Udostępnij
Skomentuj

Czy karta dźwiękowa poprawia dźwięk? Jaką kartę muzyczną wybrać?

Czy dedykowana karta dźwiękowa ma wpływ na jakość generowanego sygnału? Jaką kartę dźwiękową wybrać do grania i słuchania muzyki?

Większość oferowanych przez producentów zestawów komputerowych wyposażona jest w tzw. zintegrowane karty dźwiękowe. Nie oferują one jednak głębokiego i wyraźnego brzmienia, dlatego użytkownicy często decydują się na zakup dedykowanych kontrolerów. Te występują w wersji zewnętrznej i wewnętrznej, a dzięki różnicom w budowie oraz innych parametrach mogą być wykorzystywane zarówno przez muzyków amatorów, audiofili, jak i graczy komputerowych. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy rzeczywiście dedykowana karta muzyczna poprawia dźwięk?

Polecane karty dźwiękowe

Karta dźwiękowa – co to?

Kartą dźwiękową (kartą muzyczną) nazywa się jeden z układów rozszerzeń komputera, który odpowiada za rejestrację, przetwarzanie oraz odtwarzanie dźwięków. Kontroler muzyki ma duży wpływ na to, jak wyraźne i głębokie brzmienie płynie z głośników komputera oraz słuchawek. Wśród kart dźwiękowych wyróżnia się układy zintegrowane oraz dedykowane. Pierwsze wbudowane są w płytę główną komputera, laptopa, smartfona czy tabletu i stanowią jej integralną część. Praktycznie ciężko spotkać teraz PC, notebooka czy urządzenie przenośne, które nie miałoby na swoim pokładzie „integry”. Rzadko zdarza się, aby kontrolery zintegrowane oferowały wysokiej jakości brzmienie. Zazwyczaj są to podzespoły tworzone z myślą o zwykłym użytkowniku, który nie przywiązuje dużej wagi do dźwięku w komputerze. Karty dźwiękowe zintegrowane są całkowicie wystarczające w codziennym użytkowaniu. Alternatywę dla kontrolerów wbudowanych na stałe w płytę główną urządzenia stanowią tzw. karty dźwiękowe dedykowane. Wyróżniają je o wiele większe możliwości i odmienna budowa.

Karta dźwiękowa – budowa

Dedykowane karty dźwiękowe można podzielić na układy zewnętrzne oraz wewnętrzne.

  • Karty dźwiękowe wewnętrzne – wyglądem przypominają tradycyjne karty rozszerzeń stosowane w PC. Podłącza się je bezpośrednio do slotu PCI na płycie głównej komputera, a poza obudowę wystaje tutaj jedynie część ze złączami audio. Jak nietrudno się domyślić, tego typu karty rozszerzeń wykorzystać można przede wszystkim w komputerach stacjonarnych, do których często wybierane są przez profesjonalnych muzyków oraz graczy komputerowych. Wśród rozwiązań dedykowanych tym drugim spotkać można układy wyróżniające się niesztampową stylistyką i efektami w postaci np. programowalnego systemu podświetlenia.
  • Karty dźwiękowe zewnętrzne – podłącza się je do komputera za pomocą portu USB, FireWire lub Thunderbolt. Karty muzyczne FireWire oraz Thunderbolt produkowane są z myślą o profesjonalnych zastosowaniach np. studiach nagraniowych i umożliwiają podpięcie nawet kilkudziesięciu dodatkowych kanałów. Są to rozwiązania drogie, bo kosztują nawet kilka tysięcy zł. Z powodu dużych kosztów oraz możliwości, które wykraczają poza zainteresowania graczy czy muzyków-amatorów rzadko spotkać można je w domach. Tutaj bardzo często wykorzystuje się wydajne i efektywne karty dźwiękowe USB. Mogą mieć one postać niewielkich akcesoriów przypominających pendrive’a lub znacznie większych „pudełek”. Możliwości kart muzycznych na USB zależą przede wszystkim od producenta, konkretnego modelu oraz zastosowanych w nim rozwiązań.

Dedykowane karty dźwiękowe swoją przewagę w jakości oferowanego dźwięku zawdzięczają budowie. Składają się one z takich elementów jak: przetworniki ADC i DAC, procesory DSP, syntezatory MIDI, pamięć RAM i ROM, miksery dźwięku, wzmacniacze sygnałów wyjściowych oraz złącza magistrali.

Czy karta muzyczna poprawia dźwięk?

Dedykowana karta muzyczna nie jest wybierana tylko przez użytkowników, którzy w swoich zestawach komputerowych nie mają zintegrowanego kontrolera, ale głównie przez osoby, którym zależy na znacznie wyższej jakości dźwięku. Jak zostało już wspomniane, jeśli komputer używany jest do codziennych, niewymagających zastosowań jak przeglądanie internetu lub poczty, prace biurowe czy sporadycznie słuchanie muzyki oraz granie, nie ma sensu inwestować w drogie kontrolery o ponadprzeciętnych możliwościach. Inaczej sytuacja wygląda, gdy użytkownik jest fanem dobrej jakości dźwięków, zapalonym graczem lub twórcą muzyki. Wówczas zakup nawet najprostszej karty dźwiękowej do 100 zł będzie odczuwalny. Myśląc jednak o profesjonalnym wykorzystaniu, najlepiej od razu zaopatrzyć się w wydajniejszy kontroler, który wpłynie nie tylko na oferowane brzmienie, ale także dzięki wbudowanym procesorom DSP odciąży CPU i spowoduje płynniejsze działanie gier komputerowych oraz aplikacji.

