Udostępnij
Skomentuj

Dell Latitude 5491 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości biznesowych laptopów 14-calowych od firmy Dell.

Mowa o serii Latitude 5491, która stanowi niejako rozszerzenie poprzedniej, o numerach 5490. Zmiany dotyczą przede wszystkim wykorzystywanych procesorów, jednak warto przeanalizować również inne elementy.

Dell Latitude 5491 – dane techniczne oraz cena

Co ważne, na rynku dostępnych jest co najmniej kilka zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Dzięki temu łatwiej jest nam dobrać sprzęto do konkretnych zastosować – czy to biznesowych czy typowo multimedialnych.

Dell Latitude 5491 – dostępne konfiguracje

Producent postawił na szeroki wybór poszczególnych podzespołów, dlatego też na rynku znaleźć można wiele zróżnicowanych modeli. Ich analizę warto rozpocząć od procesorów. Wybór padł na modele Intela z serii Coffee Lake.

Jeśli zależy Wam na maksymalnej możliwej wydajności, powinniście celować w modele Dell Latitude 5491 z i7-8850H. Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może dobić nawet do 4300 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest pamięć podręczna o pojemności 9 MB oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z jednym z najwydajniejszych układów ósmej generacji, gwarantujący doskonałą obsługę wszystkich programów biznesowych, a także wielu narzędzi graficznych. Poradzi sobie również z obsługą nowych gier. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na to, jakie wyniki uzyskiwała ona w testach wydajnościowych. W programie Cinebench R15 otrzymała ona średnią na poziomie 181 punktów w trybie jednowątkowym oraz aż 1090 punktów w trybie wielowątkowym.

Zobacz Dell Latitude 5491

W sklepach oferowane są również  laptopy Dell Latitude 5491 z i5-8400H. Jest to tym razem procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego bazowe taktowanie wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo osiąga maksymalnie 4300 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. Mamy więc do czynienia z układem słabszym od modelu i7, jednak różnice nie są wcale znaczące. W programie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 169 i 941 punktów. Możemy być więc pewni, że procesor ten również poradzi sobie z narzędziami biznesowymi i graficznymi.

Co ważne, w omawianej serii znajdziemy również laptopy wyposażone w dedykowaną kartę graficzną, choć nie można powiedzieć, by była to jednostka specjalnie wydajna. Mowa o modelu Nvidia GeForce MX130 z 2 GB pamięci, który przystosowany został do obsługi podstawowych programów do obróbki grafiki i filmów. Może mieć jednak poważne problemu z bardziej zaawansowanymi narzędziami projektowymi. Nie ma mowy również o uruchomieniu najnowszych gier z segmentu AAA.

Idąc dalej, w specyfikacji ujrzymy szybką pamięć typu DDR4, której częstotliwość taktowania wynosi aż 2666 MHz. Zapewni ona bardzo komfortową pracę i bezproblemową obsługę systemu operacyjnego. Warto nadmienić, że na rynku znaleźć możemy modele wykorzystujące do 32 GB pamięci RAM.

Dość szeroki wybór dotyczy także dysków twardych. W sklepach dostępne są zarówno modele z dyskami pojedynczymi, jak i wyposażone w dwa dyski. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się konfiguracje pracujące na dwóch dyskach SSD – jednym zwykłym i drugim typu M.2 z interfejsem PCIe.

Dell Latitude 5491 – wygląd

Omawiana seria składa się z laptopów 14-calowych, które dobrze sprawdzają się nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Wynika to przede wszystkim z ich kompaktowych wymiarów i stosunkowo niewielkiej wagi (1,65 kg).

Podkreślić należy również sporą wytrzymałość mechaniczną obudowy, która została dodatkowo wzmocniona. Jednostka centralna i ekran nie wyginają się pod naporem tak łatwo, jak konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego nie musimy martwić się o ewentualne uszkodzenia. Pozytywnie należy ocenić również design sprzętu – choć nie wyróżnia się on specjalnie na tle konkurencji, to prosta, elegancka bryła naprawdę może się podobać. Zwłaszcza osobom, które nie szukają specjalnie krzykliwych urządzeń.

Na plus możemy zaliczyć także przygotowany zestaw portów. Znajdziemy tam wszystko, co jest potrzebne podczas codziennej pracy, a nawet więcej – mowa tu o czytniku SmartCard i złączu dokowania. Co jednak istotne, tego typu dodatki są montowane tylko w wybranych modelach laptopów.

Dell Latitude 5491 – matryca

Laptop w każdej wersji korzysta z 14-calowej matrycy Full HD, która została wykonana w technologii TN. Przekłada się to na dość przeciętną jakość generowanego obrazu, która nie pozwoli na obsługę szczególnie zaawansowanych programów graficznych.

