Udostępnij
Skomentuj

Dell XPS 13 7390 - wydajność oraz specyfikacja

Pod koniec maja firma Dell zapowiedziała nową serię laptopów XPS 13 7390. Na co mogą liczyć użytkownicy?

Najciekawszy wydaje się dobór procesorów, ponieważ producent postawił na najnowsze układy z serii Intel Ice Lake-U, które mają zapewnić między innymi obsługę nowych zintegrowanych jednostek graficznych, a także wysoką wydajność, przy jednoczesnym zachowaniu mobilnego charakteru.

Dell XPS 13 7390 - dane techniczne oraz cena

Choć o laptopie nie wiemy jeszcze wszystkiego, podane dotąd informacje pozwalają nam przygotować jego charakterystykę, a także wskazać, do jakich zadań został przygotowany.

Dell XPS 13 7390 – dostępne konfiguracje

Jak wskazują zapowiedzi sprzętu, mamy do czynienia z urządzeniami 2w1, które pozwolą nie tylko na obsługę podstawowych programów, ale również nieco bardziej zaawansowanych narzędzi, na przykład projektowych.

Mają to zapewnić między innymi nowe procesory Intel Ice Lake-U. Co ważne, zostały one wyprodukowane w 10-nanometrowym procesie technologicznym i w zupełnie nowej architekturze Sunny Cove. Zapewni to więc nie tylko zwiększoną wydajność, ale również lepszą efektywność energetyczną. Laptopy Dell XPS 13 7390 będą występowały z trzema różnymi układami z tej serii.

Najmocniejszym z nich będzie czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Core i7-1065 G7. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1500 MHz. W trybie turbo może ona zostać podbita do poziomu 3900 MHz. Do tego dodać należy 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 15 W. Wszystko to tworzy nam bardzo przyzwoity procesor, który z jednej strony nie będzie pobierał zbyt dużych ilości energii, a z drugiej zapewni naprawdę solidną moc obliczeniową. Z takiej wydajności skorzystają klienci domowi i biznesowy – niezależnie od tego, czy mowa jest o pracy typowo stacjonarnej czy też mobilnej.

Zobacz Dell XPS 13 7390

Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów wydajnościowych przeprowadzonych w programie Geekbench 4.3.4, w którym układ ten uzyskał średnią na poziomie 5234 punkty w trybie jednowątkowym oraz 17330 punktów w trybie wielowątkowym. Są to lepsze wyniki od tych uzyskiwanych przez układ Intel Core i7-8565U (kolejno 4713 i 13445 punktów).

Kolejnym procesorem z serii Intel Ice Lake-U, który będzie montowany w laptopach Dell XPS 13 7390, jest model Intel Core i5-1035 G1, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku mamy jednak do czynienia z taktowaniem maksymalnym na poziomie 3700 MHz i z tylko 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Jest to więc układ nieco słabszy od modelu i7, jednak jego wydajność nadal pozwala na stabilną obsługę wielu programów multimedialnych, biznesowych, graficznych czy też projektowych. Okaże się dobrym wyborem do pracy, zwłaszcza mobilnej.

Najsłabszym procesorem będzie natomiast dwurdzeniowym i czterowątkowy Intel Core i3-1005 G1, o maksymalnym taktowaniu 3400 MHz i 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. W tym przypadku możemy mówić przede wszystkim o skutecznym utrzymywaniu niskiego obciążenia, które przekłada się na wysoką kulturę pracy sprzętu. Moc obliczeniowa procesora pozwoli na obsługę podstawowych programów.

Najmocniejszy procesor Intel Core i7-1065 G7 będzie dysponował najlepszą zintegrowaną jednostką graficzną. Mowa tu o Intel Iris Plus Graphics, która ma zapewnić wydajność wystarczającą do obsługi wielu narzędzi – graficznych, projektowych etc. Oczywiście nie będzie to karta tak dobra, jak modele dedykowane, jednak użytkownicy mogą liczyć na coś więcej, niż tylko podstawową moc obliczeniową.

Co jeszcze wiemy o konfiguracjach sprzętowych Dell XPS 13 7390? Wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że laptopy będą w stanie obsłużyć maksymalnie 32 GB pamięci RAM typu LPDDR4, której taktowanie wynosi aż 3733 MHz! Zdecydowanie przyspieszy to działanie systemu operacyjnego, a także obsługiwanych programów. W porównaniu z poprzednimi modelami laptopów (taktowanie ich pamięci RAM wynosi 2133 MHz lub 2400 MHz), jest to zdecydowana zmiana na lepsze.

Jeśli chodzi natomiast o dyski twarde, specyfikacja Dell XPS 13 7390 wskazuje na modele SSD PCIe x4. Tu także możemy więc liczyć na najwyższą wydajność. Dyski mają występować w wersjach o pojemności od 256 GB do 1 TB.

Dell XPS 13 7390 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, mowa jest o urządzeniu 2w1, które pozwoli na dowolne obracanie ekranem, tak aby szybko i sprawnie przejść w tryb tabletu. Jak pokazują pierwsze prezentacje, sprzęt prezentuje się naprawdę solidnie. Na rynku pojawią się na pewno dwie wersje – czarna i biała. Laptopy mają być kompaktowe i lekkie, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się podczas pracy w autobusie, pociągu czy samochodzie.

Pomimo raczej drobnych wymiarów i niewielkiej grubości, do czynienia mamy ze sprzętem odpornym na uszkodzenia mechaniczne i wygięcia konstrukcji. Wszystko dzięki zastosowaniu aluminiowej obudowy, która sprawdza się bardzo dobrze. To jednak nie wszystko, ponieważ producent zdecydował się na dodatkowe wzmocnienie obszaru wokół touchpada. W czarnych laptopach został on wykonany z włókna węglowego, natomiast w białych z włókna szklanego.

