Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego kosa spalinowa nie odpala? Możliwe przyczyny

Kosa spalinowa nie odpala – jest iskra lub nie ma nawet rozbłysku? Poznaj możliwe przyczyny uszkodzenia!

Niestety bardzo często zdarza się, że kosa spalinowa nie chce odpalić po zimie lub ogólnym dłuższym leżakowaniu w szopce, piwnicy czy na strychu. Ewentualnie nie reaguje na próby uruchomienia, choć jeszcze chwilę temu działała prawidłowo. Przyczyny tego, dlaczego urządzenie „odmawia współpracy”, bywają naprawdę różne i uzależnione nawet od konkretnego modelu sprzętu, a dokładniej jego budowy. I tak kosa spalinowa McCulloch może nie działać z zupełnie innego powodu, niż np. marki Nac.

Czemu kosa spalinowa nie działa?

Istnieje przy tym wiele powtarzalnych awarii lub niedopatrzeń użytkowników wpływających na to, że maszyna przestaje odpalać. Poszukując źródła awarii, należy najpierw ustalić, czy kosa spalinowa nie odpala na zimnym silniku, czy ciepłym. W tym drugim przypadku do uszkodzenia dochodzi często podczas wykaszania i przyczyny będą dalece inne od tych prowadzących do awarii, gdy kosa przez kilka dni czy miesięcy leżała nieużywana.

Polecane kosy spalinowe

Co zrobić kiedy kosa nie chce zapalić?

Jeżeli Twoja kosa spalinowa nie odpala na ciepłym silniku, w pierwszej kolejności sprawdź, czy w zbiorniku paliwa wciąż widać płyn. Mogłeś bowiem wykończyć benzynę w połowie pracy, zwłaszcza gdy przed rozpoczęciem koszenia nie zweryfikowałeś jej poziomu. Poczekaj, aż silnik całkowicie ostygnie, po czym odkręć nakrętkę baku paliwa i upewnij się, że jest go odpowiednio dużo. Jeśli nie – uzupełnij mieszankę i spróbuj ponownie.

To samo dotyczy braku reakcji kosy, którą próbujesz włączyć pierwszy raz po sezonowaniu sprzętu. Pamiętaj, by zawsze mieć w zanadrzu płyn zalecany dla danego modelu przez jego producenta: zwykle Pb 95-oktanowa. Jak wiadomo, sposób jej uzupełniania zależy jednak od typu silnika. Np. kosa spalinowa Hecht dwusuwowa wymaga zastosowania mieszanki z olejem do smarowania. Z kolei modelom czterosuwowym wystarczy czysta benzyna.

Jeśli kosa nie odpala mimo właściwego poziomu paliwa, upewnij się, że urządzenie je pobiera. W tym celu kilkukrotnie naciśnij przycisk pompy, oglądając rurki doprowadzające mieszankę (lub benzynę) ze zbiorniczka do silnika. Jeżeli te nie zaciągają płynu, spodziewaj się uszkodzenia pompy. Brzmi groźnie, ale w wielu przypadkach przyczyna bywa bardzo prosta: wężyk albo uszczelka uległy wykruszeniu i wymagają wymiany.

W każdym przypadku koniecznie sprawdź, czy podczas próby uruchomienia maszyny pojawia się błysk. Gdy kosa spalinowa NAC nie odpada, a iskra jest, kłopot stanowi zazwyczaj samo paliwo. Jeśli wyjąłeś kosę po sezonowaniu, a benzyna leży w zbiorniku od zeszłego lata, prawie na pewno winne będzie jej „zleżenie się”. Pamiętaj więc, by każdorazowo przed odstawieniem kosy na dłuższy czas opróżnić ją z resztki paliwa i pracować tylko na świeżym.

Możliwe przyczyny usterek w kosie spalinowej

Często zdarza się, że kosa spalinowa NAC nie odpala, a brak iskry sugeruje wystąpienie poważniejszej awarii. Zwykle oznacza niedrożność wężyka przy pompce paliwa – zauważysz go po kilkukrotnym naciśnięciu pompy. Jeśli w przezierniku zauważasz płyn, ale ten nie leci dalej, zamknij dźwignię ssania (przekręć ją ku górze). Dzięki temu pompa będzie pobierać mniej powietrza, co przydaje się w przypadku, gdy kosa spalinowa Nac ma zimny silnik, wówczas potrzebuje on bowiem więcej benzyny do startu.

