Udostępnij
Skomentuj

Dobry aparat fotograficzny dla amatora. Fotografia dla początkujących

Chcesz kupić aparat fotograficzny dla amatora? Sprawdź najczęściej polecane produkty i wybierz swój model.

Jaki aparat na początek? Klasyczny czy cyfrowy?

Wiele osób, które chce kupić pierwszy aparat dla początkującego fotografa, zastanawia się, jaki rodzaj sprzętu wybrać. Tradycyjny czy cyfrowy? Jeśli stawiasz pierwsze kroki w dziedzinie robienia zdjęć, sięgnij po drugi z przywołanych wariantów. Dlaczego? Uwiecznianie rzeczywistości za pomocą wspomnianych sprzętów nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika, co stanowi spore ułatwienie w przypadku amatorów, którzy nie dysponują jeszcze doświadczeniem i dopiero nabywają umiejętności.

Jednocześnie cyfrowy aparat dla początkującego adepta fotografowania będzie świetną okazją do tego, by zaznajomić się z technikami robienia zdjęć. Choć na ogół wspomniane sprzęty są w pełni zautomatyzowane, istnieje możliwość ręcznego ustawienia poszczególnych parametrów, takich jak na przykład jasność, zbliżenie czy ostrość. Obsługę ułatwia intuicyjne menu, gdzie każda czynność jest dokładnie opisana, a niekiedy również zobrazowana. Można więc swobodnie eksperymentować z parametrami, nie ryzykując przy tym uszkodzenia czy zmarnowania kliszy.

Cyfrowy aparat dla początkującego zapisuje wszystkie wykonane ujęcia w pamięci urządzenia. Masz więc do nich bardzo łatwy dostęp. W każdej chwili możesz sprawdzić, jak wyszło dane zdjęcie i czy udało Ci się zrealizować przyjętą wizję, a w razie konieczności skorygować ustawienia i zrobić fotografię jeszcze raz albo skorzystać z wbudowanych programów, które automatycznie dostosowują poszczególne parametry do warunków panujących na zewnątrz lub w pomieszczeniu. Cały proces zajmuje zwykle zaledwie kilka sekund.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – aparat fotograficzny dla początkujących zazwyczaj nie kosztuje zbyt wiele. Jego cena oscyluje w granicach kilkuset złotych. Nie wydasz więc ogromnych pieniędzy i nie będziesz żałować zakupu, jeśli w którymś momencie robienie fotografii Cię znudzi albo uznasz, że tego typu zajęcie nie jest tym, czego szukasz. Cyfrowy, kompaktowy aparat fotograficzny dla amatora ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – nie zajmuje wiele miejsca w torbie i można go wszędzie ze sobą zabrać, nie obciążając bagażu.

Rodzaje aparatów fotograficznych

Cyfrowy aparat fotograficzny dla początkujących to niejedyny sprzęt do robienia zdjęć, jaki znajdziesz obecnie na rynku. Oferta jest bardzo urozmaicona i obejmuje szereg różnych modeli, np. zaawansowane egzemplarze kompaktowe z wymienną optyką, m.in. bezlusterkowce Sony. Mają stosunkowo małe gabaryty, ale wzbogacono je o szereg ciekawych technologii. Posiadają wbudowany wizjer elektroniczny. Co więcej, pozwalają na demontaż obiektywu, dzięki czemu w razie potrzeby łatwo zastąpisz go innym wariantem. Poza tym wykonują zdjęcia dobrej jakości.

Inne popularne i dobre aparaty fotograficzne to tak zwane lustrzanki. Co je wyróżnia spośród innych modeli dostępnych na rynku? Zostały wyposażone w specjalne lustro, a dokładniej mówiąc, zwierciadło optyczne, a także matówkę. W rezultacie umożliwiają bardzo precyzyjne kadrowanie i oferują doskonałą głębię ostrości. Lustrzanka nie jest jednak trafionym wyborem dla początkujących adeptów fotografii. Obsługa sprzętu często okazuje się bowiem dla amatora zbyt skomplikowana i nastręcza mu sporych trudności.

