Udostępnij
Skomentuj

Czyszczenie maszynki do strzyżenia – jak ją wyczyścić i naoliwić?

Regularne czyszczenie maszynki po każdym strzyżeniu to podstawa – sprawdź, jak prawidłowo dbać o akcesorium.

Maszynka do włosów powinna być regularnie czyszczona i konserwowana. Jak dbać o maszynkę do włosów?

Jak czyścić maszynkę do strzyżenia – krok po kroku

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym fryzjerem, czy też używasz maszynki do strzyżenia włosów w zaciszu swojego domu, wiedz, że sprzęt ten należy systematycznie czyścić. Ostrza nawet najdroższego akcesorium bez odpowiedniej konserwacji mogą bardzo szybko stępić się, a urządzenie ulegnie zniszczeniu znacznie szybciej, niż to zakładałeś. Aby temu zapobiec, dokładnie wyczyść je po każdym strzyżeniu, a posłuży Ci przez lata.

Z pewnością zastanawiasz się, jak prawidłowo usunąć zanieczyszczenia z ostrzy, by nie uszkodzić sprzętu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Na początku sprawdź typ swojej strzyżarki – wiedz, że na rynku dostępne są maszynki wodoodporne, które bezpiecznie możesz myć pod bieżącą wodą. Czyszczenie maszynki na mokro przebiega bardzo sprawnie i nie zajmuje wiele czasu. Pamiętaj jednak, że niektóre urządzenia bywają jedynie częściowo odporne na działanie wody i zaleca się moczyć tylko ich noże. Z kolei czyszczenie maszynki na sucho polega na usunięciu włosów z ostrza urządzenia za pomocą specjalnego pędzelka lub szczoteczki.

Przed rozpoczęciem czyszczenia maszynki z zanieczyszczeń, sprawdź w instrukcji obsługi Twojego produktu, jakie są zalecenia wytwórcy w tej kwestii i zawsze się do nich stosuj. Jest to szczególnie istotne, gdy strzyżarka jest na gwarancji.

Kolejną kwestią jest zakup odpowiednich akcesoriów, które pomagają usunąć resztki włosów ze wszystkich zakamarków urządzenia. Poniższa lista niezbędnych przyborów pozwoli Ci właściwie się do tego przygotować.

 • Pędzelek – bardzo często jest on dołączony do strzyżarki, a jeżeli nie ma go w Twoim zestawie, bez problemu możesz ten element dokupić lub użyć nowej szczoteczki do zębów, która stanowi jego świetny zamiennik. Za pomocą takich przyborów sprawnie wymieciesz włosy z trudno dostępnych zakamarków urządzenia.
 • Delikatna, miękka szmatka – służy do wycierania ostrza do sucha po umyciu, aplikowania środka dezynfekującego, czy przecierania rękojeści.
 • Spray do dezynfekcji – powinien być stosowany po każdym użyciu maszynki. Na rynku możesz znaleźć wspomniane roztwory w spryskiwaczach, bądź w postaci nasączonych chusteczek.
 • Oliwka do ostrzy – przeznaczona jest do nawilżania oraz konserwacji noży, a dodatkowo doskonale zabezpiecza ostrza i sprawia, że płynnie pracują.

Po zgromadzeniu wymienionych wyżej akcesoriów możesz przejść do czyszczenia strzyżarki. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? Poniżej krótka instrukcja, która sprawnie przeprowadzi Cię przez cały ten proces.

 1. Demontaż ostrza – aby zdjąć noże urządzenia, często pomocny jest śrubokręt, więc warto się w niego zaopatrzyć.
 2. Całe akcesorium dokładnie oczyść ze wszystkich włosów, kurzu czy paprochów. Sprawdź zakamarki i trudno dostępne miejsca w maszynce, a jeśli nie możesz się ich pozbyć za pomocą pędzelka, wydmuchaj je na przykład przy użyciu sprężonego powietrza.
 3. Kolejne etapy to konserwacja ostrzy oraz naoliwienie sprzętu.

Jak poprawnie konserwować maszynkę do włosów?

Po precyzyjnym oczyszczeniu maszynki z włosów i innych zanieczyszczeń przejdź do konserwacji Twojego akcesorium. W tym celu użyj specjalnego sprayu dezynfekującego, przeznaczonego do strzyżarek, który z łatwością czyści ostrza, odświeży urządzenie, a przede wszystkim usunie niewidoczne gołym okiem bakterie. Pomijanie tej czynności podczas konserwacji golarki, może nieść ze sobą bardzo poważne skutki, takie jak podrażnienia czy zaczerwienienia na skórze. Jest to szczególnie widoczne, gdy używasz strzyżarki do podgalania zarostu – w niedługim czasie twarz mogą pokryć nieestetyczne krostki.

Jednym z najważniejszych elementów w maszynce do włosów są jej ostrza. Producenci tego rodzaju sprzętu oferują golarki, które mogą być wyposażone w ostrze:

 • tytanowe – odznacza się ono bardzo gładką powierzchnią, dużą wytrzymałością, oraz dość wysoką ceną,
 • ceramiczne – kruche i narażone na ubytki, jednak długo zachowują swoje właściwości tnące,
 • ze stali nierdzewnej – najbardziej popularne, wytrzymałe, lecz szybko ulegają zużyciu, ich niewątpliwą zaletą jest wysoka odporność na korozję,
 • samoostrzące – noże ostrzą się podczas procesu strzyżenia.

Bez względu na to, czy posiadasz maszynkę do włosów Braun, czy maszynkę do włosów Wahl, warto odpowiednio dbać i konserwować ich ostrza. Aplikacja specjalnych płynów do płukania usuwa kurz, brud, ale też niweluje ładunki elektrostatyczne. Jak używać takiego preparatu? Poniżej krótka instrukcja.

