Udostępnij
Skomentuj

Dell Latitude 5591 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy serię biznesowych laptopów od firmy Dell, mających zagwarantować podwyższoną wydajność.

Seria Latitude 5591 jest rozwiązaniem pośrednim między ultramobilnymi laptopami z niskonapięciowymi podzespołami a stacjami roboczymi, które kosztują ponad 10 tysięcy złotych. Do dyspozycji otrzymujemy więc urządzenia 15-calowe korzystające z bardzo wydajnych, wielordzeniowych procesorów, zapewniających utrzymanie generowanego obciążenia w stabilnych ramach.

Polecane laptopy

Dell Latitude 5591 – dane techniczne oraz cena

Ostateczna ocena przydatności sprzętu jest oczywiście uzależniona od wybranej specyfikacji. Na rynku znaleźć można wiele modeli zróżnicowanych pod praktycznie każdym względem, dlatego warto przeanalizować je nieco dokładniej.

Dell Latitude 5591 – dostępne konfiguracje

Producent postarał się o to, aby potencjalni nabywcy mieli z czego wybierać, dlatego oferowane konfiguracje sprzętowe są bardzo zróżnicowane. Wymaga to od nas oczywiście zwrócenia uwagi na szereg elementów i porównania najważniejszych parametrów.

Warto zacząć od początku, a więc procesorów. W specyfikacji Dell Latitude 5591 znajdziemy układy Intela z serii Coffee Lake, które wyróżniają się zwiększoną ilością rdzeni oraz wątków. Do wyboru mamy dwa modele. Pierwszym z nich, tym wydajniejszym, jest Intel Core i7-8850H, który dysponuje sześcioma rdzeniami obsługującymi dwanaście wątków. Jeżeli chodzi o bazową częstotliwość taktowania, wynosi ona 2600 MHz. Co jednak ważne, w trybie turbo może zostać podbita do aż 4300 MHz. Do tego dochodzi jeszcze pamięć podręczna o pojemności 9 MB oraz współczynnik TDP na poziomie 45 W.

Powyższa specyfikacja doskonale pokazuje, że mamy do czynienia z jednym z najmocniejszych układów tej kategorii i tej generacji. Sprawdzi się doskonale nie tylko podczas obsługi programów biznesowych, ale również zaawansowanych narzędzi graficznych i projektowych oraz nowych gier. Spore wrażenie robią nie tylko parametry, ale również wyniki uzyskiwane przez układ w programach testujących. W Cinebench R15 uzyskał on 181 punktów w trybie jednowątkowym i 1090 punktów w trybie wielowątkowym. Tak mocny procesor otwiera przed nami naprawdę szeroki możliwości.

Jeśli tak duża moc obliczeniowa nie jest nam potrzebna, możemy zdecydować się na laptopa Dell Latitude 5591 z i5-8400H. Jest to procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego parametry są nieco niższe, co jednak nie oznacza, że gwarantuje słabą wydajność. Bazowa częstotliwość taktowania układu wynosi 2800 MHz, jednak w trybie turbo można ona zostać podbita do poziomu 4000 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W. To nadal są bardzo wysokie parametry, które w Cinebench R15 gwarantują uzyskanie kolejno 169 i 941 punktów.

Przy takich procesorach może się wydawać, że producent dołączył również niezwykle wydajną kartę graficzną, która zagwarantuje moc na miarę specjalistycznych stacji roboczych. Tak jednak nie jest – na rynku znaleźć możemy bowiem modele wyposażone wyłącznie w jednostki zintegrowane lub kartę Nvidia GeForce MX130, która nie należy do modeli super wydajnych. 2 GB pamięci typu GDDR5 i zastosowane taktowanie wystarczy co prawda do obróbki grafik czy też filmów, jednak o rozbudowanych projektach czy też modelach 3D możemy zapomnieć.

Znacznie lepiej prezentuje się pamięć RAM typu DDR4, która charakteryzuje się częstotliwością taktowania na poziomie 2666 MHz. Na rynku znaleźć możemy laptopy Dell Latitude 5591 z 32 GB pamięci, co z pewnością pozwoli nam na wiele. Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć w tej części, jest oczywiście dysk twardy. Producent zdecydował się na wykorzystanie ultra szybkich modeli SSD M.2 z interfejsem PCIe. Kolejny raz mamy do czynienia z bardzo szeroki wyborem, ponieważ oferowane laptopy korzystają z dysków o pojemności do 1 TB.

Dell Latitude 5591 – wygląd

Pod względem designu, nie możemy powiedzieć, że omawiany laptop jakoś specjalnie wyróżnia się na tle konkurencji. Prezentuje się on podobnie do poprzednich generacji urządzeń z serii Dell Latitude. Mamy więc do czynienia z prostą, elegancką bryłą utrzymaną w czarnym kolorze. Jeśli liczyliście na coś więcej, możecie być rozczarowani.

Najważniejsze jest jednak to, że obudowa została specjalnie wzmocniona, dzięki czemu możemy liczyć na naprawdę sporą wytrzymałość mechaniczną. Jednostka zasadnicza i ekran nie wyginają się pod naporem, nie usłyszymy również żadnych skrzypnięć czy też innych niepokojących dźwięków. Sama jakość wykonania konstrukcji jest wysoka – brak tu zbędnych szpar czy też niepotrzebnych elementów. Wszystko zostało przemyślane prawidłowo.

