Udostępnij
Skomentuj

Golarki czy maszynki? Co wybrać?

Rynek urządzeń do strzyżenia i stylizacji zarostu jest bardzo zróżnicowany. Jaki produkt warto wybrać?

Dla wielu mężczyzn wspomniane czynności szybko stają się prawdziwą katorgą. Nie tylko dlatego, że wymagają czasu i skupienia, ale również ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, który pozwoliłby wykonać wszystko precyzyjnie i bez bólu.

Polecane golarki

Tak się bowiem składa, że odpowiednio dobrany sprzęt pozwala na zdecydowane skrócenie i uprzyjemnienie całego procesu. Najczęstszym dylematem jest ten związany z wyborem między tradycyjną maszynką do golenia a golarką, dlatego to właśnie tymi dwoma produktami zajmiemy się w niniejszym tekście. Poznamy ich wady i zalety, a także postaramy się wskazać, na co i kiedy warto się decydować.

Na co zwrócić uwagę wybierając maszynkę do golenia?

Zaczniemy do tradycji. Jak wiadomo, maszynka do golenia występuje na rynku w wersjach jednorazowych, a także z wymiennymi ostrzami. Są to produkty przeważnie tanie, które jednak należy często wymieniać.

Poza niską ceną, największą zaletą maszynki jest precyzja działania. Za jej pomocą możemy usunąć zarost całkowicie, co w przypadku golarek nie zawsze jest możliwe. Warto podkreślić również to, że maszynka do golenia wycina włosy, a nie wyrywa. Ze względu na swoje wymiary, pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wszystko to sprawia, że pozwala na stosunkowo szybkie i przede wszystkim dokładne usunięcie całego zarostu.

Tyle o zaletach. Teraz warto wspomnieć o ograniczeniach maszynki, wynikających z jej budowy. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że jest to produkt, który pozwoli nam na usunięcie lub ograniczenie zarostu, a nie jego stylizację. Golenie bez podrażnień i skaleczeń (choć nie zawsze) zapewni wyłącznie w metodzie na mokro i przy użyciu odpowiedniej pianki bądź kremu. Konieczność zakupu tych akcesoriów wiąże się z kolejnymi kosztami. Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście krótsza żywotność maszynek do golenia.

Jak widać, omawiany produkt ma swoje wady i zalety. Kiedy więc warto sięgnąć po golarkę?

 • Gdy chcemy wydać niewiele pieniędzy.
 • Jeśli szukamy produktu do szybkiego usunięcia zarostu, także z trudno dostępnych miejsc.
 • W sytuacji, gdy potrzebujemy przyrządu do golenia w sytuacji braku dostępu do energii elektrycznej.

Jak można się domyślić, maszynek do golenia jest na rynku sporo. Warto celować przede wszystkim w modele z co najmniej potrójnymi ostrzami. Zapewniają one bowiem precyzyjne i bezpieczne działanie. Uwagę warto zwrócić także na wykonanie obudowy, która powinna być na tyle wytrzymała, abyśmy nie musieli martwić się uszkodzeniem sprzętu. Oczywiście warto zainteresować także maszynkami z wymiennymi ostrzami.

Na co zwrócić uwagę wybierając golarkę?

Odpowiedź na pytanie golarka czy maszynka do golenia znajdziemy tylko wówczas, gdy dokładnie przeanalizujemy oba urządzenia. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem zasilanym przez gniazdko elektryczne bądź akumulator. Z oczywistych względów, gwarantuje nam on znacznie więcej możliwości nie tylko golenia, ale również stylizacji zarostu.

W zależności od wybranego modelu, możemy korzystać z golarki na sucho lub na mokro (dostępne są również urządzenia obsługujące oba te tryby). Największym atutem tego sprzętu jest szybkość jego działania. Wystarczy wprowadzić ustawienia i zacząć „jeździć” po twarzy. Zarost zostanie przystrzyżony na wybraną długość błyskawicznie, bez obaw o skaleczenia czy też podrażnienia skóry.

To jednak nie wszystko, ponieważ wiele golarek obsługuje także funkcję trymera, dzięki której możemy znacznie łatwiej stylizować zarost. Do tego wszystkiego dochodzi znacznie bardziej wytrzymała obudowa i łatwiejsze użycie golarki.

