Udostępnij
Skomentuj

Czym jest drukarka monochromatyczna?

Na rynku dostępne są drukarki atramentowe i laserowe do wydruków monochromatycznych, czyli czarno-białych.

Kupując drukarkę, przede wszystkim należy zdecydować się na jej rodzaj. Jeśli nie zależy Ci na kolorowych drukach, zainwestuj w drukarkę czarno-białą.

Co to znaczy drukarka monochromatyczna?

Monochromatyczny to pojęcie składające się z dwóch członów: "mono" – z łac. pojedynczy i "chroma" – z łac. barwa. Oznacza to zatem, że coś jest jednokolorowe, jednobarwne. W przypadku drukarek oznacza to druk czarno-biały. Jeśli zależy Ci tylko na dokumentach w jednokolorowym wydruku, zastanów się nad zakupem drukarki monochromatycznej. Jest ona dużo tańsza od kolorowych modeli, a poza tym generuje mniejsze koszty, jeśli chodzi o eksploatację. Jeśli czynnik ekonomiczny jest dla Ciebie ważny, urządzenie mono na pewno spełni Twoje oczekiwania. W przypadku urządzeń monochromatycznych laserowych barwnikiem jest suchy proszek, pełniący funkcję tonera. Pamiętaj, że im droższe urządzenie, tym tańsze drukowanie oraz lepsza jakość wydruków. Średni koszt druku jednej strony na drukarce laserowej czarno-białej wynosi około 8 gr. Z kolei przy drukarkach monochromatycznych atramentowych znajdziemy zbiornik na tusz. Koszty druku będą na pewno wyższe. Średnio to aż 80 gr za stronę.

Kiedy zdecydować się na drukarkę monochromatyczną?

Książka, dokument urzędowy, papierowa faktura mogą być wydrukowane w trybie czarno-białym i nie zmieni to ich odbioru. Drukarki laserowe monochromatyczne to na pewno dobry wybór także do niewielkiego biura, gdzie w zupełności wystarczą wydruki czarno-białe. Zazwyczaj sprzęty te oferują tanią eksploatację i zadowalającą szybkość wydruku. Nie jest tak łatwo dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy lepszym wyborem jest drukarka laserowa, czy atramentowa. Do biura doskonale nada się bowiem również wyposażona w łatwy do uzupełnienia zbiorniczek na tusz drukarka atramentowa monochromatyczna, jednak koszt jej zakupu nie będzie odbiegał mocno do laserowej, a koszty eksploatacji mogą szybko przewyższyć jej wartość.

Drukarka monochromatyczna do domu? Oczywiście, jeśli tylko wystarczy Ci opcja wydruków czarno-białych. Jeśli natomiast masz dziecko w wieku szkolnym lub chcesz drukować zdjęcia, na pewno lepszym wyborem będzie drukarka laserowa kolorowa lub atramentowa.

Przy uniwersalnym formacie wystarczy drukarka A4 laserowa lub atramentowa – 297 × 210 milimetrów. Jednak jeśli zależy Ci na większych wydrukach, warto zastanowić się nad drukarką laserową A3 lub atramentową – 420 × 297. Drukarka laserowa A3 monochromatyczna pozwala na dość tanie wydruki, ponieważ koszt wymiany tonera jest tańszy niż tuszy. Zwróć także uwagę na wysoką jakością wydruku – wówczas nie będziesz musiał się denerwować z powodu rozmazanych liter.

Polecane drukarki laserowe monochromatyczne

Wady i zalety drukarek monochromatycznych

Zacznijmy od zalet, które drukarki monochromatyczne niewątpliwie posiadają:

  • szybkość wydruku - druk czarno-biały na pewno wydrukujemy znacznie szybciej niż kolorowy. Najszybsze urządzenia drukują nawet 60 stron na minutę, a najwolniejsze zaledwie 5 stron;
  • koszty eksploatacyjne będą również niższe, gdyż nie ma potrzeby w zaopatrywanie się w tusze czy tonery kolorowe. Szczególnie tani będzie wydruk na laserowych drukarkach monochromatycznych, nawet 10 razy tańszy niż w przypadku drukarki atramentowej. W przypadku drukarek czarno-białych wydruk może wynosić zaledwie kilka groszy za jedną kartkę, warto więc wybrać takie ekonomiczne rozwiązanie.

