Fujitsu LifeBook S936 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości ultramobilnego laptopa z dotykowym ekranem. Co potrafi LifeBook S936?

Na wstępie warto podkreślić, że mamy do czynienia z laptopem mocno wiekowym. Jego premiera miała miejsce 3 lata temu, dlatego w specyfikacji nie znajdziemy najnowszych podzespołów. Nadal jest to jednak ciekawy sprzęt, kierowany przede wszystkim do klientów biznesowych, którzy często pracują w podróży.

Polecane laptopy

Fujitsu LifeBook S936 – dane techniczne oraz cena

Szybki rzut oka na ofertę rynkową pozwala wywnioskować, że producent przygotował wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Korzystają na tym oczywiście klienci, który mogą z łatwością dobrać sprzęt to własnych preferencji.

Fujitsu LifeBook S936 – dostępne konfiguracje

Różnica w cenie między najtańszym a najdroższym modelem laptopa jest dość spora. Wynika to między innymi z zastosowanego wyposażenia, a także z szerokiego wyboru podzespołów. Mając to na uwadze, warto sprawdzić, czy opłaca się dopłacić czy może lepszym wyborem okażą się konfiguracje tańsze.

Jak już zostało wspomniane, LifeBook S936 jest laptopem mocno wiekowym. Potwierdzeniem tego są procesory Intela szóstej generacji, które znajdziemy w oferowanych na rynku modelach. Najwięcej jakości zapewni układ Intel Core i7-6600U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 2600 MHz. Może ona zostać podbita do 3400 MHz w trybie turbo. Układ korzysta także z 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, jego współczynnik TDP wynosi natomiast 15 W.

Jest to więc klasyczny procesor niskonapięciowy, który dobrze sprawdza się podczas obsługi programów biurowych i podstawowych narzędzi graficznych oraz projektowych. Nieco słabiej wypada w oprogramowaniu specjalistycznym, jednak mimo wszystko, firmy i freelancerzy powinni być z niego zadowoleni. Na plus należy zaliczyć wciąż przyzwoite wyniki testów wydajnościowych. Na platformie Cinebench R15 procesor ten uzyskał średnią na poziomie 141 punktów w trybie jednowątkowym i 321 punktów w trybie wielowątkowym. Są to całkiem dobre rezultaty, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż mówimy o procesorze prawie czteroletnim.

Na rynku znajdziemy również specyfikacje z procesorami i5. Do wyboru są dwa modele – tym lepszym okaże się Intel Core i5-6300U. Kolejny dwurdzeniowy i czterowątkowy układ o niskim poborze energii (współczynnik TDP wynosi 15 W). Dysponuje on taktowaniem na poziomie 2400 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3000 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi również 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jest to procesor słabszy od modelu i7, jednak różnice między nimi nie są duże, dzięki czemu i5-6300U także pozwoli na obsługę wielu programów biurowych. W testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 122 i 307 punktów.

Ostatnim, najsłabszym procesorem jest Intel Core i5-6200U, także dwurdzeniowy i czterowątkowy. Korzysta on z taktowania na poziomie od 2300 MHz w trybie bazowym do 2800 MHz w trybie turbo i 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jego współczynnik TDP także wynosi 15 W, a wyniki w programie Cinebench R15 wskazały na 115 punktów w trybie jednowątkowym i 289 punktów w trybie wielowątkowym.

Część potencjalnych nabywców laptopa Fujitsu LifeBook S936 będzie z pewnością zawiedziona, że producent nie zdecydował się na zamontowanie dedykowanej karty graficznej, choć z drugiej strony rzadko takową można znaleźć w laptopach 13-calowych. Każda konfiguracja korzysta ze zintegrowanej jednostki Intel HD Graphics 520. W jej przypadku, upływ czasu jest widoczny. Nie zapewni ona zbyt dużej wydajności w nowszych programach, to samo tyczy się gier.

Dobrą informacją jest jednak to, że S936 korzysta z szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Jest to wartość wystarczająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę zastosowanie sprzętu. Każdy model dysponuje 4 GB pamięci wbudowanej, do której dołożyć możemy jedną kość o pojemności maksymalnie 16 GB.

Na koniec pozostaje nam omówić dyski twarde montowane w laptopie od Fujitsu. Są to modele półprzewodnikowe (SSD) typu M.2, które jednak korzystają z interfejsu SATA III. Nie zapewniają więc takiego przyspieszenia jak dyski z interfejsem PCIe, jednak i tak poprawa działania systemu operacyjnego będzie zauważalna. Zwłaszcza jeśli do tej pory korzystaliśmy wyłącznie z dysków HDD.

Fujitsu LifeBook S936 – wygląd

Laptop ma zachęcać do zakupu przede wszystkim wysoką jakością wykonania oraz ultramobilnym charakterem. 13-calowy LifeBook S936 to bardzo kompaktowy sprzęt, który waży naprawdę niewiele (zaledwie 1,19 kg). Wszystko to sprawa, że okaże się łakomym kąskiem dla osób często podróżujących – niezależnie czy w sprawach służbowych czy też osobistych. Co ważne, ten podręczny sprzęt wyróżnia się także bardzo solidnym wykonaniem. Obudowa została przygotowana z aluminium i magnezu, dzięki czemu wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Pod tym względem jest to prawdziwy sprzęt klasy premium.

