Dell Precision 3540 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Analizujemy możliwości uniwersalnej stacji roboczej Precision 3540. Z jakich podzespołów korzysta?

Do czynienia mamy z najniższą serią urządzeń z rodziny Dell Precision. Model 3540 promowany jest jako sprzęt wszechstronny, dostosowany nie tylko do pracy w środowisku CAD, ale również obsługi wielu narzędzi graficznych.

Dell Precision 3540 – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje sprzętowe zostały wyposażone w procesory z serii Intel Whiskey Lake-U, a także profesjonalne karty graficzne od AMD. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę także na pozostałe podzespoły oraz najważniejsze elementy wyposażenia, które mają wpływ na komfort obsługi sprzętu.

Dell Precision 3540 – dostępne konfiguracje

Choć oferowane na rynku modele laptopa nie są tak zróżnicowane, jak bywa to w przypadku wyższych numeracji z rodzinny Dell Precision, i tak jest w czym wybierać. Jak można się domyślić, wybór konkretnych podzespołów ma ogromny wpływ na ostateczną cenę konfiguracje. Różnice między modelami najtańszymi a najdroższymi są spore, co wynika między innymi z tego, że w stacji roboczej może znaleźć się bardzo pojemny i szybki dysk twardy SSD.

Najwięcej opcji wyboru czeka nas w kategorii procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie uniwersalnych układów Intel Core ósmej generacji. Okażą się one dobrym wyborem do obsługi nie tylko programów specjalistycznych, ale również multimedialnych i gier. Zdecydować możemy się na jeden z trzech procesorów. Największa wydajność zagwarantuje nam model Intel Core i7-8665U, który często jest wykorzystywany w laptopach profesjonalnych.

Zobacz Dell Precision 3540

Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami, co samo w sobie zapowiada przyzwoitą wydajność. Co jednak istotne, jest to procesor niskonapięciowy, którego współczynnik wynosi 15 W. Nie mamy więc co liczyć na moc obliczeniową na poziomie modeli z serii Coffee Lake. Mimo wszystko, częstotliwość taktowania procesora prezentuje się całkiem zachęcająco. W trybie bazowym wynosi 1900 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita nawet do poziomu 4800 MHz. Do tego możemy dodać również 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Całość przekłada się na bardzo przyzwoity sprzęt niskonapięciowy, który nie powinien mieć problemów z obsługą programów do obróbki grafiki i wideo czy też narzędzi projektowych. Jego moc obliczeniowa może okazać się niewystarczająca przy skomplikowanych operacjach związanych chociażby z tworzeniem modeli 3D. Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 178 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 612 punktów. Dla porównania, procesor i7-8750H w tych samych testach uzyskał kolejno 173 i 1116 punktów. Wynika to przede wszystkim z większej ilości rdzeni i wątków (jest to bowiem procesor sześciordzeniowy i dwunastowątkowy).

Kolejnym układem montowanym w Dell Precision 3540 jest Intel Core i7-8565U, zapewniający bardzo zbliżoną wydajność. On także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się jednak nieco niższym taktowaniem, które wynosi od 1800 MHz do 4600 MHz. Przekłada się to na słabszą wydajność, jednak różnice wcale nie są duże. We wspomnianych testach Cinebench R15, układ ten uzyskał 174 punktów w trybie jednowątkowym i 584 punktów w trybie wielowątkowym.

W przypadku najtańszych konfiguracji Dell Precision 3540 (od 6150 zł do około 7500 zł), liczyć możemy na możliwości układu Intel Core i5-8365U, który także dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Korzysta on również z 6 MB pamięci podręcznej. Pomimo nieco niższych parametrów, moc obliczeniowa jest zbliżona do tego, co potrafią modele i7. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów Cinebench R15, w których układ uzyskał kolejno 163 i 580 punktów.

