Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu LifeBook E448 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

W ofercie firmy Fujitsu znajduje się biznesowy laptopy LifeBook E448. Z jakich podzespołów korzysta?

Nie jest to urządzenie najnowsze, dlatego nie znajdziemy w nim chociażby procesorów nowej generacji. Oferowane na rynku konfiguracje korzystają z układów z serii Intel Kaby Lake. Do tego dochodzą również dyski twarde SSD M.2 oraz pamięć RAM typu DDR4.

Fujitsu LifeBook E448 – dane techniczne oraz cena

Producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, różniących się między sobą niemal pod każdym względem. Wszystko to sprawia, że warto przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić, czy LifeBook E448 rzeczywiście jest wart zakupu.

Fujitsu LifeBook E448 – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy z laptopem 14-calowym, dlatego do standardowej pracy biurowej można dodać także komfortową obsługę w trybie mobilnym, na którą wpływ ma także niewielka waga urządzenia. Wszystko to sprawia, że LifeBook E448 powinien okazać się bardzo wygodny w podróży.

Najważniejsze jednak okażą się zamontowane podzespołów, a mówiąc dokładniej, ich wydajność. Spore zróżnicowanie sprzętowe panuje przede wszystkim w przypadku procesorów. Na rynek wypuszczone zostały modele korzystające z aż 4 różnych układów CPU.

Modele najdroższe korzystają z procesora Intel Core i7-7500U. Jest to sprzęt z połowy 2016 roku, który dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2700 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do maksymalnie 3500 MHz dla jednego rdzenia. Układ korzysta również z 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a jego współczynnik TDP wynosi 15 W.

Zobacz Fujitsu LifeBook E448

Jest to więc procesor niskonapięciowy, który został dostosowany do obsługi podstawowych programów biznesowych i multimedialnych. Nie powinien mieć żadnych problemów z narzędziami wykorzystywanymi na co dzień w biurze, a także ze standardowymi programami graficznymi i projektowymi. Do tego dochodzi oczywiście niski pobór energii. Choć mówimy o procesorze prawie trzyletnim, nie można określić go mianem przestarzałego. Nadal zapewnia bowiem wydajność, z której powinny być zadowolone małe i średnie firmy. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów wydajnościowych, wykonanych na platformie Cinebench R15. Rezultaty na poziomie 144 punktów  trybie jednowątkowym i 340 punktów w trybie wielowątkowym można uznać za bardzo przyzwoite.

Kolejnym procesorem montowanym w Fujitsu LifeBook jest model Intel Core i5-7200U, który także dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się on jednak niższym taktowaniem – zarówno bazowym (2500 MHz zamiast 2700 MHz), jak i w trybie turbo (3100 MHz zamiast 3500 MHz). Korzysta on także z mniejszej ilości pamięci podręcznej trzeciego poziomu (3 MB zamiast 4 MB). Współczynnik TDP pozostaje ten sam. Ze względu na niższe taktowanie, procesor i5-7200U gwarantuje mniejszą moc obliczeniową, należy jednak podkreślić, że różnice nie są duże. We wspomnianych testach Cinebench R15, uzyskał on kolejno 128 i 327 punktów, dlatego śmiało można stwierdzić, że konfiguracje korzystające z tego układu również gwarantują stabilną obsługę podstawowych programów biznesowych.

To jednak nie koniec. Na rynku znaleźć można bowiem wersje Fujitsu LifeBook E448 i3. Są to modele najtańsze, w których znajdziemy jeden z dwóch procesorów – Intel Core i3-7130U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2700 MHz) oraz Intel Core i3-7020U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2300 MHz).

Pracę procesorów wspiera pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Szybkie kości zapewniają dodatkową pomoc w obsłudze wspomnianych wcześniej programów – małe i średnie firmy, a także freelancerzy powinni być zadowoleni. Zwłaszcza że omawiany laptop jest w stanie obsłużyć nawet 32 GB pamięci.

Niestety, zabrakło w nim miejsca na dedykowaną kartę graficzną. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej. W przypadku każdej konfiguracji sprzętowej będzie to model Intel HD Graphics 620. Choć w swojej kategorii jest to karta całkiem przyzwoita, z oczywistych względów upora się wyłącznie z podstawowymi programami. Specyfikacja Fujitsu LifeBook E448 wskazuje również na wykorzystanie dysków SSD typu M.2. Są to jednak modele korzystające ze starego interfejsu SATA III, nie z PCIe, dlatego nie możemy mówić o super szybkości działania. Mimo wszystko, zapewniają pewne przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu z możliwościami tradycyjnych dysków talerzowych (HDD).

Fujitsu LifeBook E448 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, model E448 bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniu mobilnym – kompaktowe wymiary i niewielka waga (1,79 kg) sprawiają, że zapewnia on wygodną pracę w pociągu, autobusie czy też samochodzie. Jeśli więc szukacie laptopa 14-calowego, Fujitsu LifeBook E448 okaże się wart rozważenia.

Jeśli chodzi o obudowę, do czynienia mamy ze standardową konstrukcją wykonaną z tworzyw sztucznych. Brak tu dodatkowego wzmocnienia, toteż całość wyróżnia się przeciętną sztywnością. Klapa ekranu wygina się pod naporem, co można uznać za wadę sprzętu. Wytrzymałość mechaniczna również stoi na dość przeciętnym poziomie – trochę szkoda, że producent nie postawił na obudowę aluminiową, która pod tym względem sprawdziłaby się znacznie lepiej. To działania zawiasów nie można mieć większych zastrzeżeń. Pracują płynnie, zapewniając utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji. Plus możemy postawić także przy zestawie portów. Nie brakuje w nim niczego, co mogłoby okazać się przydatne podczas pracy.