Jeśli chodzi natomiast o zestaw portów, nie możemy powiedzieć o zbyt dużym rozbudowaniu. Do naszej dyspozycji zostaną oddane tylko 2 porty Thunderbolt 3, gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci microSD. Konieczne okaże się więc korzystanie z przejściówek. Bateria Dell XPS 13 7390 jest wbudowana, a jej pojemność wynosi 51 Wh.

Dell XPS 13 7390 – matryca

Warto zaznaczyć, że omawiany laptop będzie występował w dwóch wariantach. Pierwszy został wyposażony w 13-calową matrycę typu IPS, o proporcjach 16:10 i rozdzielczości wynoszącej 1920x1200. Co ważne, matryca ma obsługiwać technologię HDR Dolby Vision, natomiast jej jasność wynosi 500 nitów. Są to więcej niż przyzwoite parametry obrazu, które gwarantują wysoką jakość, która oczywiście będzie miała spory wpływ na komfort pracy na laptopie.

W sprzedaży pojawią się również laptopy z matrycami Ultra HD+ (3840x2400), także 13-calowe i o proporcjach obrazy 16:10. Do tego należy dodać również wspomniane wsparcie dla HDR i odwzorowanie przestrzeni barw DCI-P3 na poziomie 90%. Pod względem jakości generowanego obrazu nie powinniśmy więc narzekać. Oczywiście liczyć możemy również na skuteczną ochronę przed wpływem promieni słonecznych padających bezpośrednio na ekran.

Dell XPS 13 7390 – klawiatura i touchpad

Producent nie zapomniał również o dobrej jakości osprzęcie. W omawianych laptopach pojawi się klawiatura MagLev, która wyróżnia się krótkim, przyjemnym skokiem. Dzięki temu wielogodzinne pisanie na urządzeniu nie będzie męczące. Ma na to wpływ także rozmiar klawiszy – pomimo tego, że mamy do czynienia z laptopem 13-calowym, nie jest to żadnym problemem.

Jak zapewnia producent, bardzo dobrze ma prezentować się również touchpad. Zgodnie z zapowiedziami, płytka zapewni precyzyjną pracę i odpowiednie rozpoznawanie gestów.

Dell XPS 13 7390 – wydajność

Dzięki zastosowaniu nowej architektury i procesu technologicznego układów CPU, omawiana seria ma zapewnić większą moc obliczeniową niż obecne w tej chwili na rynku urządzenia 2w1. Mowa tu przede wszystkim o konfiguracjach wyposażonych w procesor i7. Zapewni on bardzo stabilną obsługę programów profesjonalnych.

Bardzo pozytywnie należy ocenić również kartę graficzną Intel Iris Plus. Pomimo tego, że jest to jednostka zintegrowana, wyróżnia się więcej niż przyzwoitą wydajnością. Pod tym względem plasuje pomiędzy dedykowanymi kartami AMD Radeon RX 460 a Nvidia Quadro P1000. Potwierdzeniem tego są testy OpenCL, w których jednostka uzyskała 61949 punktów. Dzięki temu możemy liczyć na uruchomienie kilku ciekawych gier. Wymienić można chociażby takie produkcje jak Overwatch, Prey czy też serię Pillar of Eternity.

W sieci często pojawiają się porównania Dell XPS 13 9370 vs Dell Latitude 7390. W obu przypadkach mamy do czynienia z laptopami 13-calowymi, jednak należy podkreślić, że model Dell Latitude 7390 korzysta z procesorów Intela siódmej generacji i ze słabszych kart GPU.

Dell XPS 13 7390 - wady i zalety

Największym atutem omówionej wyżej serii jest oczywiście jej mobilny charakter, który został uzyskany przy utrzymaniu więcej niż przyzwoitej wydajności. Okazało się to możliwe dzięki zamontowaniu nowych procesorów Intel Ice Lake-U, a także bardzo dobrej zintegrowanej karty Intel Iris Plus. Wszystko to sprawia, że urządzenie 2w1 posłuży nam do wielu zróżnicowanych zadań. Zapewni stabilną pracę w programach biznesowych i projektowych, przyjemne oglądanie filmów, korzystanie z sieci, a nawet obsługę gier.

Do tego wszystkiego należy dodać również bardzo solidne wykonanie sprzętu. Na plus zasługuje przede wszystkim aluminiowa obudowa i wzmocniony panel wokół touchpada. Po stronie zalet zapisać trzeba także wysokiej jakości matryce ze wsparciem dla HDR oraz naprawdę dobry osprzęt.

Jeśli chodzi natomiast o wady, przyczepić możemy się przede wszystkim do dość ubogiego zestawu portów, który wymusza na nas korzystanie z przejściówek. Cena Dell XPS 13 7390 również może okazać się dla niektórych osób dość wygórowana. Podstawowe wersje laptopa będą bowiem kosztowały 1000 dolarów.

ZALETY

  • Nowe, wydajne procesory Intel Ice Lake-U
  • Modele z układem i7 korzystają z dobrej zintegrowanej karty graficznej
  • Aluminiowa obudowa
  • Wzmocnienie panelu wokół touchpada
  • Wysokiej klasy matryce z obsługą HDR
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Dobry osprzęt
  • Wiele konfiguracji do wyboru

WADY

  • Ubogi zestaw portów
  • Wysokie ceny

Dell XPS 13 7390 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy z przedstawionej wyżej serii mają pojawić się w sprzedaży już w lipcu. Biorąc pod uwagę specyfikacje techniczne poszczególnych konfiguracji, mogą one okazać się naprawdę dobrym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i domowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.