Udostępnij
Skomentuj

Gwarancja iPhone’a – wszystkie informacje w jednym miejscu

Kupiłeś nowy sprzęt Apple i chcesz dowiedzieć się, co gwarantuje producent? Poznaj wszystkie szczegóły.

Zepsuł Ci się iPhone? Sprawdź, co obejmuje gwarancja. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać przed zakupem telefonu.

Ile trwa gwarancja iPhone’a?

Uszkodzenie urządzenia Apple to duży stres dla jego właściciela – szczególnie jeżeli sprzęt jest nowy. W sytuacji wykrycia wady fabrycznej możesz oddać swój smartfon do autoryzowanego serwisu naprawiającego akcesoria z logiem jabłka. Zastanawiasz się, ile gwarancji na iPhone Ci przysługuje? Standardowa gwarancja Apple w Polsce trwa 12 miesięcy, licząc od daty zakupu urządzenia.

<

Polecane smartfony Apple

W trakcie roku od nabycia możesz za darmo naprawić swój iPhone. Gwarancja producenta oznacza, że firma Apple zajmie się Twoim smartfonem nieodpłatnie oraz pokryje ewentualne koszty przesyłki. Pamiętaj, że usługi serwisowania telefonów dotyczą wyłącznie autoryzowanych salonów – marka nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane próbą naprawy sprzętu przez niewykwalifikowane osoby.

Roczna gwarancja Apple to nie wszystko, co oferuje producent. Przez pierwszych 90 dni od daty zakupu firma daje Ci również możliwość uzyskania wsparcia telefonicznego – oczywiście bezpłatnie. Wystarczy, że skontaktujesz się z przedstawicielem, a on pomoże Ci rozwiązać problem lub skieruje w odpowiednie miejsce – na przykład do autoryzowanego serwisu w Twojej okolicy.

Nie wiesz, jak wygląda status gwarancji Apple w Twoim przypadku? By uzyskać informacje o tym, czy minął już rok od zakupu urządzenia, spróbuj znaleźć rachunek lub fakturę. Znając datę zakupu, łatwo policzysz, kiedy powinien upłynąć okres ochronny. Również karta gwarancyjna iPhone dołączona do nowego telefonu powinna zawierać takie dane. Paragon nie zawsze jest zresztą wymagany przez firmę Apple. Gwarancja bez dowodu zakupu zazwyczaj zostaje uznana przez serwisy na podstawie numeru seryjnego sprzętu.

Unikatowy kod seryjny (IMEI) zapewni wiedzę także Tobie. Jeśli nie jesteś pewien, ile trwa gwarancja Apple w Twoim przypadku, wejdź na stronę internetową firmy i wpisz na niej identyfikator swojego urządzenia. W ten sposób uzyskasz informacje na temat tego, ile gwarancji ma iPhone, do którego jest przypisany konkretny IMEI. Rozwiązanie bywa przydatne w sytuacji zagubienia dokumentów związanych z zakupem telefonu.

Numer seryjny, który da Ci wiedzę na temat tego, ile jest gwarancji na iPhone, łatwo znajdziesz w systemie swojego smartfona – wystarczy odnaleźć ustawienia. Poza tym każdy sprzęt Apple posiada swój indywidualny IMEI na obudowie, opakowaniu oraz opcjonalnie na dowodzie zakupu. Gwarancja iPhone 6S i nowszego będzie możliwa do sprawdzenia dzięki temu, że te modele mają numery seryjne nadrukowane na tacce karty SIM.

To, ile Apple daje gwarancji na iPhone, stanowi tak naprawdę tylko połowę całego przysługującego Ci okresu ochronnego. Jeśli zakupiłeś sprzęt w Polsce, możesz skorzystać z tak zwanego prawa konsumenckiego, które jest niezależne od ustaleń producenta. Odpowiedź na pytanie, ile trwa gwarancja na iPhone, to zatem aż dwa lata (gwarancja Apple wynosi 12 miesięcy, ale jako nabywcy przysługuje Ci dodatkowy rok ochrony).

Jeżeli zakupisz iPhone X, gwarancja nie będzie pochodziła już od firmy Apple – ten model jest bowiem dostępny tylko w sklepach elektronicznych nienależących do marki. Naprawa gwarancyjna iPhone 5 i innych modeli, które nie są już sprzedawane przez oficjalny sklep giganta z Cupertino, będzie możliwa dzięki ochronie zapewnionej przez prawo konsumenckie, a nie samego producenta.

Co obejmuje gwarancja telefonu Apple?