Fujitsu LifeBook E448 – matryca

14-calowy laptop LifeBook E448 kierowany jest do osób, które poszukują sprawdzającego się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Co ważne, na rynku znajdziemy modele z dwoma różnymi matrycami. Najtańsze konfiguracje korzystają z ekranów HD TN, które gwarantują bardzo przeciętną jakość generowanego obrazu. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają modele z matrycami Full HD, wykonanymi w technologii IPS. W ich przypadku możemy liczyć na lepsze odwzorowanie kolorów, wyższy kontrast i szersze kąty widzenia.

Każda matryca została wyposażona w matową powłokę, co jest dobrą informacją. Zapewnia ona bowiem skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi powstającymi na ekranie w wyniku działania promieni słonecznych lub silnego oświetlenia. Wszystko to sprawia, że widoczność wyświetlanych treści zawsze pozostaje na odpowiednim poziomie.

Fujitsu LifeBook E448 – klawiatura i touchpad

Laptop E448 został wyposażony w klawiaturę odporną na zalanie, co z pewnością można zapisać po stronie zalet sprzętu. Wyróżnia się ona standardowym układem klawiszy – materiały wykorzystane podczas ich produkcji sprawiają, że wyróżniają się przyjemnym, wyraźnym skokiem i dobrą reakcją. Przekłada się to na wysoką wygodę pisania, także podczas tworzenia dłuższych tekstów. Co równie ważne, klawiatura nie jest specjalnie głośna.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do zamontowanego touchpada. Płytka jest całkiem duża, a jej właściwości ślizgowe stoją na przyzwoitym poziomie. Dzięki temu jej wykorzystanie powinno okazać się wygodne. To samo można powiedzieć o zintegrowanych przyciskach, które wyróżniają się wyraźnym skokiem. Po prawej stronie, pod klawiaturą, umieszczony został także czytnik linii papilarnych.

Fujitsu LifeBook E448 – wydajność

Choć laptop korzysta z procesorów prawie trzyletnich, nie można powiedzieć o nim jeszcze, że jest przestarzały. Test Fujitsu LifeBook E448 wyraźnie pokazuje, że nadal radzi sobie z obsługą najważniejszych programów biurowych, dlatego też wciąż okaże się dobrym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Warto wspomnieć, że jego możliwości byłyby znacznie szersze, gdyby w specyfikacji znalazła się dedykowana karta graficzna. Jednostka zintegrowana Intel HD Graphics 620 korzysta z pamięci współdzielonej, dlatego nie jest w stanie zapewnić mocy obliczeniowej, która pozwoliłaby nam uruchomić zaawansowane narzędzia graficzne czy też projektowe. Nie poradzi sobie również z wieloma nowym grami. Będą to wyłącznie produkcje wiekowe i wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Recenzja Fujitsu LifeBook E448 zawierać musi oczywiści wyniki testów wydajnościowych omawianej karty. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1508 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 38918 punktów. Poniżej przedstawiamy przykłady tego, jak karta radzi sobie z obsługą gier.

Fujitsu LifeBook E448 – wady i zalety

Znaczącym atutem omawianego urządzenia jest jego mobilny charakter. Czternastocalowy ekran, kompaktowe wymiary i niewielka waga sprawia, że z powodzeniem można z niego korzystać zarówno przy biurku, jak i w podróży. Nie powinien sprawiać żadnych trudności. Choć trzeba mieć również na uwadze, iż nie jest to sprzęt dysponujący dodatkowo wzmacnianą obudową. Wykonana została ona ze standardowych tworzyw sztucznych, toteż jej wytrzymałość mechaniczna nie jest najwyższa.

Po stronie zalet znaleźć może się również wydajność zmontowanych podzespołów. Fujitsu LifeBook E448 nie jest laptopem super wydajnym, nawet jak na tę kategorię cenową, jednak w zastosowaniu biurowym spisuje się bardzo poprawnie. Bez większych trudności obsłuży podstawowe programy biznesowe i nie tylko. Oczywiście zapewnia on niski pobór energii, co także nie jest bez znaczenia.

Plus możemy postawić także przy matrycach Full HD IPS, przyzwoitym zestawie portów oraz solidnie wykonanym osprzęcie. Jeśli chodzi natomiast o wady, to poza wspomnianą już obudową wykonaną z tworzyw sztucznych, wymienić trzeba brak dedykowanej karty graficznej, a także przeciętną jakość matryc TN HD.

ZALETY

  • Mobilny charakter
  • Niskonapięciowe podzespoły
  • Dostęp do wersji z matrycą Full HD IPS
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Czytnik linii papilarnych
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Brak konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną
  • Przeciętna wytrzymałość obudowy
  • Słaba jakość matrycy HD TN

Fujitsu LifeBook E448 – podsumowanie, czy warto?

Pomimo tego, że od premiery laptopa minęło już trochę czasu, nadal może okazać się łakomym kąskiem dla wielu małych i średnich firm. Powinien zainteresować również wielu freelancerów, a także wszystkich poszukujących mobilnego sprzętu z niskonapięciowymi podzespołami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.