Udostępnij
Skomentuj

Czy oczyszczacz powietrza osusza powietrze? Jakie funkcje posiada?

Zasadniczym zadaniem oczyszczacza powietrza jest usuwanie zanieczyszczeń. Czy może także osuszać?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Chcąc kupić odpowiedni oczyszczacz powietrza, należy się uzbroić w cierpliwość i czas. Oferta jest bowiem bardzo bogata i wybór odpowiedniego urządzenia w ciągu kilku minut jest po prostu niemożliwe. Paradoksalnie sporo ułatwia fakt, że niemal każdy model jest inny, bo wiąże się to z tym, że każdy cechuje się nieco innym działaniem i ma inne parametry, które należy dobierać ściśle według swoich oczekiwań. Na co należy zwrócić uwagę, chcąc wybrać idealny oczyszczacz powietrza?

Polecane oczyszczacze powietrza

  • Obszar działania – aby oczyszczacz działał wydajnie i efektywnie, obszar jego działania powinien być taki sam, jak wielkość pokoju. Wartość ta jest wskazana przy opisie każdego produktu.
  • Moc – im większa, tym lepsza wydajność, przy czym warto zauważyć, że oczyszczacze są urządzeniami raczej energooszczędnymi, więc nie trzeba się martwić znacznie zwiększonymi rachunkami.
  • Stopnie filtracji i rodzaj filtrów – każdy oczyszczacz przystosowany jest do usuwania innego rodzaju zanieczyszczeń i może to robić w kilku krokach. Przez zakupem warto więc sprawdzić, co oferuje dany oczyszczacz oraz jakie posiada filtry.
  • Głośność – to ważny parametr, szczególnie jeśli chce się używać urządzenia w pokoju dziecięcym, podczas pracy czy też w nocy.
  • Koszty eksploatacji – należy się zapoznać, co ile należy wymieniać filtry, które są do wymiany i ile kosztują oraz jaka jest ich dostępność na rynku.
  • Design – oczyszczacz powinien stać w widocznym miejscu, dlatego dobrze, jeśli jest dopasowany do wnętrza i nie raził w oczy domowników.

Uwaga!

Należy zwrócić szczególną uwagę na obszar działania. Można wybrać większą wartość do mniejszego pomieszczenia, nie tracąc na efektywności, ale zakup urządzenia o małym zasięgu do dużego pokoju nie przyniesie już pożądanych skutków i urządzenie nie spełni dobrze swojego zadania.

Dodatkowe funkcje w oczyszczaczach powietrza

To wymaga osobnego omówienia. Istnieją bowiem podstawowe modele oczyszczaczy, który wyłącznie usuwają zanieczyszczenia. Już taki model znacznie poprawi jakość powietrza, którym się oddycha i lepiej mieć najprostsze, klasyczne urządzenie, niż nie mieć żadnego. Można jednak znaleźć także urządzenia wzbogacone o dodatkowe funkcje. Jakie?

Każda z tych funkcji w znaczący sposób poprawi jakość powietrza. Nie są one niezbędne, jednak mogą być przydatne w szczególnych przypadkach. Jeśli chodzi o ceny oczyszczaczy z dodatkowymi funkcjami – zależą one od producentów oraz innych parametrów. Najczęściej – choć nie jest to reguła – im więcej funkcji, tym oczyszczacz jest droższy.

Warto wiedzieć!

Każda z dodatkowych funkcji, choć bardzo przydatna, powinna być używana z głową, szczególnie w przypadku nawilżacza. Zbyt wilgotne powietrze sprzyja namnażaniu się bakterii, wirusów i grzybów, z kolei na czas ozonowania powinno się opuścić mieszkanie/dom. Jonizacja z kolei sprawdzi się niemal wszędzie, bo wszędzie obecna jest elektronika i urządzenia cechujące się przepływem prądu.

Czy oczyszczacz powietrza osusza powietrze?

Wielu się zastanawia, czy skoro oczyszczacze mogą mieć funkcję nawilżania, to czy mogą też oczyszczać powietrze. Otóż większość klasycznych oczyszczaczy powietrza nie posiada takiej funkcji, ale są także modele, które mogą osuszać powietrze. Słowem – jest to taka sama funkcja, jak inne, jednak znacznie łatwiej znaleźć oczyszczacze z nawilżaczem niż osuszaczem. Jednak podobnie, jak w przypadku nawilżania, tak nie poleca się stosowania osuszacza bez wyraźnych dowodów na to, że powietrze w danym pomieszczeniu może być zbyt wilgotne.

Osuszacz powietrza doskonale sprawdzi się tam, gdzie wilgoć jest na niepokojąco wysokim poziomie – zbiera się na wewnętrznych szybach okien, skrapla na ścianach, a co gorsza – powoduje powstawanie grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia. Nie ma sensu jednak profilaktycznie zaopatrywać się w urządzenie do osuszania, ponieważ zbyt suche powietrze powoduje podrażnienia gardła, nadmierne wysuszanie skóry i śluzówek, ból i podrażnienie oczu, częsty kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z dodatkowymi funkcjami?

Z pewnością przyda się oczyszczacz powietrza z jonizacją – elektronika jest bowiem wszędzie, tak więc wszędzie znajdzie się jego zastosowanie. Z kolei nawilżacz powietrza, osuszacz czy ozonator przydadzą się tylko wtedy, jeśli zauważy się inne nieprawidłowości – poza zanieczyszczeniem – związane z powietrzem w domu czy mieszkaniu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.