Oddając swój smartfon do serwisu w ramach ochrony zapewnionej przez markę, powinieneś wiedzieć, co obejmuje gwarancja Apple oraz jakie szkody są pokrywane przez firmę. Gwarancja iPhone dotyczy tylko wad materiałowych i wykonania, które pojawiają się w trakcie codziennego, normalnego użytkowania sprzętu. Jeżeli Twój telefon ma warstwę pyłu i brudu pod szybką wyświetlacza, ale nie nosi śladów uszkodzeń mechanicznych – gwarancja w Apple Ci przysługuje.

Jeśli nie jesteś pewien, co obejmuje gwarancja iPhone, udaj się do autoryzowanego serwisu i zasięgnij opinii specjalistów. Urządzenia noszące wyraźne ślady użytkowania, takie jak rysy na obudowie, pęknięcia i obicia nie podlegają bezpłatnej naprawie zapewnianej przez Apple. Jeżeli jednak zauważyłeś, że nie działa przycisk w Twoim iPhone – naprawa gwarancyjna będzie możliwa, o ile wada wynika z usterki fabrycznej.

Gwarancja producenta iPhone w autoryzowanym serwisie polega najczęściej na wymianie uszkodzonych części i podzespołów. Specjaliści wykorzystują elementy nowe lub używane, ale jakościowo tak samo dobre, jak te pierwotnie wykorzystane do produkcji urządzenia. Jeśli sytuacja jest na tyle poważna, że nie da się zreperować smartfona, wymieniając części – gwarancja na iPhone przewiduje także wymianę sprzętu na nowy albo zwrot pieniędzy. W przypadku wymiany narzędzia może ulec zmianie status zabezpieczenia. Gwarancja iPhone X trwa 12 miesięcy, jeżeli telefon został pierwotnie kupiony w Polsce. W innych sytuacjach okres ochrony wynosi tylko 90 dni.

Zapamiętaj, że istnieje kilka konkretnych przypadków, które pokrywa gwarancja iPhone. Co obejmuje usługa bezpłatnej naprawy sprzętu przez rok od zakupu?

 • Wady materiałowe i jakościowe, pojawiające się podczas normalnego użytkowania telefonu zgodnie z instrukcją i podręcznikami użytkownika.
 • Dostęp do darmowego telefonicznego wsparcia technicznego przez okres 90 dni od zakupu.

Apple deklaruje, że nie ponosi odpowiedzialności za niektóre uszkodzenia swojego sprzętu. Czego nie dotyczy naprawa gwarancyjna iPhone?

 • Wymiany części zużywających się z upływem czasu, na przykład baterii i powłok ochronnych (chyba że uszczerbek powstał na skutek wady produkcyjnej).
 • Drobnych uszkodzeń smartfona – rys, wgnieceń, zadrapań, pęknięć.
 • Usterek powstałych na skutek użytkowania sprzętu Apple z produktem innej marki.
 • Uszkodzeń powstałych na skutek nieprawidłowego użytkowania.
 • Szkód wyrządzonych przez pożary, powodzie, zalania, trzęsienia ziemi i inne przyczyny zewnętrzne.
 • Usterek powstałych na skutek użytkowania produktu Apple niezgodnie z instrukcją obsługi i innymi dokumentami.
 • Szkód wyrządzonych przez próbę serwisowania urządzenia przez osoby niebędące przedstawicielami firmy Apple (w tym nieautoryzowane serwisy).
 • Uszkodzeń spowodowanych przez normalne starzenie się sprzętu.
 • Usterek smartfonów posiadających zatarty, usunięty bądź nieczytelny numer seryjny.

Jeżeli zakupiłeś nowy telefon, a wiesz, że czasami upuszczasz przedmioty – od razu zaopatrz się w specjalne etui na telefon , bądź case do iPhone. Gwarancja nie dotyczy bowiem uszkodzeń spowodowanych przez nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. Warto zatem pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu delikatnego wyświetlacza oraz obudowy smartfona. To samo dotyczy komputerów. Aby gwarancja Apple MacBook spełniała swoje funkcje, przechowuj urządzenie w pokrowcu i nie wystawiaj go na niepotrzebne ryzyko zniszczenia.

Zwróć również uwagę, że to, jak wygląda gwarancja iPhone, może ulec zmianie w przypadku sprzętu nieoryginalnego, modyfikowanego albo podejrzewanego o bycie skradzionym. W wymienionych sytuacjach autoryzowany serwis ma prawo odmówić bezpłatnej naprawy narzędzia.

Gdzie się zgłosić w przypadku awarii iPhone’a?

Jeżeli Twój smartfon marki Apple uległ awarii, a wiesz, że od momentu zakupu nie minął jeszcze rok – możesz skorzystać z ochrony, jaką jest gwarancja iPhone. Co obejmuje bezpłatna naprawa? Najlepiej dowiedz się tego osobiście, odwiedzając autoryzowany serwis producenta. Czasami trudno samodzielnie stwierdzić, czy usterka wynika z wady fabrycznej – pomogą Ci w tym wykwalifikowani technicy.