Wśród wad wymienić można brak możliwości druku w kolorze, jednak jeśli nie masz potrzeby takiego druku, uznasz tę funkcję za zbędną. Poza standardowymi drukarki monochromatyczne mogę mieć wiele ciekawych rozwiązań i funkcji, jak na przykład ksero czy skaner.

Wygodną opcją jest drukarka laserowa monochromatyczna z WiFi. Na rynku znajdziesz również drukarki atramentowe tego typu. Unikniesz dodatkowych kabli, które podłączyć należy do komputera. Wiele sprzętów ma też możliwość drukowania z podłączonych do urządzenia dysków, pendrive'ów, kart pamięci czy telefonów.

Niektóre modele monochromatyczne wyposażone są w opcję automatycznego druku dwustronnego, co zmniejsza ilość zużytego papieru. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie w biurze, gdzie drukuje się wiele czarno-białych dokumentów.

Przydatną opcją jest również ADF – podajnik automatyczny dokumentów, który umożliwia proste skanowanie lub kopiowanie jednostronnych dokumentów bez potrzeby ręcznego podawania każdego z nich. Wyróżnić możemy także DADF – automatyczny podajnik obsługujący dwustronne dokumenty.

Dla osób, które pracują poza biurem, dobrym rozwiązaniem będzie przenośna drukarka laserowa lub atramentowa, która łączy się z komputerem dzięki technologii Bluetooth. Z tym urządzeniem możesz drukować praktycznie wszędzie.

Czy warto kupić drukarkę monochromatyczną?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli nie masz zamiaru drukować kolorowych materiałów, drukarka monochromatyczna będzie dobrym rozwiązaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń. Wśród najbardziej znanych producentów wymienić można: HP, Samsung, Brother, Lexmark czy Canon.

Drukarka laserowa monochromatyczna HP cieszy się wielką popularnością. To amerykańskie przedsiębiorstwo produkuje między innymi drukarki laserowe oraz atramentowe. Tego typu sprzęt zakupimy od 400 zł wzwyż. Dużo tańszymi opcjami będą drukarki atramentowe, jednak ich koszty eksploatacyjne będą znacznie wyższe, drukarki laserowe HP są więc inwestycją, która zwraca się po czasie. Drukarki laserowe monochromatyczne Samsung również można dostać w podobnych cenach.

Znane i cenione są także drukarki laserowe Brother. Producent posiada głównie urządzenia atramentowe, ale ma też serię oszczędnych . Użytkownicy chwalą producenta za dobrej jakości wydruki, wyraźny tekst i wysoką prędkość pracy. Drukarka laserowa Brother monochromatyczna to koszt około 400 zł.

Drukarka laserowa Lexmark to oferta skierowana głównie do firm. Ich urządzenie charakteryzuje się szybką pracą, dużą wydajnością oraz niezawodnością.

Drukarki laserowe Canon posiadają wiele dodatkowych funkcji – kopiowanie, skanowanie czy przesyłanie faksów.

Gdybyśmy przeprowadzili test drukarek laserowych monochromatycznych, na pewno różniłyby się one wieloma parametrami, funkcjami i ceną. Dlatego przez zakupem warto przyjrzeć się bliżej temu sprzętowi.

Pamiętaj, że drukarka to sprzęt, który będziesz użytkować przynajmniej przez kilka lat. Dlatego warto poświęcić każdą minutę na analizę tego, jakie urządzenie będzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Drukarki laserowe monochromatyczne można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w firmie – szczególnie wówczas, gdy na co dzień wśród wydruków dominują dokumenty. Przed zakupem drukarki odpowiedz sobie zatem na pytanie: czy aby na pewno druk kolorowy jest Ci niezbędny? Urządzenia kolorowe są droższe w eksploatacji od ich czarno-białych odpowiedników. Ponadto tonery i tusze do drukarek kolorowych kosztują więcej i są mniej wydajne niż te do drukarek monochromatycznych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.