Warto zwrócić uwagę również na tak zwane modele hybrydowe, które łączą w sobie zalety lustrzanek oraz kompaktów. Nie zajmują dużo przestrzeni. Są stosunkowo lekkie, a jednocześnie zaawansowane technologicznie. Czy hybryda to w takim razie dobry aparat fotograficzny dla amatora? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, niekoniecznie. W przypadku amatorów, którzy nie mają żadnego doświadczenia w robieniu zdjęć, nadal najlepszą opcją pozostaje zautomatyzowany sprzęt cyfrowy.

Dopiero w miarę nabywania nowych umiejętności, warto pokusić się o zakup bardziej rozbudowanego sprzętu, takiego jak lustrzanka dla początkujących czy właśnie model hybrydowy. Osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy nie wykorzysta bowiem potencjału wspomnianych sprzętów. Dlatego zawsze warto dobrze przeanalizować zakres swoich zdolności, zanim zapadnie ostateczna decyzja o inwestycji w sprzęt fotograficzny. Dzięki temu unikniesz frustracji, rozczarowań oraz wielu niepotrzebnych w danym momencie wydatków.

Polecane aparaty fotograficzne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu dla amatora?

Wybierając dobry aparat fotograficzny dla amatora, należy zwrócić szczególną uwagę parametry techniczne upatrzonego modelu. To one bowiem decydują w dużej mierze o jakości finalnych zdjęć. Duże znaczenie ma między innymi przekątna ekranu w danym egzemplarzu. Dlaczego jest tak ważna? Im większy wyświetlacz, tym bardziej szczegółowy obraz. Na dużym panelu użytkownik może dostrzec więcej detali, a co za tym idzie, lepiej wykadrować zdjęcie i zrobić ujęcie, na którym rzeczywiście mu zależy.

Niemniej istotna okazuje się matryca. Dwa najczęściej wykorzystywane rodzaje wspomnianego komponentu to CCD (Charge Coupled Device) oraz CMOS (Complementary Metal Oxide Silicon). Na konstrukcję pierwszego z przywołanych wariantów składa się szereg elementów światłoczułych. Każdy z nich rejestruje i wysyła sygnał elektryczny wprost proporcjonalny do ilości otrzymywanego światła. Przywołane rozwiązanie pozwala na tworzenie obrazów o wysokiej rozdzielczości i lepsze odwzorowanie barw, nawet przy niskich parametrach światłoczułości.

Natomiast matryca CMOS – posiadają ją między innymi lustrzanki Canon, a także niektóre dobre aparaty fotograficzne dla początkujących – została zbudowana nie tylko z komponentów światłoczułych, lecz także przetworników analogowo-cyfrowych, mikrosoczewek, filtrów barwnych czy wzmacniaczy sygnału. Wspomniane rozwiązanie działa szybciej w porównaniu do opisanego panelu CCD. Jednocześnie nie pobiera dużo mocy i niweluje zakłócenia przesyłanie danych. Poza tym pozwala na odczytywanie wybranych pikseli, co ułatwia ustawienie pożądanej ostrości.

Oczywiście sama matryca nie sprawi, że dany aparat dla początkującego fotografa będzie właściwie spełniał przypisane mu funkcje. O dobrze wykonanej fotografii decydują również inne aspekty, między innymi ogniskowa (określa kąt widzenia obiektywu), zoom cyfrowy (umożliwia zbliżenie obiektów rejestrowanych z dużej odległości) oraz balans bieli (steruje reakcją sprzętu w odpowiedzi na barwę rejestrowanego światła). Spora część posiada również funkcję nagrywania filmów, na przykład aparat kompaktowy Sony czy aparat kompaktowy Nikon.