Specyfikacja Dell Precision 3540 wskazuje również, że stacja robocza została wyposażona w szybką pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz). Urządzenia dysponują dwoma slotami, w których znaleźć mogą się kości o łącznej pojemności 32 GB. Jeśli chodzi natomiast o dysk twardy, każdy laptop korzysta z możliwości modelu półprzewodnikowego (SSD), który zdecydowanie przyspiesza działanie systemu operacyjnego i zainstalowanych programów. Pozostaje nam tylko wybrać pojemność – od 256 GB do aż 2 TB.

Jak przystało na stację roboczą, w Dell Precision 3540 znalazła się także dedykowana karta graficzna. Wybór padł na model AMD Radeon Pro WX 2100 z zaledwie 2 GB pamięci GDDR5. Nie okaże się ona specjalnie pomocna podczas obsługi szczególnie wymagających programów specjalistycznych.

Dell Precision 3540 – wygląd

Słowo „mobilna” często jest nadużywanie w przypadku oferowanych na rynku stacji roboczych. Wiele modeli waży bowiem tak duże, że ich wykorzystanie w trybie mobilnym jest znacząco utrudnione. W przypadku modeli Precision 3540 jest to jednak zwrot słuszny. Sprzęt waży bowiem 1,83 kg, a jego wymiary zostały tak skrojone, że bez większych trudności posłuży podczas pracy nie tylko przy biurku, ale również na kanapie, krześle czy też rozmaitych środkach transportu.

Oczywiście mobilność to nie wszystko. Niezwykle istotna jest także wytrzymałość mechaniczna. Ta natomiast stoi na przyzwoitym poziomie. Konstrukcja laptopa została bowiem dodatkowo wzmocniona, co przełożyło się także na poprawę jej sztywności. Jednostka zasadnicza nie wygina się podczas pisania na klawiaturze, a ekranu nie można wygiąć tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku wielu tańszych sprzętów.

Pozytywnie należy ocenić też ogólną jakość wykonania sprzętu. Każdy element został spasowany prawidłowo, dlatego urządzenia od razu sprawia wrażenie solidnego. Design jest dość oszczędny – do czynienia mamy bowiem z prostą, ciemną bryłą, która jednak prezentuje się bardzo elegancko. Plus możemy postawić także przy zestawie portów. Znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy.

Dell Precision 3540 – matryca

W przypadku matryc, nie możemy liczyć na zbyt duży wybór. Każdy model laptopa korzysta bowiem z tego samego modelu Full HD, który został wykonany w technologii IPS. Jak wskazują wyniki testów, zapewnia on całkiem przyzwoitą jakość generowanego obrazu.

Nie są to oczywiście wartości na miarę najlepszych urządzeń, dostosowanych do obsługi programów graficznych, jednak zarówno odwzorowanie kolorów, jak i kontrast czy luminancja stoją na zadowalającym poziomie. Liczyć możemy więc na dobre osiągi we wspomnianych wcześniej programach, a także na wysoki komfort podczas oglądania filmów czy też korzystania z innych narzędzi multimedialnych. Co ważne, matryca została wyposażona w matową powłokę, dzięki której promienie słoneczne i silne oświetlenie padające na ekran nie powoduje znaczącego spadku widoczności wyświetlanych treści.

Dell Precision 3540 – klawiatura i touchpad

Stacja robocza została wyposażona w pełnowymiarową klawiaturę wyspową, wraz z panelem numerycznym. Wielkość klawiszy jest odpowiednia, dzięki czemu bezwzrokowe pisanie dłuższych tekstów nie powinno być męczące. Na pochwałę zasługuje również oddzielenie klawiszy strzałek, a także przygotowanie ich w tej samej wielkości, co reszta klawiszy. Ma to spory wpływ na wygodę codziennej pracy.

