Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

EDC, EDT i EDP – co to jest? Co znaczy? Co wybrać? Oznaczenia perfum

Mianem perfum określa się kosmetyki nadające zapach, ale oprócz perfum, ale nie wszystkie są perfumami.

Wody perfumowane, wody toaletowe i wody kolońskie

Wszystkie trzy produkty są kosmetykami nadającymi zapach, ale nie są perfumami. Różnią się między sobą zawartością olejków zapachowych. Kosmetyki nadające zapach otrzymują specjalne oznaczenie, w zależności od stężenia substancji zapachowych. Jakie oznaczenia można spotkać na flakonach, co znaczą oznaczenie perfum EDC, EDT i EDP oraz czym charakteryzują się kosmetyki posiadające na flakonie te skróty?

Co to jest EDP? Co znaczy?

Perfumy powinny zawierać od 20 do 40 % olejków zapachowych. Następna w kolejności po perfumach jest woda perfumowana. Skrót EDP oznacza Eau de Parfum - czyli właśnie woda perfumowana. Zawartość olejków zapachowych wynosi w jej przypadku od 10 do 20 %. Woda perfumowana jest mniej intensywna niż prawdziwe perfumy, dlatego można użyć jej nieco więcej. Trwałość wody perfumowanej jest całkiem długa - w zależności od marki może wynosić do kilkunastu godzin.

Co to jest EDT? Co znaczy?

Zawartość olejków zapachowych w przypadku kosmetyków oznaczonych EDT wynosi od 5 do 15 %. Skrót EDT oznacza Eau de Toilette, czyli wodę toaletową. Jest ona mniej intensywna niż woda perfumowana, co wiąże się także z nieco mniejszą trwałością zapachu. Wody toaletowej można użyć więcej niż wody perfumowanej. EDT na perfumach informuje, że zapach może utrzymywać się na skórze i ubraniach do kilku godzin.

Co to jest EDC? Co znaczy?

Zawartość substancji zapachowych w tym kosmetyku mieści się w granicach 3 - 8%. Z omawianych produktów ten jest najsłabszy i najmniej intensywny. Skrót EDC oznacza Eau de Cologne, czyli wodę kolońską. EDC służy do odświeżania twarzy po goleniu lub w ciągu dnia. W związku z niską zawartością olejków zapachowych, woda kolońska może być używana nawet kilka razy dziennie.

EDC, EDT czy EDP? Co jest lepsze i warto wybrać?

Niektóre zapachy dostępne są tylko jako perfumy albo wody perfumowane lub toaletowe. Niektórzy producenci sprzedają jeden zapach w dwóch wersjach - zapachy dostępne są w wersji wody perfumowanej oraz wody toaletowej. I tu pojawia się pytanie – EDT czy EDP - lepsza woda toaletowa czy woda perfumowana? Zdania na ten temat są podzielone. Część użytkowników perfum uważa, że EDP utrzymuje się dłużej niż EDT, z kolei inni użytkownicy twierdzą, że zapach wody toaletowej i perfumowanej utrzymuje się przez podobny czas, a dwie wersje perfum różnią się między sobą nutami zapachowymi. Do tej drugiej teorii skłania się spora część osób, które miały okazję używać wody perfumowanej i toaletowej tego samego zapachu. Producenci podają skład kompozycji zapachowej i mimo tego, że w wodzie toaletowej i w wodzie perfumowanej składniki są prawie identyczne, to ze względu na stopień stężenia olejków zapachowych, mogą pachnieć nieco inaczej. EDT polecane są raczej na cieplejsze dni, ze względu na mniejszą intensywność zapachu.

Udostępnij
4,3
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.