątkowym.

Procesory te tylko nieznacznie odstają od modeli i7, dlatego one również zapewnią bardzo przyzwoitą wydajność podczas obsługi najważniejszych programów i narzędzi. Zwłaszcza że laptop wykorzystuje również szybką pamięć RAM typu DDR4 o wysokim taktowaniu (2400 MHz). Szkoda jednak, że producent zdecydował się na zastosowanie pamięci wlutowanej – pod obudową brak więc wolnych slotów, w których moglibyśmy zamontować dodatkowe kości. Na rynku oferowane są modele z 8 GB lub 16 GB pamięci.

Warto nadmienić również, że HP EliteBook x360 1030 G3 sprzedawany jest głównie wraz z dyskami twardymi SSD M.2 PCIe, które zapewniają doskonałe działanie systemu operacyjnego, a także znaczne skrócenie odczytu i zapisu danych. W przypadku omawianego urządzenia, możemy liczyć na pojemność wynoszącą nawet 2 TB.

Specyfikacja HP EliteBook x360 1030 G3 wskazuje także na wykorzystanie zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620, która sprawdzi się w podstawowych programach, jednak nie zapewni dodatkowej mocy obliczeniowej w bardziej wymagających narzędziach specjalistycznych.

HP EliteBook x360 1030 G3 – wygląd

Design urządzenia powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Srebrna, matowa kolorystyka przełamana czarnymi ramkami ekranu prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Doskonale oddaje nowoczesny charakter sprzętu i sprawia, że już na pierwszy rzut oka wiadomo, że mamy do czynienia z urządzeniem klasy premium. Wrażenie to pogłębia się z każdą minutą spędzoną z laptopem – wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, a wykorzystane materiały gwarantują doskonałą wytrzymałość mechaniczną i zadowalającą sztywność konstrukcji. Obudowa została wykonana z aluminium, dzięki czemu jest lekka i bardzo dobrze wytrzymuje trudy podróży i pracy w różnych warunkach. Co ważne, zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się łatwo pod naporem. Nie musimy również martwić się charakterystycznym skrzypieniem obudowy czy też odkształceniami.

Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania zawiasów. Przechodzenie z trybu laptopa w tryb tabletu odbywa się bardzo płynnie – bez większych trudów obrócimy ekran, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zawiasy utrzymają go w stabilnej pozycji, tak aby nie chybotał on podczas pracy. Co równie ważne, omawiany sprzęt waży zaledwie 1,25 kg. Oczywiście daleko mu jeszcze do najlżejszych ultrabooków, jednak wartość ta sprawia, że jego przenoszenie i wykorzystanie w trybie mobilnym okaże się bardzo wygodne. Mały plus możemy postawić także przy zestawie zamontowanych portów, a zwłaszcza przy dwóch wejściach obsługujących standard Thunderbolt 3.

HP EliteBook x360 1030 G3 – matryca

Zróżnicowanie oferowanych na rynku konfiguracji sprzętowych dotyczy nie tylko montowanych w nich podzespołów, ale także matryc. Oczywiście każdy model dysponuje ekranem dotykowym o przekątnej 13,3 cali, jednak poszczególne wersje różnią się istotnymi parametrami. Zdecydować możemy się chociażby na matryce IPS 4K UHD lub Full HD, korzystające z technologią HP Sure View, która, w razie potrzeby, zawęża kąty widzenia, chroniąc naszą prywatność, a także wyróżniające się 100% pokryciem palety barw sRGB.

Każda matryca zapewnia bardzo przyzwoitą jakość obrazu, która pozwoli wykorzystać laptopa nie tylko do pracy biurowej, ale również zaawansowanej obróbki grafiki. Przed wyborem konkretnego modelu, warto jednak sprawdzić dokładnie parametry luminancji i kontrastu, tak aby dokonać właściwego zakupu. Warto nadmienić, że każdy ekran jest chroniony szkłem Corning Gorilla Glass 4.