Osoby zwracające uwagę na parametry obrazu mogą być niezadowolone przede wszystkim z kontrastu i odwzorowania kolorów. Kąty widzenia również są przeciętne. Wszystko to sprawia, że matryca laptopa Dell Latitude 5491 jest zalecana przede wszystkim do standardowej pracy biznesowej. Warto nadmienić, że została ona wyposażona w matową powłokę, która całkiem dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi padającymi na ekran. Nie powodują one drastycznego obniżenia widoczności, dlatego nie powinniśmy mieć trudność podczas pracy na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie.

Dell Latitude 5491 – klawiatura i touchpad

Jak na dobrej jakości laptopy biznesowe przystało, modele Dell Latitude 5491 zostały wyposażone w bardzo solidne klawiatury sześciorzędowe. Pomimo kompaktowych wymiarów urządzeń, szybkie pisanie bezwzrokowe jest tu jak najbardziej możliwa. Wynika to przede wszystkim z zachowania odpowiedniej odległości między klawiszami. Co równie ważne, zostały one wykonane z dobrej jakości materiałów, to samo można powiedzieć o przełącznikach. Wszystko to sprawia, że klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją. Ma to ogromny wpływ na wygodę codziennej pracy.

Oczywiście klawiatura została wyposażona w dodatkowe podświetlenie, dzięki czemu praca po zmroku również jest możliwa. To jednak nie wszystkie dodatki, na jakie zdecydował się producent. Wymienić należy również czytnik linii papilarnych, który został zamontowany po prawej stronie, pod klawiaturą, a także trackpoint. Jeśli chodzi o touchpad, trzeba podkreślić, że dobrze spełnia on swoje zadanie. Płytka wyróżnia się dobrymi właściwościami ślizgowymi, a zewnętrzne przyciski odpowiednio reagują na nacisk.

Dell Latitude 5491 – wydajność

Procesory montowane w laptopach to największy atut omawianej serii. Zarówno model i7, jak i i5 zapewniają naprawdę wysoką wydajność, która doskonale sprawdza się w ramach tak zwanego użytku biznesowego. Co więcej, układy te bardzo często są wykorzystywane w znacznie wydajniejszych urządzeniach, na przykład w stacjach roboczych. Wszystko to sprawia, że okażą się one zakupem na lata, co zresztą doskonale potwierdzają przeprowadzone testy diagnostyczne.

O tak wysokiej wydajności nie możemy mówić w przypadku karty graficznej. Jednostka Nvidia GeForce MX130 dobrze sprawdza się w ramach standardowych zastosowań, związanych na przykład z obsługą programów biurowych czy też podstawowych narzędzi do obróbki grafiki i filmów, które nie wymagają zbyt dużo od karty graficznej.

Kolejny raz dobrym potwierdzeniem będą tu testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 2882 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 170596 punktów. Warto jeszcze powiedzieć nieco o grach. Jak już wspominaliśmy, karta nie poradzi sobie z najbardziej wymagającymi produkcjami z segmentu AAA, co jednak nie oznacza, że nie pozwoli na uruchomienie kilku naprawdę ciekawych tytułów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Dell Latitude 5491 – wady i zalety

Bez wątpienia największym atutem omówionej wyżej serii są procesory z serii Intel Coffee Lake. Gwarantują one ogromną wydajność, która podczas pracy biznesowej okaże się niezwykle przydatna. Pozwoli bowiem na obsługę wszystkich najważniejszych programów, a także narzędzi profesjonalnych.

Po stronie zalet zapisać należy także możliwości dokonania wyboru jednej spośród wielu bardzo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Dobrać możemy jednostkę GPU, ilość szybkiej pamięci RAM, pojemność i rodzaj dysków twardych, a także dodatkowe złącza. Do tego wszystkiego należy dodać także wysokiej jakości obudowę, która została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną, rozbudowany zestaw portów i solidnie wykonany osprzęt.

Jeżeli chodzi o wady, niektórzy mogą narzekać, że w laptopach za taką cenę brakło miejsca na nieco wydajniejszą kartę graficzną, która pozwoliłaby na obsługę specjalistycznych programów projektowych i pozwalających na tworzenie modeli i animacji 3D. Kolejnym minusem jest tu matryca TN.

ZALETY

  • Wydajne procesory Intel Coffee Lake
  • Szeroki wybór oferowanych konfiguracji
  • Szybka pamięć RAM DDR4
  • Elegancka, wzmocniona obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Przydatne dodatki

WADY

  • Dedykowana jednostka GPU mogła być wydajniejsza
  • Wysokie ceny laptopów
  • Matryca TN

Dell Latitude 5491 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo sprawnymi laptopami biznesowymi, które jednak oferują coś więcej, niż tylko podstawową jakość wykonania i wydajność. Skorzystać możemy z doskonałych procesorów i wielu solidnie wykonanych elementów. Pomimo pewnych wad, seria ta jest warta uwagi.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.