Udostępnij
Skomentuj

Dysk zewnętrzny czy chmura? Co wybrać?

Jak najlepiej archiwizować i udostępniać dane? Co jest bezpieczniejsze: dysk zewnętrzny czy chmura?

Przechowywanie, archiwizowanie i udostępnianie danych to czynności, które można wykonywać korzystając z chmury danych, rozwiązań stacjonarnych i hybrydowych. Co wybrać? Lepszy będzie dysk zewnętrzny czy chmura?

Polecane dyski zewnętrzne SSD

Co wybrać - dysk zewnętrzny czy chmura?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, zalety oraz mankamenty. By wybrać optymalną opcję dla siebie, warto poznać zalety, wady i różnice pomiędzy dyskiem zewnętrznym i chmurą danych.

 • Dysk zewnętrzny – to nośnik o określonej pojemności (na przykład dysk zewnętrzny SSD 2 TB), który podłącza się do komputera, by skopiować dane. Jego cena jest uzależniona od parametrów, ale już za nieco ponad 100 zł można kupić dysk zewnętrzny HDD. Najdroższym rozwiązaniem będą dyski SSD. Osoby, które potrzebują naprawdę dużej przestrzeni dyskowej, mogą zainteresować się także macierzami RAID z kilkoma dyskami.

Wady i zalety dysku zewnętrznego

 • Dysk zewnętrzny działa lokalnie – jest to nośnik, który można mieć fizycznie w rękach, bezpiecznie schować lub zabrać ze sobą.
 • Niska cena, a szczególnie w przypadku dysków HDD.
 • Możliwość stosowania z różnymi komputerami i urządzeniami.
 • Możliwość zabrania dysku ze sobą, udostępnienia lub oddania go innej osobie.
 • Dysk zewnętrzny może ulec uszkodzeniu, zagubieniu lub może zostać skradziony.
 • Dysk zewnętrzny jest wygodny głównie w użytku lokalnym, ale udostępnianie danych innym osobom lub samemu sobie, gdy jest się poza domem, jest łatwiejsze, gdy korzysta się z chmury.
 • Dysk ma określoną i ograniczoną pojemność.
 • Chmura – popularne określenie przestrzeni dyskowej, jaką można wynająć od firm zewnętrznych. W wielu przypadkach dostawcy takiej usługi umożliwiają użytkowanie niewielkiej przestrzeni za darmo, a dopiero większa ilość danych lub potrzeba stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań wiąże się z opłatami.

Wady i zalety chmury

 • Dane są zapisywane na zewnętrznych serwerach, są dobrze zabezpieczone.
 • Możliwość uzyskania dostępu do chmury z dowolnego miejsca (wystarczy hasło lub inna metoda autoryzacji).
 • Część plików lub cała przestrzeń chmury może być użytkowana wspólnie przez kilka osób (na przykład przez współpracowników).
 • Wiele firm oferuje niewielką darmową przestrzeń w chmurze.
 • Gdyby w domu lub firmie zdarzyło się włamanie, pożar lub inne zdarzenie, które będzie skutkowało utratą urządzeń i danych lokalnych, chmura i jej zawartość pozostaną nienaruszone.
 • Dane są obecne na serwerach firm zewnętrznych, co dla niektórych może być mankamentem.
 • Dostęp do chmury wymaga połączenia z internetem.
 • Większa przestrzeń dyskowa w chmurze wiąże się z opłatą miesięczną – po kilku miesiącach koszt ten może zbliżyć się do kosztu zakupu dużego dysku zewnętrznego.
 • Istnieje ryzyko nieuprawnionego dostępu do danych w chmurze, ale można je minimalizować stosując solidne hasło.

Oba rozwiązania mają swoje mocne strony. Standardowy dysk zewnętrzny jest tradycyjnym sposobem na przechowywanie danych, a dysk zewnętrzny w chmurze jest bardzo wygodny, gdy sporo podróżujemy lub współdzielimy dane z innymi. Co wybrać?

Jeśli musimy zdecydować się wyłącznie na jedno z tych rozwiązań, to warto przeanalizować ich zalety i wady, a także dopasować rozwiązanie do specyfiki własnej pracy i przyzwyczajeń. Osoba pracująca przy jednym komputerze, która nie współdzieli danych z innymi może być zadowolona ze standardowego dysku zewnętrznego. Osoba pracująca zdalnie, często podróżująca lub współdzieląca dane powinna zastanowić się nad chmurą danych. Optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby jednak zastosowanie obu rozwiązań – w końcu najważniejsze projekty i dane warto archiwizować w kilku miejscach. Niektórzy wybierają również rozwiązanie hybrydowe, jakim jest NAS (dysk zewnętrzny z chmurą).

Do czego potrzebny jest dysk zewnętrzny i chmura?

Niektórzy użytkownicy komputerów posiadają urządzenia wyposażone w dysk twardy o pojemności kilkuset GB i po latach użytkowania wciąż mają pod dostępem wolnego miejsca. Inni potrzebują kilku TB przestrzeni dyskowej i dodatkowych rozwiązań zewnętrznych. Do czego właściwie przydaje się chmura i dysk zewnętrzny? Dla kogo będą to rozwiązania niezbędne?

 • Chmura lub dysk zewnętrzny to sposób na poszerzenie skromnej przestrzeni dyskowej – jeśli w urządzeniu, na którym pracujemy znajduje się wyłącznie dysk SSD o niewielkiej pojemności, to stosowanie dodatkowej przestrzeni na dane może być niezbędne.
 • Dysk zewnętrzny i chmura danych to sposób na tworzenie kopii zapasowej – oba rozwiązania mogą posłużyć za backup ważnych projektów i archiwum na dane, które nie są aktualnie użytkowane.
 • Chmura i dysk zewnętrzny to sposób na udostępnianie danych innym osobom.

Skoro zarówno chmura danych, jak i dysk zewnętrzny mogą być stosowane do tych samych działań, to które z tych rozwiązań będzie lepsze?

A może dysk zewnętrzny jako chmura?

Rozwiązaniem, które również warto wziąć pod uwagę, jest NAS czyli dysk zewnętrzny podłączony do sieci domowej. W zależności od tego, jakiej z jakiej konfiguracji i rozwiązań skorzystamy, dysk taki może mieć charakter wyłącznie lokalny, jak również być dostępny zdalnie.

Dysk zewnętrzny podłączony do domowej sieci, po połączeniu z procesorem, pamięcią RAM oraz systemem operacyjnym, może stać się serwerem multimedialnym, a nawet serwerem dla maszyny wirtualnej. Ogromnym mankamentem rozwiązań tego typu jest wysoka cena – nieuzasadniona w przypadku użytku indywidualnego.

Biorąc pod uwagę wszystkie trzy rozwiązania, najkorzystniejszą opcją wydaje się korzystanie z dysku zewnętrznego lokalnie oraz z przestrzeni w chmurze dla jeszcze lepszego, dodatkowego zabezpieczenia kluczowych plików – taka dodatkowa kopia danych naprawdę może się przydać, gdyż w razie awarii sprzętu, kradzieży lub zniszczenia, można liczyć jeszcze na dane, które zapisano w chmurze.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.