Udostępnij
Skomentuj

Czy patelnie teflonowe są szkodliwe? Czy są bezpieczne?

Patelnia teflonowa występuje w prawie każdej kuchni. Czy jesteś świadomy(a) zagrożeń, które ze sobą niesie?

Aby prawidłowo ocenić to, jaki wpływ teflon ma na nasze zdrowie, powinieneś najpierw poznać właściwości tego materiału. Spośród znanych związków, to najczęściej spotykane pokrycie żaroodpornych naczyń używanych w kuchni. Patelnie nieprzywierające są głównie kojarzone z tym rodzajem pokrycia – umożliwia ono bowiem przygotowanie potraw bez dodatkowego użycia tłuszczu. Powłokę teflonową cechuje również to, że jest łatwa do oczyszczenia i wytrzymała na zagniecenia.

Polecane patelnie teflonowe

Czy teflon ma szkodliwy wpływ na zdrowie?

Wątpliwości rozwiewają badania naukowe przeprowadzone na temat patelni teflonowych. Wynika z nich, że teflon sam w sobie nie jest toksyczny, nie wchodzi w reakcje metaboliczne naszego organizmu, jest wydalany z kałem w nieprzetworzonej postaci. Nie ma więc żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wchodzi także w reakcje z pożywieniem, z którym ma styczność i nie uwalnia do niego rakotwórczych związków. Kontakt z teflonem nie zaburza również płodności.

Dlaczego więc maksymalna temperatura, do której można ogrzewać pokryte teflonem naczynia wynosi 270 stopni? Jedynym zastrzeżeniem jest tu pochodzenie patelni, a co za tym idzie, możliwie wątpliwy skład powłoki teflonowej. W tej temperaturze mogą uwalniać się związki potencjalnie szkodliwe dla organizmu. Warto więc weryfikować wiarygodność produktu przed zakupem – nawet gdy wcześniej wymieniona temperatura jest niemożliwa do osiągnięcia w normalnych warunkach.

Jeśli mimo naukowo potwierdzonego bezpieczeństwa teflon dalej wzbudza u ciebie niepewność zdecyduj się na zakup patelni z atestem Państwowego Zakładu Higieny, czyli gwarancją dodatkowego bezpieczeństwa. Dodatkowym zabezpieczeniem w tej sytuacji jest również kupno naczynia oznaczonego jako „PFOS-free” bądź „PFOA-free”. W ofercie popularniejszych marek z pewnością odnajdziesz bezpieczne wersje patelni do naleśników oraz innych produktów sprawiających częsty problem z przywieraniem do powierzchni.

PFOS to skrót oznaczający sulfonian perfluorooktanu. Z racji tego, że jest to związek odporny na działanie rozpuszczalników dodaje się go jako składnik mający wzmocnić właściwości teflonu. Został on uznany za potencjalnie rakotwórczy, w dodatku ulega bardzo powolnemu rozkładowi czym możliwie może wyrządzić szkody środowisku naturalnemu. Dlatego, jeśli zależy ci na dobru planety zdecyduj się na ten typ żaroodpornego naczynia, który będzie oznaczony wyżej wymienionym certyfikatem. Przykładem nieprzywierających patelni bez PFOS mogą być produkty Tefal obiecujące gwarancję bezpieczeństwa.

Czy porysowana patelnia teflonowa jest szkodliwa?

Samo zarysowanie patelni teflonowej jest nieszkodliwe. Większe zagrożenie od powłoki polimerowej to znajdujące się pod spodem aluminium, mające zdolność do tworzenia trujących związków. Każda, nawet najlepsza patelnia teflonowa prędzej czy później ulegnie zużyciu, a pojawiające się na powierzchni ślady użytkowania nie powinny być powodem do paniki. Naczynia kuchenne ulegają naturalnej korozji z biegiem czasu. Drobny wypadek z odpryśnięciem teflonu potraktuj jako sygnał sugerujący konieczność wymiany zużytego sprzętu na nowy.

Przeglądając internet w poszukiwaniu informacji, można natknąć się na niepokojąco brzmiące zjawisko – zatrucie parami teflonu. Jest ono jak najbardziej prawdziwe, lecz niemożliwe do wystąpienia w domowych warunkach. We wszystkich zgłoszonych przypadkach takiego zjawiska osoby poszkodowane były poddane oparom z naczynia przekraczającego temperaturę 380 stopni przez okres kilku godzin. Wystarczy więc odrobina rozsądku, by zniwelować ryzyko wystąpienia zatrucia parami szkodliwych składników teflonu.

Teflon – według doniesień – okazuje się realnym zagrożeniem dla ptaków domowych. Ta grupa zwierząt jest szczególnie narażona, ze względu na ich niezwykle delikatnie zbudowany układ oddechowy. Po kontakcie z oparami polimeru w organizmie ptaka może dojść nawet do krwotoku. Jeśli posiadasz w domu papugę lub kanarka miej na uwadze to, że teflon dla zwierzęcia może być potencjalnym niebezpieczeństwem.