Jeśli natomiast chodzi o jej wady, należy wymienić przede wszystkim wyższe ceny za poszczególne modele, a także to, że nie wszystkie golarki pozwalają na usunięcie zarostu w całości, przez co i tak musimy korzystać z maszynek jednorazowych. Jeśli natomiast zakupimy model tani i słabej jakości, możemy zdarzyć się tak, że jego działanie okaże się dalekie od oczekiwań, przez co golenie znów okaże się mordęgą. Zanim więc przejdziemy do wyjaśnienia, co jest lepsze – golarka elektryczna czy maszynka jednorazowa, warto jeszcze wskazać na kwestie i parametry, które warto przeanalizować przed zakupem golarki.

 • System golący. Najważniejszy element, od którego powinniśmy zacząć naszą analizę. Obecnie oferowane są przede wszystkim golarki foliowe oraz golarki rotacyjne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami wyposażonymi w specjalne folie z otworami. To do nich dostają się włosy, gdzie ulegają wycięciu przez ukryte ostrza. Warto zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z pojedynczym systemem foliowym, z podwójnym czy potrójnym. Im więcej folii, tym lepiej.

  Golarki foliowe są tańsze, jednak nie zawsze są tak dokładne, jak chcemy. Mowa tu przede wszystkim o modelach pojedynczych, które wydłużają cały proces golenia. Jeśli chodzi natomiast o golarki z systemem głowicowym, są one wyposażane w ruchome części z dwoma lub trzema głowicami, które bardzo dobrze dopasowują się do kształtu twarzy. Ukryte ostrza zapewniają szybkie i dokładne golenie. Należy jednak podkreślić, że tego typu urządzenia są przeważnie droższe.

 • Sposób golenia. Jak już zostało wspomniane, na rynku oferowane są golarki działające na sucho lub na mokro, a także modele obsługujące oba tryby pracy.
 • Rodzaj zasilania. Większość oferowanych urządzeń jest zasilana akumulatorowo, dzięki czemu mogą one być wykorzystywane wszędzie, także w podróży. Zakupić możemy również modele sieciowe, które zapewniają zawsze stabilne działania i większą moc, a także golarki akumulatorowo-sieciowe.
 • Dodatkowe funkcje. Wspomnieć należy przede wszystkim o trymerze, który zdecydowanie zwiększa nasze możliwości stylizowania zarostu. Z pewnością okaże się on przydatny dla mężczyzn dbających o brodę i wąsy. Producenci wyposażają swoje urządzenia także w lampki kontrolne, wskaźniki naładowania akumulatora czy też w specjalnie wzmacniane obudowy.

Mając na uwadze możliwości omawianego sprzętu, jego parametry, a także modele dostępne na rynku, możemy podkreślić, ze zakup golarki okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy:

 • poszukujemy urządzenia nie tylko do golenia, ale i stylizacji zarostu,
 • zależy nam na czasie,
 • chcemy wybrać model, który zapewni nam bezpieczne stosowanie,
 • potrzebujemy sprzętu z dodatkowymi funkcjami.

Golarka elektryczna czy maszynka do golenia?

Skoro przeanalizowaliśmy już oba urządzenia, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule tekstu. Warto podkreślić, że znacznie większe możliwości zapewni nam golarka. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model wysokiej jakości, obsługujący wiele funkcji dodatkowych (na przykład trymer). Golarka zapewnia szybkie i bezbolesne pozbycie się zarostu, a także jego dokładną stylizację.

Oczywiście nie oznacza to, że golarka zawsze okaże się lepszym wyborem od maszynki. Tak zwane jednorazówki sprawdzą się wówczas, gdy chcemy wydać mało, a przy okazji szukamy produktu, który pozwoli na szybkie usunięcie zarostu. Warto na koniec jeszcze podkreślić, że na rynku wiele jest urządzeń łączących w sobie funkcje golarki z maszynką do włosów i zarostu (trymer). Zapewnia to między innymi maszynka do włosów Philips OneBlade.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.