Polecane modele aparatów fotograficznych dla początkujących

Niezależnie od tego, jaki aparat fotograficzny wybierasz – dla amatora czy profesjonalisty – szczególną uwagę zwróć na jakość wykonania danego egzemplarza. Jego obudowa powinna być wykonana ze starannie sprawdzonych surowców o potwierdzonych parametrach technicznych. Pamiętaj, że prawdopodobnie sprzęt do robienia zdjęć będziesz zabierać w różne miejsca, na przykład na wakacje, letni wypad pod namiot z przyjaciółmi czy rodzinną uroczystość. Urządzenie musi sprostać wszystkim wspomnianym wyzwaniom.

Sięgaj po modele sygnowane logo renomowanych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku, na przykład aparaty bezlusterkowe Canon, bezlusterkowce Nikon, lustrzanki Sony czy sprzęty marki Olympus. Aparat kompaktowy lub profesjonalny produkowany przez firmy dysponujące dużym doświadczeniem są zwykle wytwarzane z wysokogatunkowych surowców o podwyższonej wytrzymałości oraz odporności na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych bądź uszkodzenia natury mechanicznej (na przykład zarysowania, pęknięcia, wgniecenia itp.).

Zauważ, że tani aparat fotograficzny dla amatora nie zawsze musi oznaczać produktu gorszej jakości. Znane marki często konkurują ze sobą, dążąc do pozyskania nowych klientów, obniżają ceny oferowanych produktów, dbając przy tym o zachowanie najwyższych standardów jakości. Często organizują szereg różnego rodzaju wyprzedaży bądź akcji promocyjnych, na przykład w okresie świątecznym lub na początku roku. To świetna okazja dla tych, którzy nie lubią przepłacać. Mogą zyskać sprzęt naprawdę dobry, nie wydając przy tym dużo pieniędzy.

Jeśli nadal nie wiesz, jaki aparat fotograficzny dla osoby początkującej kupić, zajrzyj na fora internetowe dla amatorów fotografii albo zapoznaj się z rankingami sprzedażowymi. Tego typu zestawienia nierzadko dostarczają wielu cennych informacji dotyczących najchętniej nabywanych produktów. Co ważne, wszystkie niezbędne dane są zebrane w jednym miejscu. To duża oszczędność czasu i nerwów. Nie musisz marnować energii na samodzielne przeszukiwanie stron producentów.

Jaka lustrzanka na początek do fotografii?

A jeśli nie interesuje cię żaden dobry, tani aparat fotograficzny dla amatora typu kompakt, być może dobrym rozwiązaniem okaże się lustrzanka dla początkujących. Czy takie określenie w ogóle ma rację bytu? Oczywiście. Warto bowiem zauważyć, że ten rodzaj sprzętu, podobnie jak popularne bezlusterkowce, cechuje różny stopień zaawansowania. Nie każdy model jest rozbudowany. Niektóre egzemplarze są i łatwiejsze w obsłudze, idealne dla adeptów sztuki uwieczniania rzeczywistości, którzy nie są profesjonalistami, ale mają już pewne doświadczenie.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że dobra lustrzanka cyfrowa kosztuje więcej niż zwykły kompakt. Często jej koszt oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Mowa tu o sprzętach renomowanych marek, takich jak Canon czy Sony. Zanim więc dokonasz inwestycji, dobrze się zastanów i przeanalizuj swoje umiejętności. Na co zwracać uwagę, kupując lustrzanki Nikon lub inny nieco bardziej profesjonalny sprzęt? Przede wszystkim na jakość oraz wytrzymałość urządzeń. Wiele zależy również od tego, w jakich warunkach zamierzasz wykonywać swoje zdjęcia.

Spora część modeli posiada na przykład wodoodporną obudowę oraz szereg innych udogodnień dostosowanych do potrzeb konkretnych użytkowników. Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać, dotyczy więc tak naprawdę oczekiwań względem danego urządzenia. Wybór jest jednak na tyle duży, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.