Jeśli chodzi o jakość wykorzystanych materiałów i przełączników, nie mamy do czego się przyczepić. Klawisze wyróżniają się wygodnym, głębokim skokiem i sprężystą reakcją, dzięki czemu możemy liczyć nie tylko na wysoki komfort pisania, ale również na zredukowanie hałasu generowanego przez klawiaturę. Większych zastrzeżeń nie można mieć także do jakości wykonania touchpada. Szczególnie zadowalająca jest jego wielkość, która zapewnia wygodne operowanie kursorem. Plus możemy postawić także przy właściwościach ślizgowych płytki, obsłudze gestów, a także działaniu wbudowanych przycisków.

Warto nadmienić, że producent zdecydował się na implementację kilku przydatnych dodatków. Poza czytnikiem SmartCard, skorzystać możemy także z podświetlenia klawiatury oraz z czytnika linii papilarnych.

Dell Precision 3540 – wydajność

Modelu 3540 nie można określić mianem standardowej stacji roboczej. Wykorzystuje on bowiem podzespoły niskonapięciowe, które nie gwarantują podwyższonej wydajności, jednak lepiej sprawdzają się w trybie mobilnym. Ich moc obliczeniowa pozwala natomiast na obsługę podstawowych programów graficznych i projektowych.

Podobnie ma się sprawa z dedykowaną kartą graficzną AMD Radeon Pro WX 2100, która korzysta z 2 GB pamięci własnej. Jak pokazują testy wydajnościowe, nie zapewni ona dodatkowej pomocy podczas renderowania grafiki czy też tworzenia rozbudowanych projektów. Jej zastosowanie należy określić mianem podstawowego. Warto wspomnieć także o tym, iż jej możliwości w grach, z racji tego, że została przystosowana przede wszystkim do oprogramowania specjalistycznego, są ograniczone. Co jednak istotne, poradzi sobie z obsługą kilku ciekawych tytułów.

Dell Precision 3540 – wady i zalety

Stacja robocza Precision 3540 jest prawdziwie mobilna – jej kompaktowe wymiary i niewielka waga sprawiają, że można z niej korzystać nie tylko w trybie stacjonarnym. W tej kategorii sprzętowej nie jest to tak często spotykane, jak może się wydawać.

Sporym atutem sprzętu jest także to, że klienci mogą pokusić się o wybór jednego z trzech procesorów, ilości pamięci RAM czy też pojemności dysku twardego. Dzięki temu mogą oni dostosować swój wybór nie tylko do konkretnych zastosowań, ale również własnych możliwości finansowych. Po stronie zalet znaleźć musi się również wysoka jakość wykonania obudowy i osprzętu, a także rozbudowany zestaw portów. Nie można zapominać również o bardzo przyzwoitej matrycy typu IPS.

Recenzja Dell Precision 3540 musi wskazać również na wady sprzętu. Te natomiast dotyczą przede wszystkim braku na rynku konfiguracji z lepszym procesorem i kartą graficzna. Dostępne modele urządzeń nie są złe, jednak w bardziej zaawansowanych programach mogą okazać się po prostu niewystarczające. Po stronie wad znajdzie się także spora podatność obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

  • Wygodna praca w trybie mobilnym
  • Możliwość wyboru trzech różnych procesorów
  • Szybka pamięć RAM
  • Laptop korzysta z dysku twardego SSD, którego pojemność może wynieść nawet 2 TB
  • Wysokiej jakości, solidna obudowa
  • Przyjemny dla oka design
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Przyzwoita matryca IPS
  • Dobrze wykonana klawiatura i touchpad
  • Dodatki w postaci czytnika linii papilarnych i podświetlenia klawiatury

WADY

  • Brak konfiguracji z lepszymi procesorami i kartą graficzną
  • Podatność na zabrudzenia

Dell Precision 3540 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiona wyżej stacja robocza okaże się dobrym wyborem do podstawowej pracy profesjonalnej. Do zakupu zachęca przede wszystkim za sprawą bardzo dobrze wykonanej obudowy, przyzwoitej matrycy i dostępnych dodatków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.