Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego warto kupić robota mopującego? Zalety i wady urządzenia

Odkurzanie i mycie podłóg, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni i posiadania notorycznie gubiących sierść zwierząt, pochłania naprawdę dużo czasu. Z pomocą przychodzi jednak nowinka techniczna - robot mopujący

Czym jest robot mopujący?

W sieci coraz większą sławą cieszą się zabawne nagrania z okrągłymi robotami odkurzającymi i siedzącymi na nich kotami w roli głównej. Zwierzaki kręcą się na jeżdżących w kółko auto-odkurzaczach, niepewne jak wyplątać się z tej zawiłej sytuacji. Nagrania te sprawiły, że roboty odkurzające zyskały większy rozgłos niż ten, który przyniosły reklamy telewizyjne. Coraz rzadziej nas zaskakują, stają się kolejnym z popularnych typów odkurzaczy. Zdecydowanie mniej głośno jest jednak na temat robotów mopujących, które działają i wyglądają bardzo podobnie, ale mają znacznie większe możliwości. Zwane także i-robotami mopującymi lub i-mopami, to niewielkich gabarytów, najczęściej okrągłe urządzenia, których zadaniem jest bieżące sprzątanie podłóg.

Polecane roboty odkurzająco-mopujące

Odkurzacze automatyczne mają pewne ograniczenia, a roboty odkurzająco-mopujące nie tylko zbierają kurz, sierść czy okruchy, ale dodatkowo myją powierzchnię. Nadają się do użytkowania na wykończeniach podłogowych każdego typu: panelach, linoleum, kafelkach, klasycznym drewnie czy podłogach kamiennych. Roboty mopujące są więc małymi, zgrabnymi automatami, które dbają o stałe utrzymanie czystości podłóg w mieszkaniu. Samodzielnie się poruszają i omijają przeszkody w postaci mebli czy schodów, dzięki czemu mogą pozostać uruchomione pod nieobecność

Jak działa robot mopujący?

To niewielkie urządzenie zostało wyposażone w spodniej części w delikatne, chłonne ściereczki, które odpowiadają za mycie powierzchni. Za omijanie przeszkód i prawidłowe poruszanie się po mieszkaniu odpowiadają w robotach mopujących wbudowane w nie sensory – czujniki ruchu, które można porównać do czujników cofania w pojazdach. Sam proces sprzątania opiera się najczęściej na dwóch etapach. W pierwszym z nich robot sprzatający czyści podłogi na sucho, a więc zbiera z ich powierzchni wszelkie drobinki. W drugim etapie robot rozpoczyna pracę na mokro. Uruchomienie robota, zależnie od jego typu, odbywa się za pomocą wbudowanego wyświetlacza, aplikacji na smartfonie lub pilota. Użytkownik może wówczas ustawić czas pracy robota, a nawet rozplanować ją na kilka najbliższych dni. Ładowanie i-robotów mopujących odbywa się za sprawą stacji dokującej. Niektóre modele zostały dodatkowo wyposażone w czujnik stanu baterii; w momencie jej rozładowania, robot samodzielnie podjeżdża do stacji.

Rodzaje robotów mopujących

Różnice pomiędzy i-mopami polegają przede wszystkim na ich parametrach i możliwościach. Część z nich osiąga godzinę maksymalnego czasu bezustannej pracy, część będzie pracowała nawet do dwóch. To także różnice w designie, sposobie obsługi czy ogólnej wagi robota mopującego. Przedstawiamy kilka typów i-mopów, ze wskazaniem ich najważniejszych cech:

  • Roborock S6 – okrągły, klasyczny kształt; wyróżnia się przede wszystkim cichym, mocnym silnikiem. Moc ssania osiąga aż 2000Pa. Robot sprzatający Roborock został wyposażony w 14 czujników, co gwarantuje mu wyjątkową dokładność; to między innymi system laserowego pomiaru odległości. Dba on o stałe monitorowanie otoczenia, dzięki czemu odkurzacz nie obija się o przeszkody. Ma także możliwość postawienia wirtualnej bariery, a więc niewidzianej ściany, której ten robot mopujący nie przekroczy – by, przykładowo, nie spadł ze schodów. Został wyposażony w funkcję zarówno odkurzania, jak i mycia podłóg i może być sterowany smartfonem.
  • Hobot Legee 668 – robot o nietypowym kształcie będącym połączeniem kwadratu z okręgiem. Jego czas pracy na jednym naładowaniu wynosi 90 minut (ładowanie trwa ok. 150 min), a poziom emitowanego hałasu – 62 dB. Nadaje się zarówno do odkurzania, jak i mycia podłóg na sucho i mokro, wraz z funkcją polerowania. Opcja „Smart Spray” dba o kontrolę ilości spryskiwanej wody. Po rozładowaniu robot sam wraca do stacji dokującej. Został wyposażony w czujniki i lasery, które dbają o omijanie przeszkód.
  • iRobot Braava Jet M6 – kwadratowy robot mopujący, którego łączny czas pracy bez ładowania wynosi 90 minut, a czas ładowania – 180 min. Ma funkcję programatora pracy, dzięki czemu istnieje możliwość zaplanowania kilku dni sprzątania. W przypadku rozładowania automatycznie wraca do bazy dokującej. Robot sprzatający iRobot został wyposażony w czujniki krawędzi, odległości i przeszkód oraz sterowanie z poziomu smartfona.
  • Xiaomi Mi Vacuum Cleanerrobot sprzatający Xiaomi do zadań specjalnych. Ze względu na długi czas pracy – do 150 minut, doskonale nadaje się do dużych powierzchni. W przypadku rozładowania samodzielnie wraca do bazy dokującej. Posiada czujniki antykolizyjne, krawędzi, odległości, przeszkód oraz uskoku podłoża. Istnieje możliwość sterowania za pomocą smartfona oraz tworzenia map pomieszczeń.

Jak wybrać robota mopującego?

Wybór odpowiedniego i-mopa jest uzależniony przede wszystkim od osobistych preferencji. To między innymi powierzchnia lokalu i częstotliwość, z którą robot mopujący będzie potrzebny. Im więcej czasu mieszkańcy spędzają poza domem i im więcej metrów kwadratowych posiada mieszkanie, na tym większy czas pracy na jednym ładowaniu należy zwrócić uwagę. Istotnym wyznacznikiem jest także umiejętność zbierania sierści przez robota, w przypadku posiadania zwierząt. W przypadku mieszkań wielopoziomowych należy zwrócić szczególną uwagę na roboty wyposażone w wirtualną barierę. Z kolei osoby zainteresowane uruchamianiem robota przede wszystkim na noc, powinny mieć na uwadze poziom generowanego hałasu – tak, by robot nie zakłócał snu. W domach zamieszkiwanych przez alergików, dzieci i osoby starsze, z pewnością sprawdzą się i-roboty mopujące wyposażone dodatkowo w program antyalergiczny. To najczęściej dodatkowy filtr, który poza odkurzeniem i myciem powierzchni, będzie jeszcze dokładniej dbał o usunięcie z podłóg bakterii, kurzu, sierści i innych alergenów. W ptzypadku mycia okien sprawdzi się natomiast specjalny robot do mycia okien

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.