Udostępnij
Skomentuj

Czy pad PS5 pasuje do PS4?

Jeśli posiadasz PlayStation 4 i chcesz przy nim zostać, możesz się zastanawiać nad wyborem nowego pada.

Czy pad PS5 jest kompatybilny z PlayStation 4?

Zdania na temat tego, czy pad PS5 jest kompatybilny z PlayStation 4, są podzielone. Według niektórych testów zdecydowanie nowe akcesorium działa ze starszą konsolą, jednak są i takie wyniki, które wskazują na to, że tak nie jest, ale pasuje na przykład do PlayStation 3. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy zakupić pad od PS5, ale korzystać z niego do PlayStation 4, musisz dokładnie prześledzić wszystkie za i przeciw. Z pewnością niektóre funkcje nie zostaną dostatecznie wykorzystane. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowy pad zwalczył problemy, które gracze mieli z poprzednią wersją urządzenia.

Najczęściej wybierane pady

Samo Sony przekazało informację, że DualSense pad może mieć problemy z łącznością z konsolą z numerem 4. Część graczy potwierdza tę informację. Z innych źródeł wynika jednak, że nie jest to do końca prawdą i konsola PS4 PRO bez problemu będzie grywalna z najnowszym kontrolerem. Nie da się tego zrobić bezpośrednio, ponieważ opcja została zablokowana, jest jednak szansa, aby to obejść. Rozwiązanie polega na użyciu kabla USB i podpięciu urządzenia do komputera. Co prawda nie daje to idealnej swobody, jednak spełnia swoją funkcję.

Jakie funkcje pada PS5 nie działają na PS4?

Nie wszystkie funkcje PS5 zadziałają na takich konsolach jak PS4, PS3 czy Nintendo Switch, niestety są to w większości te opcje, które najbardziej cieszą przyszłych użytkowników. Chodzi głównie o wrażenia haptyczne. Wyraźne i różnorodne wibracje, sprawiające, że gra staje się jak najbardziej realistyczna, nie będą odczuwalne w czasie gry na PlayStation 4. A właśnie to jest najlepszą rzeczą, którą oferuje nowy PS pad. Podobnie jest w przypadku triggerów. Co najgorsze, niektórzy gracze twierdzą, że doświadczyli samoczynnego poruszania się postaci w czasie korzystania z urządzenia DualSense pad.

Podobnie ma rzecz się z mikrofonem. Nowy pad PS4 w przypadku takiego podłączenia nie będzie mógł użyć tej funkcji, a również ona jest niezwykle cenna w przypadku tego urządzenia. Inne dodatki, z których już słynie nowy pad, także nie są dostępne w przypadku gry na innym urządzeniu, ewentualnie można ich używać w bardzo ograniczonym stopniu. Sytuacja ma miejsce między innymi, gdy na PS5 pad daje złudzenie cięższego naciskania guzików, na przykład przy naciąganiu cięciwy łuku. Konsola PS4 wykorzysta zatem jedynie ten kontroler jako sposób poruszania się w czasie gry.

Co na pewno zadziała z PlayStation 5?

Przede wszystkim gracze sprawdzili, jak radzą sobie dwie opcje: bezprzewodowy pad PS5 oraz jego odpowiednik na kablu. Okazuje się, że oba modele zachowują się identycznie, co jest bardzo dobrą wiadomością dla korzystających. Test został wykonany na aż trzech różnych grach. Choć oczywiście zdecydowana większość najlepszych funkcji oferowanych przez nowy pad nie będzie dostępna przy graniu na starszych konsolach, to jednak są plusy korzystania z kontrolera. Przede wszystkim został zbudowany tak, aby grało się wygodniej. A to dzięki zwiększonym obwodom gripów, a więc jest to urządzenie premium.

Co interesujące, na PlayStation 5 zadziała DualShock 4, choć również nie bezpośrednio, użytkownik musi nad tym odrobinę popracować. Oznacza to, że Sony PS5 pad nie jest konieczny, aby grać na najnowszym urządzeniu, spokojnie wystarcza dawny model. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie PlayStation 5 pad da Ci najwięcej możliwości i najbardziej realistycznie odtworzone wydarzenia z gry, które poczujesz dotykowo. Pamiętaj więc, że jeśli chcesz użyć wszystkich najlepszych funkcji, które oferuje Sony PS5 pad, nie możesz liczyć na mechanizm, jakim jest konsola PS4, a jedynie na najnowsze urządzenie.

Czy warto kupić nowego pada PS5 do konsoli PS4?

Zanim kupisz nowy pad DualSense z myślą o wykorzystaniu do PS4, najpierw zastanów się, czy jest to na pewno opłacalny wybór. Jeżeli nie zależy Ci na wykorzystaniu wszystkich jego możliwości, ale chcesz mieć pewność, że na pewno nie będziesz ograniczony kablem, jest to dobry wybór. Szczególnie przyda się to, jeżeli preferujesz gry arenowe. W innym przypadku jednak przemyśl, czy nie lepszy będzie pad specjalnie przeznaczony do PlayStation 4 lub zakup nowej konsoli. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem PS5, która potrzebna będzie do gier, możesz nabyć kontroler do wypróbowania.

Choć wykonany jest z dobrych i wydajnych materiałów, posiada pewne wady. Część użytkowników już trzy miesiące po premierze zauważyła, że analogiczne przyciski zaczęły „dryfować”. Oznacza to, że pad do konsoli może mieć problem z odpowiednim działaniem. Konsola PS4 z przyłączonym do niej nowym kontrolerem zapewne da poczuć ten problem jeszcze bardziej. Oznacza to, że choć zakup tego modelu zdecydowanie się opłaca, to jednak musisz dokładnie rozważyć jego używanie jako pada do konsoli PS4. Ponieważ nowe gry pójdą wyłącznie na najnowszej konsoli, zastanów się, czy nie wolisz zainwestować w nią.

Gracze sprawdzili nie tylko, jak podłączyć nowy pad PS5 do konsoli PlayStation 4, ale też do PlayStation 3 i Nintendo Switch. Okazało się, że o ile w tym pierwszym przypadku wystąpiły problemy, o tyle z pozostałymi wymienionymi sprzętami Sony PS5 pad porozumiewał się doskonale. Jest tak zapewne z tego powodu, że zapomniano o zablokowaniu urządzenia. Nowe pady do PS5 to bardzo eleganckie czarno-białe mechanizmy, które dadzą Ci poczucie prawdziwego uczestniczenia w rozgrywce. Przy podpinaniu do poprzedniej konsoli napotkasz jednak problemy. Co ważne, w mechanizmie pad PS5 cena jest sprawiedliwa.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Pady do PC - PlayStation - Xbox - Pady PS3 - Pady do telefonu

Udostępnij
4,4
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.