Jak zminimalizować zagrożenie teflonem w patelniach?

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zatrucia teflonem występującym w patelniach, należy pamiętać o jego szczególnych, chemicznych właściwościach. Najważniejsze to zadbać o to, aby naczynie, z którego korzystasz, nie przekroczyło bezpiecznej temperatury 270 stopni. Z tego powodu nie zaleca się więc nagrzewania patelni bez zawartości – pusta powierzchnia ulega szybkiemu przegrzaniu co może okazać się przyczyną potencjalnego zagrożenia. Możesz też boleśnie się poparzyć.

Jeśli obawiasz się uszkodzeń mechanicznych powierzchni patelni teflonowej, rozwiązaniem dla Ciebie może być patelnia granitowa. Ten kamienny typ naczynia wymaga użycia małej ilości tłuszczu – przypadnie więc do gustu osobom na diecie lub zwracającym szczególną uwagę na swój sposób odżywiania. Najważniejsze jest to, że do ich produkcji nie są wykorzystywane niebezpieczne dla organizmu substancje: związki PFOA, ołów czy kadm. Naczynia wykonane z granitu są możliwe do odnalezienia w ofercie firm takich jak Zwieger, Tefal czy Florina.

Kolejną, zdrową alternatywą dla patelni teflonowej może być patelnia żeliwna. Znana od lat, określania mianem niezniszczalnej. Taki sprzęt kuchenny może służyć Ci całe życie, pod warunkiem, że w poprawny sposób z niego korzystasz. Należy uważać, aby nie narazić patelni na szok termiczny, który może skutkować pęknięciem naczynia. Nie spiesz się – wystudzenie materiału powinno nastąpić stopniowo i samoistnie.

Zaletą wykonania patelni z żeliwa jest fakt, że materiał ten powoli i równomiernie rozprowadza ciepło – stopień usmażenia przyrządzanego dania jest więc łatwy do kontrolowania. W dodatku, podczas obróbki pożywienia na tym typie naczynia do pokarmu przenikają związki korzystnego dla nas żelaza. To ono odpowiada za poprawny wzrost, rozwój oraz regenerację tkanek ciała. Możesz natknąć się także na odmianę grillową patelni żeliwnej. Dzięki specjalnej, ząbkowanej powierzchni umożliwia ona łatwe oddzielenie tłuszczu wydobytego z potrawy. To więc kolejne z rozwiązań sprzyjających osobom na diecie.

Jak bezpiecznie korzystać z patelni teflonowej?

Nie używaj zbyt dużej siły przy korzystaniu z patelni teflonowej – pomoże Ci to uniknąć zadrapań równoznacznych ze skróceniem żywotności naczynia. Używaj wyłącznie gąbek. Unikaj myjek ze stali, które są zbyt ostro zakończone i nie nadają się mycia teflonowych powierzchni. Po zakończonym gotowaniu daj naczyniu chwilę się ostudzić – strumień chłodnej wody w wyniku kontaktu z rozgrzaną patelnią doprowadzi do uszkodzeń.

Pomimo tego, że na teflonowej patelni można smażyć bez tłuszczu to z jego użycia nie można całkowicie zrezygnować. Jest on kluczowy dla naczynia, które potrzebuje go do poprawnego spełniania swoich funkcji. Po umyciu i oczyszczeniu wykorzystanej patelni warto pokryć jej powierzchnię cienką warstwą oliwy lub oleju, to przygotuje ją do kolejnego użycia. Taki zabieg to jeden ze sprawdzonych sposobów na przedłużenie żywotności teflonowej powłoki.

Zadbaj również o to, by pomieszczenie, w którym gotujesz było dobrze przewietrzone. Możesz włączyć również wentylator, żeby upewnić się, że potencjalnie szkodliwe opary nie nagromadzą się w określonym miejscu. Dla bezpieczeństwa wymień metalowe przybory kuchenne na silikonowe lub drewniane zamienniki. Łyżki, szpatułki oraz inne przyrządy wykonane z nieodpowiedniego materiału prowadzą do łatwego powstania zadrapań.

Teflon nie jest substancją wyjątkowo niebezpieczną – wystarczy pamiętać o paru najważniejszych, podstawowych zasadach, by dodatkowo zabezpieczyć się przed niepożądanym działaniem tego polimeru. Przestrzeganie wcześniej wymienionych reguł w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem dadzą ci gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętaj także, aby z dbałości o zdrowie kupować patelnie teflonowe tylko ze zweryfikowanych źródeł.

Udostępnij
3,7
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

watch?v=9W74aeuqsiU
Cały odcinek na youtube jak szkodliwy jest teflon. Nie polecam trzymać tego w domu.
Specjalista Morele | 01:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.