Na pytanie, gdzie reklamować iPhone, odpowiesz, zaglądając na stronę firmy. Korzystając ze specjalnego formularza pomocy, wskażesz konkretny problem dotyczący Twojego smartfona. Witryna Apple pokieruje Cię do listy swoich autoryzowanych serwisów w Polsce – z pewnością znajdziesz salon w Twojej okolicy albo taki, który realizuje naprawy wysyłkowe.

Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, jak oddanie telefonu do naprawy, koniecznie wykonaj kopię zapasową danych z urządzenia. Sprzęt po serwisowaniu może zostać przywrócony do ustawień fabrycznych i utracić wszystkie pliki. Stwórz backup, a następnie przygotuj i zapisz na kartce swoje hasło do konta Apple ID – w przypadku niektórych usterek będzie wymagane do wymazania pamięci smartfona.

Producent sam zachęca do usunięcia ze sprzętu wszystkich danych przed oddaniem go do naprawy. Jeżeli wada urządzenia polega na tym, że w ogóle nie odpowiada i nie włącza się – skorzystaj z usługi iCloud, dzięki której zdalnie wyczyścisz ustawienia i pamięć iPhone’a. Spróbuj także znaleźć paragon lub rachunek. Gwarancja Apple bez dowodu zakupu jest możliwa do zrealizowania w większości przypadków, ale niektóre serwisy go wymagają. Z reguły do sprawdzenia statusu ochrony wystarczy jednak sam numer seryjny urządzenia.

Gdy wiesz już, jak reklamować iPhone i jesteś gotowy do oddania telefonu do naprawy, pamiętaj o wyjęciu z niego karty SIM. Jeśli korzystasz z opcji serwisowania poprzez wysyłkę – zapakuj smartfon w bezpieczny sposób, używając na przykład folii bąbelkowej. Nie załączaj zbędnych akcesoriów, takich jak słuchawki czy ładowarki. Nie są one potrzebne do naprawy, a mogą dodatkowo uszkodzić mechanicznie sprzęt podczas transportu lub po prostu się zgubić.

Koniec gwarancji i co dalej?

Dowiedziałeś się, do kiedy gwarancja Apple zapewni Ci bezpłatną naprawę sprzętu i okazało się, że termin został przekroczony? Twój iPhone nadal może zostać zreperowany dzięki usługom oferowanym przez producenta. Autoryzowane serwisy pomogą Ci w przypadku awarii, ale nie zrobią tego nieodpłatnie. Na oficjalnej stronie firmy z Cupertino dowiesz się, gdzie znaleźć salon wymieniający części w iPhone’ach.

Wiesz już, ile trwa gwarancja iPhone – producent gwarantuje rok ochrony, a prawo konsumenckie dodatkowe 12 miesięcy. Nie wszystkie usterki są jednak reperowane bezpłatnie w ramach reklamacji. Warto wspomnieć o tym, że marka Apple dwa lata temu obniżyła koszty niektórych swoich usług – w tym wymiany zużytej baterii. Jeśli borykasz się z problemem słabego akumulatora i masz wrażenie, że ciągle ładujesz telefon, możesz skorzystać z takiej zmiany. iPhone X lub nowszy wyposażysz w nową baterię za 329 zł, a starszy model – za 229 zł.

Koszty naprawy pogwarancyjnej w autoryzowanych serwisach Apple różnią się w zależności od modelu smartfona. Cena wymiany ekranu w najnowszym produkcie może wynieść nawet ponad tysiąc złotych, dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności odwiedzenia salonu jest ochrona telefonu. Pomyśl o niej jeszcze przed zakupem urządzenia – zaopatrz się w pokrowiec, który sprawi, że sprzęt nie dozna uszczerbku po upadku.

Warto zwrócić uwagę na to, że opcjonalny program AppleCare to nie to samo, co gwarancja Apple. Ile trwa taka usługa? Możesz korzystać z niej dwa lub trzy lata – w zależności od produktu. Świadczenia w ramach AppleCare są całkowicie niezależne od przysługujących Ci praw konsumenckich.

Usługa AppleCare gwarantuje techniczne i serwisowe wsparcie sprzętu Apple, a także pomoc dla użytkowników oprogramowania iOS. Program zapewnia możliwość szybkiego i bezpośredniego kontaktu z ekspertami poprzez czat albo telefon, a także korzystania z autoryzowanych serwisów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Narzędzie jest dostępne dla posiadaczy iPadów oraz MacBooków i stanowi bardzo dobry dodatek dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

iPhone 14 - iPhone 13 - iPhone 12 - iPhone 11 - iPhone XR

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.