Kolejną dobrą informacją jest to, że producent przygotował rozbudowany zestaw portów. Poza podstawowymi elementami, w najdroższych laptopach znajdziemy również czytnik SmartCard, złącze dokowania oraz wejście na kartę SIM.

Fujitsu LifeBook S936 – matryca

Choć każdy model S936 jest 13-calowy, różnią się one między sobą zamontowanymi matrycami. Wspomnieć należy o aż trzech podziałach. Pierwszy z nich dotyczy konfiguracji z ekranami dotykowymi i tymi nieobsługującymi dotyku. Wybór konkretnego modelu jest oczywiście zależny od indywidualnych preferencji użytkownika i zastosowania sprzętu. Modele dotykowe okażą się przydatne przede wszystkim w podróży.

Drugi podział dotyczy obsługiwanej rozdzielczości – na rynku znajdziemy zarówno laptopy z ekranami Full HD, jak i WQHD. Wybór dotyczy także rodzaju matrycy. Wykorzystane zostały bowiem modele TN oraz IGZO, które mają zapewnić między innymi mniejsze zużycie energii, sprawniejszą obsługę dotyku i lepszą ostrość obrazu. Co ważne, obie matryce wyróżniają się całkiem przyzwoitymi parametrami generowanego obrazu – wspomnieć warto przede wszystkim o dobrym odwzorowaniu kolorów, a także kontrast i luminancja. Matryce dobrze radzą sobie również z refleksami świetlnymi, dzięki czemu widoczność wyświetlanych treści zawsze jest przyzwoita.

Fujitsu LifeBook S936 – klawiatura i touchpad

Częstym problemem kompaktowych laptopów jest niski komfort pisania, spowodowany niewielkich rozmiarów klawiaturą. W przypadku laptopa LifeBook S936 jednak nie występuje – zamontowana klawiatura wyspowa pozwala na szybkie, bezwzrokowe pisanie, a klawisze wyróżniające się wyraźnym skokiem sprawiają, że cały proces nie jest męczący. Wspomnieć warto także o tym, że producent postarał się o zmniejszenie hałasu generowanego przez klawisze, co także wpływa na ogólną wygodę korzystania ze sprzętu.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że klawiatura jest podświetlana. Mały plus możemy postawić także przy touchpadzie, który dobrze spełnia swoje funkcje. Nie jest duży, jednak jego właściwości ślizgowe stoją do przyzwoitym poziomie, dzięki czemu jego obsługa jest całkiem wygodna.

Fujitsu LifeBook S936 – wydajność

Procesory montowane w laptopach S936 nie są najnowsze, jednak nadal powinny spełnić wymagania użytkowników, którym zależy na obsłudze podstawowych programów biznesowych. Mowa tu zarówno o układach z serii Intel Core i7, jak i i5.

Nieco gorzej prezentuje zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 520, która nawet w swojej kategorii wypada dość blado, co oznacza, że nie można po niej oczekiwać zbyt wiele. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1293 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 39969 punktów. Jak można się domyślić, karta nie pozwoli na obsługę zbyt wielu gier. Będą to przede wszystkim tytuły wiekowa oraz takie, które wyróżniają się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Fujitsu LifeBook S936 – wady i zalety

Nabywcy omówionego laptopa najbardziej powinni być zadowoleni z jakości jego wykonania. Do czynienia mamy bowiem z prawdziwym sprzętem klasy premium, wyróżniającym się nie tylko kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, ale również bardzo wytrzymałą obudową, doskonale znoszącą trudy podróży. Na pochwałę zasługuje również bogaty wybór matryc montowanych w laptopie. Zapewniają one bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, co również należy zaliczyć na plus.

Po stronie zalet znajdzie się także rozbudowany zestaw portów, solidnie wykonany osprzęt i dodatki w postaci czytnika linii papilarnych, podświetlenia klawiatury, złącza dokowania czy też wejścia na kartę SIM. Do tego wszystkiego można dodać dwie pojemne baterie – jedną zintegrowaną, a drugą wymienną.

Największą wadą laptopa Fujitsu LifeBook S936 jest brak dedykowanej karty graficznej, co znacząco ogranicza jego możliwości. Niektórzy mogą narzekać również na dość wiekowe procesory. Co prawda, nadal dobrze sprawdzają się w ramach standardowego zastosowania, jednak w przypadku obsługi bardziej zaawansowanych narzędzi mogą okazać się zbyt słabe.

ZALETY

  • Wysoka jakość wykonania
  • Wytrzymała obudowa
  • Możliwość wyboru kilku matryc
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Solidny osprzęt
  • Pojemne baterie
  • Dodatki

WADY

  • Brak dedykowanej karty graficznej
  • Wiekowe procesory

Fujitsu LifeBook S936 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli interesuje Was laptop klasy premium z bardzo wytrzymałą obudową i wieloma dodatkami, a wydajność podzespołów nie jest dla Was tak ważna, Fujitsu LifeBook S936 może okazać się ciekawym wyborem. Zwłaszcza że jest to laptop ultramobilny, który występuje na rynku w wersjach z dotykowym ekranem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.