 1. Wlej specjalny płyn do pojemnika – pamiętaj jednak, że nie może być to naczynie z metalu.
 2. Zanurz ostrze w specyfiku i włącz strzyżarkę.
 3. Trzymaj ostrze przez około pół minuty w naczyniu z płynem.

Jak jeszcze można konserwować maszynkę do włosów i brody? Na rynku dostępne są specjalne spraye chłodzące, które redukują tarcie i zapobiegają nagrzewaniu się ostrzy. W konsekwencji norze urządzenia dużo wolniej ulegają zużyciu.

Polecane modele maszynek do włosów

Jak naoliwić maszynkę do włosów?

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem maszynki do włosów Philips, czy maszynki do włosów Remington, wiedz, że bardzo ważną kwestią jest także regularne oliwienie noży urządzenia. Zwróć uwagę, że niesmarowane ostrza szybko się nagrzewają, co ma również wpływ na pracę silnika, który może ulec przeciążeniu. Aby temu zapobiec, regularnie stosuj dedykowane do takich produktów oleje.

Jak prawidłowo naoliwić maszynkę do włosów? Jest to bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto systematycznie stosować olejek po każdym użyciu, a w szczególności, gdy strzyżarki używasz codziennie w salonie fryzjerskim.

 1. Zaaplikuj kilka kropli oliwki na ostrza strzyżarki.
 2. Włącz urządzenie – wówczas preparat równomiernie rozprowadza się po nożach.
 3. Pamiętaj, aby naoliwić wszystkie elementy, gdzie dochodzi do procesu tarcia.
 4. Nadmiar oliwy zetrzyj za pomocą miękkiej ściereczki lub chusteczki.

Oprócz tego mniej więcej raz w tygodniu możesz naoliwić także trzpień – to dzięki niemu noże się poruszają. W efekcie akcesorium będzie pracować bardzo cicho, co znacznie podnosi komfort strzyżenia. Docenisz to w sytuacji gdy denerwuje Cię głośny dźwięk włączonego urządzenia.

Gdzie przechowywać maszynkę do strzyżenia włosów?

Regularne czyszczenie oraz staranna konserwacja strzyżarki to bardzo istotne kwestie, które decydują o tym, czy sprzęt działa płynnie i niezawodnie. Równie ważną kwestią jest sposób jego przechowywania. Ułożony na szafce lub półce łatwo strącić i trwale uszkodzić. W związku z tym warto zadbać o specjalne i przede wszystkim bezpieczne miejsce do jej przechowywania. Gdzie umieścić maszynkę do strzyżenia włosów? Poniżej kilka sprawdzonych pomysłów, które możesz śmiało wykorzystać w praktyce.

 1. Przechowywanie maszynki w futerale, w pokrowcu lub zwykłej kosmetyczce stanowi doskonałe rozwiązanie. Gdy do takiego etui mieszczą się dodatkowo wszystkie akcesoria strzyżarki, to zgromadzisz cały zestaw w jednym miejscu. Bez problemu możesz zabrać urządzenie w podróż, nie myśląc ciągle o tym, że uszkodzisz je podczas transportu.
 2. Pamiętaj, by nie przechowywać strzyżarki w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak na przykład łazienka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest szafka w suchym pokoju.
 3. Wieszak to również bardzo wygodny i funkcjonalny sposób na przechowywanie maszynki do strzyżenia włosów. Możesz zamontować go na ścianie bądź w szafie, dzięki czemu nie będzie rzucał się w oczy.
 4. Zadbaj o kabel zasilający strzyżarki – nie owijaj go wokół maszynki, ponieważ skręcony w ten sposób znacznie szybciej się psuje. Umieść go luźno w futerale, a wtedy na pewno nie ulegnie uszkodzeniu.

Jeśli będziesz stosować się do powyższych zasad dotyczących czyszczenia, konserwacji oraz przechowywania maszynki do strzyżenia włosów, z pewnością posłuży Ci przez długie lata. Pamiętaj jednak, że regularne korzystanie ze sprzętu wymaga wymiany poszczególnych jej elementów.

Intensywne użytkowanie maszynki sprawia, że nawet bardzo trwałe i zadbane ostrze z czasem stępi się, przez co strzyżenie nie jest już tak precyzyjne. Na szczęście nie musisz wyrzucać całego urządzenia do kosza – wymiana ostrza w zupełności wystarczy. I tutaj masz dwie opcje do wyboru:

 1. Kup nowe ostrze – zauważ, że nie ma noży uniwersalnych i należy dobrać odpowiedni model do Twojej strzyżarki. Zazwyczaj producenci dołączają informację, jakie ostrza będą nadawać się do określonej maszynki. Wymiana tych elementów to nic trudnego i zajmuje niewiele czasu.
 2. Oddaj noże do zaostrzenia – poszukaj w Internecie godnej zaufania szlifierni w Twojej okolicy. Wiedz jednak, że koszt takiej usługi często przewyższa zakup nowego ostrza, dlatego zastanów się, która z opcji jest dla Ciebie korzystniejsza.

Bez problemu wymienisz również nasadkę w swojej maszynce. Uszkodzona nakładka nie będzie spełniała swojej funkcji, a nowy egzemplarz dobierz do modelu golarki, który posiadasz. Producenci oferują różne końcówki, przy użyciu których możesz regulować długość strzyżonych włosów i tworzyć eleganckie fryzury.

maszynkę do włosów Braun maszynkę do włosów Wahl maszynki do włosów Philips maszynki do włosów Remington

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.