Laptop nie jest ani ciężki ani lekki – niecałe 2 kilogramy to trochę zbyt dużo, by mówić o sprzęcie ultramobilnym, jednak nie jest to ciężar, który jakoś utrudniałby nam przenoszenie urządzenia. Plus należy postawić również przy zestawie portów. Znajdziemy tam wszystko to, co niezbędne w pracy, a także dodatek w postaci czytnika SmartCard.

Dell Latitude 5591 – matryca

Decydując się na zakup omawianego laptopa (niezależnie czy będzie to Dell Latitude 5591 i7-8850H czy i5-8400H), warto dokładnie sprawdzić, w jaką matrycę został on wyposażony. Na rynku znaleźć możemy bowiem 15-calowe urządzenia z matrycami wykonanymi w technologii TN lub IPS.

Znacznie lepiej sprawdza się ta druga, gwarantując parametry typowe dla dobrych sprzętów biurowych. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednio głębokim kontraście, szerokich kątach widzenia, a także przyzwoitym pokryciu kolorów. Kolejny wybór dotyczy rozdzielczości – HD lub Full HD.

Co ważne, każda matryca została wyposażona w matową powłokę, która dobrze sprawdza się podczas pracy na zewnątrz i przy odsłoniętym oknie. Promienie słoneczne padające na ekran nie powinny powodować drastycznego spadku widoczności.

Dell Latitude 5591 – klawiatura i touchpad

Wysoką jakoś wykonania widać także w przypadku osprzętu. Zamontowana klawiatura wyróżnia się sporymi odległościami między klawiszami, co zdecydowanie ułatwia szybkie i bezwzrokowe pisanie. Użyte przełączniki i materiały sprawiają, że klawisze charakteryzują się naprawdę przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Tworzenie dłuższych tekstów nie powinno być więc męczące.

Warto nadmienić, że nie we wszystkich modelach klawiatura otrzymała podświetlenie. Jest to więc kolejny powód, by dokładnie czytać opisy i specyfikacje sprzętów. Jeżeli chodzi o dodatki, producent wyposażył swoje laptopy w czytnik linii papilarnych oraz trackpoint. Większych trudności nie uświadczymy również podczas korzystania z touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe stoją na dobrym poziomie. Zapewnia to bardzo precyzyjną pracę.

Dell Latitude 5591 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, testy Dell Latitude 5591 pokazują, że mamy do czynienia z urządzeniami o naprawdę wydajnych procesorach. Zastosowane modele Kaby Lake pozwalają na obsługę wielu programów, także tych profesjonalnych.

Tym bardziej szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie lepszej karty graficznej. Nvidia GeForce MX130 to co najwyższej jednostka przeciętna, która co prawda poradzi sobie z obróbką zdjęć i filmów, jednak nie pozwoli na komfortową pracę specjalistyczną. Wszystko to sprawia, że omawianym laptopom bliżej do sprzętów biznesowych.

Dla potwierdzenia, warto sprawdzić jeszcze wyniki testów wydajnościowych omawianej karty. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 2882 punktów, a w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła ona 170596 punktów. Warto również nadmienić, że MX130 nie pozwoli na obsługę nowych gier z segmentu AAA. Jeśli lubicie się po pracy odstresować, powinniście celować w produkcje wiekowe lub takie, które wymagają zbyt wiele od jednostki GPU.

Dell Latitude 5591 – wady i zalety

Po stronie największych atutów omawianej serii laptopów należy z pewnością zapisać bardzo wydajne procesory. Zarówno model i7, jak i i5 gwarantują ogromną moc obliczeniową, z której możemy skorzystać w wielu zróżnicowanych programach i narzędziach, także tych profesjonalnych. Do tego dochodzi również szybka pamięć RAM typu DDR4 oraz doskonały dysk twardy SSD M.2 PCIe.

Nie da się ukryć, że dla wielu zamontowana karta graficzna będzie rozczarowująca. Zwłaszcza dla tych, który szukają sprzętu do pracy specjalistycznej lub chcą zagrać w najnowszego gry AAA. Nvidia GeForce MX130 to zwykła karta, do zwykłego zastosowania. Po stronie zalet znajdzie się również bardzo solidna obudowa, dobrze wykonany osprzęt (zwłaszcza klawiatura), a także szeroki zestaw portów. Nie możemy zapomnieć również o matrycy IPS, z zastrzeżeniem, że nie jest ona montowana we wszystkich modelach.

Jeśli chodzi o wady, to oprócz wspomnianej już karty, warto wspomnieć o sporej podatności obudowany na zabrudzenia. Widoczne są zwłaszcza odciski palców.

ZALETY

  • Bardzo wydajne procesory
  • Szybka pamięć RAM DDR4 i dyski SSD M.2 PCIe
  • Wytrzymała obudowa
  • Wysokiej jakości klawiatura
  • Szeroki zestaw portów
  • Matryca IPS

WADY

  • Spora podatność na zabrudzenia
  • Dedykowana karta graficzna mogła być wydajniejsza

Dell Latitude 5591 – podsumowanie, czy warto?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, urządzenia należące do przedstawionej wyżej serii znajdują się gdzieś między laptopami ultramobilnymi a stacjami roboczymi. Gwarantują dostęp do wydajnych procesorów i wielu solidnych elementów, jednak nie pozwolą na pracę specjalistyczną. Jeśli takiego właśnie sprzętu szukacie, Dell Latitude 5591 jest wart rozważenia. Zwłaszcza że wyróżnia się wysoką jakością wykonania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.