HP EliteBook x360 1030 G3 – klawiatura i touchpad

Przeglądając opinie użytkowników na temat omawianego urządzenia, spotkać się można z zachwytami nad jakością wykonania klawiatury. Producent spisał się bardzo dobrze, montując wysokiej klasy osprzęt, który gwarantuje komfortową pracę w każdych warunkach. Klawisze wyróżniają się nie tylko wysoką wytrzymałością, ale również doskonałym działaniem – podkreślić należy przede wszystkim wyraźny skok i bardzo dobrą reakcję. Do tego dodać należy stosunkowo ciche działanie klawiatury.

Wiele pochwa jest kierowanych także w stronę touchpada. Płytka jest całkiem duża, a jej właściwości ślizgowe sprawiają, że operowanie kursorem okaże się bardzo wygodne. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z urządzeniem klasy premium. To samo tyczy się wszelkich dodatków, które znajdziemy w poszczególnych modelach laptopa. Wymienić w tym miejscu można między innymi czytnik linii papilarnych, moduł NFC oraz modem 4G LTE.

HP EliteBook x360 1030 G3 – wydajność

Procesory Intel Kaby Lake Refresh spisują się bardzo dobrze. Gwarantują utrzymanie niewielkiego poboru energii, ale również wydajność, która okaże się wystarczająca nie tylko do obsługi programów podstawowych. Potwierdzają to zresztą testy przeprowadzone na platformie Cinebench R15.

Niektórzy użytkownicy mogą narzekać na brak dedykowanej karty graficznej, jednak należy mieć na uwadze specyfikę sprzętu. Zintegrowana jednostka Intel UHD Graphics 620 dobrze sprawdza się w zadaniach, do których laptop został przystosowany. Co równie ważne, nie wpłynie ona na zwiększenie generowanego obciążenia. Jeśli chodzi natomiast o wyniki testów wydajnościowych, w programie 3DMark 11 Performance uzyskała ona średnią na poziomie 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 40908 punktów. Poniżej przedstawiamy kilka gier, z obsługą których karta powinna dać sobie radę.

HP EliteBook x360 1030 G3 – wady i zalety

Sprzęt powinien przypaść do gustu przede wszystkim osobom, którym zależy na kompaktowych, lekkich urządzeniach, gwarantujących stabilną i wydajną pracę mobilną. HP EliteBook x360 1030 G3 spełnia te kryteria. Laptop wyróżnia się wysoką jakością wykonania, która idzie w parze z niewielką wagą i smukłością. Do tego należy dodać również więcej niż przyzwoite podzespoły o niskonapięciowym charakterze.

Po stronie zalet sprzętu musi znaleźć się także bardzo dobrze wykonany osprzęt (a zwłaszcza klawiatura), możliwość wyboru różnych podzespołów i matryc, a także liczne dodatki biznesowe. Nie można zapomnieć także o nowoczesnym designie urządzenia.

Oczywiście nie oznacza to, że HP EliteBook x360 1030 G3 jest bez wad. Użytkownicy narzekają między innymi na brak czytnika kart pamięci, stałą pamięć RAM, a także znaczne obniżanie wydajności podczas pracy na zasilaniu bateryjnym. Również cena HP EliteBook x360 1030 G3 może dla wielu okazać się sporym problemem.

ZALETY

 • Doskonała praca mobilna
 • Szybkie przejście między trybem laptopa a tabletu
 • Wysoka jakość wykonania
 • Przyzwoite procesory niskonapięciowe
 • Szybka pamięć RAM
 • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Dodatki
 • Dobrej jakości matryce
 • Atrakcyjny design

WADY

 • Brak czytnika kart pamięci
 • Stała pamięć RAM
 • Wydajność na zasilaniu bateryjnym zostaje znacznie obniżona
 • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji

HP EliteBook x360 1030 G3 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie laptopa premium z prawdziwego zdarzenia, omówiony powyżej model okaże się dobrym wyborem. Warto na niego zwrócić uwagę przede wszystkim na sprawną pracę w trybie mobilnym i wysoką jakość wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.