Po przekręceniu dźwigni do pozycji zamkniętej mocno pociągnij za uchwyt linki. Jeżeli silnik odpali, ustaw rączkę ssania z powrotem na otwartą (ku dołowi). To istotne, bowiem ciepła wykaszarka wymaga już „dostępu” do powietrza – pobieranie zbyt wiele mieszanki na nagrzanym silniku sprawi, że będzie napływało do niego więcej benzyny, niż wykorzysta. Oczywiście istnieją jeszcze inne powody, czemu kosa spalinowa nie odpala. Zalewa świece zapłonowe?

Wówczas powodem awarii może być właśnie ten element. Warto go wykręcić i oczyścić, ewentualne wymienić. Bardzo brudna od spalin świeca świadczy zazwyczaj o jej złym doborze albo zbyt bogatej mieszance paliwa, wtedy należy zamontować nową. Innym kłopotem bywa wilgoć osadzająca się na tym elemencie, co mówi o braku spalenia mieszanki wlatującej do cylindra.

Kolejny popularny problem, z powodu którego kosa spalinowa Makita nie odpala, a iskra jest, to poważne zanieczyszczenie filtra powietrza. Gdy jest ono zbyt wysokie, cały system staje się niedrożny, co znów prowadzi do przekazywania silnikowi zbyt wiele benzyny. Należy regularnie sprawdzać filtr i wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta: w przypadku piankowych kupno nowego będzie zazwyczaj wymagane po kilku lub kilkunastu godzinach pracy.

Jak naprawić kosę spalinową?

To, w jaki sposób należy przygotować się do naprawy kosy spalinowej, zależy oczywiście od źródła problemu, zatem pierwszym krokiem zawsze jest jego dokładne zlokalizowanie. Kolejnym: szczere odpowiedzenie sobie na pytanie: czy jestem w stanie poradzić sobie z tym problemem sam? A może moja kosa spalinowa 3 KM potrzebuje fachowca? Miej bowiem na uwadze, że popełnienie nawet najmniejszego błędu grozi doprowadzeniem do poważniejszego uszkodzenia maszyny.

Jeżeli czujesz się na siłach do takiego majsterkowania, zaopatrz się w nieco cierpliwości i śrubokręt. Zlej pozostałości mieszanki z baku paliwa, załóż rękawiczki ochronne i przystąp do pracy. W przypadku niedrożności wężyka odprowadzającego powietrze, dokładnie go przeczyść. Jeśli kłopot stanowi brak pompowania paliwa, powyciągaj wszystkie rurki z baku. W tym celu będzie trzeba odczepić uszczelkę – spróbuj podważyć ją nożykiem lub innym płaskim narzędziem.

Często zdarza się, że po wyjęciu uszczelki brakuje z drugiej strony gumki dalszej części wężyków mogących się złamać na skutek wibracji generowanych przez silnik. W takiej sytuacji należy oczywiście wymienić je na nowe. Przy okazji sprawdź filtr – zdejmij jego pokrywę i miękką szmatką przetrzyj otaczającą go uszczelkę. Zachowaj przy tym ostrożność, zanieczyszczenia mogą zostać bowiem wepchnięte głębiej. Jeżeli zauważyłeś znaczne zabrudzenie filtra, na jego miejsce wstaw nowy, jeśli nie, spróbuj go lekko wytrzeć.

Jako że powodów, dla których kosa spalinowa nie chce odpalić po zimie lub poprzednim użyciu może być naprawdę wiele, to i metod naprawy maszyny jest sporo. Zazwyczaj zostają jednak ograniczone do dociśnięcia, wymiany albo wyczyszczenia poszczególnych części. Zdarza się też, że zlokalizowanie źródła awarii bywa niewykonalne, bo kłopotu nie widać gołym okiem. Wówczas konieczny będzie kontakt z serwisem, którego specjalizacją jest naprawa kosiarek oraz wykaszarek.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.