Udostępnij
Skomentuj

Czy gry z PS4 działają na PS5?

Nowa generacja konsol nie musi oznaczać porzucenia starszych tytułów. Które gry z PS4 działają również na PS5?

Piąta generacja PlayStation zadebiutowała pod koniec 2020 roku i stała się natychmiastowym przebojem. Jej popularność zaskoczyła nawet samo Sony, które przez dłuższy czas miało trudności z opanowaniem łańcuchów dostaw i zaspokojeniem ogromnego popytu. Problemy były na tyle poważne, że na internetowych aukcjach PS5 osiągało nawet kilkukrotnie wyższe ceny niż w sklepach i nie brakowało osób próbujących zarobić na spekulacji nową konsolą. Obecnie sytuacja jest już pod kontrolą i fani gier mogą cieszyć się swoimi ulubionymi tytułami.

Jak przenieść gry z PS4 na PS5?

Jeżeli posiadasz również starszą generację PlayStation, debiutującą w 2013 roku, zastanawiasz się pewnie, czy gry PS4 przejdą na PS5. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. W odróżnieniu od tranzytu między generacją trzecią i czwartą, podczas którego zaszły ogromne zmiany w architekturze konsoli, tym razem nic takiego się nie stało. Oszczędziło to producentom gier trudności związanych z pisaniem na nowo silników i skomplikowaną procedurą tworzenia portu na nową generację.

Polecane konsole

Jeżeli udało Ci się już zdobyć najnowsze PS5, gry z PS4 na płytach, poza pojedynczymi wyjątkami, możesz bez trudu uruchomić na nowej konsoli. Dzięki jej większej mocy obliczeniowej uzyskasz zauważalnie lepszą i płynniejszą grafikę. W niektórych przypadkach skorzystasz też z zalet udoskonalonego gamepada, zdecydowanie uprzyjemniającego rozgrywkę. Dzięki rozsądnemu podejściu Sony do architektury konsoli trudno byłoby tu wymienić z nazwy wszystkie możliwe do uruchomienia gry na PS5 z PS4. Lista wyjątków jest znacznie krótsza i przejrzystsza.

Jak zrobić transfer gier cyfrowych z PS4 na PS5?

Kompatybilność gier PS4 na PS5 była bardzo istotną kwestią nie tylko dla samych fanów. Również producenci gier, nauczeni nieprzyjemnymi doświadczeniami trudnej konwersji z PS3 na PS4, wywarli nacisk na Sony, by tym razem proces ten przebiegał łatwiej. Dzięki serwisowi PlayStation Plus i sklepowi PlayStation Store masz pełen dostęp do swojej biblioteki tytułów, a także do darmowych gier regularnie udostępnianych w ramach niewysokiego abonamentu.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przenieść gry z PS4 na PS5, ucieszy Cię na pewno, że w większości przypadków nie musisz w tym celu podejmować żadnych dodatkowych działań. Wszystkie wcześniej zakupione tytuły pozostają wciąż w Twojej bibliotece, czekając tylko, aż po nie sięgniesz. Gry cyfrowe PS4 na PS5 mają przy tym tę przewagę nad swoimi odpowiednikami na płytach, że bez trudu skorzystasz z nich również na pozbawionej napędu tańszej i smuklejszej wersji nowej konsoli.

Ciekawą opcją jest możliwość bezpośredniego transferu zainstalowanej na PS4 gry na PS5. Taką operację da się przeprowadzić za pomocą Wi-Fi bądź kabla Ethernet poprzez wybranie opcji „Data Transfer” w menu obu konsol. Czas trwania takiej operacji zależy od szybkości połączenia i rozmiaru gry. Druga możliwość to przeniesienie instalacji za pośrednictwem kompatybilnego pendrive’a lub dysku twardego na USB.

Które gry z PS4 będą działać na PS5?

Zgodnie z deklaracjami Sony, niemal wszystkie gry na PS4 mają również działać na nowej generacji konsoli. Ich odsetek ma wynosić nawet 99 %. Oznacza to, że prawie na pewno nigdy nie napotkasz na żadne problemy techniczne ani ograniczenia podczas próby uruchomienia gry z PS4 na PS5. Istnieje spora szansa, że developer Twojego ulubionego tytułu udostępnił w łatce nowy tryb graficzny, wykorzystujący w pełni moc nowej generacji.

Najlepsze gry na PS4, które takiego patcha jeszcze nie otrzymały, mogą skorzystać z zalet technologii PS5 Game Boost. Dzięki niej uzyskasz wyższą rozdzielczość dopasowaną do Twojego telewizora, lepszą płynność rozgrywki, a często również dodatkowe efekty graficzne. Twoje ulubione tytuły mogą w ten sposób zyskać drugie życie, graficznie dorównując swoim młodszym odpowiednikom i najnowszym hitowym grom.

Lista gier dostępnych tylko na PS4

Choć była jednym z kluczowych aspektów przy projektowaniu PS5, kompatybilność wsteczna z PS4 posiada pewne drobne wyjątki. W tym momencie zaledwie siedem tytułów posiada w sklepie adnotację, że ich uruchomienie jest możliwe tylko na PlayStation 4. Są to: Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, Hitman Go: Definitive Edition, Just Deal With It!, Robinson: The Journey, Shadwen, TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 oraz We Sing.

Poza wyżej wymienionymi nieco ponad sto tytułów nie jest w pełni wspieranych przez nową konsolę. Choć w większości powinny one oferować bezproblemową rozgrywkę, po ich uruchomieniu możesz napotkać na drobne błędy graficzne bądź ograniczenie niektórych funkcji, na przykład związanych z rozgrywaniem turniejów sieciowych. Wśród nich znajdziesz między innymi: Assassin's Creed Syndicate, Assetto Corsa, Call of Duty: Black Ops 4, Manhunt, NBA 2K20, Project CARS, The Walking Dead: Season 1, Until Dawn: Rush of Blood oraz Werewolves Within.

W większości przypadków na PlayStation 5 pojawiły się już nowe wersje tych tytułów. Istnieje duża szansa, że w niedalekiej przyszłości kwestia niepełnej kompatybilności części z nich zostanie naprawiona w automatycznie instalowanej łatce. Nawet jeśli na tej liście jest jedna z Twoich ulubionych gier, nie musisz się martwić. Zalety nowej konsoli, liczba dostępnych premierowych i starszych tytułów oraz otwarte podejście producenta sprzętu i samych developerów sprawiają, że z PS5 możesz liczyć na tysiące godzin doskonałej zabawy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Czyli jak ma na Ps 4 pierwszą część gry Horizon, Good of war i wiele innych gier na płytach to te gry po zainstalowaniu na Ps5 będą śmigać w lepszej rozdzielczości?
Specjalista Morele | 11:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.