Aby uzyskać znacznie lepsze doznania muzyczne w czasie oglądania filmów, słuchania ulubionej kapeli oraz toczenia batalii na wirtualnych arenach, trzeba zaopatrzyć się nie tylko w efektywny kontroler dźwięku, ale podłączyć do niego wysokiej jakości głośniki lub słuchawki. Tylko wtedy możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału karty dźwiękowej.

Jaką kartę dźwiękową wybrać?

Zakup karty dźwiękowej do komputera warto poprzedzić gruntownym researchem i przyjrzeć się bliżej oferowanym rozwiązaniom pod kątem własnych potrzeb oraz parametrów, które powinny charakteryzować dobrej jakości kontroler. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj karty dźwiękowej – a więc wybór pomiędzy układem zewnętrznym a wewnętrznym. W tym elemencie warto oprzeć się na własnych upodobaniach oraz potrzebach. Należy pamiętać, że karty dźwiękowe zewnętrzne na USB można łatwo przepinać pomiędzy posiadanymi urządzeniami, co więcej – są to urządzenia niewielkich rozmiarów, które można zabrać także w podróż.
  • Pasmo przenoszenia – informuje o maksymalnej i minimalnej częstotliwości, jaką jest w stanie wygenerować kontroler. Dolny próg odpowiada za tony niskie, z kolei górny za tony wysokie. Pasmo przenoszenia w dobrych kartach dźwiękowych powinno zawierać się w zakresie 20-20000 Hz.
  • Współczynnik SNR – czyli stosunek mocy sygnału użytecznego do mocy szumów w danym paśmie częstotliwościowym. Parametr SNR wyrażany jest w decybelach i dobrze, jeśli przyjmuje wartości 95 dB lub wyższe.
  • Współczynnik THD – to parametr informujący o wartości całkowitych zniekształceń harmonicznych, będących niechcianymi i słabszymi sygnałami powstałymi podczas generowania sygnału o określonej częstotliwości. Wartość THD wyraża się w skali procentowej i powinna być ona jak najbliższa zeru.
  • Częstotliwość i głębia próbkowania – pierwszy element, czyli częstotliwość próbkowania dostarcza informacji o liczbie próbek na sekundę, które wykorzystywane są podczas zamiany sygnału analogowego na cyfrowy. Karty dźwiękowe do grania czy słuchania muzyki powinny wyróżniać się częstotliwością na poziomie 192 kHz. Głębia próbkowania, a więc tzw. głębia bitowa oznacza z kolei liczbę bitów wykorzystanych do opisania każdej pojedynczej próbki. Im większa głębia próbkowania, tym łatwiej jest redukować szumy kwantyzacji.
  • Poziom szumów – podczas zakupu karty dźwiękowej do PC czy laptopa warto zwrócić również uwagę na to, jakim poziomem szumów wyróżnia się konkretny model. Parametr ten określa wartość szumów w czasie, w którym nie jest generowany żaden sygnał audio. Im niższy poziom szumów, tym lepiej. Pożądaną wielkością jest tutaj -90 dBA lub mniej.
  • System dźwięku – karty sieciowe mogą współpracować ze słuchawkami oraz głośnikami w różnych konfiguracjach. Parametr określany jako system dźwięku informuje o tym, ile dodatkowych kanałów można podłączyć do karty muzycznej. W sprzedaży dostępne są kontrolery, które z powodzeniem współpracują z systemami 2.0, 2.1, 5.1, a nawet 7.1.
  • Dodatkowe złącza – oprócz interfejsów pozwalających na podpięcie karty do komputera, kontrolery wyposażone są zazwyczaj w szereg dodatkowych gniazd umożliwiających podpięcie sprzętu audio. Na pokładzie dobrej jakości karty dźwiękowej znaleźć można m.in. złącza RCA, S/PDIF, AUX czy HDMI.

Karta dźwiękowa Bluetooth – co to jest? Czy warto?

Wysokiej jakości dźwięk, ponadprzeciętne efekty muzyczne, głębokie brzmienie – każdy, kto myśli, że możliwości kart dźwiękowych kończą się na wymienionych elementach, jest w błędzie. Zastosowane algorytmy zapewniają tutaj nie tylko krystaliczną czystość głosu w grach czy internetowych czatach, a autorskie oprogramowanie pozwala konfigurować kartę. Kontrolery dedykowane mają znacznie bardziej rozbudowane funkcjonalności, a jednym z ciekawszych rozwiązań jest karta dźwiękowa Bluetooth. Układ wyposażony w technologię Bluetooth umożliwia szybkie parowanie karty z bezprzewodowymi słuchawkami za pomocą jednego dotknięcia. Co więcej, aby jakość dźwięku nie uległa znacznemu pogorszeniu, w tego typu podzespołach stosuje się szeroką gamę kodeków przesyłania strumieniowego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.